Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 33 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 24 ... LastLast
Results 261 to 280 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #261 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Revin cu primele impresii dupa instalare, poze cu viteza pe PC si pe telefon (HTC One - compatibil wifi AC)



    Sunt f multumit de RT-AC56U, nu stiu cum se comporta la Fiberlink 1000, dar dupa cum se vede pe 500 e solid, cu firmware Merlin 378.5.

    Si ca detalii legat de instalare, pur si simplu m-au mutat intr-un port Gigabit in caseta lor. Am o inaditura intre UTP-ul meu si UTP-ul lor dinspre caseta, pe care au refacut-o pe toate cele 8 fire. N-a fost nevoie nici macar de resertizare la cele 2 capete. Totul a mers rapid, fara tras cabluri, fara batai de cap si stricat tencuiala. Acum sper doar sa fie la fel de stabil ca inainte, cred ca mi-a picat netul de 2 ori in 4 ani de zile, iar atunci am schimbat parola PPoE si am resetat router-ul, si in 10 min s-a rezolvat.

    P.S.: Nu stiu ce e cu upload-ul ala de 170Mbps pe mobil, teoretic banda e de 100Mbps dupa cum se vede si pe PC. Am rulat mai multe teste si in toate aveam 150+ pe mobil.
    Attached Images Attached Images screenshot_2015-02-25-17-49-38.png

  2. #262 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am nevoie de un router nou ca sa scap de porcaria pe care o am de la UPC. As fi mers lejer pe vreo nebunie de Asus sau mai stiu eu ce, problema insa e ca eu primesc netul prin cablu, iar routere cu intrare de genul nu am gasit niciunde. Ping/latency e varza si e motivul pentru care vreau sa il schimb. UPC Olanda mi-au dat un Cisco 3925. Am pus o poza cu intrarea aia:
    Attached Images Attached Images cisco_epc3925-1.jpg

  3. #263 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asa cum i-am sfatuit pe altii (si cum dealtfel am procedat si noi de multe ori), iti recomand sa verifici in jucaria aceea daca poti seta ca un simplu media convertor (extender, passthrough, fiecare producator denumeste altfel modul acesta de lucru)... adica pur si simplu opresti orice tine de routare. Dezactivezi server DHCP si toate cele... si conectezi un router in spate, pe care setezi tot ce ai nevoie (poate chiar si conexiunea la internet). Bafta!

  4. #264 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am facut man treaba asta, dar de la latency 34ms pe cablu am ajuns la 14ms. Nici nu stiu ce pisici sa ii mai fac, providerul mi-a zis ca e normal

    Vorbesc doar de conexiuni pe cablu si atat.

  5. #265 SP
    Admin MonkY's Avatar
    14ms iti da timp de raspuns pe cablu cine anume? Routerul sau vreun server extern (sau providerul)? Daca e routerul, si e pe cablu, e mult. Daca e vreun site extern (gen google), e foarte ok.

  6. #266 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu man, routerul. Aia e problema mea. Am mai incercat diverse setari si am reusit sa reduc pana la 8ms pe cablu, dar pe PS4 de exemplu nu se mai conecta. Routerul pe care il folosesc pentru wi-fi nu mai mergea nici el. Am dat reset la routerul de la provider si am ramas acolo de unde am plecat. Pe cablu 35ms si 40+ pe wi-fi. La cel mai scump abonament posibil.

    Am mai dat un mail la provider si sper sa imi vina cu o solutie.

  7. #267 SP
    Member Harkonnen's Avatar
    Tu locuiesti in Olanda?

  8. #268 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Foarte multumit de ASUS RT-N53.
    Am connectat XboxOne-ul prin wi-fi, un update de 6gb a fost facut in mai putin de 30min.
    Attached Images Attached Images img211562_06062013165900_1.jpg

  9. #269 SP
    Member robertfelixx's Avatar
    Eu nu prea am fost mulțumit de el și am făcut retur (bine la 99 ron era best buy).
    Acoperirea era ok dar conexiunea de 5Ghz era instabilă, poate intre timp au rezolvat cu vreun update.

    6gb în 30 min..foarte mult, ce net ai?

  10. #270 SP
    Senior Member BizZare's Avatar

    Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

    Avand in vadere ca in timp ce x1-ul dowloada eu navigam pe net fara sa am probleme...reteaua este foarte stabila.
    Am cel mai ieftin abonament de la rds.

  11. #271 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca aveti unul dintre routerele de mai jos, schimbati-le repede (sau incercati un update de firmware, daca exista)! Peste 700.000 de routere accesibile prin remote hacking. (sursa).

    ZTE H108N
    ZTE H108NV2.1
    D-Link 2750E
    D-Link 2730U
    D-Link 2730E
    Sitecom WLM-3600
    Sitecom WLR-6100
    Sitecom WLR-4100
    FiberHome HG110
    Planet ADN-4101
    Digisol DG-BG4011N
    Observa Telecom BHS_RTA_R1A

  12. #272 SP
    Member Harkonnen's Avatar
    Asta da stire. Sunt neplacut surprins ca DLink e in lista si ma asteptam sa fie TPLink. Chinezii s-au miscat ok se pare

  13. #273 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aici e vorba de webproc.cgi, au fost afectate doar cateva... dar cand a fost problema cu OpenSSL, au fost afectate sute de modele (poate chiar mii) de routere. De aceea si recomand in ultima perioada modelele de la Asus, pentru ca sunt printre putinii care chiar fac update-uri in draci pe partea de securitate.

  14. #274 SP
    Member Harkonnen's Avatar

    Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

    Pai cu SSLv3 a fost haos. Daca nu am facut la downgrade-uri si changeuri de mi-a venit acru.

  15. #275 SP
    Member galagan90's Avatar
    Salut, momentan am abonamentul Fiberlink 100 de la RDS si am un Router cumparat acum cativa ani buni (Belkin F5D8236-4 care este foarte slabut daca ma intrebati, spre exemplu ma limiteaza in unele jocuri din cate stiu eu din cauza acelui NAT Type (2) si nu imi permite sa intru in meci, singura solutie de cele mai multe ori fiind conectare cablului la PC/Consola. Am ajuns la urmatoarea concluzie. Voi trece pe abonamentul Fiberlink 1000 (calculatorul imi permite) si vreau sa achizitionez si un Router Wireless care sa tine in frau bestia asta. De asemenea, o sa impart acest net cu PC-ul tatalui meu. Ma puteti ajuta sa fac cea mai buna alegere in achizitionarea unui Router? Si chiar si cu niste sfaturi despre cum sa rezolv problemele actuale? Nu sunt deloc informat pe aria Retelistica (habar nu am de tehnologii,care e mai bun care e mai prost etc.) Eu ma uitam la acesta pe eMag ASUS RT-N53 Black Diamond Dual-Band Wireless-N600 SOHO Router, DD-WRT Open Source support, 5 Guest SSID, Parental Access Time Control to Each User, IEEE 802.11a/b/g/n - eMAG.ro

    L.E http://www.amazon.com/Belkin-Wireles.../dp/B001CNCQO2 Acesta e routerul actual. Nu stiu daca e el vechi/prost sau nu stiu eu sa il configurez cum trebuie dar nici macar cand am pus consola in DMZ nu a functionat cum a trebuit. Aceeasi problema legata de NAT Type care ma limiteaza la a ma juca doar cu cei cu acelasi NAT Type ca si mine(din cate am citit)

  16. #276 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Ruterul ala nu e gigabit(are rata de trasfer doar 10/100 nu 10/100/1000) si nu te ajuta la Fiberlink 1000.
    A dat MonkY pe pagina anterioara un ruter gigabit ieftin:
    Router Wireless N 300Mbps D-Link DIR-636L, 4 porturi 10/100/1000 - eMAG.ro

  17. #277 SP
    Member galagan90's Avatar
    Ok, o sa trec la RDS sa discut contractul si o sa achizitionez acest router, chiar daca nu inteleg diferentele. Multumesc de sfat !

  18. #278 SP
    Member styng's Avatar
    poi diferenta e ca acel router postat de tine nu stie fiberlink 1000, doar de 100 max ( downloadul o sa-ti mearga cu max 10mb/sec, chiar daca tu ai abonament de 100mb/sec )

  19. #279 SP
    Member galagan90's Avatar
    Si care e faza cu latimea de banda de 2,4 Ghz si 5Ghz ? Asta nu prea inteleg.

  20. #280 SP
    Member styng's Avatar
    e viteza de transfer pe WiFI, la 5Ghz ai mai mare viteza fata de 2,4

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 33 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 24 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts