Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 82

Thread: Threadul pasionatilor de fotografie

  1. #21 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Well, cred ca mi-a confirmat si Google ce mi se spunea pana acum...

    Hi,
    As long you open the shutter speed as much noise you get on the sensor. It's kind of increasing ISO with evry passing minute.
    Take Care and Good Luck!


    Grr.. tot nu sunt impacat. Cum zicea un nene prin US... ma astept la perfectiune de la aparatele astea Totusi in poza respectiva nu era expunere lunga, cred ca era ceva gen 1/60, iso 200, f2.8...

    Edit: S-a rezolvat misterul...

    you've not described what you see, but the magic search term you need may be 'banding'
    Canon has produced a couple of cameras in recent years which produce the effect.
    the 7D is one of them - and caused by both sensor design and image processing decisions made by canon.
    However its hard to always distinguish in individual cases whether this genuinely problematic (i.e. bad and obvious structures in the image caused by a faulty sensor / image processing step - it happens occasionally to all camera and brands) or the more usual very discrete effect present to a lesser degree in all cameras of the type which has been exacerbated by abusive processing or unreasonable expectations (pixel peeping and misunderstandings of what is possible in imaging)
    most users - even critical RAW users probably don't bump into the 'normal' banding in the 7D either because ordinary exposures have none, or because they are so discrete that even when present they are not visible in most images.
    Large even toned areas in underexposed locations can show the effect, which is then amplified when undertaking insensitive post-processing.
    j



  2. #22 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    A incercat cineva sa faca poze prin sticla de sudura cu expunere mai mare? Nu am vrut sa cheltui 50$+ pentru un filtru neutru si am mers pe varianta asta. Citisem mai demult pe undeva si am zis sa incerc si eu. Am luat insa unul cred eu cam puternic, desi nu scrie nimic pe el, e destul de gros si nu pot vedea nimic prin el.

    Am folosit modul manual, ISO 100, f16 si in bulb mode am lasat expunerea cate 3, 5 si 10 minute, insa de fiecare data a iesit negru complet. Se poate ca sticla asta sa fie mult prea intunecata? Vroiam ceva pentru o expunere de maxim 10 secunde, dar vad ca nici 10 minute nu sunt indeajuns. Cate stopuri sa aibe sticla incat sa iasa ce vreau eu la 10 secunde?

    LE: Cea de mai jos e in lumina mai multa. Sa cresc ISO sa se vada ceva?
    Attached Images Attached Images img_1647.jpg edited.jpg

  3. #23 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Ce grad are sticla de sudura? Ideal pentru chestii de genul este #12. Apoi, mai mult de f8 nu prea ai de ce sa pui. Lentilele isi pierd proprietatile spre extreme (deci f1.x sau f16,32, etc).

    Un ghid pe care l-am urmat eu ma sfatuia sa folosesc f8, 5 minute expunere si iso 100. Il caut si revin cu link...

  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cred ca e grad 13, in magazin mi s-a spus ca e shade 13, eu l-am intrebat daca are idee cate f stops are, insa nu a stiut sa imi spuna. Alte variante nu mai aveau, as fi luat mai multe ca sa incerc, acum incerc doar sa scot cat pot de mult din asta. Acum s-a intunecat, dar o sa incerc atunci cu f8 cum spui tu, dar tot am impresia ca cele 5 minute nu vor fi destul.

  5. #25 SP
    is the man! trickz's Avatar

  6. #26 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Imi puteti spune si mie un site/forum unde pot invata cat mai multe despre functiile unui dslr si mai ales cum sa le pun in practica. De preferat ar fi sa fie cat mai pe intelesul tuturor avand in vedere ca este prima data cand folosesc asa ceva.

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    apbaciu: in mod normal ti-as recomanda sa faci un curs de fotografie si sa-ti cumperi niste carti serioase (daca vrei sa treci la un alt nivel, mai rapid si mai eficient). Daca insa vrei sa inveti singur, nu te grabesti... sunt multe ghiduri pe net. Hai sa incerc sa-ti dau cateva exemple:

    The Ultimate Guide to Learning how to use Your first DSLR - Digital Photography School
    A beginner’s guide to DSLR cameras - Photography - Lonely Planet
    DSLR Basics - Digital SLR Photography

    Canon are chiar o pagina draguta si extrem de simpla care te ajuta sa intelegi bazele DSLR-ului: Learn | Canon Explains Exposure.

  8. #28 SP
    Member theSrN's Avatar
    pe langa site-urile de la MonkY, iti recomand cu caldura si site-ul Cambridge in Colour - Photography Tutorials & Learning Community care are de toate (ca shaorma ) de la notiuni de baza, terminologii detaliate, descrierea echipamentelor, la editare, printare cat si alte tehnici avansate.

  9. #29 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Iti recomand ca primul lucru pe care sa-l faci e sa citesti manualul cu care iti vine aparatul. Acolo vei invata functiile de care dispune. Apoi incearca sa intelegi cum se formeaza o 'expunere' si de ce factori este influentata ea. Odata ce te-ai prins de cum sta partea tehnica, poti trece mai departe si poti invata regulile de compozitie si estetica.

    Pentru orice intrebari esti binevenit aici, voi incerca sa-ti raspund folosindu-ma de putinele mele cunostinte

  10. #30 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Va multumesc pentru informatii! Din ce am reusit sa citesc majoritatea imi recomanda sa fac pozele in modul raw , sa le pot prelucra ulterior, problema este ca laptopul meu este foarte slab si nu il pot folosi pentru asa ceva , asadar as avea nevoie de o aplicatie pentru ipad care sa modifice fotografiile raw. Si inca ceva am gasit tot pe ipad o aplicatie "master your dslr" de la inkling systems (5€) se merita sa platesc pentru asa ceva, avand in vedere ca este un interactive book , sau mai bine imi iau o carte normala, si daca da care ar fi aceea.

  11. #31 SP
    Member Rukax's Avatar
    Salut,poate nu postez unde trebuie,vreau sa fac un schimb cu un tip(sa-i dau un Xbox360 pe un aparat).Aparatul ce mi-l ofera este Nikon D90 + 18-105 mm.Ce parere aveti?Este bun?Isi face treaba?Multumesc anticipat.

  12. #32 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Cate cadre?

  13. #33 SP
    Member chesterb's Avatar

  14. #34 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Stie cineva care este memoria maxima pe care o poate suporta Samsung Smart Camera ST150F? Vreau sa ii cumpar un card de memorie si nu stiu cat suporta maxim. Puteti vedea camera aici:
    http://www.altex.ro/camera-foto-digi...x-3-inch-negru

  15. #35 SP
    Member AndreiChirita's Avatar
    Quote Originally Posted by David9 View Post
    Stie cineva care este memoria maxima pe care o poate suporta Samsung Smart Camera ST150F? Vreau sa ii cumpar un card de memorie si nu stiu cat suporta maxim. Puteti vedea camera aici:
    http://www.altex.ro/camera-foto-digi...x-3-inch-negru
    Memorie externă (Opţional): Micro SD™ (garantat până la 2 GB) Micro SDHC (garantat până la 32 GB), Micro SDXC (garantat până la 64 GB)

    Sursa: SMART CAMERA ST150F - SPECIFICAŢII | SAMSUNG

  16. #36 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    O ultima intrebare:
    Cardul din link e micro SDHC? Presupun ca ce arata in imagine e adaptorul cardului.
    http://www.altex.ro/card-de-memorie-sdhc-8gb-sony-sf8n4

  17. #37 SP
    Member AndreiChirita's Avatar
    Quote Originally Posted by David9 View Post
    O ultima intrebare:
    Cardul din link e micro SDHC? Presupun ca ce arata in imagine e adaptorul cardului.
    http://www.altex.ro/card-de-memorie-sdhc-8gb-sony-sf8n4
    Daca te uiti la specificatii tehnice ai sa vezi ca la "Tip" scrie SDHC, deci probabil nu este

  18. #38 SP
    Member chesterb's Avatar

  19. #39 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Salutare. Am inceput sa folosesc 7d-ul in conditii de lumina mai putin controlate si am observat ca cerul noaptea manifesta efectul din poza atasata... nici nu stiu cum sa il descriu.

    Am incercat sa caut putin pe Google, dar nu prea am gasit nimic. Nu am acces la un alt obiectiv, pentru ceva timp, ca sa verific daca este problema cu 50 1.8-ul. Sper doar sa nu fie o problema de senzor... Iso este 200, deci e departe de noise mare.

    Pozele facute ziua nu manifesta efectul asta. Ati intalnit pana acum prostia asta?

    7D processed and Pattern Noise Banding: Canon EOS 7D / 10D - 70D Talk Forum: Digital Photography Review

  20. #40 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Poate reuseste cineva sa ma lamureasca cu o treaba. Pentru prima data in vreo 6 luni am apelat astazi la kit lens. Dupa cum scrie si la specificatii, dar si pe obiectiv in sine, aperture maxim e F3.5. La mine in schimb, in nicio setare, nici pe manual, nici in video, nicicum, nu reusesc sa urc mai mult de F4.0. Ce anume imi scapa?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Threadul pasionatilor de video/film By tudyniuz in forum Foto & Video
    Replies: 14 Last Post: 22-09-2019, 20:00
  2. Momentul perfect in fotografie By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 6 Last Post: 23-08-2014, 18:25
  3. Despre fotografie de la A la Z By Graft in forum Foto & Video
    Replies: 0 Last Post: 11-07-2011, 01:42
  4. Concurs fotografie By trickz in forum Foto & Video
    Replies: 5 Last Post: 03-01-2010, 22:05
  5. Threadul unde filozofam/ discutam By trickz in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 25-12-2009, 18:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts