Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 35

Thread: Conexiune PPPOE

  1. #1 SP
    Senior Member Rasko's Avatar

    Conexiune PPPOE

    Tocmai mi-am cumparat un One si incerc de jumatate de ora sa ma conectez la net. Folosesc o conexiune PPPOE RCS&RDS, 1Gbps. Nu sunt conectat prin router, e wired direct din echipamentul RCS.
    Nu exista posibilitatea de PPPOE pe Xbox One?? Incredibil.....

  2. #2 SP
    Member blondutzu's Avatar
    din cate citisem o sa vina intr-un update (credeam ca a venit deja). Din nefericire pentru tine momentan ai doua solutii:
    1. Router Wireless
    2. Internet sharing de la PC -> detalii aici

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Rasko View Post
    Tocmai mi-am cumparat un One si incerc de jumatate de ora sa ma conectez la net. Folosesc o conexiune PPPOE RCS&RDS, 1Gbps. Nu sunt conectat prin router, e wired direct din echipamentul RCS.
    Nu exista posibilitatea de PPPOE pe Xbox One?? Incredibil.....

    You lucky bastard! Router wireless - 58 de lei si ai rezolvat problema : Router wireless TP-Link TL-WR740N - PC Garage

  4. #4 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Am si router, eu am 3 conexiuni acasa, nu asta era problema. Am eu piticii mei sa nu folosesc wireless pentru console, dar momentan nu am ce face.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Au ascultat destul de mult de doleantele user-ilor pana acum. Incearca sa le scrii pe Twitter&co.

  6. #6 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Rasko, momentan XO-ul nu suporta PPPoE pe direct dar poti sa faci ce amf acut eu (cea mai simpla si cea mai buna/sigura metoda). Suni la RDS (sau mergi pana la ei...vezi tu) si iti rezervi un router compatibil cu abonamentul tau (eu am un ZTE ZXHN H298N si sunt foarte de multumit de el n-am avut nicio problema) dupa care vii acasa, ti-l configurezi si pur si simplu conectezi consola (prin cablu sau wireless) la el. Simplu.

    Recomand conectare prin CABLU. Asta cu wireless...e cam no stii tu (eu unu nu pot lua asa ceva in serios) ca si cum ai merge intr-un pub de metale si ai bea o cafea sau un ceai.

    *p.s.

    Routerul respectiv are 4 port-uri deci iti poti conecta si PS3-ul si etc.

    *p.s. 2

    Optional iti poti conecta orice smart device la consola (wireless - asta e cam singura exceptie, haha) via smartglass unele jocuri au extra content prin el (Dead Rising 3, TITANFALL, etc.)

  7. #7 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Mersi de rapsunsuri, am si router cum spuneam mai sus. Doar ca eram obisnuit sa-mi conectez toate consolele pe direct. Sper sa rezolve cat mai repede cu un patch.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Rasko, si la mine 99% din device-uri sunt pe fir (urasc wireless-ul acolo unde nu este cazul - cum ar fi consolele, tv-ul, receiver, pc, media player, etc.). Un router si eventual un switch gigabit (ca sa nu te plimbi cu zeci de cabluri spre un receiver de exp.) si problema e rezolvata. Ca sa-ti faci o idee, am vreo 20 de porturi ocupate cu cabluri

  9. #9 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Rasko, si la mine 99% din device-uri sunt pe fir (urasc wireless-ul acolo unde nu este cazul - cum ar fi consolele, tv-ul, receiver, pc, media player, etc.). Un router si eventual un switch gigabit (ca sa nu te plimbi cu zeci de cabluri spre un receiver de exp.) si problema e rezolvata. Ca sa-ti faci o idee, am vreo 20 de porturi ocupate cu cabluri
    Obsedatule
    O viata wireless e tot ce mi-as dorii, chiar si in momentul cand as depinde de niste cabluri bagate in aparate sa ma tina in viata tot as dorii sa fiu "deconectat"

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    djleo666: pai tu te misti mai cu lag... n-ai nevoie de cabluri. I need every millisecond i can get

  11. #11 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Eu cu internetul de la RCS-RDS folosesc un "router" normal, am si eu aceeasi problema ca MonkY respectiv vreau o viteza foarte mare la internet si inca una personala cu Wi-Fi. Recomandarea mea este "router"-ul normal.


    AlexB

  12. #12 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Salut,

    Odata cu June update s-a rezolvat situatia. Era un 'known issue' faptul ca Xbox One are probleme (mari) cu PPoE. Known intre ghilimele pentru ca nu a fost niciodata confirmat oficial.
    Eu spre exemplu, desi am schimbat 3 routere, nu am putut accesa nimic ce presupunea P2P pe Xbox One (Multuplayer 1 vs 1, party chat, etc) pana acum cand s-a rezolvat in June update.

    Daca poti confirma rezolvarea problemei si la tine ar fi excelent.
    Numai bine!

  13. #13 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Nu prea inteleg, cum adica s-a rezolvat situatia? Esti conectat prin router sau pe direct?

  14. #14 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Prin router, dar inainte de June update nu-mi mergea deloc, in nici o configuratie posibila, cu nici un router, la ISP-ul meu. Acum dupa update totul este ok.
    PPoE pe direct tot nu suporta, acum mi-am dat seama ca vorbeam de lucruri diferite, sorry pentru confuzie.

  15. #15 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Oare vor rezolva situatia printr-un patch viitor?

  16. #16 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Cu siguranta, asa cum au rezolvat si problema descrisa de mine.

    Microsoft nu a recunoscut aceasta problema oficial, pentru ca behaviour-ul ei a fost extrem de ciudat si fluctua in functie de conexiune/ISP, dar atat dev kit-urile cat si consolele retail au avut probleme cu anumite configuratii de retele, de la anumiti ISP, in special unde exista PPoE.
    Ba nu mergea MP deloc, ba P2P ca in cazul meu, ori primeai erori fade de genul 'something went wrong' la orice incercai online, ori nu puteai nici un ruptul capului sa stabilizezi NAT-Open sau Moderate in anumite configuratii.

    Problema descrisa de mine, cea cu P2P, a fost fixata silent, nu ai vazut in nici un release notes asa ceva, dar a existat, cu siguranta ca vor rezolva si problema asta cu PPoE direct, in timp.

    Numai bine!

  17. #17 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Daca ma conectez prin router wired ce setari trebuie sa fac la consola?

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca e routerul configurat corect, pe consola totul pui pe wired automatic.

  19. #19 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Ma termina cu nervii deja.... Sunt conectat pe router ZTE de la RCS&RDS, cum spuneam mai sus, PPPOE 1Gbps, dar acum ma deconecteaza de la multiplayer si imi apare NAT type STRICT. Am incercat cu tot felul de tutoriale de pe youtube, toate sunt niste prostii. Stiti cumva cum rezolv inainte sa arunc consola pe geam?

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca te-a mancat si pe tine sa iei ZTE, in locul unui Dlink, Linksys, Asus... Anyway, cauta in setarile routerului functia DMZ, si pune acolo IP-ul intern alocat consolei. Asta ar trebui sa-ti scoata consola direct in afara, fara a mai aplica reguli din firewall, routari, etc...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Conexiune Xbox 360 si PC By denisov in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 1 Last Post: 23-11-2015, 14:04
  2. Xbox One necesita conexiune la internet By Dant3 in forum Console News
    Replies: 24 Last Post: 09-06-2013, 08:39
  3. Ghid Conexiune optima Internet - Consola By Iulian in forum Console Club
    Replies: 7 Last Post: 05-10-2011, 16:25
  4. Probleme Conexiune Internet Ps3 By hock3yboy in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 14-06-2010, 20:16
  5. Conexiune internet By maniac360 in forum Offtopic
    Replies: 26 Last Post: 14-04-2009, 19:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts