Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 28 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 ... LastLast
Results 401 to 420 of 550

Thread: RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

  1. #401 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Quote Originally Posted by Danny View Post
    Cum poti spune ca cineva are drivere proaste ? Pot instalat drivere de ATI pe o placa NVIDIA, Gigabitye pe MB de Asus ? Doar nu am luat drivere de pe okazii si tocmai. Driverele sunt luate de pe siteurile oficiale, Asus, Nvidia, ATI (cpu). Antivirus nu folosesc... utorrent il folosesc din an in paste in rest folosesc Skype, Steam, Origin si Mozilla.

    Mutam discutia in alta parte? Aici deviem de la subiect.
    MonkY s-a exprimat bine, da, este posibil sa ai/existe drivere proaste/neoptimizate.
    Majoritatea update-urilor de drivere/firmware/etc, pe langa chestiile noi pe care le aduce repara si anumite probleme existente in versiunile anterioare.
    Nu ai patiti niciodata sa ai probleme cu anumite drivere, video de exemplu, sa nu mearga ceva ok, si cu un alt driver sa nu mai ai problema respectiva?
    Daca da, acelea le poti numi drivere proaste.
    Daca nu, poate ai fost mai norocos ca noi.
    Eu unul, cel putin pe PC/laptop-urile de la job, am intalnit destule, in special la drivere video care faceau probleme la softuri gen Catia, Autocad, UG, etc.
    Daca ai probleme, incerci sa schimbi drivere, se poate ca setul de drivere pe care il ai sa fie cu probleme, uneori chiar daca e ultimul update, se intampla sa strice uneori ceva cu cate un update si sa mearga lucrurile mai ok chiar si cu drivere mai vechi.

  2. #402 SP
    Admin MonkY's Avatar

    RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

    Quote Originally Posted by Danny View Post
    Cum poti spune ca cineva are drivere proaste ?
    Foarte usor. Pot sa-ti instalez niste drivere la placa de retea cu care ai CPU load 100% cand e in use (fara HA - hardware acceleration) sau pot sa-ti instalez niste drivere care nu consuma nici 1%. Azi am avut un exemplu cu cineva care nici nu stia ca pe un sistem Intel cu AHCI fara driverele de RST (Intel Rapid Storage Technology) ii merge SSD-ul cu 40-50MB/s mai prost si load de CPU aiurea. Multi se bazeaza pe driverele venite via Windows Update (de la Microsoft). Noi dam de sisteme care dupa ce se updateaza de la Microsoft nu mai merge placa de retea sau wifi-ul deloc (WHQL my a*s). Sau cum a zis si Ionutz83, la GPU-uri e chiar mai grav. Unele drivere sunt extrem de proaste pt. un anumit joc.. Asa cum driverele oficiale de pe Asus, Gigabyte & Co pot fi vechi de cand era bunica fata...
    Quote Originally Posted by Danny View Post
    Pot instalat drivere de ATI pe o placa NVIDIA, Gigabitye pe MB de Asus ? Doar nu am luat drivere de pe okazii si tocmai. Driverele sunt luate de pe siteurile oficiale, Asus, Nvidia, ATI (cpu).
    Aici deja ma depaseste comparatia cu okazii si tocmai. Te-as trimite acolo sa te ajute. Btw, nu stiam ca ATI face CPU-uri... sau ca mai exista.
    Quote Originally Posted by Danny View Post
    Antivirus nu folosesc...
    Poate ar fi cazul sa incepi sa folosesti... Recomand Kaspersky Internet Security.
    Quote Originally Posted by Danny View Post
    Mutam discutia in alta parte? Aici deviem de la subiect.
    Nu are rost sa o mutam... daca doresti deschide un alt thread. Eu ma duc sa ma uit ce drivere mai sunt pe okazii.ro.

  3. #403 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    AMD nu ATI. Vad ca nu te-ai prins chiar daca am spus ca sunt luate de pe site-urile oficiale nu de pe alte site-uri pentru drivere.

    Si daca "driverele oficiale de pe Asus, Gigabyte & Co pot fi vechi de cand era bunica fata", si cele via Windows Update nu sunt bune, atunci de unde descarc drivere bune ? Lasa-ma sa ghicest. Programe speciale de update pentru drivere.

  4. #404 SP
    Admin MonkY's Avatar

    RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

    Hai sa ne oprim din off-topic. Am inteles ca pe RDS la 10Mb/s deja nu mai poti face nimic in browser. Mie pe RDS imi descarca pana si iPad-ul cu peste 160Mb/s iar Note 3-ul a sarit de 220Mb/s. Si ca dovada ca si un calculator amarat poate face fata cu brio, mai jos aveti un speedtest pe RDS facut pe o vechitura de notebook cu Celeron Dual-Core cu GPU integrat, HDD de 5400RPM si 2GB RAM (mai are si KIS 2014 pe el). Are placa de retea 10/100Mbps - si dupa cum se vede atinge maximul placii de retea - testul a fost facut cu Rthdribl v2.0 ruland in foreground). Deci se poate si e o problema la tine. Now get back to RDS & Gigabit, please!
    Attached Images Attached Images 2014-07-16_024131.jpg 2014-07-16_024640.jpg

  5. #405 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Există pe aici vreun abonat Fiberlink 1000 care folosește Linksys WRT54GS? Sunt curios cum se comportă.

  6. #406 SP
    Member Emeraldu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mie pe RDS imi descarca pana si iPad-ul cu peste 160Mb/s iar Note 3-ul a sarit de 220Mb/s.
    Nu poti prinde 160 Mb/s pe ipad... poate 160 Mbps
    Oricat gigabit internet ai tu... nu tine placa de retea (gigabit) peste 125 Mb/s

  7. #407 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Hai sa ne oprim din off-topic. Am inteles ca pe RDS la 10Mb/s deja nu mai poti face nimic in browser. Mie pe RDS imi descarca pana si iPad-ul cu peste 160Mb/s iar Note 3-ul a sarit de 220Mb/s. Si ca dovada ca si un calculator amarat poate face fata cu brio, mai jos aveti un speedtest pe RDS facut pe o vechitura de notebook cu Celeron Dual-Core cu GPU integrat, HDD de 5400RPM si 2GB RAM (mai are si KIS 2014 pe el). Are placa de retea 10/100Mbps - si dupa cum se vede atinge maximul placii de retea - testul a fost facut cu Rthdribl v2.0 ruland in foreground). Deci se poate si e o problema la tine. Now get back to RDS & Gigabit, please!
    Si eu am probleme de genul pe abonamentul de 50 lei (parca). Tocmai ce am incercat saptamana asta Romtelecom la cineva si pe wi-fi (pe laptop) ajungea pe la 6-7 MB, pe cand la RDS nu trec de 2 si imi omoara si internetul (nu mai incarca nimic).

    Cred ca ma voi muta la Romtelecom, sper sa nu sar din lac in put.

  8. #408 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    La mine Romtelecomul functioneaza foarte bine. Am abonamentul de 100 mb.

  9. #409 SP
    Member BatsBike's Avatar
    @Monky .. the screenshots de mai sus,pe ce abonament RDS sunt facute(scuze de noob) ..

  10. #410 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by wackorine View Post
    @Monky .. the screenshots de mai sus,pe ce abonament RDS sunt facute(scuze de noob) ..
    wackorine, testul de mai sus e facut pe un sistem extrem de slab, pentru a demonstra ca poate duce 100Mbps chiar si un amarat de Celeron Dual-Core cu HDD de 5400RPM. Pe acelasi abonament, eu am 850Mbps DL, insa pe un sistem mai puternic.

  11. #411 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vesti bune la Digi Mobil si pe partea de voce/3G.
    Attached Images Attached Images extindere_digi_mobil.jpg

  12. #412 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, si la voi guys pe Speedtest.net by Ookla - The Global Broadband Speed Test au disparut majoritatea serverelor din Bucuresti? Nu mai vad decat Euroweb si RomexNetwork. Au disparut RDS, Vodafone, Telekom & Co...

  13. #413 SP
    Member biagyydog's Avatar
    mda, au disparut...

  14. #414 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ciudat e ca lui cj_quest (care este in UK) ii apar si toate celelalte. Sa fiu pus limita speedtest.net pentru cei din .ro? Ia sa incerc cu un IP de .de...

    Later edit: asa este. Se pare ca servere de test sunt inca acolo, dar nu mai apar daca esti identificat cu IP de .ro. Probabil s-au saturat sa vada Romania pe locul 3 la download speed...

  15. #415 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Voi testa si eu maine de la servici unde am ip de suedia.

  16. #416 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Am testat si da, apar toate serverele.

  17. #417 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ai testat pe PC sau pe smartphone? Pt. ca pe smartphone apar... pe PC nu.

    Bine, in alta ordine de idei, voi acolo in Cluj oricum aveti IP-uri de Ungaria

  18. #418 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Am testat de pe PC si de pe PC suedez (remote). Singurul lucru in romania a fost...monitorul si cateva periferice

  19. #419 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Am înţeles că se poate face upgrade la abonament de la 100mb la 200mb, free, doar că trebuie să schimbe cablul.

  20. #420 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In mod normal se foloseste fix acelasi cablu... la mine cel putin n-au schimbat nimic. Insa trecand la gigabit, pe acelasi cablu nu se mai poate lasa si telefonie... motiv pt. care iti aduc un telefon "fix-mobil" (cu cartela 3G).

    Cablul UTP tine linistit gigabit... important e sa fie mufat cu toti pinii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 28 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  3. Replies: 4 Last Post: 16-12-2013, 18:00
  4. Replies: 2 Last Post: 26-09-2013, 17:33
  5. Kinect-Cel mai ieftin pret din Romania By nebunu1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 53 Last Post: 19-01-2012, 14:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts