Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 50 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 995

Thread: Clubul PlayStation 2 - PS2

  1. #1 SP
    Member EvilG's Avatar

    Lightbulb Clubul PlayStation 2 - PS2

    Cum spune si titlul: Clubul PS2: Putem vb despre orice vreti voi legat de PS2
    Fany PS2-ului
    Sa incep cu niste intrebari
    De ce nu a murit pt multa lume PS2-ul? Avand in vedere ca este PS3 360 si alte console.
    Cati detinatori de si PS2 mai sunt? Va mai jucati pe acesta consola?
    Asta in cazul in care aveti si alte console.
    Cati le aveti modate si cati NU?
    PS2 fans let's gather around and talk
    Attached Images Attached Images playstation-2.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, as putea spune ca la PlayStation 2 contribuie mai multi factori:

    1. Longevitatea sa. Vorbim totusi de o consola de 8 ani de zile si inca ni se demonstreaza prin jocuri precum God of War 2 ca poate si mai mult

    2. Pretul. Poate fi achizitionat SH si la 200 RON. Pretul in afara se invarte la 80-90 USD nou nout.

    3. Titluri. Nici-o alta consola nu se poate lauda cu o lista atat de mare de titluri.

    4. Ergonomie/design. De ce sa nu o spunem, pe langa faptul ca gasesti PS2 roz sau argintiu/negru, faptul ca e atat de micut, si nu incomodeaza pe nimeni, e un atu. No extra noise, no extra heat.

    5. Functii. E totusi si un DVD player, chiar daca nu unul foarte bun (modelele mai noi stiind de progressive scan). Iar cu un mic ajutor din partea unor homebrews, poate deveni player divx, mp3, etc..

    6. Iar daca ai un FAT, ca mine, iti pui un HDD, si iti trantesti jocurile originale pe el, ca sa nu mai stai vreodata cu frica sa nu-ti zgarii diskurile sau sa uzezi lentila. In plus, alta viata sa stai in pat sa alegi din lista, decat sa te duci sa cauti prin "camara"

    Cam atat pt. azi

  3. #3 SP
    Member EvilG's Avatar
    hehe
    Eu detin 2 slim-uri dar (la 1 e dus blocul optic poate o sa il trimit la Donley intr-o zis ).
    Mai e si pink ( prietena m-a inebunit ca vrea pink noroc ca am reusit sa fac rost de un PSP pink si acuma e multumita )
    Si ca sa zic asa PS2-ul m-a facut sa pierd fffffff mult timp in fata lui la multe jocuri.
    Ceea ce il face nemuritor ca si PS1 sunt unele jocuri care merita sa le tii pt colectie si pe langa asta trebuie sa il tii si pe el ( exclus compatibilitatea PS3-ului )
    Da a ajuns consola care si-o permite orcine. Si timp de 1 an si ceva are ce juca pe ele sunt foarte multe jocuri pt consola asta care merita jucate

  4. #4 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Cred ca este cea mai vanduta consola din lume !

  5. #5 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Cred ca este cea mai vanduta consola din lume !
    Este cea mai vanduta consola din lume, urmata de GB si PSone.

  6. #6 SP
    Member EvilG's Avatar
    Tare sunt curios...din toti care au avut PS2....cati au avut probleme cu consola...si ma refer la bloc optic, salvari etc.
    eu de exemplu cea mai des problema intalnita la ps2 ...salvarile cu memory cardurile. Unele jocuri nu mi le salva inca nu am inteles de la ce era (card sau PS2) oricum ce prob ati avut cu consola?
    Cea mai noua problema a mea s-a intampalt la DMC3...jocul e ca nou fara zgarieturi fara nimic....bag jocul in consola iar cand intru in joc (la partea cu loading ...nu se mai incarca trebuie sa o resetez) de vreo 3 ori am reusit sa o prostesc am scos cd-ul si l-am bagat din nou l-am pus iar in consola si a mers...doar ca tare prost mergea jocul (sacadat rau de tot) si mai mult de un nivel nu puteam trece pt ca, se bloca. Asta e singura prob care am intalnit-o mai naspa intalnita doar la jocul asta. Posibil sa fie de la joc?sau consola?

  7. #7 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Si eu am intalnit cateva chestii ciudate:

    1. La Genji nu-mi salveaza! Nu-mi recunoaste Mem. Cardul, si deci nu pot sa-mi fac cont. L-am imprumutat unui amic si lui i-a mers, deci e de la mine. Ori consola, ori mem. cardul... Oricum nu-i dau format la mem. card ca am o gramada de salvari pe el...

    2.La Jak-x la fel, nu-mi salveaza, exact ca la genji. Insa aici stiu sigur ca jocul are o problema. Foarte multa lume s-a plans de problema asta pe net, deci e un bug recunoscut si de producatori. Il si inlocuiau intr-o vreme, insa eu unde sa ma duc sa mi-l schimbe? Am incercat si la altcineva sa salvez, insa nu merge nici la el... Deci...

  8. #8 SP
    Junior Member Bogdan1's Avatar

    Intrebari si solutii legate de Playstation 2

    Mi-am luat un playstation 2 SCPH 70004 si vreau sa stiu daca matrix infiity(chipul ce la-m luat pentru el)este compatibil pentru modelul meu??!!
    Attached Images Attached Images ps2.jpg

  9. #9 SP
    Member EvilG's Avatar
    aici il ai pe Donley- The Chip Master poti sa il intrebi pe el .

  10. #10 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Bogdan View Post
    Mi-am luat un playstation 2 SCPH 70004 si vreau sa stiu daca matrix infiity(chipul ce la-m luat pentru el)este compatibil pentru modelul meu??!!
    Da este compatibil cu modelul tau. Vezi ca nu ai voie cu intrebari referitoare la jocuri backup pe forum !!!!!

  11. #11 SP
    Junior Member Bogdan1's Avatar
    ok thx man pt tot

  12. #12 SP
    Junior Member Bogdan1's Avatar
    Mai am o intrebaer pentru playstation 2 pot folosi carduri de playstation 1??

  13. #13 SP
    Member EvilG's Avatar
    nop...ti le citeste...dar nu poti salva..eventual doar sa copii jocurile de pe cardul de ps2 pe cel de ps1...sa le ai ca salvari...dar ca sa salvezi in game...nu merge...

  14. #14 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Memory Card-ul de ps1 e necesar pt salvarile de jocuri de playstation 1, pe MC de PS2 nu merge.

  15. #15 SP
    Junior Member Bogdan1's Avatar
    ok mai am nevoie de ajutor am inteles ca modbo e mai slab ca matrix e adevarata?.....deaia am luat eu matrix........si....SCPH 70004(modelul meu) are vreo defectiune la lentila adika se va strica dacal modez?

  16. #16 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Bogdan View Post
    ok mai am nevoie de ajutor am inteles ca modbo e mai slab ca matrix e adevarata?.....deaia am luat eu matrix........si....SCPH 70004(modelul meu) are vreo defectiune la lentila adika se va strica dacal modez?
    Modbo nu este cu nimic mai slab decatr Matrix. Amandoua folosesc aceeasi sursa de coduri si se alimenteaza la 3,3V plus ca amandoua trec in safe mode dupa bootare. La modelul tau in schimb si aici ma refer la SCPH 70004, trebuie facut si fixul pentru lentila SummOne deoarece are niste probleme de fabricatie pe partea de focus si tracking. Fara acest fix indiferent daca este modata sau nu se poate arde blocul optic.

  17. #17 SP
    Junior Member Bogdan1's Avatar
    Si cum fac fixul?

  18. #18 SP
    Junior Member GamersZone's Avatar
    Eu am playstation 2 si sunt multumit total de el, dar in ultimele luni am o problema pentru ca nu-mi citeste toate jocurile. Adica la unele se blocheaza cand este sa incep sa joc sau se blocheaza chiar la inceput. Ma enerveaza foarte mult mai ales ca mie imi place foarte mult Mortal Kombat Shaolin Monks si nu-l pot juca pentru ca dupa ce am selectat playeru cu care vreau sa joc se face imaginea neagra si nu se mai misca. Daca stiti careva ce ar trebui sa fac, pls tell me!!! Consola mea este PAL iar jocul este pt NTSC, dar am mai jucat si alte jocuri NTSC pe consola mea si a mers. De ce nu merge MK???

  19. #19 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by DonAdryan View Post
    Si eu am intalnit cateva chestii ciudate:

    1. La Genji nu-mi salveaza! Nu-mi recunoaste Mem. Cardul, si deci nu pot sa-mi fac cont. L-am imprumutat unui amic si lui i-a mers, deci e de la mine. Ori consola, ori mem. cardul... Oricum nu-i dau format la mem. card ca am o gramada de salvari pe el...

    2.La Jak-x la fel, nu-mi salveaza, exact ca la genji. Insa aici stiu sigur ca jocul are o problema. Foarte multa lume s-a plans de problema asta pe net, deci e un bug recunoscut si de producatori. Il si inlocuiau intr-o vreme, insa eu unde sa ma duc sa mi-l schimbe? Am incercat si la altcineva sa salvez, insa nu merge nici la el... Deci...
    Nu are nimeni nici o idee?

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    GamersZone: posibil sa fie blocul optic. Acela se poate regla, inlocui, etc. Vorbeste cu Donely

    DonAdryan: esti 100% sigur ca e memory card original, si nu vre-o chinezarie ? Daca da, atunci vezi poate stie expertul in reparatii console sa schimbe doar cititorul de card...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 50 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4264 Last Post: Yesterday, 20:03
  2. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18050 Last Post: 16-09-2023, 17:22
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23484 Last Post: 07-02-2023, 22:50
  4. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 147 Last Post: 21-10-2022, 12:14
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts