Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 56 of 56

Thread: PlayStation 4: Nici nu s-a lansat si deja e urat de gameri

  1. #41 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Si e foarte bine ca jocurile slabe/proaste nu se vor vinde. Mai bine mai putine titluri, dar de calitate.
    Plus 1! Mai bine asa, sa fie doar titluri de calitate. Asa vor fii obligati toti sa scoata jocuri innovative si calitative. Hai, ca sunt jocuri cu bugete uriase catastrofale deci nu e vorba doar de bani, si jocuri cu bugete mici care fac senzatie.

    ---------- Post added 06-01-2013 at 11:00 AM ----------

    Quote Originally Posted by GoLd^ View Post
    Specificatii Playstation4:

    CPU - Cell Broadband Engine X @ 3.2GHz - 16PPE-s - 128 SPE-s
    GPU - Custom Nvidia/SCEI -quantum Leap- @2GHz
    Memory - 10GB XDR2 + 10GB GDDR6
    Storage Capacity - 250GB/320GB Model depending
    OS - Sony Aether
    Video Resolution - 2160p 2D - 1080p 3D
    Audio - 11.1
    Media Formats - PS4 Game Disc - PS3 Game Disc - PS2 Game Disc - PS1 Game Disc - HD Blu Ray Disc - DVD - CD
    Controller Input - Dualshock 4 - Dualshock 3 - PS Iris - PS Vita - PS Omni - PS Certified Xperia - Sony Tablet - PS Move - PS Eye - Sixaxis
    Connectivity - USB 3.0 - HDMI 1.4 - Bluetooth 4.0 - WiFi b/g/n - DLNA - Ethernet - PS Vita - Memory Cards SD/MMC/etc
    Vb cuiva...`Prea extraterestra configuratia asta`

    ZVON...bineinteles
    Astea is specificatii de Playstation 6

    Din ce am citit, Xbox va merge pe un CPU de la AMD multicore si SONY pe un APU de la AMD multicore + GPU discrete in varianta crossfire [GPU din APU si GPU discrete]. Nimic revolutionar [poate revolutionar fata de x1900xt]. Din considerente de consum, costuri de fabricatie si profit, PS4 nu va putea rula in 1080p jocurile noi decat pe la medium details si vreo 30 FPS. Nu sperati la vre-un 7970 ca GPU ca its not going to happen'

  2. #42 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Vreo sursa ai?

  3. #43 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    daca niciuna dintre urmatoarele 2 console nu va rula jocuri la 1080p, atunci vor fi un mare fail. lumea deja are ecrane capabile de 1080p intr-o forma sau alta, ceea ce nu prea era cazul in 2006.

    referitor la tagging, nu cred ca vor limita la o singura consola in masura in care un download se poate face pe mai multe console. probabil vor limita numarul la 3-5 console, ceea ce va limita posibilitatea de revanzare la nesfarsit a discului, deci cei care vor cumpara jocuri noi pentru a le juca si revinde ar trebui sa poata face asta si in continuare fara probleme. chiar si cei care cumpara SH de la primul proprietar ar putea revinde mai departe, insa probabil ca toata treaba se va termina aici si al treilea proprietar va fi ultimul.

    nu m-ar deranja foarte tare acest lucru DACA Sony ar oferi pe Store la un anumit timp dupa lansare jocurile la un pret mai mic, comparabil cu pretul unuia SH. din pacate nu se intampla mereu asa si nu toti producatorii third party ar face acest lucru, asa ca atunci cand ai de ales intre a impune o regula clientilor tai sau furnizorilor tai, alegi raul cel mai mic. Sony nu isi permite sa piarda din producatorii third party cu care colaboreaza pentru dezvoltarea de jocuri pe PS3-PS4. au pierdut din ei in cazul PSP si PS Vita si vanzarile nu sunt deloc satisfacatoare. in cazul asta, furnizorii exercita o putere de influenta mai mare asupra companiei, comparativ cu clientii. de asemenea, e posibil ca o parte din developeri sa renunte (si din aceasta cauza) de a-si mai distribui jocul pe suport fizic, caz in care va creste distributia digitala (ceea ce oricum se intampla si azi). daca urmatoarea consola de la Sony va avea unitate de disc, putem presupune destul de corect ca cea de la sfarsitul decadei in care ne aflam (PS5) nu va mai avea (si probabil ca nici nu va fi o consola dupa modelul pe care il avem acum).

  4. #44 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    nu ai inteles..taggingul se va face la cont..nu la consola..ca la steam sau origin..

  5. #45 SP
    Member Plavs's Avatar
    ganditiva CE SE va intampla celor care au sali de ps.

  6. #46 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    daca fac treaba asta si xbox o sa fie ca pana acum trec pe xbox fara nici un fel de stress

  7. #47 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    nu ai inteles..taggingul se va face la cont..nu la consola..ca la steam sau origin..
    eu am cam citit din pdf-ul respectiv si uite ce am inteles. la inceput se vorbeste despre asocierea dintre disk ID si player ID. apoi, in fig.7-12 apare device ID pentru ca mai apoi, in descrierea care urmeaza sa se vorbeasca de "reproduction device (player)". cred ca de aici a plecat confuzia si unii au crezut ca player ID ar fi contul, cand de fapt prin player se intelege hardware-ul capabil sa ruleze jocul. totul culmineaza cu descrierea pe care o redau si eu in atasament. acel player ID sau device ID cum vreti sa-i spuneti va fi serialul consolei si/sau MAC-ul consolei. cred ca e destul de clar (ultima fraza din atasament).
    Attached Images Attached Images patent.jpg

  8. #48 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    eu am cam citit din pdf-ul respectiv si uite ce am inteles. la inceput se vorbeste despre asocierea dintre disk ID si player ID. apoi, in fig.7-12 apare device ID pentru ca mai apoi, in descrierea care urmeaza sa se vorbeasca de "reproduction device (player)". cred ca de aici a plecat confuzia si unii au crezut ca player ID ar fi contul, cand de fapt prin player se intelege hardware-ul capabil sa ruleze jocul. totul culmineaza cu descrierea pe care o redau si eu in atasament. acel player ID sau device ID cum vreti sa-i spuneti va fi serialul consolei si/sau MAC-ul consolei. cred ca e destul de clar (ultima fraza din atasament).
    ok.atunci cu atat mai mult.macar contul se putea share-ui.la device id
    u ai ce-i face

  9. #49 SP
    Member maravela's Avatar
    E posibil ca la consola asta noua sa fim nevoiti sa o modam ca sa ruleze jocuri originale cumparate la second.
    Ar fi hilar.

  10. #50 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Hilar e formularea "sa fim nevoiti".

  11. #51 SP
    Member angloma's Avatar
    inseamna ca PS3 va avea viata mai lunga ca PS4 si va ramane si mai popular

    ---------- Post added 10-01-2013 at 09:00 AM ----------

    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    daca niciuna dintre urmatoarele 2 console nu va rula jocuri la 1080p, atunci vor fi un mare fail. lumea deja are ecrane capabile de 1080p intr-o forma sau alta, ceea ce nu prea era cazul in 2006.

    referitor la tagging, nu cred ca vor limita la o singura consola in masura in care un download se poate face pe mai multe console. probabil vor limita numarul la 3-5 console, ceea ce va limita posibilitatea de revanzare la nesfarsit a discului, deci cei care vor cumpara jocuri noi pentru a le juca si revinde ar trebui sa poata face asta si in continuare fara probleme. chiar si cei care cumpara SH de la primul proprietar ar putea revinde mai departe, insa probabil ca toata treaba se va termina aici si al treilea proprietar va fi ultimul.

    nu m-ar deranja foarte tare acest lucru DACA Sony ar oferi pe Store la un anumit timp dupa lansare jocurile la un pret mai mic, comparabil cu pretul unuia SH. din pacate nu se intampla mereu asa si nu toti producatorii third party ar face acest lucru, asa ca atunci cand ai de ales intre a impune o regula clientilor tai sau furnizorilor tai, alegi raul cel mai mic. Sony nu isi permite sa piarda din producatorii third party cu care colaboreaza pentru dezvoltarea de jocuri pe PS3-PS4. au pierdut din ei in cazul PSP si PS Vita si vanzarile nu sunt deloc satisfacatoare. in cazul asta, furnizorii exercita o putere de influenta mai mare asupra companiei, comparativ cu clientii. de asemenea, e posibil ca o parte din developeri sa renunte (si din aceasta cauza) de a-si mai distribui jocul pe suport fizic, caz in care va creste distributia digitala (ceea ce oricum se intampla si azi). daca urmatoarea consola de la Sony va avea unitate de disc, putem presupune destul de corect ca cea de la sfarsitul decadei in care ne aflam (PS5) nu va mai avea (si probabil ca nici nu va fi o consola dupa modelul pe care il avem acum).
    parca se auzea ca vor suporta rezolutii quad hd sau 4k , nu cred ca vor ramane tot la 1080

  12. #52 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    in principiu scoti ceva ce lumea poate sa foloseasca ori pe moment, ori intr-un viitor apropiat pentru ca vrei sa-ti vinzi produsul pe toata durata lui de viata. pana cand vor ajunge display-urile 4K la preturi rezonabile astfel incat sa-si cumpere oricine, mai dureaza. cam asa a fost si in 2006 cand un display 1080p costa o gramada de bani. eu cred ca se vor concentra pe gaming 1080p fluent, iar 4K ar putea fi suportat pentru filme.

    a fost un interviu cu kaz hirai acum la CES in care a spus ca ar fi bine ca industria sa decida asupra unui standard, astfel incat toate display-urile care vor suporta 4K sa poata rula acelasi tip de continut cu acelasi standard si ca vor avea in vedere mai ales distributia digitala pentru un astfel de continut (posibil si pe disc daca va exista un consens insa a pus accent pe distributie digitala spunand ca daca vrei sa downloadezi de pe Store un joc care are si spre 50GB oricum esti fortat sa astepti).

    in concluzie, e posibil ca PS4 sa poata rula filme 4K pe care le vei downloada de pe PS Store, insa in ceea ce priveste jocurile cred ca se vor axa pe 1080p, ceea ce ar fi ok pentru ca nu vad o scadere majora de pret a display-urilor 4K mai repede 2-3 ani si probabil ca si atunci vor fi peste 1000EUR ceea ce este destul de mult pentru consumatorul de rand. de ex, in cazul monitoarelor, Intel preconiza prin aprilie ca 4K va fi prezent in zona mainstream (21"-24") prin 2015 asa ca mai e ceva pana atunci.

  13. #53 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Nu cred ca ai idee ce inseamna filme sau jocuri in 4K de zici sa le dam jos din Store.
    Habar n-am cat poate fi, dar bate linistit spre niste sute bune de giga, ba chiar cred ca se duce in tera.
    Un articol zicea ca un film UHD ar fi pe la 10T. Succes sa downloadezi astfel de marimi !!!
    Cu content-ul in 4K va fi foarte complicat.

  14. #54 SP
    Admin MonkY's Avatar
    cryyo: exagerezi enorm cu 10TB la un film UHD. Necomprimat, in 4K, se duce la 1.7TB pentru o ora. Comparativ, 1080P se duce la 400GB pentru o ora. La fel, vorbim de format necomprimat. Daca cu un container gen H.264 un 1080P se duce pe la 10-25GB (din 400GB), atunci si cei 1.7TB ai unui 4K s-ar putea duce pe la 40-100GB. Deci cu un codec bun, sunt sanse sa intre 4K chiar si pe un BluRay de 50GB. Insa sunt ferm convins ca pentru calitate serioasa, va trebui sa vedem BluRay-urile de 100GB lansate odata (mi s-a acrit mie de cand au anuntat chiar si de 200GB acum ceva ani).

    P.S. Cu contentul 4K nu e deloc complicat asa cum crezi. In 4K se filmeaza de mai bine de 5-6 ani

  15. #55 SP
    Member Merdiso's Avatar
    In jocuri se va merge mai mult ca sigur pe 1080p, poate chiar pe 720p dar cu un AntiAliasing generos.
    Mai importanta mi se pare evolutia AI-ului si a fizicii, grafica va fi cu siguranta de la decenta in sus.

  16. #56 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Iaca ca vine si formatul corespunzator pt. 4K: H.265/HEVC (High Efficiency Video Coding)
    Producătorii de soluţii integrate, procesoare şi aplicaţii software vor putea începe dezvoltarea de produse corespunzatoare 4K.
    H.265 Is Coming, And Bringing With It Truly High-Def Video That Won’t Kill The Network | TechCrunch
    Attached Images Attached Images 265_hevc.gif

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Blue Estate s-a lansat pe PlayStation 4 By MonkY in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 18-02-2015, 21:50
  2. Replies: 34 Last Post: 04-02-2014, 19:50
  3. Replies: 1 Last Post: 23-10-2013, 01:49
  4. Replies: 4 Last Post: 09-01-2012, 21:46
  5. Noul site PlayStation lansat By istrategie in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 25-11-2008, 00:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts