Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 80 of 158 FirstFirst ... 30 70 78 79 80 81 82 90 130 ... LastLast
Results 1,581 to 1,600 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1581 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Cu locuitorii tind sa fiu de acord ca nu sunt cei mai buni, insa cand ma uit la tari ca Grecia si Cipru realizez ca Romania inca este bine ca si tara.

  2. #1582 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Cu locuitorii tind sa fiu de acord ca nu sunt cei mai buni, insa cand ma uit la tari ca Grecia si Cipru realizez ca Romania inca este bine ca si tara.
    beheee heeeeee ... cunosc un tip care are o vorba ! ... tot timpul cind intra intr-o discutie cu subiect "vestici sint altfel, civilizati, etc" ... baga una bucata din putul gindirii "ma, aia are bani de aia este civilizati"

  3. #1583 SP
    Member Nightfly's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Asta e una din cele mai mari probleme, imi vine sa arunc o bomba atomica uriasa fix in centrul tarii cand vad chestiile astea. Cum mama naibii au niste maimute retardate masini scumpe? Muncesc deja de peste 10 ani, am un salariu mai mult decat decent (cred eu), dar nici nu visez sa-mi iau un X6.

    Ma dispera cand vad cum guvernantii baga TVA mare, taxe peste taxe la toti oamenii care muncesc, sufoca firmele cinstite cu controale (care se lasa inevitabil cu amenzi babane), dar nimeni nu-i intreaba de sanatate pe babuinii cu ceafa lata si X6/Q7.

    E asa greu sa infiintezi o trupa bazata care sa se plimbe frumos prin toata tara si sa ia la puricat posesorii de viloace si gipane? Nu zic sa fie kgb-isti, normal sa fie civilizati, merg frumos prin orase, vad un gipan fain, noteaza nr de inmatriculare, se intereseaza cine-i posesorul si il "scaneaza" un pic la ANAF si alte institutii (ITM, etc).

    Daca nenea are firma sau salariul bun sau daca a vandut (legal, cu acte si cu impozit platit) terenuri, case, bijuterii, etc... perfect, nici nu trebuie sa stie ca a fost luat in vizor, nu e deranjat cu nimic.

    Insa in caz contrar sa-i trimita o scrisoare acasa prin care e anuntat ca i se confisca toata averea pentru ca e clar ca dobandit-o prin metode ilegale (munca la negru, fentare de impozite sau chiar chestii mai grave - droguri, prostitutie, etc).

    Stiu, suna comunist si kgb-ist, multi vor sari sa spuna ca trebuie dovedite, dar simplul fapt ca el n-a avut un venit declarat legal e infractiune clara.

    Sa vedeti cum ar creste bugetul la stat, ca ciupercile dupa ploaie.

    Insa da, realizez ca e un vis, cei care ar trebui sa faca legea asta sunt tocmai cei vizati de ea sau au rude care ar fi tintele directe
    Parerea mea e ca e mai simplu sa verifice la DRPCIV masinile de peste 50 000 de euro si posesorii acestora, apoi taxele pe care le dau. Cand vezi om cu masina de 100 000 de euro care plateste la stat 100 de euro pe luna, parca iti pui niste intrebari. Nu trebuie neaparat sa se plimbe cineva prin oras.

  4. #1584 SP
    Member szabi90's Avatar
    Care ii parerea mea ? o tara de ra..t , abia astept sa plec de aici !!!

  5. #1585 SP
    Member ionutsb85's Avatar
    Quote Originally Posted by szabi90 View Post
    Care ii parerea mea ? o tara de ra..t , abia astept sa plec de aici !!!
    Pai pleaca ma,cine te opreste,aaa,este posibil sa fii bozgor(ungur fara tara),alias szabiko nascut in 90,in romania sa nu te integrezi si in ungaria esti considerat tigan,tu ai vrea sa pleci dar nu te primeste nimeni P.S:Accest articol este un pamflet si se supune dreptului la replica.

  6. #1586 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    ^ chestia ii ca nu conteaza cine o zice... dar chiar e o tara de rahat, si eu de abia astept sa mi se iveasca posibilitatea sa plec, chiar daca probabil o sa le duc dorul la rude, nu pot sa stau sa traiesc in rahat.

  7. #1587 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu de-aici nu plec! De-al naibii! Si daca o fac, fie ma duc sa vizitez si alte "civilizatii" fie ma duc sa le iau banii "civilizatilor" si sa-i aduc in tara... sa-i dau cu placere la statul roman

    Serios acum... peste tot exista plusuri si minusuri... nu e Romania buricul pamantului, dar nici de lepadat nu e. Stiti vorba aceea "E o tara superba. Pacat ca e locuita!"

  8. #1588 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by ionutsb85 View Post
    Pai pleaca ma,cine te opreste,aaa,este posibil sa fii bozgor(ungur fara tara),alias szabiko nascut in 90,in romania sa nu te integrezi si in ungaria esti considerat tigan,tu ai vrea sa pleci dar nu te primeste nimeni P.S:Accest articol este un pamflet si se supune dreptului la replica.
    Foarte matur...btw bozgor nu e ce spui tu

  9. #1589 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by D@nT3 View Post
    Foarte matur...btw bozgor nu e ce spui tu
    Nu e matur, dar baiatu' are dreptate partial. Si in Oradea sunt multi unguri si aici suntem si foarte aproape de granita, deci ar putea pleca usor dincolo. Insa e mult mai usor sa arunci cu gunoi decat sa faci efectiv ceva constructiv. Nu toti sunt asa, am vazut si multi unguri foarte seriosi aici, isi vad de treaba lor si isi traiesc viata aici fara probleme si fara sa arunce cu jeg in stanga si-n dreapta.

    Cu plecatul insa nu e chiar asa simplu, cum ziceam probabil ca ungurii ar putea pleca relativ usor in Ungaria, de ce credeti ca n-o fac? Pentru ca nu e mai bine acolo, sunt aspecte mai bune (aia chiar au autostrazi, e mult mai curat ca la noi, etc), dar sunt si destule minusuri: relieful acolo e mult mai "naspa", ai doar o campie si atat, situatia economica si politica e comparabila cu a noastra, ba cateodata e si mai grava, etc.

    Si eu as vrea sa merg in Germania/Elvetia/Suedia/etc, dar nu e deloc asa simplu. Stiu cativa care stiu perfect limbile tarilor respective, sunt inteligenti, etc, dar nu se pot muta acolo, mergeti in Germania sau Suedia si incercati sa va cautati de lucru sa vedeti ce simplu e, asta pentru ca ei sunt foarte noationalisti si nu le plac strainii.

    Iar in alte tari apar alte probleme: italienii, francezii, englezii cand aud de romani imediat pun eticheta de tigan/murdar/hot.

    Din pacate suntem codasii Europei. Din fericire nu suntem codasii lumii, deci nu e treaba chiar asa de rea. Cunosc (destul de bine) doua persoane care au venit din Ucraina aici in urma cu vreo 10 ani, au fost trimise inapoi, dar nu s-au lasat si au revenit si acum au cetatenie. Si au luptat enorm pentru a o obtine. Asta cred ca spune ceva, nu?

    Cunosc (un pic mai putin) si un indian care a venit aici. La ei situatia e mai complexa un pic, acolo sunt caste, daca te nasti intr-o casta inferioara si ramai acolo asa ramai, practic esti aproape sclav. Aici daca te lupti, lucrezi din greu si nu esti prost te poti ridica (plus ca te poti ridica si daca esti prost de bubui, dar arati bine sau canti manele )

  10. #1590 SP
    Member Mariush's Avatar
    Salariul minim pe economie in Ro e mult pana in 200€, in HU e aproape 300€, preturile sunt foarte asemanatoare, ba la unele produse mi s-au parut si mai mici (vorbim strict de Budapesta comparativ cu Bucuresti).

    Ungurii o duc mai bine cu noi, e o situatie grava acolo comparativ cu ce se preconiza cu cativa ani in urma, insa nu e mai grav ca la noi...
    In mod cert, tu ca roman, daca te duci de dilibau in Ungaria (sau in orice alt stat din Europa) si te astepti sa castigi salarii campioane, ai sanse destul de mici. Cele mai mari sanse le ai daca ajungi in corporatii si urci cat mai sus, si ii faci pe sefii de acolo sa te trimita prin alte tari (insa in mod cert trebuie sa existe rabdare si sa fi dispus sa treci prin corporate life...)

  11. #1591 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Nu stiu daca de postul meu v-ati legat, dar ati inteles total altceva din ce am spus eu. Ideea nu e sa merg dincolo si sa ma angajez din ziua 1 pe 2k/luna salariu. Chiar daca as lucra pe un salariu mizer dincolo, tot mi-ar conveni decat sa lucrez aici pe un salariu cat de cat ok. Ideea e ca in nicio alta tara din UE nu exista coruptia, tigania si mentalitatea din Romania. Ne mai trebuie vreo 20 ani sa ne revenim... iar eu nu am de gand sa astept.

  12. #1592 SP
    Member ionutsb85's Avatar
    Man nici eu n-o duc stralucit in romania,am salariu de 1200 lei asa ca nu vreau eu sa fac pe desteptul daca nu sunt... Multi spun ca de abia asteapta sa plece din ea dar de fapt nu pleaca,a pleca in alta tara inseamna sa iei frate viata in piept,sa te descurci pe cont propriu,fara tata,fara mama,fara ajutor de la nimeni.Te urci in autocar si pleci daca vrei sa te duci,pentru asta iti trebuie tupeu si ceva cunostinte sub freza ca sa reusesti dincolo,in niciun caz nu te intreaba neamtul ce trofee ai pe ps3 sau xbox,te intreaba ce stii sa faci si garantez ca multi care vor sa plece din tara sunt de fapt valoare 0,se duc si fac foame dincolo si nu vin de rusine acasa ca nu se vede nimic dupa ei,care il duce capul reuseste si in romania,tocmai aici este smecheria,daca nu reusesti in romania,n-o sa reusesti nicaieri.Se duc si traiesc toata viata in chirie,cand vin in tara,vin cu masini rent-a-car,astia sunt majoritatea,sunt putini care reusesc dincolo de sunt in stare sa-si faca o casa in ro cu banii de dincolo,eu sunt unul dintre ei care au reusit sa faca ceva cu munca lor ,pentru asta trebuie sa fii dispus sa faci sacrificii dincolo.Sunt destui romani care cred in vorba tiganului:''o zi porumbel si restul cioara''. Astia sunt cei care vor sa uite de romania care le-a educat parintii ca sa poata sa-i creasca pe ei,sa aiba ce le da de mancare si sa-i scolarizeze,acum arunca cu noroi in tara.Eu ma bucur sa plece astia,pentru ca nu fug de romania ci de ei insisi,stiind bine in sufletul lor ca sunt oameni de nimic.In afara de medici restul sunt nulitati care pleaca si nu vor sa se mai intoarca.

  13. #1593 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Ideea e ca in nicio alta tara din UE nu exista coruptia, tigania si mentalitatea din Romania.
    Cand ai fost ultima data in Bulgaria? Mi-au povestit niste amici unele intamplari destul de horror, acolo politaii sunt si mai corupti ca la noi, "mafia" e mai dezvoltata si e si mai "mafie", la noi sunt amatori, smecherasi cu pistoale cu bile de cauciuc sau bate/sabii, acolo scot direct pistol cu gloante sau arme si mai puternice si le si folosesc. La noi agita bata sau trag cu bilute, egal cu zero.

  14. #1594 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Quote Originally Posted by ionutsb85 View Post
    Man nici eu n-o duc stralucit in romania,am salariu de 1200 lei asa ca nu vreau eu sa fac pe desteptul daca nu sunt... Multi spun ca de abia asteapta sa plece din ea dar de fapt nu pleaca,a pleca in alta tara inseamna sa iei frate viata in piept,sa te descurci pe cont propriu,fara tata,fara mama,fara ajutor de la nimeni.Te urci in autocar si pleci daca vrei sa te duci,pentru asta iti trebuie tupeu si ceva cunostinte sub freza ca sa reusesti dincolo,in niciun caz nu te intreaba neamtul ce trofee ai pe ps3 sau xbox,te intreaba ce stii sa faci si garantez ca multi care vor sa plece din tara sunt de fapt valoare 0,se duc si fac foame dincolo si nu vin de rusine acasa ca nu se vede nimic dupa ei,care il duce capul reuseste si in romania,tocmai aici este smecheria,daca nu reusesti in romania,n-o sa reusesti nicaieri.Se duc si traiesc toata viata in chirie,cand vin in tara,vin cu masini rent-a-car,astia sunt majoritatea,sunt putini care reusesc dincolo de sunt in stare sa-si faca o casa in ro cu banii de dincolo,eu sunt unul dintre ei care au reusit sa faca ceva cu munca lor ,pentru asta trebuie sa fii dispus sa faci sacrificii dincolo.Sunt destui romani care cred in vorba tiganului:''o zi porumbel si restul cioara''. Astia sunt cei care vor sa uite de romania care le-a educat parintii ca sa poata sa-i creasca pe ei,sa aiba ce le da de mancare si sa-i scolarizeze,acum arunca cu noroi in tara.Eu ma bucur sa plece astia,pentru ca nu fug de romania ci de ei insisi,stiind bine in sufletul lor ca sunt oameni de nimic.In afara de medici restul sunt nulitati care pleaca si nu vor sa se mai intoarca.
    Frumos, frumos, jos palaria. Ai foarte multa dreptate. Romania nu este tara jegosilor, hotilor, bulangiilor, teparilor, cocalarilor si in general a interlopilor. Romania este tara noastra, condusa de oamenii de rand; obisnuiti. Cu bune si cu rele, muncim pe rupte, pe niste salarii mai 'indecente' ca sa avem ce pune pe masa. Intotdeauna, sufletul tau se va simti mai implinit daca reusesti la tine in tara, nu la altii pe post de 'sclav' gen "uite-l si pe asta". Prea mult negativism in aceasta natiune, fiind principalul motiv pentru starea in care suntem. Cum spunea un prieten: "Ne plangem ca nu avem bani dar niciodata nu ne plangem ca nu avem minte".

  15. #1595 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Cand va disparea rautatea care a pus stapanire pe romani, atunci va fi mai bine. Suntem rai in orice, purtam pica si daca vecinu' are o pereche de chiloti mai frumoasa decat a noastra. Facem ditamai scandalul ca ne-a ocupat cineva un loc de parcare, dar ne doare la bascheti daca unul il bate pe altul in plina strada. Ne uitam pasivi si mai si filmam ca sa punem can can pe youtube.

    Invidia si neajunsurile ne-au determinat ca atunci cand avem ceva al nostru, mai mai sa facem crima daca cineva doar se uita la ce avem. Ne plangem ca nu avem si ca in Romania nu se poate, dar suntem peste masura de lenesi. Angajatul roman nu face nimic in plus fata de ce ii cere fisa postului. Daca vreodata se intampla sa trebuiasca sa stea peste program sau sa apese o tasta in plus fata de cele definite in post, ofuscarea atinge cote maxime. Nu neg ca sunt si foarte multi angajatori care isi trateaza oamenii ca pe nimicuri, dar sincer, daca romanul da peste unul prea bun, incepe sa il fure, sa il ignore si sa arate o lipsa de respect de nu iti vine sa crezi.

    Nu o sa ajungem niciodata sa fim civilizati din cauza legilor inexistente din tara asta. Coruptia va merge mai departe pentru ca sunt luati in vizori doar gainarii de clasa mica, iar bastanii continua sa isi faca treaba. Romanului nu ii mai este frica de lege. Am avut partea de "road rage" cu politistul in stanga mea. Un nesimtit a iesit din parcare fara semnal, fara nimic si pentru faptul ca l-am claxonat, a inceput sa mi se bage in fata cand pe stanga, cand pe dreapta si pur si simplu il durea in spate de politist.

    O sa ajungem ca rusii sau mai rau, unde aia au luat legea in mana. Ii vezi ca scot pistolul si trag fara nici o jena, isi iau masini praf si dau in toti nesimtitii din trafic, distrug masinile care parcheaza pe locurile lor si asa mai departe.

  16. #1596 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    suntem peste masura de lenesi. Angajatul roman nu face nimic in plus fata de ce ii cere fisa postului. Daca vreodata se intampla sa trebuiasca sa stea peste program sau sa apese o tasta in plus fata de cele definite in post, ofuscarea atinge cote maxime. Nu neg ca sunt si foarte multi angajatori care isi trateaza oamenii ca pe nimicuri
    Yup. E cerc vicios aici. Angajatorul il considera pe angajat o simpla masina de facut bani, angajatul il vede pe angajator ca pe unul care nu face nimic, dar face bani pe munca lui (a angajatului). Si problema cea mai mare sunt salariile mici raportate la preturi, insa romanasul a gasit solutie: isi rotunjeste veniturile cum poate, o "combinatie" cu un telefon mobil, cu o masina, cu un teren.

    Daca pana si presedintele nostru mult iubit (intrebat de unde are bani) a spus: "mai un teren, mai un hăhăhă"...

    Din pacate cresterea salariilor n-ar rezolva problema, taxele pe salarii mai mari sunt aberante, in plus comerciantii ar creste preturile instant, oricum le cresc si fara motiv, asta e un alt cerc vicios: creste un pic salariul minim, imediat cresc si preturile.

    Si romanul nu face nimic, eventual se plange, dupa care merge si-si umple cosul ca de obicei, isi face plinul la masina si pleaca acasa. Pai la nemti daca cresc preturile nejustificat si cu 0.1% la ceva fac aia un scandal... Noi stim sa ne plangem, dar nu facem nimic, eventual platim cu fise benzina, tare de tot...

    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    O sa ajungem ca rusii sau mai rau, unde aia au luat legea in mana. Ii vezi ca scot pistolul si trag fara nici o jena, isi iau masini praf si dau in toti nesimtitii din trafic, distrug masinile care parcheaza pe locurile lor si asa mai departe.
    Singurul motiv pentru care nu suntem inca asa e pentru ca nu s-au legalizat armele de foc. Si din pacate sunt o gramada de cretini care vor asta si cred ca asa vor fi mai protejati... Ei nu realizeaza ca tot ala mai smardoi va trage primul. Si chiar daca se inverseaza situatia tot nu e ok, nu mori, dar ajungi la puscarie. Sau poate scapi odata si de moarte si de puscarie, dar mai va urma o intalnire in trafic si inca una si nu poti sa scapi la infinit.

    Si uite ca iar am gasit punct forte pentru rromanica, nu risti sa fii impuscat pe strada ca-n Rusia, USA, Ucraina, etc.

  17. #1597 SP
    Member Mariush's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Angajatul roman nu face nimic in plus fata de ce ii cere fisa postului. Daca vreodata se intampla sa trebuiasca sa stea peste program sau sa apese o tasta in plus fata de cele definite in post, ofuscarea atinge cote maxime.
    Nu sunt de acord. Sunt o gramada de oameni care stau peste program in Romania (vorbim de institutiile private), si o fac cam in fiecare zi, asta-i modelul american (unde majoritatea pleaca la munca cu noapte-n cap, si tot cu noaptea vin acasa...)

    Statul peste program nu este direct proportional cu productivatea si eficienta, ba din contra, inseamna ca tu, ca si angajator (manager) ai o problema foarte mare, pentru ca munca, task-urile, nu sunt definite corespunzator, si ceva trebuie modificat urgent. Un om nu are cum sa dea randament on the long term daca e suprasolicitat. Ori pleaca din companie, ori devine neproductiv si sta la munca mai mult doar de ochii sefului.

    Eu gandesc dupa modelul nemtesc, austriac etc. Oranizeaza-ti activitatea astfel incat sa poata fi dusa la bun sfarsit in timpul orelor de lucru (cu exceptii desigur, daca vorbim de termen scurt, sau de probleme mission critical ori de joburi care iti cer sa fii disponibil 24/7 ), invata exact ce poate face omul tau si exploateaza-i calitatile, nu cere mai mult de la el decat iti poate da. Daca se dovedeste foarte capabil sau over qualified, ti-o va demonstra singur sau vei observa in timp treaba asta.

  18. #1598 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Astazi am fost la o prezentare la o facultate de stiinte de aici din Sibiu si spunea profesorul acela ca daca te tii de treaba si dovedesti companiilor ca esti invatat ai sansa in timpul facultatii la un internship de 1200 RON/luna. Pai ce dreacu' sa faci cu 1200 RON pe luna cand mai ai de platit chirie, utilitati, etc? Traiesti chiar la limita, esti un sclav.

    Ce trist...

  19. #1599 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Astazi am fost la o prezentare la o facultate de stiinte de aici din Sibiu si spunea profesorul acela ca daca te tii de treaba si dovedesti companiilor ca esti invatat ai sansa in timpul facultatii la un internship de 1200 RON/luna. Pai ce dreacu' sa faci cu 1200 RON pe luna cand mai ai de platit chirie, utilitati, etc? Traiesti chiar la limita, esti un sclav.

    Ce trist...
    Si ce dreacu' faci fara nimic daca nu te tii de treaba? Eu zic ca 1200 lei/luna pt un part time in timpul facultatii e mai mult decat ok. Insa aici mai e un aspect pe care multi il ignora cand urla ca salariul e mic si ca au de platit "chirie".

    Treaba asta se face altfel. Unu: cand te angajezi ii spui angajatorului ca salariul e prea mic ca sa-ti platesti chiria. Doi: Cand mergi si-ti cauti chirie il intrebi pe proprietar daca stie cat e un salariu in oras.

    Probabil ca angajatorul iti va raspunde ca nu-l intereseaza chiria ta, iar proprietarul iti va spune ca nu-l intereseaza cat e salariul in oras, iar cireasa de pe tort e ca si angajatorul isi va gasi alt angajat si proprietarul isi va gasi alt chirias. Interesant, nu?

    Si asa suntem direct afectati de restul compatriotilor, la fel cum nu conteaza daca eu ma duc la vot si votez pe cineva care totusi are un pic de creier (pentru ca vin alti 20 care voteaza cu Baselu sau cu dandiaconelu) exact la fel de irelevant e ca tie si se par salariile mici si mie mi se pare chiria mare. Daca sunt suficienti babuini care vor accepta sa dea jumatate din salariu pe chirie si restul pe paine cu marmelada tu si eu nu contam.

  20. #1600 SP
    Member Mariush's Avatar
    CSergiu /sorry, 1200 RON / luna pentru internship mai ales, mi se pare foarte rezonabil (vorbind strict de ce e in RO, nu de ce ai vrea tu sa fie...).
    Poti gasi pe cineva cu care sa imparti chiria, si nu o sa mai para imposibil.

    Greu, da, cu siguranta este, dar daca stai si te gandesti cum naiba poti face sa achiti costurile decat sa faci ceva in privina asta, nu vei ajunge niciodata acolo unde iti doresti. Baby steps... Eu aveam salariu chiar mai putin decat atat pe timpul facultatii, dar stateam cu prietena pe atunci, sotie acum. si cu inca un prieten din copiliarie, si imparteam o garsoniera dubla. Nu era tocmai raiul pe pamant, dar in timp, am crescut (si mental, si profesional, si ca varsta...), si acum sunt foarte bucuros cand ma uit in urma si imi dau seama ca daca nu m-as fi multimit cu un job platit putin peste minim pe economie acele prime 6-12 luni, poate altul mi-ar fi fost drumul.

    Nu ma intelege gresit, nu sunt vreun Bill Gates sau Steve Jobs, sunt un simplu om de rand, care a avut rabdare, increde in fortele proprii (Si de ce sa nu recunoastem, noroc), si care din punctul meu e satisfied de sine insusi. In mod cert si ajutorul parintilor la vremea potrivita (chiar daca cu portia, chibzuit) a avut un rol destul de important in dezvoltarea mea ulterioara.

    Poate cel mai hotarator lucru in cariera mea de pana acum, a fost faptul ca m-am apucat sa lucrez de la inceputul anului II de facultate, pentru ca din punctul meu de vedere in Romania ai doar 2 sanse sa realizezi o cariera (Vorbind strict de oamenii cu posibilitati normale):
    a. head-start (munca din timpul facultatii)
    b. sa fii adevarat specialist, sa excelezi in ceea ce faci, si sa poti spera la un job bun si bine platit de cand termini facultatea (sau de ce nu sa fii cooptat de vreo firma de head hunting inca din timpul facultatii) - dar asta se intampla destul de rar, pentru ca nu, nu-i asa, putini sunt cei care exceleaza cu adevarat in orice domeniu (si de multe ori, astfel de oameni prefera sa isi atinga potentialul pe alte meleaguri).

    Job-ul pe care l-am avut mi-a permis undeva dupa 12-14 luni chiar sa fac recrutari (firma abia se dezvolta atunci, cel putin sediul din RO), si am dat peste o sumedenie de oameni cu studii superioare si post superioare finalizate, care veneau sa se angajaze pe acelasi job pe care il preluasem eu cu mai mult de un an in urma, in timpul facultatii!!! si eu, cu facultatea neterminata (Si cu mai multe restante decat toate degetele de la ambele maini adunate), ma aflam in pozitia de a le refuza sau accepta posibilitatea unui asftel de job. Probabil ca suna halucinant, insa asta e situatia in Romania.

    Tot o realitate este ca asumarea unui job in timpul facultatii (mai ales full time) iti cam compromite studiile (sau cel putin posibilitatea ca tu sa intelegi ceva din ele), pentru ca examenele cu chiu, cu vai le treci...dar nu prea ramai cu nimic in cap (desi oare daca stai la cursuri, ramai cu ceva?). In fine, realitatea este ca am terminat si facultatea vreo 3 ani mai tarziu decat ar fi trebuit, si asta doar pentru ca trebuia sa plec din tara, si am zis sa scap de ea, sa nu am cosmaruri noaptea

    Nu voiam sa ma lungesc mai mult decat era cazul (sau sa las impresia ca am castigat vreun premiu oscar...), insa sper ca experienta prin care am trecut le poate fi (Sau nu) si altora de folos.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 80 of 158 FirstFirst ... 30 70 78 79 80 81 82 90 130 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts