Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 19 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast
Results 201 to 220 of 368

Thread: Returnal

  1. #201 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Exact..

    Intre timp m-am mai familiarizat cu Biome 3 dar nici vorba sa ajung cu destula viata ca sa pot bate boss-ul. Ma multumesc totusi ca acum ajung la el si pot face practice.

    Inca un exemplu de cat de nenorocit este jocul, azi dimineata am facut un run ultra-perfect. Nu perfect, ultra-perfect.
    M-am dus cu 5 healing items mici, un healing item mare + astronaut => zic gata il bat si scap.
    Nope, jocul n-a vrut sa ma lase:

    -> Dupa ce ultima camera din turn dupa lasere a fost la fel de 1 milion - 500 sute de mii de ori, ce credeti... s-a schimbat si mi-a dat niste chestii nasoale cu locked area, turete bombe si morti ambalati, m-a scos din mindsetul cu care ajunsesem si mi-a consumat 3 din cele 5 healing items mici ca sa supravietuiesc.

    Ajung agitat sus la boss si din greseala nu citesc atent ce are pistolul ala de pe jos pe el, ma bucur ca-l vad de level 11 si dau triunghi si-l iau.
    Ma spawnez la boss surpriza, era pistol cu burst fire = zero damage.
    Apoi de emotii sar de pe platforma la primul dodge si cad, nu patisem niciodata asta toata saptamana.
    Aveam inca astronautul si un healing pe mine dar deja mi se umflase carotida si transpiram abundent, din greseala in greseala am reusit sa le irosesc si in phase 3 ... ia-o de la zero.

    Sper sa nu mi se traga moartea de la acest joc. Momentan nu-l abandonez dar sunt deznadajduit cum n-am fost niciodata.

  2. #202 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Dude fa-ti tie un favor in primul rand si pune-l la licitatii.
    Stardew Valley ai jucat? Recomand.

  3. #203 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    N-am jucat, m-ai facut curios acum si ma uit ce e

    @codpin ai avut dreptate, se pare ca folosind arma default de level 9 n-am sanse, trebuie sa curat tot biome-ul... simt ca dau in el cu pistol cu apa si tine prea mult lupta si il apuca toti dracii...

  4. #204 SP
    Member codpin's Avatar
    Eu dupa ce am facut run dupa run cu arma aia cu poison, care distrugea orice mai putin bossul 3, am reusit sa-l dau jos cu carbine (sau cum ii zice la assault rifle ala) cu High Pitch. Tineam apasat si incepea sa traga din ce in ce mai repede. Asta impreuna cu overload reusit cam 80% si l-am dat gata destul de usor. Dar cred ca aveam proficiency level 14 sau 15 si arma de level asemanator.

  5. #205 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Yey...am luat si eu un prim crash al jocului acum

    Eram in Biome 3, intr-un run de vreo 3h si tocmai activasem turnu ala...fml

  6. #206 SP
    Member codpin's Avatar
    Am bagat si eu inca un run aseara. Deci daca eletropylon e bun pentru 90% din joc, hollowseeker rupe in biome 6!

    Daca nimeresti cu serrated bullets, portal beam si portal turret, practic poti trage oriunde pe ecran ca mori toti. GG! Si ca sa fie totul 'perfect' am gasit un upgrade la arma de lvl 30 cu max dmg si cele mai bune perks dar nu puteam sa o iau de jos din cauza unui malfunction care imi cerea sa ridic un parazit. Si nu era nici un parazit in tot nivelul! M-am zgariat pe ochi efectiv...

    In schimb la boss, clar merge tot un eletropylon cel mai bine. Presimt ca o sa ma chinui un pic cu boss-ul asta.

  7. #207 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Multumesc Housemarque! Am pierdut tot!
    Sa va F@@ in inima, de la angajatul 1 la infinit!!
    Attached Images Attached Images 65ac6356-500e-4562-baff-eed24b3fed9d.jpeg

  8. #208 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Nu știu dacă e o problema de la Returnal neapărat. Am primit mesaje de genul de mai multe ori, atat la Valhalla cat si la Borderlands 3, ceva legat de "corrupted bla bla". Din fericire n-am pierdut progres, poate din cauza ca aveam plus si aveam si in cloud save-uri.

  9. #209 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sunt curios ce-as pati eu intr-o situatie de genu, care nu am PS+ pe contul meu ci pe al prietenului cu care am share account

    Btw, care-i faza cu apa? o sa gasesc mai tarziu ceva costum care-mi va permite sa intru si sa colectez chestiile din apa? Sau fac eu ceva gresit acum de nu pot intra?

  10. #210 SP
    Member codpin's Avatar
    Deblochezi mai tarziu. Face parte din story.

  11. #211 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Am intrat in turbo mode si am recuperat progresul pierdut... sunt frant...
    There we go maine ma iau de gat iar cu biome 3 unde ramasesem cand s-a corupt salvarea, mor cu el de gat si nu-l las!!
    Attached Images Attached Images 0413a0f4-47ca-4584-aa45-79179705fda0.jpeg

  12. #212 SP
    Member codpin's Avatar
    Haha! GG Xander!

    Am apucat si eu sa fac un run aseara. Biome 4 - 6, am inceput cam prost dar dupa aia am recuperat si am avut un build super solid! Am facut facetank la ultimul boss, batut din a 2 incercare. What a fight! Deci pe langa bossul 4 de care am zis ca e misto, Ophion e.... Pfff! Inca nu-mi revin ca l-am batut asa repede.

    Acum inca un efort pentru true ending si il pot pune inapoi la raft!

  13. #213 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Ieri pe vremea asta aveam salvarea corupta, astazi in sfarsit sarbatoresc...
    Noapte nedormita + zi libera de la munca pentru retaliation + multa determinare = love

    M-a scos efectiv din minti Biome 3, n-am patit niciodata asa ceva atat de tedios si de frustrant si sunt gamer din 1996 => never again!

    Pentru toti cei care vor mai pati ca mine in Biome 3 sa ajunga la capatul puterilor, am trei hint-uri care va pot scuti de zeci de ore irosite cum am patit eu:

    1. Trebuie facute full Biome 1 si 2 pentru consumabile/obolites si neaparat health upgrade (eu am avut 150%). Mare dreptate a avut codpin, mi-am dat seama ca am pierdut cel putin 10-15 ore incercand sa fac speedrun la boss. Nici o sansa...eu cel putin nu sunt suficient de bun ca sa fac speedrun si sa ma duc chel in Biome 3.
    2. Singura arma cu care am putut intr-adevar sa ii dau aluia damage consistent a fost Rocket Launcherul, si neaparat de level 10.
    3. In faza a 3-a la Nemesis, singura chestie care a functionat la mine ca sa nu ma distruga cu laserele alea a fost sa ma duc foarte agresiv pe platformele din fata si acolo sa numar cu voce tare urmatoarea secventa:
    Shoot pana la active reload -> numar 1-2-3 -> dodge -> grapple de alta platforma stanga/dreapta-> Shoot -> numar 1-2-3 -> grapple again. Rinse and repeat.

    Povestea continua, dragoste cu nabadai, imi bubuiau venele si inima la finalul bataliei, multumesc cerului ca n-am crapat!!!
    Attached Images Attached Images tt.png

  14. #214 SP
    Member codpin's Avatar
    Welcome to act 2! Tine-te bine ca ce a fost pana acum a fost incalzirea

  15. #215 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Boss 4 (Hyperion) jos din prima incercare, cel mai frumos si mai usor Biome de pana acum.

  16. #216 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Wow. Ai facut in 4 cum am facut eu in 2. Desi nu mi-a placut el ca biome.
    Eu inca ma chinui la 3 si inca nu am ajuns la boss. De cele mai multe ori nu reusesc sa gasesc trecerea din 1 la 3 si mor la 1 si e al naibi de frustrant

    Also, la 3, ma punea sa activez turnul ala, l-am activat si am murit si acum ma pune iar sa-l activez. E normal sa-l activez mereu in drum spre boss?

  17. #217 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    O sa fie foarte greu daca te duci din 1 in 3 direct si o sa patesti ca mine.

    Uite cum am facut eu cand am simtit ca ma apuca nebunia:

    1. Doar in acest prim pas -> speedrun din Biome 1 in Biome 3. Nu omori nimic nu faci nimic, fugi direct la portalul catre Biome 3.
    Aici am facut speedrun efectiv pana am coborat podul. Nu stiu daca e nevoie sa te duci la boss sau nu, dar eu m-am dus (am murit instant) si podul a ramas forever activat, nu a mai fost nevoie sa mai urc in turn niciodata.
    Daca dai podul jos, omoara-te repede ca sa incepi pasul 2 care este foarte important.

    2. Preparation pentru biome 3+ Nemesis:
    -am completat tot Biome 1 pana cand am avut obolites pentru: Healing mare (150) + 25% health upgrade (325) + eventual Astro daca pica.
    -am mers in Biome 2 si jucat doar putin pana cand am avut suficienti obolites pentru: Healing mare (150) + 25% health upgrade (325).
    -cu 4 Healing items pe mine (2 mari si 2 mici ca la inceput de Biome 3 iti mai da unul gratis), am terminat acum preps pentru Biome 3.

    3. Cu weapon proficiency 9 default esti foarte slab, nu prea dai damage deloc la boss.
    Eu am jucat la inceput de Biome 3 pana am facut proficiency 10. Se face relativ usor daca ii cureti pe toti aia de la inceput pana in pod.
    Cu weapon proficiency 10, te duci acum la unul dintre chesturile de la inceput de Biome (sunt vreo 3). Eu personal n-am putut da damage serios la boss decat cu Rocket Launcherul, asa ca daca vezi unul si este de level 10 ia-l cu ochii inchisi. Al meu avea 4 bobite din alea la Bonus Damage, which is enough, il topesti efectiv pe Nemesis ca pe unt.

    4. Odata ce ai arma de level 10, 4 healing items pe tine si 150% Health, esti gata de boss (evident ca si fara daca esti foarte bun, dar in cazul meu nu..).
    Apoi, odata ce am trecut podul, mie mi-a luat efectiv 15 minute sa trec de lasere si sa ajung la boss.
    I can't stress enough cat de important este sa faci health management corect la sectiunea asta. Aici cred ca am pierdut cate 2 healing items de 50 de ori, fie ca ma lua un laser, fie o testoasa din aia nenorocita, fie o drona, fie cadeam ca un bou de emotii... etc.
    Cand ai trecut de ultimul laser/grapple, o sa ai fie o camera cu teleport (ideal), fie niste scari nenorocite. Either way, fugi de mananci pamantul nu stai nici o secunda in camera (sau pe scari) aia cu multi inamici ca te termina acolo imediat.

    5. Ai ajuns la boss. Dupa putin practice fazele 1 si 2 devin banale. Ideal este sa pierzi maxim 1 healing mic aici, sau deloc.
    Faza 3:
    Aici, singura chestie care a functionat la mine ca sa nu ma distruga cu laserele alea a fost sa ma duc foarte agresiv pe platformele din fata si acolo sa numar cu voce tare urmatoarea secventa:
    Shoot pana la active reload -> numar 1-2-3 -> dodge -> grapple de alta platforma stanga/dreapta-> Shoot -> numar 1-2-3 -> grapple again. Rinse and repeat.
    For real, daca iti faci timing corect 1-2-3 intre shoot/dodge/grapple devine super ok si faza asta. Nu pierde timp sa tragi in el de la distanta, ia prea putin damage, fa rush catre el din platforma in platforma dupa ce te arunca in spate cat poti de repede ca sa ii dai damage de aproape.

    Adunat la toate astea, daca gasesti un parazit care sa-ti dea bonus damage sau protection esti golden.

    Eu iti spun, am incercat sa fac speedrun in Biome 3 pana am ajuns in pragul disperarii (as you all know..). Foarte tarziu am realizat ca nu se poate decat batraneste pas cu pas si cu mult preparation inainte.

  18. #218 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu prea fac speedrun. Eu si in 1, iau camera cu camera, eliberez, colectez loot, fac tot ce pot ca sa urc cat mai mult inainte sa merg mai departe.
    O singura data am avut ghionionul ca imediat langa nava, sa fie un hol mic si prima incapere sa fie trecerea la Biome 3, dar nu m-am dus, pentru ca as fi murit prea rapid.

    Iar in 3, da, am vazut ca acolo unde zici de lasere, dupa aia vine un mini boss d-ala cu vreo 10 testoase si ala m-a omorat deja de vreo 10 ori, odata chiar cu 5 healing, viata 150 cred, sau oricum foarte mare si arma super buna.
    Cu siguranta trebuia sa fug si sa nu stau la "cearta" cu el.

  19. #219 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Jesus cum e Biome 5, de dat cu alifie..

    Totusi, nu mai exista pragul psihologic ca la final te asteapta un boss so... cu un build bun si putin abuz de grapple ar trebui sa fie ok.

    Modul in care au fost nenorociti aici este ca daca vii din Biome 4 speedrun degeaba iti da itemul ala de Proficiency 19 ca tu ai pe tine arma de level 15 si vad ca inainte de challenge room nu ai nici un chest cu arma...

  20. #220 SP
    Member flaviud's Avatar
    Cand citesc comentariile voastre ma felicit ca am renuntat la el

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 19 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts