Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Pot fi considerate tabletele/smartphone-urile ca si console?

Voters
220. You may not vote on this poll
  • Da, le pot considera si console

    100 45.45%
  • Nu, nu le pot considera si console

    104 47.27%
  • Nu sunt inca decis

    16 7.27%
Page 7 of 10 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast
Results 121 to 140 of 196

Thread: Tabletele si smartphone-urile pot fi considerate console?

  1. #121 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Sa traiascaaaaaaaaa iOS si tu odata cu el, multumit ? ... eu ... gata cu -ul ca ne ia nenea MonkY la

  2. #122 SP
    Junior Member baghy's Avatar

    Re: Tabletele si smartphone-urile pot fi considerate console?

    Androidul si iOS ul sunt derivate tot din linux. (iOS a fost derivat din mac os , care mac os este bazat pe software open source - linux)
    Cei de la apple au stiut sa si optimizeze foarte bine soft ul deoarece ei produc si software si hardware. De aici fluiditatea pe care o are ios.
    Aceasta fluiditate poate fi dobandita si pe android cu ajutorul unor kelneluri/ romuri.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

  3. #123 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Ia mai citeste:

    UNIX si UNIX like OS

  4. #124 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De ce nu vreti voi sa treceti On-Topic? Tocmai asta era ideea la o consola, ca nici nu te intereseaza ce OS e in spate, atata timp cat e stabil si nu stai tu sa pui jde mii de drivere, service pack-uri, sa compilezi si tot asa... Ca dovada unei optimizari de genul unui astfel de OS vin cu exemplul lui XBMC pe Xbox. Practic un player capabil sa randeze mkv-uri in 720p si 1080i pe doar 64MB RAM (care erau si shared) si un Intel la 733Mhz. Asta avand in spate si movie database, weather, widgets, and so on...

  5. #125 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Se baga si AMD in seama. Se pare ca vor sa lanseze un razbel AMD-Intel si in zona tabletelor si vor pune accent pe abilitatile grafice, perfomanta in jocuri fiind de 5-6 ori mai mare decat a celor de la Intel cu al lor Clover Trail. Daca e adevarat tableta va fi o adevarata platforma de jocuri amenintand chiar actualele console pe partea grafica/vizuala.
    Hm, imbatraneste pe zi ce trece PS3-iul meu.
    AMD enters Windows 8 tablet fray with Z-60 chip: 'all-day' battery life, graphics 'you would never expect' -- Engadget

  6. #126 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dupa OUYA & Co... vine si Project Shield. Deci, i kinda win: http://www.consolegames.ro/forum/f11...roject-shield/

    P.S. Asta aviz celor care m-au tot contrat...

  7. #127 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Tu faceai referire la tabletele pe care le avem acum, ce urmeaza sa apara nu exista cand topicul asta a fost deschis. Si nici acum nu exista o tableta pe care sa o consideri consola. Deci ce anume ai castigat?

  8. #128 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ce legatura are Ouya si Nvidia shild cu tabletele / smartphone urile ? Sau acum orice device care ruleaza android este incadrat la categoria tableta

    Singura tableta care poate fi considerata de gaming -> ARCHOS GamePad by ARCHOS
    Singurele telefoane certificate (ca si consolele) -> fostele Sony Ericsson / actualele Sony -> certificate Playstation (de ex SE - Xperia Play)

    Consider ca motivele sunt lipsa butoanelor - (in primul rand)

  9. #129 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Tu faceai referire la tabletele pe care le avem acum, ce urmeaza sa apara nu exista cand topicul asta a fost deschis. Si nici acum nu exista o tableta pe care sa o consideri consola. Deci ce anume ai castigat?
    You just lost
    Nu e nevoie sa mai spui nimic... poti sa recitesti primul post, daca nu ai inteles

  10. #130 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Majoritatea v-ati legat de faptul ca "o tableta sau un smartphone nu pot fi considerate console pentru ca nu au butoane hardware/controller fizic". Well, cateva exemple de mai jos poate va ajuta sa va decideti daca o tineti pe-a voastra sau deschideti ochii....

    MOGA: "Turn your Android into a mobile gaming device"
    MOGA Mobile Gaming Controller for Android Smartphones & Tablets | PowerA

    Archos TV Connect: "Enjoy thousands of free Android games on your TV thanks to Google Play and the TV Touch remote’s analogue thumb-sticks and buttons - perfect for gaming."
    ARCHOS

    Archos Gamepad: "Bringing physical buttons and analog thumb-sticks to mobile gaming, the ARCHOS GamePad blends power with unique mapping software to bring the best Android gaming experience in a thin and light Android™ 4.1 ‘Jelly Bean’ device with full access to Google Play™ and Google Mobile Apps. And BUTTONS!!!"
    ARCHOS

    OUYA: "OUYA is a powerful, beautifully-designed game console for the TV"
    Gamers OUYA

    Gamestick: "The Most Portable TV Games Console Ever Created"
    Game Stick

    SteelSeries Free: "MOBILE GAMING. ENHANCED. Abandon clumsy touchscreen controls. Command games with real control."
    SteelSeries - SteelSeries Free Mobile Wireless Controller

    60beat GamePad for iPhone, iPad and iPod Touch: "Get the full game console experience on your iPad, iPhone or iPod touch!"
    GamePad

    iControlPad: "The iControlPad is a Bluetooth gaming controller which supports almost any smartphone, tablet or computer."
    iControlPad - Bluetooth gaming controls for your smartphone

    WikiPad: "Take full control of the gaming experience with Wikipad. Combine tablet touch screen convenience and console-level game play with Wikipad's precise dual-analog stick controller."
    Wikipad | Gaming Tablet

    Si exemple ar mai fi destule... mai bune sau mai putin bune (chiar nu stau acum sa le caut pe toate)... iar recentele OUYA si Project Shield cred ca au pus "capac" la toata discutia asta. Sper...
    Attached Images Attached Images archos_gamepad.jpg archos.jpg 60beat.jpg 60beat-gamepad2.jpg archos-2.jpg gamestick.jpg icontrolpad.jpg moga.jpg ouya.jpg steelseries-free.jpg wikipad_10inch.jpg wikipad_7inch.jpg

  11. #131 SP
    Banned Venom's Avatar
    Eu tot nu cred ca un smartphone sau o tableta pot fi considerate console. Toata panoplia de dispozitive prezentate mai sus nu sunt nici tablete nici telefoane. Simple accesorii sau dispozitive dedicate. Jocuri?! Hai sa fim seriosi. Le numeri pe degete + sute de variatii pe aceeasi tema.

  12. #132 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Toata panoplia de dispozitive prezentate mai sus nu sunt nici tablete nici telefoane.
    Pai cine a spus ca sunt tablete sau telefoane? Sunt controllere pentru tablete sau telefoane... e o diferenta.
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Simple accesorii sau dispozitive dedicate.
    Fara suparare, dar gamepadul la o consola ce este? Nu e acelasi lucru: un accesoriu al consolei?!?
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Jocuri?! Hai sa fim seriosi. Le numeri pe degete + sute de variatii pe aceeasi tema.
    Acum presupun ca vorbesti despre PSVita, nu?

  13. #133 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    De curiozitate, cam care ar fi jocurile pentru iOS/Android pe care le consideri bune?
    Si inca o chestie... vad ca ai dat exemplu de device-uri care fac streaming pe TV. Te-ai gandit cum arata un joc de Android/iOS pe un TV de minim 42'?

  14. #134 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Te-ai gandit cum arata un joc de Android/iOS pe un TV de minim 42'?
    Foarte nasol.


  15. #135 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si ce arata in clip e iPad 2 (deja exista inca 2 generatii) si e legat la TV cu cablu.
    + ca trebuie sa apara Real Racing 3 in cateva saptamani care se poate bate de la egal la egal cu NFS MW sau Forza Horizon.

  16. #136 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Ca la orice device, este foarte important software-ul si cat de mult se implica dezvoltatorii. Telefoanele si tabletele nu sunt privite ca niste medii de gaming serios tocmai din cauza ca majoritatea jocurilor sunt orientate catre casual / simplist. Asta nu inseamna ca nu-s capabile sa ruleze jocuri foarte bune, dovezi sunt destule, cine se incapataneaza sa se lege de casual greseste.

  17. #137 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Si inca o chestie... vad ca ai dat exemplu de device-uri care fac streaming pe TV. Te-ai gandit cum arata un joc de Android/iOS pe un TV de minim 42'?
    Arata atat de prost incat nici nu ma joc pe 50" via Apple TV de cate ori prind ocazia. Da, m-am gandit, si cred ca ai dreptate: arata oribil in 1080P. Mai bine ma joc pe Wii in 480P...

    I kid... i kid...

  18. #138 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Ma rog, fiecare cu gusturile lui. Personal nu cred ca acel Real Racing 2, pe care l-am si incercat, arata atat de bine pe un TV mare. Nu are grafica nici macar la nivel de PS3/X360, deci...

  19. #139 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Ma rog, fiecare cu gusturile lui. Personal nu cred ca acel Real Racing 2, pe care l-am si incercat, arata atat de bine pe un TV mare.
    Corect, fiecare cu gusturile lui. Eu stiu pe cineva care si-a luat AppleTV doar pentru a se juca Fifa 12 de pe iPhone pe TV. Poate merita mai mult sa-si ia o consola SH, dar a preferat sa dea banii pe un AppleTV si sa-si poata continua meciurile de pe drum, acasa pe TV... Fiecare cu "pasarica" lui. Doar ca ar trebui ca noi toti ceilalti sa fim mai deschisi, si sa acceptam ca se poate si asa. Nu inseamna ca e neaparat cea mai buna solutie, dar macar nu este singura. Va aduceti aminte ce se intampla pe ComputerGames unde daca ziceai de altceva in afara de gaming pe PC erai vazut ca un freak? Cam asa si cu nebunia asta cu tablete, smartphone-uri and so on. Si uite ca in cativa ani, gamingul pe console a devenit ceva absolut normal. Probabil in cativa ani acelasi lucru se va intampla si cu android si ios. Important e sa ne dam jos ochelarii de cal... unii din noi cel putin... pentru ca nu avem nimic de castigat din asta.

  20. #140 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY
    Va aduceti aminte ce se intampla pe ComputerGames unde daca ziceai de altceva in afara de gaming pe PC erai vazut ca un freak?
    Doh ... faptul ca gamerii romani au o experienta de prin 89 pana in ... ziua de azi nu inseamna ca ei au si dreptate IN GENERAL .

    Consolele au fost, sunt si vor fi mereu peste segmentul de PC.

    Cat despre telefoane si tablete (nu mai divagati in alte directii - gen ouya si nvidia crap care inca nu s-a lansat) ele sunt deviceuri complexe (care includ si o parte de gaming - de proasta calitate pentru orice gamer serios, evident ca exista si cateva exceptii).

    Eu am mai zis de multe ori - sincer cand o tableta, sau un telefon imi vor oferi confortul cu care sunt OBISNUIT deja o voi considera platforma fiabila, pana atunci - orice consola oricat ar fi de proasta (hmm sa zicem un gameboy) este multe peste orice ipad 3-4 sau telefon/tableta cu android 4.2.x ... deoarece are BUTOANE!

    Daca te chinui sa cumperi si sa configurezi un controler - deja aceste deviceuri PORTABILE nu mai sunt portabile, mai ales tabletele care oricum sunt destul de incomod de transportat si folosit, comparativ cu un telefon, sau cu o consola dedicata.

    Tabletele sunt un fel de struto camile - nu sunt nici PC uri si nici console, sunt exact cum sugereaza numele -> Tablete - pe acestea poti sa te si joci (limitat ce-i drept) poti sa faci anumite lucruri ca pe PC, insa nu cred ca in viitorul foarte apropiat 2-3 ani sa avem o REVOLUTIE si sa inlocuim absolut toate device urile din casa (console / pc uri) cu o tableta pentru ca aceasta face totul, evident acest lucru este dorit de oricine care are un pic de creier, insa nu cred ca este dorit de producatori in primul rand (in loc sa iti vanda o sumedenie de deviceuri care sa se suprapuna pe anumite segmente ei iti vand 1 sigur device care face totul). Insa pe viitor, datorita miniaturizarii (ma uit azi la laptopurile moderne, high end care au proportii de invidiat) vom avea probabil device uri, care, vor putea fi considerate "universale". (gen "identity discurile" din Tron ) Probabil ca acest device il vom putea purta in permaneta cu noi oferind acces la o multitudine de functii (gen telefoane mobile) si probabil dock-a cand suntem acasa, la birou sau in vizita pentru a avea access la functii avansate. Eu ma uit la Asus transformer pad - care este de fapt un telefon, care se transforma in tableta apoi in laptop - sincer sa fiu implementarea mi se pare geniala, si ofera asupra viitorului, producatorii inca vand diverse deviceuri - si totusi totul poate fi "miniaturizat" sub forma unui banal telefon.

    Chiar vorbeam cu Monky - in trecut PDA urile erau practic ce sunt smartphoneurile actuale - in era lui Nokia 5110 sau 3110 cei mai "avuti" aveau jucarii de la HP, ASUS, DELL sau Palm (sau alti producatori) - acestea pe langa functii office (email, web sau scanner de coduri de bare) avea si functii de GSM, GPS - insa erau destul de bulky si destul de incomode.

    Tabletele din ziua de azi, pot spune "relansate" de Ipad ul celor de la Apple - au existat si in trecut, nu sunt o noutate, insa nu au fost "noticed" pentru ca nu erau foarte performante (ecrane rezistive, pret extrem de mare 3-4000 $, destul de bulky - practic erau un laptop in spatele unui ecran si vorbim de inceputurile miniaturizarii) - dar odata cu Ipad totul a devenit mult mai "accesibil" - daca ne uitam acum la primul Ipad, care avea caracteristici GROAZNICE, comparat cu Ipad 4 - la o diferenta doar de 3 ani ne dam seama de adevarata curba de evolutie (una extrem de rapida, exponentiala) la fiecare noua generatie, totul practic se dubleaza, puterea de procesare, dimensiunile ram ului - pastrandu'se insa proportiile scazute (uneori diminuandu'se) sau autonomia, ceea ce e fantastic.

    Insa revenind - call me old school - insa butoanele au disparut, lucrul cel mai grav pentru gaming, de asemeni au disparut jocurile fizice (alt lucru grav, practic ce cumparam acum ? totul e virtual, daca maine Apple va da faliment si inchide itunes, tot softul cumparat de mine - si va garantez ca nu e chiar putin - se pierde, practic devine inaccesibil si ne-updatabil, chiar daca companiile producatoare inca exista in piata). (imi cer scuze ca dau exemplu apple, insa este cel mai usor de dat exemplu, fiind cunoscut de o multitudine de useri, dar nu e intentionat - pot spune google play, sau PS Store sau Xbox Marketplace , Wii shop sau STEAM, GOG sau EA Origin probabil ca sunt si altele care nu mi le amintesc acum)

    Daca e sa o luam cantitativ, numarul jucatorilor pe tablete/telefoane probabil este mult mai mare decat numarul jucatorilor pe console (sa le zicem) clasice.

    Este foarte simplu - jocurile sunt ieftine - 0.99 $ / device urile sunt abundente, mai toata lumea in ziua de azi are un smartphone sau o tableta, insa semnul de intrebare este, pot fi ei considerati cu adevarat gameri ? Eu cred ca daca reusim sa raspundem la aceasta intrebare vom avea si raspunsul intrebarii din acest thread.

    Opinia mea sincera este ca DA traim intr'o lume dinamica cu lucruri care se schimba si jocurile (asa cum le stim noi, chit ca ne place sau nu) care se vor modifica conform teorieri cerere/oferta.Evident sa nu uitam istoria, de ce am avut parte in 1983 (da stiu multi dintre voi nu erati nascuti) dar atunci s-a intamplat Video Game Crash (in SUA - mare atentie nu si in Europa, unde totul era traditionalist, unde Atari 2600 nu a avut un asa mare BANG pentru ca trebuia sa se razboiasca cu C64 sau spectrum sinclair) si atunci pe Atari 2600 apareau jocuri ca si ciupercile dupa ploaie si la un moment dat s-a produs o ruptura (fireasca?!?) din pacate atunci jocurile aveau preturi mai ridicate decat cele de pe store'uri si trebuiau vandute in magazine fizice (nu virtuale) ceea ce a accentuat criza (multi mici intreprinzatori au dat faliment din cauza stocurilor de jocuri nevandute). Salvatorul s-a numit Nintendo cu acel SEAL of quality, cu acel embargo asupra numerului maxim de jocuri care putea fi publicat in decurs de 1 an de catre o companie licentiata de Nintendo (si anume 5 titluri).

    Sper sa fiu clar inteles - pentru mine personal, tabletele si telefoanele actuale sunt CRAP* din punct de vedere gameristic pentru ca nu au butoane dedicate, nu au medii de stocare pentru jocuri si jocurile aferente sunt slabe calitativ ... dar nu ii blamez pe cei care se joaca pe aceste deviceuri si se considera gameri.

    *(inca caut unul care sa imi satisfaca macar partial cerintele personale si nu am gasit, in curand urmeaza sa imi cumpar un Archos Gamepad va tin la curent)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 10 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast

Similar Threads

  1. Smartphone Photography By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 10 Last Post: 05-03-2015, 04:28
  2. Nu mai pot posta in BAZAR CONSOLE !!! By szabi90 in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 13-12-2013, 12:23
  3. Nu pot crea thread nou pe Sony: Jocuri Console By TheArsonist in forum Help Desk
    Replies: 2 Last Post: 11-12-2013, 23:36
  4. Hobby-urile gamerilor By paunstefan in forum Offtopic
    Replies: 46 Last Post: 30-10-2013, 16:42
  5. iPad-urile si iPhone-urile primesc inca un GamePad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2012, 15:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts