Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 11 FirstFirst ... 8 9 10 11 LastLast
Results 181 to 200 of 215

Thread: Threadul maniacilor de cafea, espresso, cappuccino, ceai

  1. #181 SP
    Member nutzule's Avatar
    Yep, e buna, chiar foarte buna.

    Am trecut de la Tassimo la Cremesso ( mai exact ,le am pe ambele, dar folosesc mai mult Cremesso).
    Parerea mea, sunt la fel de bune ca si cele de la Tassimo, insa la Tassimo am observat ca gustul cafelei (Espresso, Ristretto, Jacobs XL, Crema, etc) nu e la fel tot timpul, nu e constanta, uneori e mai slaba, alteori are un gust ciudat. Poate aparatul meu se duce la vale (desi il curat periodic) ori t-disc urile nu sunt de calitate (putin probabil), ori...

    La Cremesso am prins o oferta greu de refuzat: aparatul Cremesso + 2 cutii ceai (menta, fructe de padure) + 2 cutii cafea (espresso, crema) la 20 euro, am zis sa incerc si chiar am fost impresionat.
    Aparatul este mai mic, mai silentios, mai simplu de utilizat.

    Partea buna: tot timpul cafeaua are acelasi gust (indiferent de tipul ei), au si o paleta larga de cafele, ceaiuri, etc, are un loc special in care se depoziteaza capsulele folosite.

    Partea mai putin buna: aparatul nu se opreste automat cand termina cafeaua de facut, nu poti face bauturi cu lapte, rezervor cam mic ptr apa, dar ptr 1-2 persone ajunge.

    Capsulele sunt mai ieftine decat cele Tassimo.
    Gasesti si la 2,60 euro ptr Cremesso (cafea normala, crema, espresso), sau la 4 e (cutia Collection, sau cafele mai "speciale").

    Asta e bundle-ul:
    Attached Images Attached Images dsci1125.jpg dsci1130.jpg

  2. #182 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    Eu mi-am cumparat aparatul de pe un site. Mi-au facut o oferta buna, mi-am luat aparatul Uno rosu plus un set de cescute micute de espresso cu 179 ron, desi la ei pe site era 300 ron Iar cafeaua o iau cu 1.4 ron/ capsula. Aaa si mi-am luat tot de la ei un aparat de spuma de lapte absolut genial, face o spuma dementiala. Sa incerci Per Macchiato, alea mov, sunt preferatele mele.



    Cum ar fii trebuit sa am nick-ul ca sa consideri tu in regula? Mie capsula imi iese la 1.4 ron si ma indoiesc ca la Tassimo iese mai mic pretul, pentru ca am studit piata inainte. Si la Tassimmo depinzi de un singur producator si anume Jacobs, care pe mine nu ma coafeaza . Credeam ca aici ne impartasim pareri nu ca suntem luati peste picior...

  3. #183 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu, stai linistita. MonkY a crezut ca esti una dintre persoanele care fac reclama unui anumit site sau produs datorita nickului. Sunt multi care isi fac cont doar pentru a-si face reclama iar numele tau aducea aminte de asta.

  4. #184 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    Sunt domnisoara o sa imi schimb numele daca reusesc , deocamdata ma descurc cam greu si cu comenturile . Daca e sa o luam calitate-pret, beti Nesspresso, sunt cei mai tari

  5. #185 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nesspresso? Am de doi ani aparat de la ei si il urasc din tot sufletul. Fata de o cafea la ibric e ok, dar momentan am Nesspresso si Dolce Gusto si pe primul nu l-am mai folosit de luni bune.

    Am modificat postul anterior

  6. #186 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    De ce il urasti? mie imi place... mai mult decat Dolce Gusto spre exemplu... Adevarul e ca la noi in tara e cam 3 lei o capsula, de aia m-am orientat spre Cremesso

  7. #187 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nesspresso? Am de doi ani aparat de la ei si il urasc din tot sufletul. Fata de o cafea la ibric e ok, dar momentan am Nesspresso si Dolce Gusto si pe primul nu l-am mai folosit de luni bune.

    Am modificat postul anterior
    Ce capsule iei la Dolce Gusto? Eu am cumparat pack-ul ala cu nu stiu cate arome si nu mi-a placut niciuna. Majoritatea sunt groaznice, nici cu 3 lingurite de zahar nu scoti amareala.

  8. #188 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Bautor de cafea View Post
    Si la Tassimmo depinzi de un singur producator si anume Jacobs, care pe mine nu ma coafeaza .
    Aici gresesti din pacate. Nu exista niciun alt aparat cu capsule in lume care sa aiba o selectie mai mare de producatori de cafea, ceai, ciocolata si altele... decat Bosch cu Tassimo. Faptul ca ai vazut doar Jacobs e strict problema ta (iti enumerez rapid pe langa Jacobs si Gevalia, King of Joe, Maxwell House, Yuban, Nabob, Tim Hortons, Maxwell House Café Collection, Carte Noire, Café Hag, Kenco, Milka, Suchard, Cadbury, Costa, Oreo, Cote D'Or, Maestro Lorenzo, etc.). Daca te uitai cu 2 pagini in urma, vedeai ca am pus acolo vreo 60 de tipuri de capsule (din ce am selectat eu). La un moment dat erau peste 100, si apar tot timpul altele noi - plus ca depinde foarte mult de regiune (de exp. in US gasesti alte sortimente, fata de DE). Oricum, nimeni altcineva nu mai are capsule Starbucks sau Oreo, so they lose (asa imi spun fetele).
    Quote Originally Posted by Bautor de cafea View Post
    Credeam ca aici ne impartasim pareri nu ca suntem luati peste picior...
    Nu e nimeni luat peste picior... dar pe cineva cu nick-ul "Bautor de cafea", care mai este si "domnisoara"... e mai complicat sa iei in serios. Insa, voi incerca. Promit!
    Quote Originally Posted by Bautor de cafea View Post
    o sa imi schimb numele daca reusesc
    Nu o sa poti singura. Dar daca pui o vorba buna la admin, vedem ce se poate face...
    Quote Originally Posted by Bautor de cafea View Post
    Daca e sa o luam calitate-pret, beti Nesspresso, sunt cei mai tari
    Sunt ok si Nesspresso, dar sunt departe fata de Lavazza... si sub nicio forma cu o varietate asa mare ca la Tassimo.

  9. #189 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    Socrii mei si-au luat un Dolce Gusto si cand mi-am luat aparatul Cremesso le-am cumparat si lor 2 cutii de cafea Dolce Gusto Dallmayr Prodomo si Dallmayr Crema D'oro, ma duc in week la ei si le testez. Revin cu detalii



    ---------- Post added 19-03-2015 at 13:44 ----------

    Da stiu ca sunt multe varietati la Tassimo, dar la noi in tara nu gasim decat Jacobs sau Carte Noire...

  10. #190 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Bautor de cafea View Post
    De ce il urasti? mie imi place... mai mult decat Dolce Gusto spre exemplu... Adevarul e ca la noi in tara e cam 3 lei o capsula, de aia m-am orientat spre Cremesso
    Pentru ca nu au gust. Sunt parca apoase, se simte apa din cafea, lucru pe care l-am vazut si la Tassimo si mai rau. Cremesso nu am incercat.
    Quote Originally Posted by naz View Post
    Ce capsule iei la Dolce Gusto? Eu am cumparat pack-ul ala cu nu stiu cate arome si nu mi-a placut niciuna. Majoritatea sunt groaznice, nici cu 3 lingurite de zahar nu scoti amareala.
    Ceaiul Marrakesh, Cafe au lait, Cortado si Cortado fara cofeina. Cafeaua zilnica e Cafe au lait, din cate am incercat inclusiv de la alti producatori e preferata. Chiar si rece e buna, am luat cu mine cand am plecat la drum si m-a inviorat mereu.

  11. #191 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    Nu stiu, mie Nesspresso nu mi se par apoase. Ai aparat automat sau manual? Ca e important si cat de mare e cescuta, alea se fac espresso

  12. #192 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Aparatul e automat, Pixie parca se numeste. Pe fiecare capsula scrie cat de mare sa le faci, mici sau si mai mici sunt optiunile. Am respectat mereu ce scrie pe ele dar multumit nu am fost niciodata.

    Am trecut la aparatele astea tocmai pentru ca nu as avea rabdare sa fierb apa, sa adaug eu zahar sau lapte sau mai stiu eu ce. Nu imi place sa fac asta. Bag capsula, apas butonu si curge cafeaua. Nu am timp de nebunii. Singura cafea bune pentru mine care se incadreaza in categoria asta "quick to make" este Dolce Gusto cu ale sale capsule enumerate de mine mai sus.

  13. #193 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pentru ca nu au gust. Sunt parca apoase, se simte apa din cafea, lucru pe care l-am vazut si la Tassimo si mai rau.
    Sigur nu era aparatul stricat? Sau nu era capsula veche/sparta? Eu n-am vazut asa ceva... adica, e ceva apropiat de ce spui tu atunci cand o faci mult mai lunga decat trebuie (tii apasat butonul de "More"), sau atunci cand iei o cafea lunga extrem de slaba. Mie mi s-a parut chiar invers... de exp. la Maestro Lorenzo Intenso cred ca puneam 500ml de lapte ca sa nu-mi sara inima din piept.

    Si nah, la mine aparatul e deja vechi (gandeste-te ca are vreo 4 ani)... am avut party-uri in care saracul cred ca a mers non-stop (zeci, chiar sute de cafele intr-o zi)... In fine, oricum ar fi, daca maine si-ar da duhul aparatul, probabil tot asa ceva mi-as lua. N-am avut o singura persoana care sa-mi spuna ca nu-i place cafeaua - si chiar am devenit agasant pentru ca intreb pe fiecare dupa fiecare cafea, de zici ca sunt platit de Bosch sa "iau pulsul".

    Apropos, ca am uitat sa va spun. Bosch a scos asa ceva dedicat pentru Tassimo: http://www.amazon.co.uk/TASSIMO-HOT-...dp/B00HJTNU48/. E un t-disk pentru apa fierbinte (pe care il poti regla la ce cantitate doresti). Si desigur, in caz ca v-ati pierdut service disk-ul, gasiti replacement: Service T-Disc for Tassimo T20, T40,T65, T85, Bosch Spare Part 621101: Amazon.co.uk: Kitchen & Home. Eu mi-am mai luat si niste jucarii pentru Ice Coffee si alte alea, dar o sa le testez la vara

  14. #194 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    Fiecare are opinia lui. Cafe Au Lait am baut la socrii si e chiar buna, da dependenta, e asa un fel de instant mai evoluat. Mi-a placut

  15. #195 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    MonkY, eu am incercat la cineva Tassimo in Romania. Cafeaua era ceva ce se comercializa in Romania, nu nebuniile pe care le iei tu Probabil din cauza asta nu mi-a placut ce am incercat. Mi s-a parut de-a dreptul groaznica, la McDonalds au cafea mai buna.

    Ce e amuzant e faptul ca eu am dat 100+EUR pe acel Nespresso iar pe Dolce Gusto 25EUR, ambele la reduceri iar al doilea imi place cu mult mai mult.

    Gusturi si gusturi...

  16. #196 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Bautor de cafea View Post
    Da stiu ca sunt multe varietati la Tassimo, dar la noi in tara nu gasim decat Jacobs sau Carte Noire...
    Eu vad aici mult mai multe totusi: Capsule Tassimo - Tassimo (si sunt la noi in tara - desi intr-adevar, Jacobs predomina la noi). Si emag-ul vad ca a inceput sa aduca mai diverse (dar nu prea multe, sa nu se chinuie): Cafea Compatibilitate Tassimo - eMAG.ro. Dar in final, ce conteaza din ce tara sunt aduse... cateodata vin mai repede de pe amazon & co decat de la eMag

    Asa este, gusturile nu se discuta... O sa radeti, dar la nemti desi directorii aveau aparate de cafea si espresso de mii de euro, 99% din timp foloseau Philips Senseo. Culmea, un aparat foarte ieftin... dar cafeaua trebuie sa recunosc ca era foarte ok. Din pacate, la noi nu prea se mai comercializeaza asa ceva (vroiam sa iau pt. parinti, pt. ca pad-urile ies EXTREM de ieftin - cred ca daca vrei, gasesti cu 0.5 RON per pad).

  17. #197 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Iarasi gresit. Eu vad aici mult mai multe: Capsule Tassimo - Tassimo (si sunt la noi in tara). Si emag-ul vad ca a inceput sa aduca mai diverse (dar nu prea multe, sa nu se chinuie): Cafea Compatibilitate Tassimo - eMAG.ro. Dar in final, ce conteaza din ce tara sunt aduse... cateodata vin mai repede de pe amazon & co decat de la eMag

    Eu vad doar Jacobs si Carte Noire. Vorbesc de cafea nu de ceaiuri si ciocolata calda

  18. #198 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cam asa arata Philips Senseo acela de care ziceam: Philips Senseo HD7825/60 Viva Cafe Black Coffee Machine: Amazon.co.uk: Kitchen & Home. De fapt, cred ca am mai scris despre el... dar din pacate, inca n-am gasit pe la noi. Daca mai sunt si alte opinii si ati testat asa ceva, let me know!
    Attached Images Attached Images philips_senseo.jpg

  19. #199 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    De la klient.ro mi-am luat si eu aparatul Cremesso . Vezi ca au niste paduri Alberto, le=am gasit cand mi-ai dat tu linkul cu Tassimo(Paduri Senseo J.J. Darboven - Senseo ) .Sunt 0.55 pe pad, rezonabil pentru parinti

    ---------- Post added 19-03-2015 at 14:09 ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Cam asa arata Philips Senseo acela de care ziceam: Philips Senseo HD7825/60 Viva Cafe Black Coffee Machine: Amazon.co.uk: Kitchen & Home. De fapt, cred ca am mai scris despre el... dar din pacate, inca n-am gasit pe la noi. Daca mai sunt si alte opinii si ati testat asa ceva, let me know!
    Am gasit eu aparate. nush daca e identic cu ala din poza ta

  20. #200 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Erau niste aparate pe la 199 RON. Asa mai scumpe am gasit si eu, dar nu mai are sens... adica nu merita. Eu le-am luat la parinti (si socri) Tassimo, si stau mai mult pe post de bibelou... adica au noroc ca le mai duc eu capsule, ca altfel ei nu se indura. Ei spun ca sunt prea scumpe, si ii inteleg - dar totodata cred ca o cafea buna e cam greu de obtinut la costuri atat de mici. Tassimo in cantitate mare iese pe la 1 RON/capsula, si cam 1.25 RON/capsula daca iei din magazin... cred ca pentru ei ceva pe la 0.5 RON ar fi mai OK. Dar chiar si asa, ei se uita probabil ca dau 10 RON pe 1Kg de cafea, cu care ies mult mai bine. Me, i'm lazy, and i'm getting bored fast! Daca n-am cel putin 10 feluri de cafea/ceai/ciocolata din care sa aleg, si care sa se faca super rapid, si fara prea mult deranj... it's bad!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 11 FirstFirst ... 8 9 10 11 LastLast

Similar Threads

  1. Threadul pasionatilor de fotografie By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 81 Last Post: 01-10-2021, 23:37
  2. Threadul pasionatilor de video/film By tudyniuz in forum Foto & Video
    Replies: 14 Last Post: 22-09-2019, 20:00
  3. Replies: 9 Last Post: 01-05-2013, 01:06
  4. Threadul unde filozofam/ discutam By trickz in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 25-12-2009, 18:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts