Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 135 of 214 FirstFirst ... 35 85 125 133 134 135 136 137 145 185 ... LastLast
Results 2,681 to 2,700 of 4278

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #2681 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Se pare ca ce aratau acei rusi acum cateva zile nu era fake. Deci, se poate ca acel controller sa nu fie fake, desi arata ca si cand ar fi printat 3D.

    Press F to pay respects celui care a platit $100 rusului pentru acel leak.
    Attached Images Attached Images oclanpu8ror51.jpg

  2. #2682 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e fake nici controller-ul, nici video ala.
    Controller-ul este tot cel alb peste care s-a pus o carcasa neagra (a fost schimbata aia alba cu una neagra - posibil sa ofere optiunea asta day 1 atat pentru controller, cat si pentru consola - sa putem lua fete de orice culoare dorim), dar butoanele au ramas la fel. L-am mai vazut in cateva leaks in lunile trecute.
    Iar OS-ul este 100% ala de pe consola - l-au aratat si ei oficial in urma cu cateva luni (un mic intro).

  3. #2683 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by BizZare View Post
    Dar mai mult de atat ma nedumireste sursa aia de 350w....in conditia in care componentele alea intr-un pc ar avea nevoie de minim o sursa de calitate de vreo 600w, asta daca nu sunt undervoltate si underclockate in draci ca sa nu traga mult din sursa.
    Stai linistit. Asta e unul din avantajele consolei... e un balance intre power consumption, thermal limits si cpu/gpu power. Cu optimizarea de rigoare, cred ca pot ajunge linistit sa consume cu cel putin 30-50% mai putin decat echivalentul hardware la un PC. Eu cred ca atat PS5 cat si XSX se duc la un consum de 250-300W MAX. Da, probabil ar fi fost bun un headroom mai mare, dar din nou, nu e ca la PC. Totul e calculat, de obicei se folosesc surse Delta cu eficienta mare... so no worries here. Chiar nu cred ca am avut vreo consola unde sa spunem "e vina sursei, ca nu duce suficient". Asta chiar nu e o problema. Cel putin asa sper sa fie si la next-gen...

  4. #2684 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Quote Originally Posted by BizZare View Post
    Dar mai mult de atat ma nedumireste sursa aia de 350w....in conditia in care componentele alea intr-un pc ar avea nevoie de minim o sursa de calitate de vreo 600w, asta daca nu sunt undervoltate si underclockate in draci ca sa nu traga mult din sursa.
    Sunt sigur ca e mai mult decat suficienta sursa, nu uita ca exemplu un sistem:

    AMD Ryzen 9 3900XT cu o placa Geforce RTX 2080 Super, 32 GB RAM si 1 NVME consuma undeva la 380W dar procesorul are 12 nuclee, boost pana la 4700 MHz, GPU..., avem mai multe ventilatoare si tot asa. Pe cand la PS5 vorbim de un SOC dedicat cu toate componentele pe PCB si 1 ventilator.
    Ma gandesc ca in cel mai rau scenariu va ajunge la un consum de 300w poate si mai putin (cred ca au o marja de cel putin 20%).

  5. #2685 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Baietii cu imprimante 3D, bagati-va la un mic business cu plates de PS5. Se vor face ceva banuti, mai ales daca faceti chestii custom pentru Romanica. Mai o fateta cu emblema Stelei, mai una cu Ronaldo, una cu GoW. De ce nu, una si cu Halo, posibilitatile sunt infinite.

    Cred ca Aliexpress deja pregateste produsele.

  6. #2686 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khufu: din pacate dimensiunea lor o sa elimine din start majoritatea imprimantelor 3D. Si nu cred ca se va agita cineva sa faca faceplate din mai multe bucati. In plus, daca pui costurile materialelor, al timpului consumat, vopsea, munca, etc... nu va merita ca business. Gandeste-te ca al nostru chinez face un faceplate la matrita aproape instant, tie iti ia probabil 2-3 zile sa tiparesti una in calitate decenta. Dar da, va fi fun sa ai "aripioare de schimb".

  7. #2687 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Baietii cu imprimante 3D, bagati-va la un mic business cu plates de PS5. Se vor face ceva banuti, mai ales daca faceti chestii custom pentru Romanica. Mai o fateta cu emblema Stelei, mai una cu Ronaldo, una cu GoW. De ce nu, una si cu Halo, posibilitatile sunt infinite.

    Cred ca Aliexpress deja pregateste produsele.
    Cred ca cea mai rapida solutie e sa iti iei un spray si cu putina atenție si talent, iti poate iesi ceva de o frumusețe rară
    Cine voia sa fie consola neagra, o poate face din prima zi

  8. #2688 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    De cand s-a trecut la x86 a devenit un PC, iar cu generatia asta este 99% un PC. PS5 si XSX sunt niste PC-uri customizate, nu mai e ca pe vremea PS2/PS3/Xbox 360 unde erau diferente de arhitectura. Marea realizare e ca au reusit sa introduca SSD-ul care era de mult pe PC-uri.

    Mi-a placut teardown-ul de la PS5 dar pana nu vad teste concrete nu ma bucur avand in vedere experienta negativa cu PS4 Pro.
    Pana la lansarea din Europa pe 19 o sa apara si teste si vedem daca are probleme hardware primul lot.

    Sincer nu vad de ce se agita lumea cu precomenzile si day one, daca o cumperi peste 2-3 saptamani sau anul viitor care e problema?
    Oricum la lansare nu are nici un joc nou exclusiv wow, e doar un remake Demon's Souls si un dlc Miles Morales. Jocurile faine gen Horizon Forbidden West si GOW o sa iasa in 2021/2022.

  9. #2689 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Yup, e greu cu dimensiunile, dar e bine ca iti lasa si aceasta posiblitate de customizare. O sa faca Sony o caruta de bani cu fatete d-astea "originale" cu jocurile exclusive PS. Nici nu vreau sa ma gandesc cat vor face

    Nu au zis nimic de luminile de pe PS5, daca au mai adaugat si altceva in afara de cea de boot, rest mode, etc. Poate avem ceva pe ambiental si pac, avem si RGB

  10. #2690 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Papillon_ View Post
    Sincer nu vad de ce se agita lumea cu precomenzile si day one, daca o cumperi peste 2-3 saptamani sau anul viitor care e problema?
    Din acelasi motiv pentru care s-au calcat pe cap pentru a da pretul masinii tatalui meu pe 3090-uri, entuziastii 'need to have it', nu ca n-ar mai fi rulat jocuri 2080-urile...

    Same here, cat timp am garantie 4 ani si stiu ca oricum 100% voi da banii pe ea mai devreme sau mai tarziu, poate sa arda la 120 de grade si sa o scot din cutie defecta, se descurca eMAG.
    I just need to own it day one!

  11. #2691 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by Papillon_ View Post
    De cand s-a trecut la x86 a devenit un PC, iar cu generatia asta este 99% un PC. PS5 si XSX sunt niste PC-uri customizate, nu mai e ca pe vremea PS2/PS3/Xbox 360 unde erau diferente de arhitectura. Marea realizare e ca au reusit sa introduca SSD-ul care era de mult pe PC-uri.

    Mi-a placut teardown-ul de la PS5 dar pana nu vad teste concrete nu ma bucur avand in vedere experienta negativa cu PS4 Pro.
    Pana la lansarea din Europa pe 19 o sa apara si teste si vedem daca are probleme hardware primul lot.

    Sincer nu vad de ce se agita lumea cu precomenzile si day one, daca o cumperi peste 2-3 saptamani sau anul viitor care e problema?
    Oricum la lansare nu are nici un joc nou exclusiv wow, e doar un remake Demon's Souls si un dlc Miles Morales. Jocurile faine gen Horizon Forbidden West si GOW o sa iasa in 2021/2022.

    Pentru ca motive.
    Attached Images Attached Images let-people-enjoy-thing.jpg

  12. #2692 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Inca un video "criptic" de la DF in care spun ca developerii sunt foarte multumiti de PS5:


    https://www.youtube.com/watch?v=rWoa...outu.be&t=5187


    Banuiesc ca are de a face cu Custom SSD Controller-ul care "face minuni" cand vine vorba de viteza de citire: https://www.notebookcheck.net/PlaySt....496015.0.html .

  13. #2693 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Personal imi iau ambele console strict pentru a juca 3rd party games la best quality pe console
    Astfel ca daca am putin noroc, pe 10 Nov voi jucat AC Valhalla pe XSX in 4k 60fps, iar pe 19 voi juca Cyberpunk 2077 pe PS5.

    In rest, refuz sa dau 400 lei pe un joc standard pentru PS5, asa ca voi mai astepta pana iau chiar si Ratchet and Clank.

  14. #2694 SP
    Junior Member Riverutz's Avatar
    PS5-ul suporta toate marimile de PCIe Gen 4 M.2 NVMe SSD.
    Attached Images Attached Images ejvlvrqwkaakebf.jpg ejvlxw_x0aewgrb.jpg

  15. #2695 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Personal imi iau ambele console strict pentru a juca 3rd party games la best quality pe console
    Astfel ca daca am putin noroc, pe 10 Nov voi jucat AC Valhalla pe XSX in 4k 60fps, iar pe 19 voi juca Cyberpunk 2077 pe PS5.
    In rest, refuz sa dau 400 lei pe un joc standard pentru PS5, asa ca voi mai astepta pana iau chiar si Ratchet and Clank.
    Parca mi-ai luat vorbele din gura

  16. #2696 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Personal imi iau ambele console strict pentru a juca 3rd party games la best quality pe console
    Astfel ca daca am putin noroc, pe 10 Nov voi jucat AC Valhalla pe XSX in 4k 60fps, iar pe 19 voi juca Cyberpunk 2077 pe PS5.

    In rest, refuz sa dau 400 lei pe un joc standard pentru PS5, asa ca voi mai astepta pana iau chiar si Ratchet and Clank.
    Parca spuneai la un moment dat ca nu îți vei lua Series X si ramai cu One X si iti vei lua doar PS5. Ce te-a făcut sa te răzgândești?
    Intreb pentru ca si eu sunt în acest moment cu un PS4 Pro si One X. Sunt chiar în cumpana daca are rost sa tin One X având în vedere ca tocmai mi-am achiziționat un laptop de gaming.

    Trimis de pe al meu SM-N976B folosind Tapatalk

  17. #2697 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cred ca faptul ca voi putea juca anumite jocuri cross platform (AC Valhalla, WD Legion si ce voi mai lua atunci sau in perioada urmatoare la pret mai bun prin account sharing cu un prieten) la un 60fps si cu extra efecte. Dar inca nu sunt 100% convins de aceasta achizitie, dar mai ales, de faptul ca voi avea de unde sa-l iau in cazul in care am chef in ziua respectiva sa dau o raita printr-un Altex spre exemplu.

  18. #2698 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu prea are sens să îți iei Xbox daca ai deja un PC de gaming echivalent. Deja ești în ecosistemul Microsoft.

  19. #2699 SP
    Junior Member jormungandr86's Avatar
    Din leak uri și analize pe YouTube (digital foundry) , gpu de ps5 e underwhelming, vb de putere echivalenta cu un 2060 super. GPU care nu are toate proprietățile unui rdna2, mai degrabă 1.5., fără ceva ca dlss de pe Nvidia va avea mult de furca cu Ray tracing. Mai e și faptul ca gpu este deja Overclocked, la baza fiind un 9.2tflops care, atenție, nu sunt echivalenți cu cei de la Nvidia. RT e lăsat în sarcina CU (spre deosebire de Series X) , ce va impacta și mai mult performanta în jocuri. Ok, o sa iasa jocuri super, pana la urma ele fac consola dar, din punctul meu de vedere, gpu de ps5 e deja obsolete pt Ray tracing. Ori asta e unul dintre selling points ale noii generații.

    Eu unul as aștepta Ps5 pro (va ieși în max 3 ani, oricum un an se va pierde cu jocurile exclusive încă in development) , cred ca abia atunci vom vedea potențialul în Ray tracing și 4k nativ/60 fps

  20. #2700 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Nu prea are sens să îți iei Xbox daca ai deja un PC de gaming echivalent. Deja ești în ecosistemul Microsoft.
    Cred ca ai zis deja asta de cateva ori si raspunsul este acelasi - nu am PC, dar chiar si daca as avea, m-as juca doar pe console, dar mai este si faptul ca suntem pe un forum de console si discutam despre console.
    Also, un PC echivalent lui XSX este "putin" mai scump de 500 euro.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 135 of 214 FirstFirst ... 35 85 125 133 134 135 136 137 145 185 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts