Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 25 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast
Results 121 to 140 of 484

Thread: VR, AR, MR, XR - Realitate Virtuala, Augmentata, Mixta

  1. #121 SP
    Member viezure's Avatar
    Am vazut la munca un movie trailer facut special pentru VR, pe Oculus. Pe scurt, era un horror movie in care tu esti legat de un scaun intr-un depozit si se intampla chestii prin depozitul ala. E, experienta aia bate orice televizor, proiector, mers la cinema fara indoiala! Nu poti fi mai imersionat de atat, esti acolo practic

  2. #122 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Miscarea buna de la SONY ar fi sa fie mai ieftin. Apoi cei interesati si care nu au bani de PC+VR sa cumpere pe al lor.

  3. #123 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Stiti care e problema majora a lui Oculus? Ca pe langa $600 aia, trebuie sa mai bagi un cacalau de bani in componente de PC. And that is a dealbreaker pentru multi, mai ales pentru ca o grămadă de gameri cu PC-uri high end nu sunt interesati de altceva decat prostioare f2p si e-sport.

    Sent from my HTC One M8s using Tapatalk

  4. #124 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Noi tot batem moneda pe faptul ca e prea scump (si nu zic nu, e cam scump pt. ce salarii sunt prin .ro si pentru ce rata de schimb avem in euro), asta in timp ce ei deja au impins livrarile spre Aprilie 2016 pentru ca nu mai fac fata la pre-comenzi.

    La CES-ul de anul acesta, din ce mi-a povestit un amic, au rupt gura targului... Ieseau oamenii din booth-ul de test si nu aveau decat expresii de genul "I f**ing want one of these!" sau "I need this in my life!". Asta in timp ce la noi, oameni care nu l-au testat... deja il considera o porcarie. Cateodata ma intreb si eu ce mai caut pe meleagurile astea... dar imi aduc aminte ca ma mut la țară... asa ca sa nu va mirati daca o sa fiu printre primii țărani cu VR! Amen!

  5. #125 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Pai tocmai aia e problema, pentru traiul nostru e mega-scump. Si eu as vrea unul, dar când stau sa ma gandesc cat trebuie sa bag in PC, ma ia cu ameteli

  6. #126 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    MonkY.. Au împins livrările spre iunie. s-ar putea sa mai renunțe lumea, ca nu ești obligat sa dai avans sau ceva. Dar eu cred ca o sa se cumpere destul de mult.

    Mai e un aspect de care trebuie ținut cont.. Oculus vor sa fie high-end. Sunt sigur ca vor mai apărea și alți producători (în afara de HTC și Sony), la preturi accesibile și dotări mai slabe.

    Eu unul sigur o să-mi iau. Poate nu precomanda (sau cine știe, poate adăuga și România în lista în următoarele saptamani). Otherwise, cred ca e cazul sa iau legătura cu ce prieteni mai am prin afara. Funny enough, unul din ei lucrează la Facebook. la pretul din State, fără taxe, ar fi OK-ish.

  7. #127 SP
    Member viezure's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    o grămadă de gameri cu PC-uri high end nu sunt interesati de altceva decat prostioare f2p si e-sport.
    Asta de unde ai mai scos-o?

  8. #128 SP
    Banned orionpaxbb's Avatar
    @viezure care sunt top 10 viewed game pe twitch mereu?

  9. #129 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by viezure View Post
    Asta de unde ai mai scos-o?
    Sondaje steam de vanzari ale jocurilor.

  10. #130 SP
    Member seven1994's Avatar
    cerintele minime de sistem pentru rularea Oculus Rift

    Graphics card: NVIDIA GTX 970 / AMD R9 290 equivalent or greater
    Processor: Intel i5-4590 equivalent or greater
    Memory: 8GB+ RAM
    Output: Compatible HDMI 1.3 video output
    Input: 3x USB 3.0 ports plus 1x USB 2.0 port
    OS: Windows 7 SP1 64 bit or newer
    O investitie destul de serioasa pt cei ce inca nu detin aceste componente

  11. #131 SP
    Member viezure's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Sondaje steam de vanzari ale jocurilor.
    Si exista in sondaje corelarea asta sistem - jocuri?
    De ex, aia cu 970 joaca preponderent Peggle.

    Oricum e absurd: ti-ai facut pc high end sa joci chestii noi/sa poti juca chestii noi/sa-ti permiti sa joci ce vrei. Ceea ce nu taie din avantul Oculus.
    Iar faptul ca-ti upgradezi pc-ul doar pentru Oculus iar e putin absurd. Iti upgradezi pc-ul pt tine sa joace ce vrea sufletu' tau, nu e ca si cum n-o sa-ti mearga placa video pe altceva in afara de vr

  12. #132 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu cunosc o grămadă de oameni, atat români cat si straini care si-au facut PC-uri high-end si joaca doar WoW si LoL. Iar procentul celor cu high-end este oricum mic in comparatie cu restul gamerilor (din nou, sondajele spun asta, nu eu).

    Ideea e ca este o investitie destul de mare daca vrei experienta Oculus, pentru multi oameni ea însemnând mult mai mult de $600. Plus ca deocamdata nu e nici content prea mult...

  13. #133 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Eu astept de la e Eboda

  14. #134 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Aia cred ca au ceva echipa de maistri si ucenici acolo, ca au niste produse...

  15. #135 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu unul deja vad ca mai toate concertele mari sunt filmate in 360... pe YouTube si Facebook au inceput o groaza de nebunii filmate in 360... Nu e acesta targetul principal pentru VR, dar cu siguranta e un plus. Nu mai vorbim de aplicatiile gen "virtual tours" si nebuniile pe care le are Facebook-ul in plan...

    Uite eu de exp., vroiam in viitorul apropiat sa-mi fac un gaming room la mansarda... sa-mi cumpar un proiector mai serios. Acum ca iese VR-ul, daca e asa cum sper eu sa fie, nici nu mai are rost sa dau o caruta de bani pe proiector, pe consumabile (lampi), pe ecran de proiectie, suport pt. el, draperii and so on. Iau o casca VR (sau doua, pt. multiplayer) si gata! Si spatiul pot sa-l fac cum vreau eu, fara sa mai fiu legat de "acolo nu se poate, ca bate lumina in ecran" sau "acolo nu merge ca nu am spatiu suficient"... Am si consum mai redus, nu imi genereaza nimic zgomot si caldura... Singura investitie care ar mai fi extra, ar fi o curea de siguranta, ca la masini/avioane... sa nu cad naibii de pe scaun/fotoliu

  16. #136 SP
    Member Snake's Avatar
    Cei care va plangeti ca 600 sau 700 dolari sau euro sunt bani multi ganditi-va ca sunt oameni care de-abia asteapta sa cumpere un monitor Sony de 30" care costa doar 18000 dolari ! Sau altii ca mine care viseaza la noul Dell 4K de 30", la 'doar' 5000$. Si sunt 2D !

  17. #137 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da mai Snake, dar iti iei vreo 6 monitoare de 18.000$ si iese nebunie! Si inca unul de schimb, in caz ca pica 1 din 6

  18. #138 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Asta rezolva totul, daca ma gandesc ca altii au bani de dat pe asa ceva ma face sa ma simt mai bine

  19. #139 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Eu voiam să-mi fac triple monitor setup pt sim-uri auto, dar oricum ies cam la fel cu Oculus. Multi din comunitatea de simracing de pe reddit spuneau ca era genial și cu DK2...

    If only ar baga și România la precomanda.... Da oricum shipping-ul intra în a doua jumate a anului.

    S-a umplut și ebay-ul de "vanzari" ale locurilor la precomanda. Intre 1000-1600 euro.

  20. #140 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 25 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast

Similar Threads

  1. Realitate virtuala pe PlayStation By maimutzica in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 0 Last Post: 13-06-2018, 14:02
  2. Teapa sau realitate ? By DeeJay-RainY in forum Offtopic
    Replies: 17 Last Post: 31-08-2014, 03:11
  3. Cortana a devenit asistenta virtuala By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 8 Last Post: 05-05-2014, 17:18
  4. Replies: 25 Last Post: 27-03-2014, 23:49
  5. Replies: 4 Last Post: 06-09-2013, 15:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts