Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 892 of 903 FirstFirst ... 392 792 842 882 890 891 892 893 894 902 ... LastLast
Results 17,821 to 17,840 of 18053

Thread: Clubul PlayStation 4

  1. #17821 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu cred ca sunt pentru PS3...sunt versiunile de PS4.

  2. #17822 SP
    Member valentin2007's Avatar
    Ps3? Ai greșit platforma băiatul meu. Încearcă pe ps4


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #17823 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Eu când am adăugat în library jocurile free, la Journey scria PS4/PS3, deci e posibil ca jocul sa fie valabil și pt PS3?

  4. #17824 SP
    Member renatoman's Avatar
    dap este..m-am lamurit cum trebuie facut cu Journey pt ps3..trebuie instalat varianta trail pe urma unlock-erul.

  5. #17825 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Am jucat GOW cand a aparut, era versiunea pe disc. Am luat acum jocul in format digital de pe US store si nu reusesc in nici un fel sa imi mearga salvarea veche. Am urcat-o si pe Cloud, am descărcat-o iar, tot degeaba. Are cineva vreo ideie cum as putea sa rezolv problema asta?

    Acum am o problema asemănătoare si cu Spiderman, jocul l-am jucat cand a aparut de pe disc, acum il am tot pe disc, nu imi ia salvarea veche deloc!!! Ce naiba se intampla???!!!

  6. #17826 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Am jucat GOW cand a aparut, era versiunea pe disc. Am luat acum jocul in format digital de pe US store si nu reusesc in nici un fel sa imi mearga salvarea veche. Am urcat-o si pe Cloud, am descărcat-o iar, tot degeaba. Are cineva vreo ideie cum as putea sa rezolv problema asta?

    Acum am o problema asemănătoare si cu Spiderman, jocul l-am jucat cand a aparut de pe disc, acum il am tot pe disc, nu imi ia salvarea veche deloc!!! Ce naiba se intampla???!!!
    Probabil versiunea pe disc care ai jucat-o era varianta Europeana (Region 2) si nu-ți merge sigur pe varianta digitala luată de pe US store (Region 1).

  7. #17827 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Iar in cazul Spider-man, pentru a-ti recunoaste salvarile, discul pe care il ai acum trebuie sa aiba acelasi cod CUSA ca si cel vechi.

    Eu am patit-o la Witcher 3, ma gandesc ca e aceeasi situatie si aici.

  8. #17828 SP
    Member renatoman's Avatar
    baieti daca nu aveti nimic impotriva sa aveti si un cont pe Germania..puteti lua jocul Knack 2 tot asa gratis pana pe 6.05.

  9. #17829 SP
    Member darkr3surrecter's Avatar
    Salut,
    Se merita sa pun un SSD in PS4 Pro?
    Ma cam jeneaza timpul de incarcare in unele jocuri, in special in tekken 7. Joc in general offline, deci nu as fi la mila altora.
    Multumesc.

  10. #17830 SP
    Junior Member cartus's Avatar
    Vezi comparatii pe YT

  11. #17831 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Daca il mai tii chiar si dupa lansarea PS5 (1-2 ani), eu as zice ca merita, asta in cazul in care este foarte deranjat loading-ul. La unele jocuri vei vedea o diferenta, dar nu la toate. Multi isi iau SSD pentru online, dar acolo e de multe ori degeaba, pentru ca tot trebuie sa astepti dupa ce se incarca harta/player fill pentru toata lumea.

  12. #17832 SP
    Member codpin's Avatar
    Eu zic merita daca ai posibilitatea. O sa se miste totul mai repede, nu doar loading in jocuri. La mine cel putin se simte si in system prin meniuri...

    Dar la fel cum a zis si colegul mai sus, daca mai tii consola macar 1 - 2 ani altfel daca treci repede la ps5 nu are sens.

  13. #17833 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Dureaza o vesnicie si cu SSD. Eu nu as investi cateva sute de lei pentru o incarcare cu 15-20% mai rapida. Pentru asa o sa avem PS5.

  14. #17834 SP
    Member darkr3surrecter's Avatar
    Multumesc de raspunsuri.
    M-am uitat si eu pe youtube la comparatii, dar voiam o parere de la cineva care se joaca pe consola si nu face doar teste.
    Momentan bugetul pt SSD nu este o problema, chiar daca apare PS5 pot oricand sa mut acel SSD in PC.
    Oricum nu cred ca o sa iau PS5 la lansare, mai vedem ce jocuri vin cu consola si poate ma voi razgandii.
    Joc foarte des fighting games cu prietenii offline. Eu cred ca se merita, pentru ca la un joc precum tekken trebuie mereu sa incarce urmatoarea runda. De exmplu GTA 5 incarca la inceput si dupa nu mai e problema.

    Inca o data multam de raspunsuri.

  15. #17835 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate PS4 Pro nu e optimizat pentru SSD. Am facut si eu acum un test, pentru ca innebuneam cu load-ul de la X-COM 2, pe care mi-am dorit sa-l rejoc. Am pus un SSD rapid pe USB-ul din spate, mutat jocul acolo, si iata rezultatele:

    HDD
    Game start time: 1:19
    Load mission: 1:09
    Exit to main menu: 0:35

    SSD
    Game start time: 1:18
    Load mission: 1:09
    Exit to main menu: 0:33

    SSD - 2nd try (pentru ca nu-mi venea sa cred)
    Game start time: 1:17
    Load mission: 1:11
    Exit to main menu: 0:34

    Mentionez ca HDD-ul intern este unul de 2TB, 5400 RPM iar SSD-ul pe USB e un WD Blue de 500GB, care in PC da rezultate foarte bune (550MB/s la citire si scriere secventiala). Diferenta a fost fix pix... Nu am timp si chef sa stau sa incerc si intern, pe portul SATA, dar din ce am vazut pe net, diferentele intre intern pe SATA III si extern pe USB 3.0 sunt minore (gen 1-2s maxim).

    Probabil sunt jocuri unde s-ar simti vreo diferenta, insa avand in vedere ca SSD-ul respectiv e de cel putin 5x mai rapid la scriere/citire, de cel putin 15x mai rapid la timp de acces, pentru mine e destul de clar: Sony habar n-are sa optimizeze PS4 Pro pentru SSD-uri.

  16. #17836 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai niciun joc de console nu e optimizat pentru SSD (cam asta a fost problema generatiei actuale overall, faptul ca devii au lucrat la jocuri pentru console, unde se stia ca au HDD 5400rpm, deci au facut ca informatia sa fie citita in calupuri de cativa MB - 5-10 - facand astfel usor citibila la viteza aia mica).

    S-a mai discutat in trecut despre SSD pe console. Din punctul meu de vedere, nu ar merita nici daca ar fi un SSD de 2TB 50 lei, la cat de mica este diferenta (max 25% parca in extrem de putine jocuri, in majoritatea cazurilor neexistand vreo diferenta).

    Desigur, sunt jocuri unde conteaza acel 25% si probabil ar trebui facute/cautate teste pe consola respectiva fix in jocul respectiv.

  17. #17837 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvan, nu trebuie neaparat jocurile sa fie optimizate pentru SSD. E vorba de raw performance - developerul nu trebuie sa faca nimic. Se vede clar ca PS4 (Pro in cazul meu) fie are un bottleneck pe undeva, fie limiteaza bandwith-ul de transfer de date. Pe sistemul, degeaba pui tu HDD sau SSD capabil de 500MB/s, ca noi oricum limitam la maxim 100MB/s (cam asta fiind limita pentru cel standard de 5400RPM). Eu sunt ferm convins ca ar putea rezolva problema, dar... n-ar mai cumpara lumea noua consola PS5, nu?

    ---------- Post added 22-04-2020 at 09:44 ----------

    Daca tin eu bine minte, ceva de genul acesta s-a intamplat la PS3, cand viteza la HDD era limitata, astfel incat sa "emuleze" ca si cand jocul ar fi rulat de pe unitatea optica, sa fie in sync... Doar ca nah, suntem in 2020, si am realizat ca mai mult timp am pierdut cu downloadat jocul, downloadat patch-uri, update de firmware, load game, load save and so on, decat cu gameplay-ul propriu zis...

  18. #17838 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Sony nu optimizeaza nimic pentru SSD pe PS4. Nu e componenta oficiala, majoritatea nu schimba nimic in consola oricum (pentru asta exista PC) si nu cred ca ii intereseaza. Depinde numai de developer, cum a zis razvan. In FF14 se vede diferenta destul de mare:




  19. #17839 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^Sony nu optimizeaza nimic pentru SSD pe PS4.... si nu cred ca ii intereseaza.
    Din fericire la PS5 asta se va schimba. Cel putin, ultima prezentare Sony a fost in proportie de aproximativ 50% despre cum au optimizat ei SSD-ul (NVMe-ul actually)... M-a distrat ca se "plangeau" ca daca vom folosi un SSD standard, nu vom putea avea cei 5.5GB/s. Daca ar fi fost Apple, acum s-ar fi putut lauda ca de la PS4 Pro la PS5 au crescut viteza de transfer de cel putin 50x. Ce misto ar arata chart-ul acela... Anyway, revenind la ale noastre PS4-uri, mai ales la Pro-uri (pentru ca PS4 standard are doar SATA II, pe cand Pro-ul are SATA III), ar putea sa mai scoata din limitarea acee... eventual sa lanseze pe piata o consola care sa vina standard cu SSD (si cu optimizarea pe masura). Ma indoiesc ca ar fi ceva atat de complicat...

  20. #17840 SP
    Member deepjinx's Avatar
    Am facut schimbul HDD-ului intern cu SSD si pe PS4 si pe PS4 PRO, eu observ clar diferenta, si recomand SSD.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 892 of 903 FirstFirst ... 392 792 842 882 890 891 892 893 894 902 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4275 Last Post: 17-04-2024, 21:38
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts