Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 19 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 ... LastLast
Results 161 to 180 of 368

Thread: Returnal

  1. #161 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    Nici eu nu pot sa-l recomand la $70 pentru oricine; daca-l compari cu alte jocuri first-party e clar ca nu a avut acelasi buget, Housemarque fiind o echipa destul de mica.
    Dar eu sunt foarte multumit de joc si nu regret ca l-am cumparat. Dupa 30 de ore de joc inca ma surprind armele si abilitatile, si ma astept la cel putin inca vreo 10 ore.

    Ma bucur pentru succesul care-l are si sper sa continue Housemarque cu jocuri la fel de ambitioase.
    Un video despre subiect de la Kyle Bosman, inclusiv chestia cu pretul de $70 e discutata:
    Sunt multumit de joc, nimic de spus...gameplay atmosfera etc....l-am cumparat cand a aparut dar tot consider ca nu prea are ce cauta in 70$ price tag...mai degraba 40-50...in fine, sa speram ca nu vor deveni din ce in ce mai lacomi...vorba aia, daca il compari cu un god of war, horizon sau last of us etc...astea ar trebui sa coste lejer 80-90 si totusi nu se intampla asta=)

  2. #162 SP
    Member morphine's Avatar
    Ca si dificultate, cum e comparativ cu Bloodborne? ca pe asta l-am jucat, Dark souls nu.

  3. #163 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    La fel as putea spune si despre Yoko si Nier: Automata - nu mi-a placut ca trebuie sa caut pe net cum sa accesez celelalte ending-uri.
    Lucru pentru care nici nu am avut rabdare sa fac mai mult de 2 sau 3 dintre ele.
    De ce nu m-a lasat si el sa vad tot ce are jocul de oferit fara sa fiu nevoit sa caut prin ghiduri sau forumuri?
    Pe principiul it's not a bug, it's a feature. Auzi tu, ca lipsa de postgame content e by design, nu pentru ca era prea multa munca sa mai faca si asta un studio mic.

    Cat despre Automata, nu am idee despre ce endinguri vorbesti, trebuie doar sa joci povestea principala si ajungi la true ending. Mai mult decat atat, dupa ce termini jocul poti sa cumperi toate trofeele si sa obtii platina in 2 minute daca vrei, libertate foarte rar intalnita. Daca te referi la endings F-Z, sunt doar niste glume menite sa te surprinda cand faci chestii inedite sau mori intr-un mod amuzant, nu e vreo mecanica cu adevarat relevanta pentru joc.

  4. #164 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Am citit ca Ending E e considerat "True Ending" si pentru el e nevoie sa faci mai mult decat doar sa termini povestea.
    In fine, partea cu ending-urile la Nier a fost doar un exemplu de un feature care nu mi-a placut la un alt joc, ca o paralela la ce ai spus tu.
    La fel ca lipsa save-ului din Returnal deciziile astea controversate sigur au fost luate "by design" si vor sa transmita ceva prin ele.
    Daca au reusit sa lanseze un joc pe PS5 sigur ar fi putut implementat un save system, nu sunt un studio prea mic pentru asta.

    Acum ca Returnal a ajuns in main-stream peste noapte toata lumea le cere sa-l schimbe desi eu si altii care l-au jucat cred ca asta nu e necesar.
    Daca vor mai face un joc asemanator sigur nu vor lua decizia asta din nou.

  5. #165 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Limitarea acestei optiuni e doar o aroganta din partea companiei care se traduce in "tu esti prost si nu stii ce iti place, noi stim mai bine cum trebuie sa te joci". (salbaticii care au facut seria Souls sunt genul ala de oameni)
    Nimic mai adevarat!

    Imi cer scuze pentru urmatoarea comparatie offtopic, dar mi-a venit in minte ceva si trebuia sa dau afara din mine mizeria asta .

    Ceea ce fac astia imi aminteste de o situatie din perioada studentiei si as dori sa fac o paralela.
    Era undeva in Bucuresti un restaurant (i-am uitat numele, pe la piata Kogalniceanu) unde era mancare super buna dar te obligau sa mananci cu mana ca salbaticii, fara nici un fel de tacam, ca asa era viziunea lor de 'experienta autentica'.

    M-am dus si eu cu ai mei colegi sa mananc niste coaste si am cerut tacamuri, nu aveam fetish sa ma spal pe maini cu mancarea, iar aia initial m-au refuzat pana cand si-au dat seama ca sunt penibili si mi-au adus tacamuri.

    Frate, ai un restaurant unde usa este deschisa (jocul este disponibil), eu vreau sa-ti dau bani pentru ca apreciez mancarea si nu stilul barbaric impus de voi (iti cumpar jocul pentru ca apreciez povestea jocului si gameplay-ul, nu neaparat felul in care vreti voi sa joc), lasa-ma sa apreciez ceea ce imi oferi asa cum vreau eu, nu cum imi impui tu.
    Faptul ca eu nu vreau sa smulg carnea de pe os cu mana ca un barbar nu inseamna ca nu-ti apreciez friptura care este minunata ca si gust si nu limitez in nici un fel modul altora de a consuma acel produs.
    Cat timp eu am furculita si cutit, altii pot sa manance si de pe jos daca vor.. (nu-i obliga nimeni sa salveze in momente cheie, sa faca linistiti speedrun ca robotii aia de pe net care vad ca termina Returnal intr-un singur run de o ora, JESUS).

    Imi cer scuze pentru offtopic, nu m-am putut abtine .

    Ontopic - momentan sunt in Biome 3 si simt ca sunt handicapat , sper ca maine sa fie o zi mai buna.

  6. #166 SP
    Member codpin's Avatar
    In biome 3 apar dronele alea care te pot face varza in 2 secunde. Cel mai enervant tip de inamic din tot jocul. Cred ca la ele am murit de cele mai multe ori...

  7. #167 SP
    Member flaviud's Avatar
    Am ajuns in biomul 6 (si pe mine m-au macelarit de vreo 2 ori dronele alea in biomul 3) si parca nu mai am tragere sa il iau iar de la capat. Degeaba poti ajunge direct la ultimul biome, daca iti pierzi toate artifactele si viata e iar la nivelul de la inceput...imi plac mult jocurile grele(am jucat toate dark souls, demon souls, nioh etc) dar asta mi se pare ca parca e facut sa te enerveze ������
    Pacat, ca jocul e super dar in felul asta nu o sa-l experimenteze multa lume...daca mai pui si pretul...

  8. #168 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tot citeam si vedeam in videos cum mergea lumea inainte de primul boss fight, pe nava la somn de cateva ori, pana incarca viata full si nu intelegeam de ce nu pot si eu.
    Se pare ca, in loc sa ajute comunitatea, ei scot features care au fost day 1 acolo, astfel ca acum nu mai poti sa dormi decat odata per run, in nava, iar viata generata este insignifianta.

    Am golit harta ieri destul de usor, dar am ramas cu mai putin de jumatate de viata si nicio optiune de a o creste, desi am cautat de 2-3 ori pe toata harta, astfel ca m-am dus la primul boss cu viata pe care o aveam si...normal ca m-a omorat pe la jumatatea celei de-a doua faze si nici nu aveam vreo sansa fara un astronaut

    Imi place teribil de mult, dar nu inteleg de ce au scos mecanica asta, sau macar sa introduca altceva legat de viata - anumite locuri in care sa mai apara orbs verzi sau anumite mecanisme prin care sa o poti creste in alte feluri...pentru ca efectiv odata golita harta, poti sa te plimbi cat vrei tu inainte de boss, nu ai nicio sansa fara viata full.

  9. #169 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Tot citeam si vedeam in videos cum mergea lumea inainte de primul boss fight, pe nava la somn de cateva ori, pana incarca viata full si nu intelegeam de ce nu pot si eu. ...
    Habar nu aveam ca te poti intoarce pe nava sa dormi si sa iti refaci viata...That's new for me. Eventual evita camerele galbene cu steluta, acolo sunt mereu minibosi si nu ai vreun reward wow. Ai intrat in casa prima data? Pentru ca iti deschide un collectible care iti da res....apoi o sa il mai poti gasi random pe harta.

  10. #170 SP
    Member codpin's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Tot citeam si vedeam in videos cum mergea lumea inainte de primul boss fight, pe nava la somn de cateva ori, pana incarca viata full si nu intelegeam de ce nu pot si eu. ...
    Eu nu am folosit niciodata feature-ul asta. Ideea e sa iti gestionezi cu grija HP-ul pe parcursul unui biome. Ai de exemplu de ales sa culegi silphium de pe jos chiar si cand ai viata full ca sa mai adaugi o liniuta la max integrity sau il poti lasa pe jos pentru mai tarziu. Eu asa faceam in primele biomes sa am backup.

    Mai tarziu o sa ai si life leech de pe arme sau din artefacte si te ajuta destul de mult.

  11. #171 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Stiu cum functioneaza inclusiv cand colectezi si ai viata full, dar de multe ori in lupta, cand vad ca ajung la jumatate de viata si inca mai sunt inamici periculosi, ma duc sa iau viata de unde prind, ca sa nu mor aiurea.
    Ce nu inteleg este - de ce unele iti dau viata aproape full (cam 3 sferturi de fapt) iar altele doar ~5-10%?

    Oricum, mostly le las pe jos si back track cand e cazul de crescut viata, dar aseara cand am ajuns la boss, nu mai aveam de unde sa culeg, asa ca am intrat cu jumatate de viata.

    Si da, am fost prima data la casa. De atunci nu am mai gasit cheia desi am cautat-o mereu prin tot nivelul.

  12. #172 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Sa citesti cu atentie itemele verzi ca sunt de 3 feluri: Small silphium, silphium si large, de aici diferenta de hp. Nu ti-a dat o jucarie astronaut atunci cand ai fost?

  13. #173 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da. Am vazut ca sunt de mai multe feluri, dar moderate mi-a dat si 5-10%, dar si ~70%.

    Mi-a dat un astronaut dupa prima vizita in casa. Am mai cumparat si eu cand am avut ocazia.
    Si run-u asta am unu. Sa vad cum ajung la boss cu el

  14. #174 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Da. Am vazut ca sunt de mai multe feluri, dar moderate mi-a dat si 5-10%, dar si ~70%.

    Mi-a dat un astronaut dupa prima vizita in casa. Am mai cumparat si eu cand am avut ocazia.
    Si run-u asta am unu. Sa vad cum ajung la boss cu el
    Ai sanse mari sa il bati cu jucaria aia...doar sa nu joci foarte agresiv...si depinde cu ce arma joci. Eu nu recomand shotgun-ul sau pistolul simplu. Cat despre alternate fire, am folosit foarte putin de-a lungul jocului...mai degraba inveti sa faci overload si ii termini repede.
    Am uitat sa mentionez, vezi ca ai un atribut repair efficiency ceva de genul...daca il ai mare, de aia variaza atat de mult viata de pe jos.

  15. #175 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Intrebare pentru cei care ati terminat jocul, a facut vreunul dintre voi Biome 3 ca la carte in-depth sau ati facut speedrun pana la boss?

    Nu de alta, dar parca prefer sa alerg mereu pana la el si sa-mi incerc norocul cu o arma low-level pana il invat si-l bat flawless decat sa mor de 500 de ori prin Biome cautand upgrades & stuff.

    Simt ca dezvolt icter si psoriazis daca mai mor de multe ori de la turetele alea mizerabile, nu cred ca am rabdare sa joc mereu fiecare zona din biome cate 25 de minute pentru ca one way or another ajung tot low life la boss si simt o nevoie acuta sa sparg controlerul.
    Oricat de perfect as juca, spre final imi iau un capac cel putin de la un mob random si-mi da jos jumatate de viata ceea ce-mi anuleaza tot run-ul. Cred ca e mai eficient in Biome 3 sa fug direct la boss ca vad ca 1 din 3 tries ajung cat de cat viu... dar cu arma default de level 9..

    La Ixion tot asa am facut, l-am batut cu arma default de level 6, n-am avut rabdare sa-mi dea serpii aia mereu jos cate 1/2 din viata dintr-un hit.

  16. #176 SP
    Member codpin's Avatar
    Eu am facut mereu biome 3 full, mai putin fix ultima parte dinainte de boss, unde tot urci, acolo doar prima data am omorat tot in rest dupa aia am dat skip.

    Legat de bossul 3, iti recomand o arma de lvl cat mai mare si cu dmg cat mai mare. Nu prea vrei sa lungesti fight-ul asta. O sa intelegi la ce ma refer cand ajungi la el.

  17. #177 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Multumesc!
    Daca vreau sa bat iarasi Bosses 1 & 2 pentru ether nu-mi reseteaza progresul catre biome 3 nu? Adica, chiar daca ma duc inapoi la un boss deja batut si mor, pot sa continui in biome 3 fara sa ii bat din nou?

    Thanks!

  18. #178 SP
    Member flaviud's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Stiu cum functioneaza inclusiv cand colectezi si ai viata full, dar de multe ori in lupta, cand vad ca ajung la jumatate de viata si inca mai sunt inamici periculosi, ma duc sa iau viata de unde prind, ca sa nu mor aiurea.
    Ce nu inteleg este - de ce unele iti dau viata aproape full (cam 3 sferturi de fapt) iar altele doar ~5-10%?

    Oricum, mostly le las pe jos si back track cand e cazul de crescut viata, dar aseara cand am ajuns la boss, nu mai aveam de unde sa culeg, asa ca am intrat cu jumatate de viata.

    Si da, am fost prima data la casa. De atunci nu am mai gasit cheia desi am cautat-o mereu prin tot nivelul.
    In casa poti intra o singura data, dupa ce mai bati un boss mai poti intra.

  19. #179 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Multumesc!
    Daca vreau sa bat iarasi Bosses 1 & 2 pentru ether nu-mi reseteaza progresul catre biome 3 nu? Adica, chiar daca ma duc inapoi la un boss deja batut si mor, pot sa continui in biome 3 fara sa ii bat din nou?

    Thanks!
    Nu e nevoie sa bati boss-ii....oricum sunt o pierdere de vreme si de viata overall..incearca sa faci biome 1 si 2 complet...pentru ca nu e chiar atat de greu cum e in 3....iar legat de navele zburatoare, de cele mai multe ori e bine sa dai dodge spre ele cand vin rachetele....fa bait la 2-3 deodata si asteapta la o usa...isi recomand arma aia cu laser care da un damage over time, nu aia cu poison.
    Also boss-ul din biome-ul 3 este cel mai greu daca e sa excludem ultimul boss

  20. #180 SP
    Member codpin's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Multumesc!
    Daca vreau sa bat iarasi Bosses 1 & 2 pentru ether nu-mi reseteaza progresul catre biome 3 nu? Adica, chiar daca ma duc inapoi la un boss deja batut si mor, pot sa continui in biome 3 fara sa ii bat din nou?

    Thanks!
    Sigur ca da. Singurul motiv pentru care as mai bate un boss in primul act e pentru a depozita acele datacubes. In rest nu vad nici un avantaj.

    Cat despre ether, in act 2 gasesti la greu, deci nu-ti bate capul sa-l farmezi. Doar daca folosesti f mult acel reconstructor.

    ---------- Post added 01-06-2021 at 13:47 ----------

    Quote Originally Posted by lucicleric View Post
    Nu e nevoie sa bati boss-ii....oricum sunt o pierdere de vreme si de viata overall..incearca sa faci biome 1 si 2 complet...pentru ca nu e chiar atat de greu cum e in 3....iar legat de navele zburatoare, de cele mai multe ori e bine sa dai dodge spre ele cand vin rachetele....fa bait la 2-3 deodata si asteapta la o usa...isi recomand arma aia cu laser care da un damage over time, nu aia cu poison.
    Inca nu are electropylon, ala il deblochezi in act 2. Dar pana atunci ala cu poison e cam cea mai buna. Eu cu aia am dat jos primii 2 bossi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 19 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts