Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast
Results 61 to 80 of 82

Thread: Threadul pasionatilor de fotografie

  1. #61 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  2. #62 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  3. #63 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sony devin tot mai incredibili:


  4. #64 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Noul Canon 5D Mk IV
    • Sensor: Effective pixels 30.4 million pixels, dual pixel CMOS
    • AF point: 61 points
    • ISO: 100-102400 (extension) standard ISO up to 32000?
    • Continuous shooting: 7 frames / sec.
    • Video: 4K 30fps, HD120fps
    • 150,000-pixel RGB + IR photometry sensor
    • touch screen
    • Anti-flicker
    • Built-in GPS, Wi-Fi · NFC connection
    • Media: SDXC / SDHC / SD, CompactFlash Type II
    • The main terminal: USB 3.0, HDMI
    • Size: 150.7 x 116.4 x 75.9mm
    • Weight: 890g

    http://noki****a-camera.blogspot.ro/...d-mark-iv.html

    Cica s-ar lansa la sfarsitul lunii August, dar pare deja cam in urma fata de seria A7/A7S/A7R de la Sony, care mai mult ca sigur o sa vina cu un Mk III pana la sfarsitul anului/inceputul lui 2017.
    Attached Images Attached Images canon_5d4_f001.jpg canon_5d4_t001.jpg

  5. #65 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    Avut canon 6d..trecut pe sony a7..dar revenit pe 6d dupa 1 an
    Nu as mai renunta niciodata la canon si culorile lui , iar un mare foarte mare minus la seria sony mirrorless (si nu numai la ei) e bateria extrem de mica..umblam cu 3 baterii dupa mine in ture foto de o zi psi ramaneam fara unde cea de la canon rezista perfect toata ziua


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #66 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asta cu bateria sa stii ca e doar la Sony, restul care au full-frame mirrorless nu prea au problema asta, ei insa au ramas la aceleasi baterii foarte mici. Eu am 7 baterii in total pentru Sony, si stiu ce zici de autonomie, e varza fata Canon/Nikon.

    Cat despre culori, e vorba de obisnuinta. Plus ca vazusem ghiduri pentru color profiles care sa imite Canon sau Nikon pentru cine vrea asta, dar la cata post procesare se face oricum in ziua de azi, nu mi se pare ceva atat de relevant.

  7. #67 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    Un an de zile am incercat color profiles si nu am atins culorile de canon..la intuneric se duce urat nuanta spre verde /albastrui si oricat de mult as incerca sa incalzesc atmosfera nu reusesc..iese un galben fals..
    Iar bateriile au pus capac..am mai inteles ca nu stiu ce model de olympus are aceasta problema
    E o camera interrsanta seria sony 7, focus peekingul, aplicatiile sa le instalezi ( de timelapse (desi nu ai destula baterie sa faci unul ) mai ales de noapre stele etc) , nd, etc) dar dau pas
    Sunt curios de mark Iv dar si de 6d mark 2
    Plus noul lens 25-105 f4 II ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #68 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt putine mirrorless FF. Eu am imprumutat de cateva ori A7S II si e o camera incredibila, insa peste necesitatile mele momentan. Am avut sansa sa folosesc si o Leica SL, care mi se pare cea mai buna camera ever. Calitatea constructiei, culorile incredibile, autonomia precum la un DSLR, optica incredibila, etc. Dar na, alte preturi. Din cate am mai citit si vorbit cu diversi care au trecut de la Canon/Nikon la Sony nimeni nu s-a plans de culori ca si tine. De baterie se plange toata lumea in unison, myself included. Sa nu uitam ca 5D Mk3 a fost ani buni cea mai buna camera video pentru multi, acum insa Sony are cele mai folosite camere in categoria asta. Pana si micutul a6300 (pe care tocmai l-am comandat) face downsampling din 6K in 4K si nebunii de genul asta. Anyway, depinde si la ce folosesti camera. Canon si Nikon inca au avantajul obiectivelor mai multe, mai variate si la preturi mai bune. Dar vine Sony din nou puternic din spate

  9. #69 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    Pentru filmat canonul a fost infrant cu brio de sony ..si a7s cu iso-ul ala "nesimtit" a luat bine teren. A6300 mi se pare ff interesant dar cam scump momentan, la fel si toate lensurile sony..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #70 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Canon’s 5D Mark IV has built-in Wi-Fi and shoots 4K video | The Verge

    Hai ca s-a lansat oficial. Probabil se va vinde si asta bine, dar din ce testasera cei de la DPReviews, e inferior seriei de la Sony la dynamic range, low-light, video quality unde nici nu foloseste intregul senzor.

    "The 5D Mark IV uses a native crop of the sensor for 4K capture, using a 4096 x 2160 pixel region of the sensor. This works out to a 1.64x crop relative to full frame and is pretty close to Canon’s APS-C sensors, so shooting wide-angle 4K video could prove difficult"

  11. #71 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mai ca imi vine sa plang, mi-am luat a6300 acum o luna:

    Sony a6500 officially announced

    http://www.sony.com/electronics/inte...eras/ilce-6500

    Aduce In Body Image Stabilization si touch to focus.

    Attached Images Attached Images bildschirmfoto-2016-10-06-um-16.29.52_zpsjnnsopi7.png bildschirmfoto-2016-10-06-um-16.31.53_zpsn8lcmcm8.png bildschirmfoto-2016-10-06-um-16.34.50_zpsvp4o626e.png bildschirmfoto-2016-10-06-um-16.37.51_zpstydscovl.png bildschirmfoto-2016-10-06-um-16.39.10_zpsvdyimbjf.png bildschirmfoto-2016-10-06-um-16.40.01_zpsg6mfgau8.png bildschirmfoto-2016-10-06-um-16.41.00_zps3z9i1khp.png bildschirmfoto-2016-10-06-um-16.41.19_zps4tbslrel.png bildschirmfoto-2016-10-06-um-16.41.54_zpsa4bnnrya.png

  12. #72 SP
    Member cosmins's Avatar
    Salut,
    Nu stiu daca intreb unde trebuie dar va rog sa ma ajutati cu o informatie.
    Cum pot face in casa niste poze si sa fie la fel de clare ca si cele facute afara. Am incercat tozate metodele, cu lampa, fara lampa, cu lumina, fara lumina, cu blit, fara blit.
    Ideea este ca nu sunt pasionat de fotografie si sa investesc cateva mii de euro in aparatura este exclus.
    Daca e ok si nu se considera reclama pot pune si niste poze facute cu un banal telefon care exemplifica cam ce as dori.

  13. #73 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Defineste te rog ce inseamna pentru tine "poze clare".
    Eventual ataseaza un exemplu.

  14. #74 SP
    Member cosmins's Avatar
    Cam asa ceva, si sunt facute cu un amarat de telefon, in casa nu am reusit nicicum sa obtin niste poze asa.
    Ca si aparat foto am un Fuji Finepix S4500 parca, l-am luat pentru ca am zis ca fac poze in concedii, dar am ajuns la concluzia ca tot mai bine fac poze cu telefonul pentru ca mi-e greu sa umblu cu aparatul de gat. Nu am reusit nici cu ala sa fac poze ok in casa, toate ieseau ba intunecate, ba culorile nu erau ce trebuia.
    Attached Images Attached Images 14316699_1822735057969747_2874550152636383213_n.jpg 14322177_1823822944527625_1121595098088649529_n.jpg 14322544_1821288208114432_7869308217281507006_n.jpg

  15. #75 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Si un exemplu de poza "neclara", ca sa iti pot explica pe subiect

    Pe baza la ce ai scris mai sus:

    1. Culorile tin de temperatura de lumina, lumina naturala de afara se reproduce in interior destul de greu, cu lumini dedicate. Nu te concentra prea mult asupra ei, o poti ajusta in Photoshop.
    2. Pozele care ies "intunecate" inseamna ca au fost subexpuse, trebuie sa te joci la viteza de declansare (shutter speed) si diafragma (f-stop) pentru a le expune corect.

  16. #76 SP
    Member cosmins's Avatar
    Cam asa arata niste poze facute in casa cu aparatul foto si modificate.
    La cele facute afara nici macar nu a trebuit sa le modific.
    Pozele sunt facute in aceiasi zi, ce ma enerveaza e ca fondul nu iese la fel ba e mai inchis, ba mai deschis, si am pastrat cam aceleasi conditii la ambele poze, aparatul pus pe trepied (daca e cineva interesat il pot dona), pastrata aceiasi lumina, aceiasi distanta si aceleasi setari.
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg

  17. #77 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    1. Incearca sa folosesti un cort foto, pentru a difuza sursa de lumina. Daca nu ai un cort foto incearca sa improvizezi cu o foaie de hartie, material textil, etc in fata becului.
    2. Daca folosesti blit, incearca sa dai cu bounce, nu direct pe subiect, adica sa-l orientezi catre tavan sau un perete.
    3. Foloseste un f-stop de 8, 11, pentru a elimina depth of field-ul care duce la focusarea selectiva pe care o vad in prima poza. Adica nu ai in clar toate margelele.

    Testeaza sfaturile mele si te astept cu noi poze

    L.E.: Uite atasate niste teste de-ale mele de genul fotografie de produs, ca sa poti compara.
    Attached Images Attached Images 70-200_3.jpg 1301.jpg 1303.jpg

  18. #78 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si pune camera pe trepied ca sa poti creste shutter-ul, eventual chiar sa pui un timer de 2sec incat sa nu misti deloc camera atunci cand faci poza. Asta doar daca ai un trepied.

  19. #79 SP
    Member cosmins's Avatar
    Am trepied, am zis ca il donez daca e cineva interesat . Greyhound daca mi-ar iesi asa pozele ar fi minunat.
    Multumesc la amandoi de stauri.

  20. #80 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Iti ies, testeaza, fotografiaza, testeaza si iar fotografiaza. Pana la urma ies.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Threadul pasionatilor de video/film By tudyniuz in forum Foto & Video
    Replies: 14 Last Post: 22-09-2019, 20:00
  2. Momentul perfect in fotografie By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 6 Last Post: 23-08-2014, 18:25
  3. Despre fotografie de la A la Z By Graft in forum Foto & Video
    Replies: 0 Last Post: 11-07-2011, 01:42
  4. Concurs fotografie By trickz in forum Foto & Video
    Replies: 5 Last Post: 03-01-2010, 22:05
  5. Threadul unde filozofam/ discutam By trickz in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 25-12-2009, 18:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts