Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 15 of 18 FirstFirst ... 5 13 14 15 16 17 ... LastLast
Results 281 to 300 of 353

Thread: God of War: Ragnarök

  1. #281 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Vad ca nici tu nu o iei prea personal, e ok, nu e genul tau de joc nu e problema, nici god of war 2018 nu era genul tau de joc si totusi a luat Goty.
    Dar assassin’s creed o sa fie bun bun cu acelasi combat la fiecare 5 jocuri si aceeasi mecanica superba unde te sui pe cea mai inalta cladire sa te sincronizezi cu harta ca asta e placerea maxima.

  2. #282 SP
    Member rzv31's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Voi nu realizati ca marea majoritate, daca nu chiar toti, a celor care au primit jocul inainte de lansare, spun lucruri pozitive despre el?

    Din ce care-l joaca, vi se pare jocul perfect - de 10 pe linie?
    Eu in ~1.5h am avut vreo 3 bug-uri enervante, gen Atreus care levita prin zapada cu viteza luminii, blocat in combat in lovitura sau probleme de animatie in mers.
    Din ce am vazut pana acum, din pacate-mi mentin parerea - si o spun pe banii mei si pe ce joc eu pe PS5.

    Este un joc de PS4, portat si pe PS5. Nimic la el nu spune "current gen" - ba chiar toate texturile par old gen, de la mediul inconjurator, la lemne/usi/pereti si la imbracamintea lor. Majoritatea sunt destul de low poly, ca sa poata injecta sute de mii de poligoane in capetele lor si sa para cat mai ok, iar, cel putin la inceput, singura chestie care arata bine - desi si asta are problemele ei - este zapada din abundenta, cu tesselation.
    Arata ca un joc de PS4 si d-aia diferentele dintre ele sunt aproape inexistente.

    Dar nah, poate dupa ce mai avansez in joc, imi da cu ceva in cap si-mi schimba parerea. Momentan e doar un DLC.

    Pe partea de combat este incredibil de dull si repetitiv, iar micro pauza aia enervanta la fiecare hit a ramas si aici.
    Lupta cu animalu ala si grasanul au fost penibile (nu dau alte detalii ca sa nu dau spoiler) - desigur, eram la inceput - dar fiind o continuare directa, au facut ce face toata lumea - te lasa fara orice chestie castigata la jocul anterior, desi nu au bagat asta si in poveste si stai sa incepi totul de la 0 - gen el pe parcursul acelor cateva luni sau cat este intre jocuri, a uitat tot
    Iar luptele in sine, ca despre asta discutam, au fost loveste, fereste-te, loveste, fereste-te. Credeam ca au evoluat si ei, dar cred ca si in AC-uri e mai interesant.

    Nu trebuie sa o luati toti personal. Suntem oameni diferiti si avem pareri diferite. Este un forum de dat cu parerea si impartasit pareri. Nu va ataca nimeni pe voi sau jocul vostru. Fiecare-si spune parerea despre experienta lui cu jocul.
    Dar deh, asa e cand spui ceva negativ despre un joc exclusiv Playstation
    Fiind fan God of War, si desi ma roade, tind sa iti dau dreptate, da, este direct de ps4 lucru recunoscut si de ei. Doar ce am jucat 1.5 ore si cam acelasi il am si eu. Grafica cam aceeasi, putin mai buna, dar putin, datorita efectelor, luminii. In zone de intuneric, in casa, arata rau, dar cand scoate capul la lumina incepesa arate bine iar. Combatul cam acelasi si el. Nu puteau sa iti ofere miscarile, skill-urile de la precedentul ca altfel era DLC, asa cum l-ai numit tu, totusi e o continuare, si sigur o sa isi merite banuti ceruti pe el.
    Dar chiar si asa, nu ma pot supara pe ei, mereu au livrat ceva demn de neuitat, ma bazez pe poveste, pe peisaje,, ca or sa fie date naibilui
    Un astfel de joc merita o versiune cu steelbook(pt colectie), parca e fad asa "gol", fara nimic,doar carcasa....
    Si la cea mai simpla dificultate mi se pare inamici mai "duri" fata de primul.

  3. #283 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Vad ca nici tu nu o iei prea personal, e ok, nu e genul tau de joc nu e problema, nici god of war 2018 nu era genul tau de joc si totusi a luat Goty.
    Dar assassin’s creed o sa fie bun bun cu acelasi combat la fiecare 5 jocuri si aceeasi mecanica superba unde te sui pe cea mai inalta cladire sa te sincronizezi cu harta ca asta e placerea maxima.
    Nu o iau personal in sensu ca daca jignesti jocul preferat sau daca consideri superb un joc care mie nu-mi place. Pentru ca despre asta e vorba. Despre a-mi respecta parerea sau despre a respecta parerea altuia.

    Nu am zis ca AC-urile sunt cine stie ce, dar macar au niste imbunatatiri substantiale de la un joc la altu, pentru ca au alt protagonist si cumva si alt move set. Dar pe partea de combat puteam compara cu 1000 de alte jocuri, inclusiv cu Sekiro unde tot jocul ai aceleasi arme, dar combatul este 1000 de clase peste majoritatea jocurilor.

    Culmea, GoW 2018, ca si asta, este genul meu de joc - efectiv genul meu preferat de joc este - 3rd person action adventure story driven game - neaparat SP. Si da, a luat GOTY intr-un an in care a iesit RDR2 - fff ciudat din punctul meu de vedere, dat fiind faptul ca GoW a fost doar un "on rail" good game vs un open world excellent game, dar nu despre asta e vorba.

    E normal ca unii oameni sa fie dezamagiti de cum arata si se simte un joc facut cu PS4 in gand, cu un engine care probabil a fost finalizat prin 2016 si care arata si se simte 90ish% ca jocul din 2018. Si e normal ca altii sa fie dati pe spate de asta - majoritatea oamenilor joaca 1-2-3 jocuri pe an. E normal sa fie impresionati de asa ceva.
    Si da, publicatiile le lauda - nu e ca si cum ar putea sa nu - pentru ca le taie Sony macaroana.

    Dar uite - ia exemplu primele 2h de joc - pentru ca aseara am ajuns si eu in zona cu desert unde arata mai bine - eh, la inceputul jocului esti exact ca primul joc - acelasi loc, acelasi decor, aceleasi drumuri, acelasi loot, aceleasi personaje, aceleasi animatii si combat. Dar parca inamicii sunt mai buretei, iar boss fights sunt tot aceiasi inamici, dar si mai buretei. Pai...

    Oricum, nu vreau sa se inteleaga gresit - cel mai probabil este un joc bun spre foarte bun - momentan imi place si sunt cateva chestii care imi plac foarte mult - gen cum se simte toporu cand revine in mana sau alte functii de la DS5.
    Dar grafica nu este unul din lucrurile care-mi plac cu adevarat. Si nici combat-ul sau inamicii - cel putin pana aici.

    Ba chiar imi lipsesc inamicii din 1, aia pe care-i rupeai in 2 cu toporu si scoteau 1 milion de particule.
    Aici parca au redus numarul de particule, deci si wow factor-ul dar si multe alte chestii se simt ori ramase in 2018 (ca sa zic asa) sau chiar putin toned down.

    LE: fun fact - intrasem acum in joc, in ideea sa dau pe 30fps mode ca sa vad cum arata - poate e mai bine si sunt eu nebun - dar se pare ca din greseala, alesesem initial 30fps mode si eu asa am jucat primele 2h
    Am dat acum pe 60fps mode - e mult mai fluid - logic - dar diferente grafice nu prea vad, cel putin in 5 minute cat am apucat sa stau.

  4. #284 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Adevarul este ca e foarte greu sa spui ceva negativ despre un joc extrem de iubit fara sa se simta lumea jignita. Sunt 1000 de chestii care nu mi-au placut in DS1, DS2, Elden Ring, dar abia astept sa imi fac niste timp sa pot juca si DS3 Oameni buni, chiar daca avem de comentat lucruri negative la un joc (dupa parerea noastra), asta nu inseamna ca jocul e slab, ca nu ar trebui sa va placa si nici macar ca nu inseamna ca nu ne place.

  5. #285 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Razvan si ceilalti colegi, nu ma intelegeți gresit nu va contrazic, este doar un joc si chiar nu ma simt in niciun fel, poate pare din ce am scris ca o iau personal, eu vreau doar sa vad daca vis-a-vis de toate neajunsurile pe care le-ați descoperit vi se pare totuși un joc bun. Nu ințeleg treaba cu grafica, sunt total de acord da, este grafica de PS4 putin imbunatațită pe alocuri cu diverse gen iluminare dar nu mi se pare o grafica slaba, ca bonus din ce spuneau digital foundry si aratau in clipul de mai sus e un lucru bun, arata bine si pe last gen. E intr-adevar un compromis dar mi se pare de mult bun simt sa scoți un joc care sa arate bine si pe last gen si sa mulțumești pe majoritatea. In rest din ce am jucat pana acum mi se pare un joc foarte bun, combatul mi se pare bun dar este un acquired taste, trebuie sa te chinui sa inveți sa combini armele si skillurile, la prima vedere pare meh si nu mi se pare fun pana nu descoperi un stil de lupta care sa ti se potriveasca.

  6. #286 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Din ce am jucat pana acum, mi se pare un joc bun, cu foarte multe probleme.
    Pe partea de UI si meniuri, mi se pare fff prost facut si era mult mai ok anteriorul. Efectiv inca nu inteleg navigarea si de cele mai multe ori, cand sunt la masa de upgrades, ies de vreo 5-7 ori de tot si reintru, cand vreau doar sa dau back din meniul respectiv. Nu intelegi cand trebuie sa dai jos/sus, cand sa dai stanga/dreapta, cand sa dai L1/R1 sau cand L2/R2.

    Pe partea de probleme tehnice, m-am saturat de cate ori - peste 10 - au disparut inamicii in pamant si/sau zapada in timp ce ma bateam cu ei. Partea buna e ca au disparut de tot, deci nu am ramas blocat in combat, dar tot nu este in regula.
    Pe partea de combat este fff slab, din punctul meu de vedere. Camera e prea aproape si daca te ataca mai mult de 1 inamic odata, vezi indicator, dar nu e ca si cum poti schimba rapid camera sa-l ataci sau sa faci ceva miscari rapide - inteleg, e un tip mare, se misca mai greu - in teorie, dar e tot un minus fff mare, asa ca pana acum, combat-ul a fost veriga slaba a jocului, pentru mine.

    Lumea e misto facuta, e fun sa explorezi, desi pe animatii e slabut, dar compenseaza prin dialoguri si voci.

    O alta chestie iritanta e Atreus, care e execrabil implementat. Ok, se teleporteaza peste tot, uneori chiar in fata ta, in loc sa fie mereu 2 pasi in spatele tau si sa faca animatiile alea - dar de ce, cand gasim un drum pe care trebuie sa mergem, iar eu aleg sa mai explorez putin, de ce el ramane acolo si vorbeste de parca sunt langa el? Gasesc loc unde trebuie sa traga el cu arcu, apas pe buton si el trage...dar de acolo de unde e - sunt pereti, sunt cutii peste care nu poate sa treaca. El trage si sta acolo pana vin eu sa-l iau, sau pana vin eu sa sparg cutiile peste care cu siguranta poate sa sara, dar nu o face.

    Dar da - overall este un joc bun. Departe de excelent.

    Cat de analizele grafice - am preferat sa nu ma uit decat la niste comparatii side by side, intre PS4 Pro si PS5, dar si jocul anterior si asta.
    Restul probabil voi vedea dupa ce-l termin, ca sa ma pot bucura/sa fiu surprins macar de lumile diferite.

    Also, despre compromisul grafic ca sa arate/mearga bine si pe last gen - la cat de mici sunt diferentele, update-ul ar trebui sa fie gratis. Asta e joc de PS4 si punct.

  7. #287 SP
    Junior Member bastardpig's Avatar
    Ca sa lamuresc ce am scris, am spus sa nu va asteptati


    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu in ~1.5h am avut vreo 3 bug-uri enervante, gen Atreus care levita prin zapada cu viteza luminii, blocat in combat in lovitura sau probleme de animatie in mers.
    Toate, dar absolut toate jocurile care s-au lansat anul asta au fost dezvoltate in regim de work from home de cand a inceput pandemia.Si mai toate au avut buguri grave la lansare. Stiti si voi cum e sa lucrezi de acasa intr-o multinationala de IT, cu comunicare doar prin Zoom, Skype, Slack. Gestionarea echipei de catre un team-leader a fost mult mai dificila in formatul asta, iar multi angajati rauvoitori au profitat si nu si-au prea facut sarcinile de lucru, preferand sa se joace Fortnite sau sa se uite la Netflix. Mi-a povestit un amic care are alti fosti colegi ce au lucrat pe durata pandemiei in gaming, in telemunca.
    Altii au lucrat in conditii proaste cu parinti, cu copii, cu galagie de la vecini. Sa nu mai spun cat de dificil a fost sa transfere fisiere de sute de GB, ba sa astepte pana sa primeasca build-uri, sa raportezi sute de buguri zilnic catre echipa de dezvoltatori, numai ca te trezesti ca aia nu fac nimic ca stateau la gratar in curte sau schimbau pampersul la bebelus. Din pacate, gamingul AAA nu e facut pentru work from home.

    La birou e mai bine gestionata echipa si toti sunt mai presati sa-si faca treaba corect, mai ales cand sunt team-leazii cu ochii pe ei. De acasa e oribil sa lucrezi la un joc mare cu grafica pretentioasa si multi se lansa pe tanjala. Merge telemunca cand e vorba de un joc mai micut, ceva indie sau un rts, iar modul de munca e mai relaxat si mai lent, nu la un joc de mass-marketing ce trebuie livrat dupa deadline. Toate jocurile lansate pe next-gen lansate in ultimii doi ani, de la AC Valhalla unde se cunostea ca actorii vocali au facut recording de acasa pana la bugurile cu arme levitate din MWII. Nu putem decat sa trecem peste ele si sa ne bucuram cum putem de jocuri. Gamingul trece prin cea mai nasoala perioada de la crash-ul din 1983 si cred ca abia prin 2024-2025 o sa-si revina industria la normalitate.

    Si sunt de acord si la capitolul cu grafica.Jocul nu arata a PS5, de fapt multe jocuri nu arata dupa ce am cumparat si jucat MWII, AC Valhalla, Watch Dogs Legion, Hitman 3. Doar Resident Evil Village m-a impresionat, si Cyberpunk (doar la texturi si la modele, ca la animatii sta prost). Le-am jucat pe toat pe un RTX 3060 si pe 4k. Motivele urmatoare ar fi - pandemia si faptul ca next-gen e abia la inceput.
    Daca imi amintesc bine, in 2013-2015, multe jocuri lansate pe PS4/X1 aratau sau aveau elemente ca-n PS3/X360. Abia dupa 2016-2017 au inceput sa arate mai bine.

  8. #288 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    E un joc excelent de PS4, clar la capitolul grafic nu exceleaza dar era de asteptat.
    Asa o sa fie multe jocuri din cauza lipsei stocurilor pentru PS5. O sa avem cross gen la multe titluri pentru inca vreo 2-3 ani.

  9. #289 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Nah doamne nu ma lasa, asa naspa arata? Un joc de patru ani jumate sa arate mai bine? Il joci pe PS5 sau PS4 vanilla?
    Pe PS5

  10. #290 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Nişte review-uri "pe bune" nu au apărut?

  11. #291 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Review-uri pe bune înseamnă review-uri de la cineva exagerat de critic, care in loc sa se bucure de joc cauta pixeli năzdrăvani la zoom 800% si stă sa analizeze animațiile frame by frame? Relaxați-vă si bucurați-vă de jocuri, nu mai faceți analize. Știu că așteptările-s mari la exclusivele astea, dar am impresia ca pe unii v-au stricat canalele de youtube gen Digital Foundry si ati uitat cum e sa te pierzi intr-un joc fără sa iti pese ca pe ici colo mai e si cate o bubă...

  12. #292 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by GabiCutlac View Post
    Review-uri pe bune înseamnă review-uri de la cineva exagerat de critic, care in loc sa se bucure de joc cauta pixeli năzdrăvani la zoom 800% si stă sa analizeze animațiile frame by frame? Relaxați-vă si bucurați-vă de jocuri, nu mai faceți analize. Știu că așteptările-s mari la exclusivele astea, dar am impresia ca pe unii v-au stricat canalele de youtube gen Digital Foundry si ati uitat cum e sa te pierzi intr-un joc fără sa iti pese ca pe ici colo mai e si cate o bubă...
    Ai perfecta dreptate, nu as vrea sa fiu in pielea gamer-ului care doar cauta bile negre in orice joc fara sa vada imaginea de ansamblu dar totusi cand auzi chestii de genul e DLC, combatul penibil, grafic arata ca un joc din 2016,etc. tind sa cred ca se spune doar pentru a fi diferit de ceilalti.
    Inca un lucru, de la a crede ca review-urile sunt platite ( sa fim seriosi chiar toate? ) pana la a crede ca pamantul este plat este doar un pas.

  13. #293 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Nu exista perfectiune in lumea noastra. Exista viziune si pasiune din partea unor oameni care isi transforma visele lor in realitate. Toti suntem indreptatiti la o opinie, parere. Este normal. Insa daca esti atent si urmaresti dialogul, momentele funny cat si gameplay-ul nu poti sa ridici acest joc la rank-ul de foarte bun (cel mai bun GOW evermade). Am sa-i reprosez doar pe partea de gameplay ca parca uneori camera nu te ajuta cand esti in actiune deoarece nu vezi intodeauna inamicii. Mie imi place foarte mult cum se simte toporul, cele doua "blade of chaos"si cum se misca Kratos. E o placere sa-l butonez Sunt curios la challenge-uri cat de greu va fi.

  14. #294 SP
    Member Bogdan47xD's Avatar
    Am jucat si eu cam 10-11h pana acum,am mai facut si niste side-uri si pot spune ca personal jocul e GOTY pentru mine pana acum,povestea este super bine scrisa,gameplay-ul pana in punctul unde am ajuns eu este asemanator celui din 2018 dar nici nu imi pare rau,mi-a placut si atunci si imi place si acum,grafic nu ma deranjeaza absolut deloc ca e crossgen fiindca sunt constient ca nu stau sa verific fiecare detaliu in parte,nu ma joc pentru grafica in special,putea fi si DLC din partea mea ca ma intereseaza strict povestea si sunt chiar bucuros cand ma joc (nici nu am mai avut 1 joc sa ma faca in fiecare zi sa deschid consola sa ma joc).

  15. #295 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Mamaaaa catamai jocul de mare ! lung , diversificat , challenging (pe hard),putin umflat artificial cu ceva continut (care este OK ,1st time) ...dar mai greu la rejucabilitate. Pacat ca n-au exploatat suficient locatiile alea minunate. Aveam impresia din trailers ca vor da de civilizatie dar...
    Puzzle-urile sunt exact cum trebuie, sidequest-urile... unele sunt lungi dar rewarding. Armurile sunt mult mai detaliate, frumoase si bulky , mai mult rage ! I love it !
    Cum zice si GabiC : "Relaxați-vă si bucurați-vă de jocuri"

  16. #296 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Quote Originally Posted by GabiCutlac View Post
    Review-uri pe bune înseamnă review-uri de la cineva exagerat de critic, care in loc sa se bucure de joc cauta pixeli năzdrăvani la zoom 800% si stă sa analizeze animațiile frame by frame? Relaxați-vă si bucurați-vă de jocuri, nu mai faceți analize. Știu că așteptările-s mari la exclusivele astea, dar am impresia ca pe unii v-au stricat canalele de youtube gen Digital Foundry si ati uitat cum e sa te pierzi intr-un joc fără sa iti pese ca pe ici colo mai e si cate o bubă...

    Prin ”review pe bune” înțeleg un review care analizează și prezintă atât punctele forte cât și slăbiciunile produsului. Culmea, nu mă refer doar la partea grafică (nu mă pasionează acest aspect). Pe mine mă interesează mai mult partea artistică a jocului și experiența jucătorului. Uneori am impresia că citesc recenzii generate de AI.

  17. #297 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Un sfat pt cei cu TV OLED's ! Nu-i asa ca vreti sa taiati din elementele HUD statice ? (sa le vizualizati la cerere)
    Intrati la contoller remapping si jos de tot aveti Swipe Down/UP si puneti HUD Toggle , iar la GAMEPLAY/ HUD Customisation treceti pe custom iar la Compass puneti Swipe ! Cheers !

  18. #298 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by IsNotMe View Post
    Un sfat pt cei cu TV OLED's ! Nu-i asa ca vreti sa taiati din elementele HUD statice ? (sa le vizualizati la cerere)
    Intrati la contoller remapping si jos de tot aveti Swipe Down/UP si puneti HUD Toggle , iar la GAMEPLAY/ HUD Customisation treceti pe custom iar la Compass puneti Swipe ! Cheers !
    Vreau buton de triple thanks, va rog!
    Deci jur, petrec atat de mult timp in meniu in fiecare joc in care vreau sa fac poze si incerc sa il fac cat mai HUD-less si mereu fac switch back and forth de 15 ori pana imi iese cum vreau

  19. #299 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    L-am terminat aseară. E ceva mai bun decât cel din 2018, dar tot joc de nota 8, cel mult 8,5 mi se pare. Zic să nu vă grăbiți cu părerile (greșite) despre grafică. Mi s-a părut mult îmbunătățită față de primul joc. Când o să ajungeți în Asgard o să vă convingeți. Per total e o experiență plăcută, deși e ceva mai dificil decât jocul din 2018 pe toate setările de dificultate.

    Lucruri care nu mi-au plăcut:

    - același input delay enervant. Practic lovești în reluare (e un chin să joci cu Leviathan Axe)
    - puzzle-urile deși inteligente și parcă mai complexe, uneori sunt prost implementate (spre exemplu, dacă nu așezi la milimetru sigilurile magice, vei avea impresia că puzzle-ul e broken)
    - jocul nu a fost suficient testat, am jucat cu opțiunea de auto traversal și la un moment dat Kratos a rămas blocat, nu mai putea să continue. Am revenit la traversarea default și totul a revenit la normal, drept dovadă că jocul nu a fost testat în varianta de accesibilitate)
    - bug-uri imense. La un moment dat, sania s-a scufundat cu totul sub zăpadă.
    - povestea a devenit deja prea sentimentală, cu porțiuni lacrimogene specifice serialelor tv. Se putea mai bine.

    Un joc bun, dar parcă lansat ceva mai devreme decât trebuia. Aș putea să amintesc chiar mai multe părți pozitive și negative, dar asta ar însemna să stric plăcerea unora care încă nu l-au jucat.

    Deși l-am cumpărat la un preț excelent la precomandă, parcă încet-încet nici marile jocuri exclusive Sony nu-și mai justifică banii destul de mulți dați pe ele în ziua lansării.

  20. #300 SP
    Member morphine's Avatar
    Uf daca nici Ragnarok nu-si mai merita banii, nu stiu ce joc si-ar merita.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 15 of 18 FirstFirst ... 5 13 14 15 16 17 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 13-03-2013, 10:56
  2. Replies: 0 Last Post: 07-03-2013, 10:28
  3. Replies: 0 Last Post: 11-11-2012, 15:43
  4. Replies: 0 Last Post: 19-04-2012, 12:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts