Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

Voters
186. You may not vote on this poll
  • Da, sunt de acord cu plata unei taxe in Bazar.

    82 44.09%
  • Nu, nu sunt de acord cu plata taxei in Bazar.

    55 29.57%
  • Prefer sa donez sau sa licitez (ma abtin).

    45 24.19%
  • Alte idei (postati in thread).

    4 2.15%
Page 4 of 7 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 61 to 80 of 124

Thread: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

  1. #61 SP
    Junior Member ovvyblabla's Avatar
    Cum suntem in Romania si romanul e zgarcit, as propune ca anumite sectiuni din site des frecventate si cu valoare mare (Bazar, jocuri cu preturi bune, ghidul cumparatorului consolist, ultimul joc devorat, chat, etc) sa fie restrictionate, dar cu o taxa de 1 (UN) euro pe an, iar restul forumului sa fie la liber. Vrei sa citesti despre nush ce joc aparaut, esti liber sa o faci. Vrei sa-l cumperi mai ieftin - plateste 1 EURO, ce mama dracu!

    Cred ca sunt multi care ar da 1 EURO ca sa economiseasca 2-3-5-10-20 pe jocuri cumparate, sau sa afle de oferte sau alte lucruri interesante, mai ales dupa ce au avut ocazia sa guste din restul de 80% din forum care e free for all.

    Si mai cred ca multi ar da 1 euro macar pentru faptul ca e pur si simplu enervant sa dai click pe un link pe site si sa nu-ti mearga, cu un mesaj de genul "Access restrictionat doar pentru membrii platitori - sustine CG.ro si devino membru - taxa anuala 1 EURO". Ce mama dracu, e UN euro. Si primesti o gramada de chestii la schimb.

    Desi eu personal subscriu la ideea cu o taxa de 5 euro; nu vad nici un dezavantaj pt comunitate. Chiar din contra, eu unul as fi mult mai activ stiind ca pe forum sunt doar oameni dispusi sa dea 5 EURO pentru asta, si banuiesc ca nu sunt singurul. Creste nivelul. In plus, ceva ce nu s-a spus pana acum:

    La 20k useri, costul gazduirii este de 2000 euro.
    La 2k useri (sa zicem ca raman 2000), costul gazduirii scade. Banii ramasi pot fi folositi in alte scopuri.

    Se poate lasa o sectiune de forum la liber (pentru vizualizare) pentru ca potentialii noi membri sa vada pe ce dau banii. Cateva thread-uri din bazar, 1-2 review-uri, un thread de discutie despre un joc mai popular, etc. Suficient de mult cat sa-l faca sa inteleaga pe ce da banii.

  2. #62 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by ovvyblabla View Post
    Cum suntem in Romania si romanul e zgarcit, as propune ca anumite sectiuni din site des frecventate si cu valoare mare (Bazar, jocuri cu preturi bune, ghidul cumparatorului consolist, ultimul joc devorat, chat, etc) sa fie restrictionate, dar cu o taxa de 1 (UN) euro pe an, iar restul forumului sa fie la liber. Vrei sa citesti despre nush ce joc aparaut, esti liber sa o faci. Vrei sa-l cumperi mai ieftin - plateste 1 EURO, ce mama dracu!

    Monky a precizat clar ca asa ceva nu se poate.

  3. #63 SP
    Member flightcrank's Avatar
    E cam aiurea sa-i ceri unui user care schimba sau vinde 3-4 jocuri pe an, aceeasi suma de bani pe care o ceri unui user care face bisnita cu ele.Singura optiune valida dupa parerea mea,ar fi inscrierea pe acest forum prin sms,dar din cate vad nu se poate,

  4. #64 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Parerea mea e ca fiecare user sa doneze 2-3% din tranzactia facuta pe aria Bazar..
    Usor usor se aduna....

  5. #65 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by FallouT View Post
    Parerea mea e ca fiecare user sa doneze 2-3% din tranzactia facuta pe aria Bazar..
    Usor usor se aduna....
    Da, excelenta idee. Daca ne spui si cum verifici tranzactiile si faptul ca userii isi platesc comisionul e perfect. Si pe okazii.ro foarte multi fenteaza comisionul si acolo sunt reguli mult mai stricte, cumparatorul nu poate contacta vanzatorul decat daca liciteaza. Si i se aplica automat comision. Dar se gasesc si acolo metode de a fenta la greu, pe forum va fi aproape imposibil sa strangi comisioanele alea, datele de contact sunt publice.

    Ce-l opreste pe cumparator sa sune vanzatorul si sa faca tranzactia si apoi vanzatorul sa scrie ca a vandut produsul pe alt site? Aia care sunt cinstiti si vor sa ajute pot dona, pot cumpara membership, etc (am mai zis asta). Restul nu vor da bani, degeaba se incearca impunerea de taxe, daca vor putea le vor evita, daca nu... vor pleca de pe forum de buna voie sau fortati (cu ban, etc), rezultatul va fi acelasi: cine vrea contribuie acum, cine nu vrea nu contribuie acum si nu va contribui nici in viitor.

    Ba chiar mai mult, ma dau exemplu pe mine: nu vreau sa ma laud, dar am scos la vanzare cand am putut pe aria de licitatii ceva joculete (care s-au si vandut), am si cumparat de pe aria de licitatii. N-am contribuit cu o suma enorma, dar am incercat sa ajut un pic si probabil voi mai incerca si in viitor. Insa daca mi se baga pe gat "platesti anual x euro sau pleci" s-ar putea sa plec. Pe de alta parte e foarte posibil ca daca forumul ramane free sa raman si sa contibui cu mai mult decat cu x euro. Si nu stiu daca-s singurul care gandeste asa.

    Motivele le-am expus mai sus, nu mi-ar conveni sa platesc membership la un forum pe care ar ramane cativa oameni. Eu zic ca mai bine sa se mediatizeze forumul, sa se aduca useri noi si sa se incerce obtinerea banilor din reclame(bannere) si parteneriate cu alte firme. Garantat se vor strange mai multi bani, noi ne umplam in pene ca hai sa donam 5 euro fiecare, dar ganditi-va ca vine o singura firma cu un banner si da cat 100 de useri dintr-un foc...

  6. #66 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Vad ca s-a cam abandonat subiectul taxei. Nu putem decat sa speram ca , conducerea va lua decizia corecta. Pana atunci visam la cai verzi pe pereti.

  7. #67 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Cum s-ar zice, asteptam decizia managementului )

  8. #68 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Nu cred ca a fost cvorum...

  9. #69 SP
    Member Mariush's Avatar
    Personal, cred ca cine vrea sa ajute comunitatea CG o ajuta oricum. Asa cum se vede si in semnaturalui Gvingi76, doar 1% din oamenii care activeaza pe acest forum au contribuitcu ceva la salvarea acestei comunitati. Mi se pare absolut inadmisibil si lipsi tde respect sa frecventezi acest forum zi de zi, sa citesti despre problemele de care se confrunta si sa nu ridici 1 deget sa faci ceva.

    Dar, din pacate, asa sunt romanii. Iau totul for granted, si cand vine vorba sa se implice prefera sa stea deoparte si sa priveasca "spectacolul". Este din pacate atitudinea care ne domina modul in care gandim si personal, nu vad luminita de la capatul tunelului, ba mai mult (Contrar a ceea ce se intampla in realitate ), nu vad decat mai mult tunel, mai mult intuneric ca si cand cineva ar construi in fiecare zi inca putin, inca putin...).

    Revenind acum on-topic,sunt personal de acord cu impunerea unei taxe sub orice forma, avand in vederec a 99% din useri nu se sinchisesc sa faca nimic. Ar trebui pusa taxa pe deschiderea PC-ului (sau a oricarui alt gadget) pentru ca se pare ca pentru "nimicuri" d'astea sunt bani. Serios vorbind, sunt perfect de acord cu aplicarea unei taxe, macar astfel poate vom reusi si ridicam procentul "donatorilor" la 2%(macar si fortat), desi in situatia de fata, cred ca multi ar prefera sa isi sisteze tranzactiile pe CG si sa le mute in alta parte (Eventual in fata blocului sau pe la benzinarii).

    Lo siento daca cinevas s-a simtit ofensat de ce am scris aici, dar realist vorbind, asta e cruda realitate. Toti suntem sensibili, we can relate to problems we see arround us,but if we would have a pocket full of F**Ks, we wouldn't give even 1 to chang esomething.

    Am mai zis-o si o repet: Respect toti oamenii implicati in aceasta comunitate, este singurul forum pe care sunt activ, si mi se pare perfect de bun simt, sa rup macar o samanta de la gura ca sa fac ceva. Sunt constient ca post-ul asta va misca la fel de mult cum misca o musca un elefant, dar nu mai suport sa stau si sa privesc cata indiferenta este in jurul meu.

  10. #70 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Foarte bune ideile voastre, felicitari. Si acum serios... taxa lunara, taxa pe bazar?
    Taxa lunara: de ce as plati-o? Cum ar putea produce bani cand ar ramane 200 de oameni pe forum. Sa fim seriosi, desi imi place CG, exista alternative la fel de bune, ba chiar mai dezvoltate pe alte parti (stiri, reviews, alte arii: sport, hardware, gsm etc.). Deci de ce ar plati cineva pentru a avea ceva ce in alta parte este gratis. Plus ca un forum cu 200 de insi nu e chiar interesant: nu poti vinde nimic, nu prea ai ce cumpara etc.
    Taxa pe bazar: cum o aplici? Taxa pe thread nu e chiar corecta. Eu vand o chestie pe an pe un thread, altii vand sute de jocuri pe an pe un thread. Nu e corect sa platim aceeasi taxa. Taxa lunara doar pe bazar, iar nu e o optiune foarte buna. Eu pun un anunt pe 28 ianuarie si vand produsul abia pe 23 februarie. Platesc taxa pe 2 luni? Pai... deja nu prea obtin mare lucru din vanzare (daca vand un joc sau film). Moderarea threadurilor pentru bazar este o idee buna, dar greu de aplicat. Tin minte din perioada in care am fost editor ca atunci cand un articol este respins trebuie trimis un PM prin care sa informezi userul. Ganditi-va ce inseamna sa le raspunzi si sa informezi 200 de useri zilnic (numar ales la intamplare, nu stiu cate threaduri se deschid zilnic). Procent din tranzactie... din nou, nu exista niciun fel de control.
    Din punctul meu de vedere solutia este reprezentata de reclame (bannere). Sunt intalnite pe toate site-urile si nu cred ca deranjeaza pe nimeni. Eventual ele pot fi dezactivate pentru cei care au VIP.

  11. #71 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Si eu sunt de acord cu 5 lei pe thread dar problema o sa intervina atunci cand trebuie sa trimit banii spre voi deoarece nu am card si pun pariu ca nu sunt singurul in aceasta situatie

  12. #72 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    Si eu sunt de acord cu 5 lei pe thread dar problema o sa intervina atunci cand trebuie sa trimit banii spre voi deoarece nu am card si pun pariu ca nu sunt singurul in aceasta situatie
    Si crezi ca poti plati numai daca ai "card"? Mergi la banca, dai datele contului unde vrei sa virezi banii si gata - problem solved. Nu-ti trebuie niciun card, la unele banci iti cer buletinul, dar atat.

  13. #73 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Problema cu sumele mici este, a fost si va ramane, comisionul prea mare. Nu se justifica pentru un euro o tranzactie.

  14. #74 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Problema cu sumele mici este, a fost si va ramane, comisionul prea mare. Nu se justifica pentru un euro o tranzactie.
    Mai baieti, fara suparare, stiu ca o sa va ofticati pe mine, dar daca habar n-aveti ce vorbiti mai bine nu vorbiti. Tocmai i-am explicat domnului de mai sus ca poate plati fara card. Acum trebuie sa explic iar ca sunt si banci care nu iau deloc comision? Eu am primit bani in cont de foarte multe ori, platit direct de la ghiseu, zero comision pentru mine si zero comision pentru depunator.

    Sunt si banci mai "smechere" care te comisioneaza, ING si BCR fiind printre cele mai nesimtite, dar sunt si banci ok, gen BT sau Raiffaisen care nu iau deloc comision la depuneri de la ghiseu. Si nu cred ca e greu pentru administratorul forumului sa faca un cont la o astfel de banca.

    Deci problema nu o reprezinta sumele mici sau lipsa cardului, problema e ca suntem putini useri pe forum si am ramane si mai putini daca s-ar impune taxe. E un cerc vicios aici: forumul nu poate atrage sponsori (cu bannere platite) daca n-are useri destui si n-o sa aibe useri destui daca nu rezista si nu e popularizat constant.

    Taxa la Bazar mi se pare o idee proasta, in primul rand e un forum de "gaming", nu de "vanzari". Si asta se vede, din nou - nu vreau sa supar pe cineva, dar personal am reusit sa vand foarte putine chestii aici, in schimb pe alte forumuri (nu dau nume, se stie ce si cum) sau pe okazii am vandut mult mai usor. Lipsa unui numar mare de useri e principala problema, iar o taxa ar agrava problema asta.

    Probabil ca s-ar gasi useri care sa plateasca taxa, dar dupa un timp (eu zic ca max. 2-3 luni) ar cam renunta cand ar vedea ca nu au clienti aici si nu vand nimic.

  15. #75 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Pai adminul are cont la Raiff.

  16. #76 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Subiectul nu a fost abandonat... dar vreau sa vad mai multe voturi si sa citesc cat mai multe opinii. Chiar conteaza pentru mine si echipa ceea ce ati propus/scris fiecare din voi. Dupa care ne vom intalni si vom decide ce trebuie facut, sau ce se poate face. Sau poate cine stie, se intampla minunea si gasim un sponsor serios, si scapam si de bannere si de chinurile cu donatii/licitatii... We can only hope, right?

    Oricum, multumesc pentru toate cele... fie ca sunt pareri pro, fie ca sunt contra! Respect!

  17. #77 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    unele comment-uri mi se par doar scuze (no offense): "nu am card"/ "strangem bani din banere si nu punem taxe" / "la ce comisioane ia X atunci nici nu are rost sa dau" etc.

    RaverX a cam explicat situatia si va spun si eu din proprie experienta ca daca mergeti la Raiifaisen si ii dati la domnisoara de la tejghea o foaie cu datele necesare, ii dati banutii si totul se rezolva in maxim doua minute. Am facut chestia asta de nenumarate ori pt CG si nu am intalnit o problema niciodata.

    Cea mai mare problema e dupa parerea mea lenea si poate faptul ca mergi pana la banca sa dai 5 lei pe un cont (sincer cand mai faceam chestii de gneul mai bagam 10 lei ca sa nu ma fac complet de cacao...). Sau pur si simplu lumea nu vrea sa ajute CG. Ca aceleasi sfaturi cu "puneti banere, gasiti sponsori, sms-uri etc" s-au propus de nu stiu cati ani si daca ar fi mers atunci nu am fi purtat conversatia asta de la bun inceput. Membrii mai vechi au observat ca banerele tot au aparut si disparut de pe CG. Deci nu sunt la fel de eficiente cum crede lumea (ori asta, ori fi noi facem ceva gresit).

    Anyway, I rest my case. Eu tot nu am reusit sa leg PayPal-ul la cartea de credit din Anglia da o sa ma duc dupa sarbatori, asa frumusel pe jos pana la Raiffaisen (e doar la un kilometru jumate de unde stau si oricum parca mi-e dor de o plimbare in orasul in care am locuit 19 ani), o sa ma duc la aceeasi domnisoara draguta de la tejghea si ii voi da datele urmate de bani ca la doar un minut sa imi spuna "Altceva mai doriti?". Si gata. Poate ar trebui mai multa lume sa incerce chestia asta.

    P.s. scuzati tonul "serios/iritat/morocanos", dar subiectul asta l-am inceput prin iunie parca si de atunci doar vreo 10-15 oameni au donat. Oricum vedem ce stabilesc moderatorii, ce variante sunt cu adevarat realizabile si...Doamne ajuta!

  18. #78 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Ok, eu sunt dispus sa platesc o suma modica anuala ca sa pot vizita forumul, ca sa vad stirile , sa am ajutor tehnic de la colegii forumisti , sa pot vinde/cumpara/schimba ceva pe bazar.
    Intrebarea mea ar fii.: Forumistii care stau in strainatate cum vor platii?

  19. #79 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

    Re: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Quote Originally Posted by Cristy View Post
    Intrebarea mea ar fii.: Forumistii care stau in strainatate cum vor platii?
    PayPal?!


    Sent from Mars using Tapatalk 3

  20. #80 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    In natura cel mai probabil. Depinde, te referi la anumite tari in special?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 7 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 01-03-2014, 20:00
  2. Replies: 30 Last Post: 17-12-2009, 11:24
  3. Ghid pentru alegerea unei console nextgen! By Xtm in forum Console Club
    Replies: 101 Last Post: 02-12-2008, 18:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts