Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: User Review: The Wolf Among Us - Episode 2

  1. #1 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar

    User Review: The Wolf Among Us - Episode 2

    Dupa o asteptare de aproximativ 4 luni, cei de la Telltale Games au lansat episodul 2 din seria The Wolf Among Us. Primul episod a fost primit foarte bine de catre fani, fiind, dupa parerea mea, cel mai bun joc adventure de la Heavy Rain pana acum. In continuare vom vedea daca a meritat asteptarea si daca acest episod se ridica la nivelul primului.

    Atentie: Pot exista cateva spoilere minore, fiind greu sa vorbesti despre jocul asta fara sa atingi si povestea!

    Episodul 2, numit Smoke and Mirrors, incepe imediat dupa terminarea primului, protagonistul nostru, Bigby Wolf, fiind interogat de politie dupa intamplarea de la finalul episodului 1, dar acesta scapa cu ajutorul magiei si continua cautarea criminalului din Fabletown. Pe parcursul jocului descoperim locuri noi din oras, de la un strip club pana la un hotel prafuit, toate aratandu-ne in continuare conditiile nu foarte placute in care traiesc personajele de poveste. Personajele de care ne-am atasat in episodul trecut se intorc (si isi amintesc de noi, asa cum ne tot spune jocul), dar vedem si personaje noi, la fel de bine construite ca cele vechi. Avem parte si de cateva momente tensionate si care ofera raspunsuri la intrebari din primul episod. Dar chiar si asa, misterul crimelor se adanceste dupa descoperirea anumitor lucruri, si e posibil sa fie mai serios decat parea la inceput. In acelasi timp, am avut impresia ca si atmosfera jocului devine mai intunecata, mai ales dupa acel final socant al episodului anterior.

    Gameplay-ul, asa cum era normal, a ramas la fel ca in primul episod. Dar de data aceasta se pune mai mare accent pe dialoguri decat pe scene de actiune (QTE-uri) si explorare, momentele in care il controlam pe Bigby fiind destul de putine. O parte din lupte putand fii evitate daca alegi anumite raspunsuri. Partile in care il controlam pe Bigby par rupte din L.A. Noire, trebuind sa cauti indicii pentru rezolvarea misterului, iar acestea sunt destul de “bloody”.

    Despre grafica nu prea am ce sa spun in plus fata de primul episod, jocul aratand identic, avand aspectul de comic book/desen animat pentru care sunt cunoscuti cei de la Telltale. Sunetul si voice acting-ul sunt la fel de bine facute, personajele fiind la fel de credibile.Bigby are acea voce a detectivilor din filmele noir, iar felul in care vorbeste Snow White te face sa te atasezi de ea.

    Partea proasta e ca episodul e destul de scurt, mai scurt decat primul, dureaza in jur de 90 de minute, iar intamplarile par mai mult o pregatire pentru ceva mai mare care urmeaza sa se intample, asta dupa ce primul episod ne-a familiarizat cu lumea si personajele. Dar chiar si asa, episodul 2 e aproape la fel de bun ca primul, iar dorinta de a vedea ce se intampla in continuare e mai mare ca inainte, deci sa speram ca nu o sa asteptam inca 4 luni pentru urmatorul episod. Inca imi pastrez parerea ca e cel mai bun joc adventure de dupa Heavy Rain, deci il consider mai bun ca The Walking Dead. Acum nu putem decat sa asteptam. Va urma…

    Review-ul la primul episod il puteti gasi aici: http://www.consolegames.ro/forum/f46...s-episode-1-a/.

    Prezentare: 9
    Story: 8.5
    Gameplay: 8.5
    Grafica: 9.5
    Sunet: 9

    Nota Finala: 9
    Attached Images Attached Images 2014-02-05_00003.jpg 022995.jpg 2014-02-05_00001.jpg 2014-02-05_00005.jpg 2014-02-05_00006.jpg 2014-02-05_00011.jpg url.jpg

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Daca nu e o problema s-ar putea sa public si eu un review pt varianta de PS3. (ep.1 si 2)

    PS: felicitări pt review si mie mi-a venit in minte LA Noire

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User review: The Wolf Among Us - Episode 5 By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 18-07-2014, 15:12
  2. User Review: The Wolf Among Us - Episode 4 By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 05-06-2014, 22:41
  3. User Review: The Wolf Among Us - Episode 3 By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 15-04-2014, 19:58
  4. User Review: The Wolf Among Us Episode 1: Faith - PS3 By Dant3 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 07-02-2014, 18:54
  5. User Review: The Wolf Among Us - Episode 1 By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 21-11-2013, 23:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts