Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 52 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast
Results 121 to 140 of 1040

Thread: PlayStation Store Romania

  1. #121 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Asa cum au semnalat colegii de mai sus, cam mari preturile de pe PS Store Ro comparativ cu omologii fizici de la MG/Altex, este un pas inainte dar era cel putin excelent daca aveau preturile la fel ca la MG/Altex...
    Si uk are in mare parte preturi mai mari decat altex. Digitalul nu ramane pe stock sau intra la lichidare de produse.

  2. #122 SP
    Member cipvas's Avatar
    ....sau ti-l livreaza la 3 saptamani dupa ce ai facut comanda..am patit eu....

  3. #123 SP
    Member sinnombree07's Avatar
    Si eu am activat pe 3 luni cu card ign

  4. #124 SP
    Member sollo's Avatar
    Mi-am facut si eu cont pe store Romania. Pacat ca nu l-au lansat mai devreme. Cred ca raman pe contul de UK, am aici jocurile, abonamentul de PS+, pacat ca nu poti sa le muti... Voi ce faceti? Ramaneti pe UK/US sau va mutati pe RO?

  5. #125 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Quote Originally Posted by tezuka_2014 View Post
    Numai ca ai gresit ceva, nu exista in realitate curs BNR, ci cursul de schimb valutar in momentul cand se plateste cu cardul, depinzand la fiecare om unde are cardul bancar facut, deoarece acest curs difera de la o banca la alta. Oricum, lira de cumparat e mai scumpa decat e cursul BNR, prin urmare preturile din UK convertite de tine in lei sunt mai mari in realitate.


    De ce-ai aplicat TVA de 24%? Eu stiu ca la tarile din UE se aplica doar diferenta de TVA. De exemplu, daca TVA-ul in UK este de 19%, se aplica doar diferenta de 5% la pretul convertit in RON.

    Am exemplificat intr-un alt pot care este treaba cu cursul de interschimb (multe banci calculeaza cursul la valoarea spot, sau aplica un comision de 1-2% peste cursul BNR)
    Convertorul pe care l-am folosit utilizeaza cursul BNR iar diferenta finala este destul de mica, astfel incat pretul afisat este 98% cel real.

    N-am aplicat TVA, calculatorul afiseaza 2 rezultate, cu sau fara TVA, nu are de unde sa stie daca tu introduci la conversie o suma care contine sau nu TVA...cred ca poti deduce singur rezultatul care te intereseaza.

    Ca si info, in UK poate fi si 5% TVA-ul, tu ca si cetatean european nu vei plati niciun fel de TVA chiar daca sunt diferente de cote. Cum nici statul roman nu-ti da tie in buzunar diferenta de 3% daca cumperi din Ungaria

  6. #126 SP
    Member snpz's Avatar
    Quote Originally Posted by sollo View Post
    Mi-am facut si eu cont pe store Romania. Pacat ca nu l-au lansat mai devreme. Cred ca raman pe contul de UK, am aici jocurile, abonamentul de PS+, pacat ca nu poti sa le muti... Voi ce faceti? Ramaneti pe UK/US sau va mutati pe RO?
    UK for now, am abonament PS Plus 12 luni activat luna trecuta

  7. #127 SP
    Member gabytro's Avatar
    da poti folosi contul de RO chiar daca ai ps+ pe cel de uk

  8. #128 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Quote Originally Posted by sollo View Post
    Mi-am facut si eu cont pe store Romania. Pacat ca nu l-au lansat mai devreme. Cred ca raman pe contul de UK, am aici jocurile, abonamentul de PS+, pacat ca nu poti sa le muti... Voi ce faceti? Ramaneti pe UK/US sau va mutati pe RO?
    Eu am avut cont pe Romania inca din 2009, iar majoritatea userilor mai vechi au avut si cont de Romania pe langa cele de UK si US. Unii cumparau produsele de pe respectivele store uri si le jucau pe contul de Ro.
    Am Plus pe UK pana la anul in iunie, dar cred ca pana de Craciun o sa imi fac si pe Romania Plus si o sa raman aici.
    Momentan astept sa iau salariul si poate o oferta de genul 12+3 luni la PS Plus pt Romania. Sunt sigur ca ar fi destule persoane care ar cumpara subscriptie Plus pe Romania daca ar exista un mic imbold. Poate vede cine trebuie postul asta.


    Quote Originally Posted by adibose View Post
    Ca si info, in UK poate fi si 5% TVA-ul, tu ca si cetatean european nu vei plati niciun fel de TVA chiar daca sunt diferente de cote. Cum nici statul roman nu-ti da tie in buzunar diferenta de 3% daca cumperi din Ungaria
    Sa mergi sa le spui asta si celor de la Amazon. Amazon UK ajusteaza TVA-ul fain frumos la 24% in etapele de processing/checkout.

  9. #129 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Posteaza pe feisbuc, acolo vede cine trebuie

  10. #130 SP
    Junior Member lordull80's Avatar
    Cine poate sa-mi spuna cum e cu ps +, care e data la care se schimba jocurile? am apucat si am activat 3 luni ps + pe uk pana la sfarsitul lui februarie, dupa care vreau sa trec pe ro si fiind ca este numai 2 zile gratis(free trial) as vrea sa am jocurile din decembrie si ianuarie pe contu de ro de asta vreau sa stiu data exacta.

  11. #131 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    @Aliosa, Amazon sunt niste marlani! daca ei fac asta nu inseamna ca este o practica! Mai sunt si alti marlani in afara de Amazon care-ti ajusteaza pretul in functie de VAT-ul tarii cumparatorului?
    Eu oricum nu cumpar de la ei, folosesc cu succes eBay si direct shop pe site-uri.

  12. #132 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Daca pe account-ul de UK, la Location imi setez Romania cu adresa de rigoare, ma va trimite pe store-ul romanesc ?

  13. #133 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Nu e nimeni marlan, e legislatie UE unde se plateste TVA-ul tarii in care e cumparatorul. Daca vanzatorul si cumparatorul sunt platitori de TVA, nu se aplica TVA la achizitie (se anihileaza reciproc), iar daca cumparatorul nu e platitor de TVA se aplica TVA-ul din Romania, de exemplu.


    http://ec.europa.eu/taxation_customs...s/index_en.htm

  14. #134 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Quote Originally Posted by tudomih View Post
    Daca pe account-ul de UK, la Location imi setez Romania cu adresa de rigoare, ma va trimite pe store-ul romanesc ?
    nu-ti poti schimba "location"


    @tezuka_2014 si in cazul asta statul roman papa diferenta de 4% pe care eu am platit-o atunci cand mi-am achizitionat un Kindle de 100 lire de pe Amazon ?
    Kindel-ul costa 100 lire pe amazon uk, cu tva englezesc...cu tva romanesc s-a facut 104 lire

    pret fara tva - 83 lire
    cu tva de 20% UK - 100 lire
    cu tva de 24% RO - 104 lire

    intreb pt ca nu stiu, Amazon incaseaza mai mult decat statul englez ii permite prin cota de tva? sau in urma declaratiilor fiscale statul englez trimite statului roman acele 4 lire pt cumparatura pe care eu roman..am facut-o la ei, englezi...

  15. #135 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Aliosa View Post
    Sa mergi sa le spui asta si celor de la Amazon. Amazon UK ajusteaza TVA-ul fain frumos la 24% in etapele de processing/checkout.
    Ba din contra, Amazon UK sunt printre putinii care tin cont de taxarea inversa. Daca-ti introduci frumos codul tau de TVA (trebuie sa iei pe firma pt. asta), Amazon iti va pune TVA 0%.

  16. #136 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Nu cumva trebuie sa-ti intregistrezi firma cu cod de TVA in UK ? sau se poate face treaba asta cu codul actual de TVA existent aici?

    LE: am verificat, nu trebuie. amazonul iti verifica codul tau fiscal si daca esti eligibil ti-l aproba si vanzarile ti le face fara tva direct.

    Care sunt procedurile legale dupa ce ai plasat o comanda si Amazonul ti-a facturat produsul pe codul de tva de aici?

  17. #137 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Desi suntem off-topic, o sa-ti raspund pe scurt: firma ta trebuie sa depuna niste declaratii lunare (daca nu ma insel este declaratia 394), unde se declara baza de TVA. Nu ma pricep foarte bine - de asta se ocupa contabilul - insa practic este vorba de taxarea inversa. Atata timp cat tu cumperi produsul pt. firma ta, nu platesti TVA-ul. In momentul in care insa cumperi produsul pt. a-l vinde mai departe, trebuie sa-i adaugi TVA (deci n-ai facut nicio afacere daca speri ca iei fara TVA si vinzi tot fara TVA). Cu alte cuvinte, merita sa cumperi de pe Amazon.co.uk pe firma produse pe care le folosesti... Atentie, vorbim aici de vanzare direct de la Amazon. Alti selleri nu-ti vor scoate din start TVA-ul... si va trebui sa-i contactezi si sa le ceri rambursarea de TVA (la fel si pe ebay, trebuie sa te uiti in partea de jos si vezi ca scrie clar in pagina ceva gen VAT number: 01440940552).

    Si mai pe scurt: practic tot ce cumperi de la Amazon (sold & dispatched by Amazon) trebuie sa-ti apara in cos direct cu TVA 0%. Iar in luna respectiva trebuie sa depui formularul acela (daca nu ma insel trebuie sa fii si inregistrat ca si firma cu achizitii sau prestari servicii intracomunitare - UE). Si cam asta e tot.

    Hope this helps. Bafta la cumparaturi!

  18. #138 SP
    Member televizor's Avatar
    Nu stiu daca s-a zis asta in thread dar daca ai PS+ pe un cont de PS4 (nu conteaza care) si setezi contul respectiv ca Primary Account, o sa beneficiezi de PS+ features si pe celelalte conturi.

    PlayStation®Plus benefits available to other non-subscribing users on your Primary PS4™:
    - Online multiplayer (subject to any parental control settings on sub accounts)
    - Play downloaded games purchased with PlayStation®Plus discount
    - Play downloaded IGC games

    PlayStation®Plus benefits not available to other users on your Primary PS4™:
    - Purchasing PlayStation®Plus discounted products from PlayStation Store
    - Online game save storage
    - Auto patch download
    - PlayStation®Plus exclusive early access to game trials
    link

  19. #139 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Da stim asta, dar nu de toate featurile

  20. #140 SP
    Junior Member Zekriel's Avatar
    A reusit cineva sa instaleze aplicatia youtube pe cont de romania? Mie nu imi apare deloc categoria aia cu youtube, IGN, etc

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 52 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Store Romania By TheBauBau in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1003 Last Post: 29-09-2020, 20:29
  2. PlayStation Store Romania By TheBauBau in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1003 Last Post: 29-09-2020, 20:29
  3. Ce se intampla cu Playstation Store Romania? By chris diaz in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 08-06-2019, 18:08
  4. Achizitii PlayStation Store Romania, sigure? By MRC in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 11-08-2016, 20:48
  5. Zvon: Playstation Store vine si in Romania By consol3 in forum Console News
    Replies: 58 Last Post: 18-05-2011, 06:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts