Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 117 of 395 FirstFirst ... 17 67 107 115 116 117 118 119 127 167 217 ... LastLast
Results 2,321 to 2,340 of 7884

Thread: Clubul Xbox One

  1. #2321 SP
    Member eneea's Avatar
    Si pe mine ma tenteaza tot mai mutl ca next gen sa insmeen un PC bun

  2. #2322 SP
    Member solaru's Avatar
    Credeam ca gamingul a fost intotdeauna despre fun, atmosfera, poveste, etc si mai putin despre grafica.
    In alta ordine de idei, EDGE nu mai este de ceva vreme echidistanta... asa ca nu mai dau 2 bani pe ceea ce publica ei despre hardware-ul de pe console.

  3. #2323 SP
    Member MSlv's Avatar
    pai o grafica mai buna poate ajuta la conceperea unei atmosfere mai imersive. De exemplu vremea in noul AC IV, variantele next-gen (pc/x1/ps4), pare incredibila atunci cand e furtuna de exemplu, ploua si bate vantul si toate plantele se misca haotic in jur.



    ca sa nu mai zic ca o grafica mai buna se poate traduce, din punctul meu de vedere, si printr-un framerate solid de 60 sau macar 30 cadre pe secunda, fara sacadari, cu AA serios, ceea ce a cam lipsit generatia asta dar sunt sperante ca vom avea parte de la generatia care urmeaza.

  4. #2324 SP
    Member solaru's Avatar
    Cand vb despre atmosfera... nu ma refeream la starea vremii. Cu toate astea, AC4 nu o sa fie nici la genunchii lui AC2, cu tot next-genu' lui cu tot.
    Chiar daca nu am avut jocuri full HD si 60 fps, generatia actuala ne-a oferit cateva zeci de jocuri incredibile care ne-au incantat ochii, mintea si inima. Generatia urmatoare nu are cum sa fie mai slaba, din orice punct de vedere am privi. Atata timp cat jocurile vor oferi distractia necesara in doze corespunzatoare, nu cred ca intereseaza pe nimeni ce dracu e in cutie sau cate fps sunt.

  5. #2325 SP
    Admin MonkY's Avatar
    solaru: next-gen nu inseamna numai fps-uri mai multe. Pe mine unul de exp. ma deranjeaza enorm loading time-ul. Cateodata joc Skyrim si cand am de trecut prin diverse camere, am impresia ca mai mult stau in loading decat in jocul actual. Si asta cu jocul instalat pe HDD... cred ca daca ar fi direct de pe DVD, ar fi crima si pedeapsa. Cu tot story-ul si atmosfera lui, devine plictisitor din cauza asta.

    Vezi tot felul de trucuri facute in asa fel incat sa nu-ti dai seama ca a ta consola nu mai putea de fapt. Gen daca te invarti repede, ti se "blureaza" imaginea (si se intuneca), pentru a nu observa ca inca nu s-au incarcat texturile.

    Cand am trecut de la Xbox la Xbox 360, cel mai mult m-a incantat gamepad-ul, dupa care a urmat faptul ca in sfarsit voi avea FullHD (well, sa fiu sincer, initial vroiam doar 1080i). Si mi s-a destramat visul cu FullHD pentru ca nu stiu daca sunt in 8 ani de zile mai mult de 5-10 jocuri FullHD, si acelea arcade-uri.

    Cu alte cuvinte, de la Xbox-ul din 2001 pana la Xbox One din 2013... in 12 ani sa nu fii capabil sa treci la FullHD, mi se pare aberant. Daca e sa fac o comparatie la absurd (stiu ca-mi vor sari in cap diversi ca am ceva cu tabletele), de la primul iPad (in 2010) la iPad 4 (in 2012)... in 2 ani de zile, au reusit sa faca un device MOBIL capabil sa randeze de la 1024x768 la 2048x1536 (nici nu vreau sa ma gandesc la iPad 5 care e pe drum... sau la un Nexus 10 care are rezolutie de 2560×1600). Stiu ca INCA nu sunt multe jocuri care sa se compare, dar odata cu introducerea de OpenGL ES 3.0 pe device-uri mobile... diferenta o sa devina cam egala cu zero (ca idee, PS3 inca foloseste OpenGL ES 2.0).

    Culmea e ca eu nici macar nu cred ca hardware-ul nu e capabil de FullHD. Insa din pacate Microsoft aloca probabil mult prea multe resurse OS-ului si functiilor de DVR, TV, Skype, Kinect si mai stiu eu ce. Daca am face abstractie de jocurile de 2 lei disponibile, as putea zice ca OUYA este mult mai consola decat Xbox One. Ouya nu stie decat gaming si atat, chiar daca este pe Android.

    In fine, vom trai si vom vedea. Daca vor reusi cumva sa o scoata la capat consolele precum Xbox One si PS4, acest lucru se va intampla doar datorita exclusivitatilor... indiferent ca vor fi randate si vor arata mult mai prost decat pe orice altceva. Numai ca ma tem de faptul ca in timp, numarul de exclusivitati va deveni din ce in ce mai redus (vezi Epic si EA ca exemplu, care scot mai multi bani din mobile decat din PC si console).

  6. #2326 SP
    Member temugin's Avatar

    Post

    Uite jocul, nu e jocul, sau cum dispar mii de titluri din serverele MS


    Yahoo! News


    Skyrim nu se instaleaza pe hdd la xbox 360, la fel Halo 3, ruleazal de pe dvd only. Sper sa te ajute, eu unul nu am testat, e o problema de cache si cum a fost conceput titlul respectiv.



  7. #2327 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Și care este legătura cu acest thread?

  8. #2328 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    solaru: next-gen nu inseamna numai fps-uri mai multe. Pe mine unul de exp. ma deranjeaza enorm loading time-ul. Cateodata joc Skyrim si cand am de trecut prin diverse camere, am impresia ca mai mult stau in loading decat in jocul actual. Si asta cu jocul instalat pe HDD... cred ca daca ar fi direct de pe DVD, ar fi crima si pedeapsa. Cu tot story-ul si atmosfera lui, devine plictisitor din cauza asta.

    Vezi tot felul de trucuri facute in asa fel incat sa nu-ti dai seama ca a ta consola nu mai putea de fapt. Gen daca te invarti repede, ti se "blureaza" imaginea (si se intuneca), pentru a nu observa ca inca nu s-au incarcat texturile.

    Cand am trecut de la Xbox la Xbox 360, cel mai mult m-a incantat gamepad-ul, dupa care a urmat faptul ca in sfarsit voi avea FullHD (well, sa fiu sincer, initial vroiam doar 1080i). Si mi s-a destramat visul cu FullHD pentru ca nu stiu daca sunt in 8 ani de zile mai mult de 5-10 jocuri FullHD, si acelea arcade-uri.

    Cu alte cuvinte, de la Xbox-ul din 2001 pana la Xbox One din 2013... in 12 ani sa nu fii capabil sa treci la FullHD, mi se pare aberant. Daca e sa fac o comparatie la absurd (stiu ca-mi vor sari in cap diversi ca am ceva cu tabletele), de la primul iPad (in 2010) la iPad 4 (in 2012)... in 2 ani de zile, au reusit sa faca un device MOBIL capabil sa randeze de la 1024x768 la 2048x1536 (nici nu vreau sa ma gandesc la iPad 5 care e pe drum... sau la un Nexus 10 care are rezolutie de 2560×1600). Stiu ca INCA nu sunt multe jocuri care sa se compare, dar odata cu introducerea de OpenGL ES 3.0 pe device-uri mobile... diferenta o sa devina cam egala cu zero (ca idee, PS3 inca foloseste OpenGL ES 2.0).

    Culmea e ca eu nici macar nu cred ca hardware-ul nu e capabil de FullHD. Insa din pacate Microsoft aloca probabil mult prea multe resurse OS-ului si functiilor de DVR, TV, Skype, Kinect si mai stiu eu ce. Daca am face abstractie de jocurile de 2 lei disponibile, as putea zice ca OUYA este mult mai consola decat Xbox One. Ouya nu stie decat gaming si atat, chiar daca este pe Android.

    In fine, vom trai si vom vedea. Daca vor reusi cumva sa o scoata la capat consolele precum Xbox One si PS4, acest lucru se va intampla doar datorita exclusivitatilor... indiferent ca vor fi randate si vor arata mult mai prost decat pe orice altceva. Numai ca ma tem de faptul ca in timp, numarul de exclusivitati va deveni din ce in ce mai redus (vezi Epic si EA ca exemplu, care scot mai multi bani din mobile decat din PC si console).
    In vremurile de astazi in care se pune accentul din ce in ce mai mult pe gaming la 4k, marii producatori de console vin cu 720p @60 FPS sau 1080p @30 fps, asta mi se pare o bataie de joc, este adevarat ca acum un pc pt. 4k este foarte scump dar in 2-3 ani cred ca te vei putea juca 4k pe un pc mediu spre high, de tablete nu vreau sa mai vb.

    Sunt de parere ca grafica este foarte importanta intr-un joc, pt. storyline si altele avem filme si carti.

  9. #2329 SP
    Manager paul's Avatar
    "Any application can be snapped to a game," Penello said, according to GameSpot. "This could be the live TV feed, so if you wanted to be playing Ryse and Killzone at the same time, you could snap that."
    Killzone, of course, is a PS4 game. That means you can use the Xbox One's multi-tasking features to switch back and forth between both consoles' games. If they're hooked up.
    So what else does this mean for you? Say you want to capture PS4 gameplay on a device like the Elgato—a feature that won't be supported at launch, according to Sony's Shuhei Yoshida. Hypothetically, you could plug the Elgato into your Xbox One and capture gameplay from that feed instead.
    And what about your Xbox 360? Or your Wii U? The possibilities are pretty interesting.
    Your Xbox One And PS4 Can Hook Up

  10. #2330 SP
    Member solaru's Avatar
    Goosen also reveals that the Xbox One silicon actually contains additional compute units - as we previously speculated. The presence of that redundant hardware (two CUs are disabled on retail consoles) allowed Microsoft to judge the importance of compute power versus clock-speed:

    Every one of the Xbox One dev kits actually has 14 CUs on the silicon. Two of those CUs are reserved for redundancy in manufacturing, but we could go and do the experiment - if we were actually at 14 CUs what kind of performance benefit would we get versus 12? And if we raised the GPU clock what sort of performance advantage would we get? And we actually saw on the launch titles - we looked at a lot of titles in a lot of depth - we found that going to 14 CUs wasn't as effective as the 6.6 per cent clock upgrade that we did.
    Digital foundry vs the Xbox One architects

  11. #2331 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    The Xbox One might be launching in 2014, but that doesn’t mean that it will ship to retailers feature complete. Issues with Kinect voice commands have delayed the box in eight European countries, giving Sony the edge when it comes to global outreach. Now, new information has emerged concerning how video clips created using the Xbox One's Game DVR can be shared at launch. Although most people will want to spread their greatest gaming moments across popular social outlets like Facebook and YouTube, the Xbox One will only support passing these scenes along via Xbox Live early in the race.

  12. #2332 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Astia se impotmolesc din ce in ce mai mult... Ultimul exemplu este dat de Ryse. Sa luam cateva citate:
    Ryse running at 1080p, 60 frames per second with 150k poly-count characters was basically how the game would look and run on a Windows 7 PC with an Nvidia GTX 780 card.
    Hero Marius 85k polys? It was choice: 150k polys w LODs vs 85K + better shading + no LODs (stable). The latter wo at better quality!
    While this news may not seem that much of a big deal, think about the fact that Ryse has also lost its scaling prestige, being downgraded to 900p as opposed to running at 1080p.
    Deci cu alte cuvinte ce am vazut la E3 a rulat pe niscaiva PC-uri cu GTX 780 (asta o stiam oricum). Pe acelea rula in 1080p la 60FPS, cu high poly count (150K). OK. Si ce ajunge pe X1? Ryse in 900p, nr. de poligoane injumatatit (85K)... si dupa gameplay se pare ca 30FPS. WTH kind of next-gen is this?!?

  13. #2333 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Astia se impotmolesc din ce in ce mai mult... Ultimul exemplu este dat de Ryse. Sa luam cateva citate:



    Deci cu alte cuvinte ce am vazut la E3 a rulat pe niscaiva PC-uri cu GTX 780 (asta o stiam oricum). Pe acelea rula in 1080p la 60FPS, cu high poly count (150K). OK. Si ce ajunge pe X1? Ryse in 900p, nr. de poligoane injumatatit (85K)... si dupa gameplay se pare ca 30FPS. WTH kind of next-gen is this?!?
    Este doar parerea mea sau suntem luati de prosti de catre marea firma M$?

  14. #2334 SP
    Member temugin's Avatar

    Post

    Nu este doar parerea ta, crezi ca jucatorii ''casual'' vad diferentele ? la ei conteaza sa faca o cursa de Forza 5 sau 2 h fitness pe clipul lui Jillian etc, oricum un pc pentru a rula acel joc in rezolutia mult visata 1080p si 60fps + AA si ce au mai inventat - sare cu mult de 1000E, ex alt joc care pe ultra incepe sa scartaie pe un desktop decent


    Our videos of Shadow Warrior - Gamersyde


    Sa vezi upgrade la gamerii cu pc dupa aparitia jocurilor pt Xone si Ps4, placi noi, procesoare noi samd. Ms si Sony vor deja sa vanda jocuri ale consolelor actuale, prin stream, catre pc, ps4, si xone. Cand esti ''elefant financiar'', te uiti la furnicile pe care calci ???

  15. #2335 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cred ca e si o problema cu anumit developeri (unde nu se poate, nu se poate). Adica odata ce Forza Motorsport 5 poate 1080p la 60FPS, de ce n-ar putea Ryse? Dar deja cred ca Ryse este un exemplu extrem de prost pentru X1, pentru ca daca stam si ne gandim acesta ar fi trebuit sa fie un joc Kinect only... si s-a transformat subit intrun "AAA launch title".

    Mai curios sunt de cum vor rula Dead Rising 3 si Titanfall... Daca si acolo se poate 1080p la 60FPS, atunci e clar ca Ryse are el o problema, si nu consola in sine.

  16. #2336 SP
    Member temugin's Avatar

    Post

    De acest Forza spui ? nu de alta, dar ei spun ca este la 30fps.


    Forza 5 Gameplay video - Gamersyde

  17. #2337 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by temugin View Post
    De acest Forza spui ? nu de alta, dar ei spun ca este la 30fps.


    Forza 5 Gameplay video - Gamersyde
    "Ei" fiind cine? Pe mine ma intereseaza ce spun cei de la Turn 10 Studios, nu oricine are o pagina pe web.
    Turn 10 Studios content director John Wendel:
    I believe we're uniquely positioned to deliver on that challenge. We're a huge epic game that's going to be running at 1080p, 60fps on the next-gen console, so it's an incredible opportunity on one hand, but you have to be incredibly flexible and agile and self-aware on the other hand.
    Forza 5 runs at 60 frames per second, but other people will make different trade-offs," said Spencer, adding that "resolution is not the thing that maximises beauty
    Culmea e ca toti cei citati de tine (gamersyde) au un alt stream unde spun ca merge in 1080p la 60fps: E3: Forza 5 60 fps gameplay - Gamersyde. In plus, la altii acelasi stream e prezentat ca fiind la 60fps...


  18. #2338 SP
    Member temugin's Avatar

    Post

    Pana nu iasa jocurile nu se mai stie ce si cum, eu doar am vizitat prima pagina, nu am stat sa ''sap'' anume pt Forza 5, la fel si cu Ryse, sa asteptam lansarea, dupa aruncam cu pietre. E vina lor daca arunca cu stiri la noroc, eu cred ca la next gen multe jocuri vor fi 30fps.

  19. #2339 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    bai , pe bune, ala-i forza 5 ?!
    pfuuiii... parca si forza 4 arata mai bine , in ori si ce caz, forza 5 = forza 4...bun , m-am linistit si cu asta..si eu care credeam ca drive club o sa fie slab.

  20. #2340 SP
    Admin MonkY's Avatar
    poiuyt: e doar o filmare off-screen (facuta de unul caruia ii tremura mainile in draci)... Forza 5 arata senzational... cu mult peste Forza 4. De fapt, la Forza 4 era suficient upgrade-ul la 1080p si cred ca era suficient.




Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 117 of 395 FirstFirst ... 17 67 107 115 116 117 118 119 127 167 217 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  2. Vand Abonamente Xbox Live Gold Xbox One/Xbox 360 si EA Access Xbox By siemens123 in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 187 Last Post: 16-02-2021, 14:37
  3. Clubul Xbox One X By Dant3 in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 1658 Last Post: 25-08-2020, 17:57
  4. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 4 Last Post: 25-08-2017, 18:15
  5. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 25-08-2017, 18:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts