Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 82

Thread: Threadul pasionatilor de fotografie

  1. #41 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Banuiesc ca esti la 18mm fix cand vrei sa ajungi la f3.5, nu?

  2. #42 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Merci, nu stiam ca doar cand e cel mai wide atinge f3.5. Asa sunt toate obiectivele sau doar plasticaraia asta e asa?

  3. #43 SP
    Member theSrN's Avatar
    asa sunt toate.
    De exemplu, sa luam un obiectiv 18-105mm cu f/3.5-5.6. Acesta la 18 va avea maxim f3.5, iar la 105 va avea maxim f5.6.

  4. #44 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: eu de ce crezi ca ti-am recomandat lentilele acelea, 17-55 2.8? Sunt 2.8 pe toata plaja... desigur, poti sa te joci tu cu diafragma (dar nu mai jos de 2.8).

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Wow... ce nebunie se intampla pe piata camerelor foto la Photokina. Au lansat mai toti nebunii de camere. De exemplu Canon a venit cu un G7X (o compacta cu senzor mare, de 1", 20Mpx si niste lentile super fast - 24-100mm cu F1.8-2.8). Dupa care a aruncat bomba si a prezentat 7D Mark 2 (care devine si el un monstru cu senzor APSC de 20Mpx si 10FPS). Iar Panasonic a rupt gura tuturor cu Lumix LX100, cu senzor Four Thirds si niste lentile 24-75mm cu F1.7-2.8. Da, ati citit corect, 24mm cu F1.7 pe o compacta!

    Cateva linkuri rapide:
    Canon PowerShot G7 X First Impressions Review: Digital Photography Review
    Canon EOS 7D Mark II First Impressions Review: Digital Photography Review
    Panasonic Lumix DMC-LX100 First Impressions Review: Digital Photography Review
    Canon 7D Mark II Review: Hands-On Preview
    Canon G7X Review: Hands-On Preview
    Panasonic LX100 Review: Hands-On Preview

  6. #46 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, maine (7 Octombrie) Canon pregateste un eveniment mai special... cel putin asa se intelege din cripticul mesaj pe care l-a afisat azi:
    Attached Images Attached Images screen_shot_2014-10-05_at_11.05.39_pm.jpg

  8. #48 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Zvonurile sunt ca ar fi vba de lansarea unor servicii, nu a unui produs...

    ---------- Post added 08-10-2014 at 03:22 ----------

    http://www.canonrumors.com/2014/10/c...ssible-videos/

  9. #49 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    MonkY, imi ziceai tu in vara de un fenomen care apare la obiectivele non-Canon atunci cand le folosesti intr-un anumit mod. Tin minte obiectivul pe care mi l-ai recomandat tu, insa acelasi de la Sigma e la jumatate de pret. As merge sa le testez si eu pe cele doua sa vad daca intalnesc fenomenul precizat de tine.

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, e simplu de testat, daca nu sunt lentile fixe/prime (of course). Faci zoom la maxim sau deschizi lentilele cat de mult pot ele (tele), si incerci sa faci poze in sus. La fel faci invers: inchizi lentilele si le aduci la minim (wide), si incerci sa faci poza in jos. Poti sa faci treaba asta chiar si fara aparat, dar mai greu. Daca se duc lentilele in sus sau in jos, e grav. Vei putea face poze doar tinand atat de camera cat si de obiectiv.

    Mai rau e insa altceva: majoritatea kit-urilor slabe patesc asta in timp - ceea ce la Canon n-am vazut, si daca se intampla chiar se repara/schimba la garantie.

    Bafta! Sper ca la asta te refereai...

  11. #51 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asta era, nu mai tineam minte exact si am zis ca incerc sa vad ce si cum. Multam!

  12. #52 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    V-ati jucat cu Sony A7? Desi nu intentionam sa mai schimb camera pentru cativa ani sunt mai mult decat tentat acum sa sparg o banca si sa ma arunc. Fata de amaratul meu de 600D nu doar ca e full-frame, dar e si mic. Foarte mic pentru un full-frame. Zicea MonkY (tot el) prin vara ca Sony chiar au ajuns sa vina cu chestii misto si sunt "de viitor". Any thoughts?

    Am vazut ceva oferte la sub 1300EUR cu 28-70mm f/3.5-5.6

  13. #53 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai Sony atat mai are ca surse de profit principale: Photo & PlayStation. Gandeste-te ca pana si Canon a ajuns sa foloseasca senzori Sony (iar de Apple & Co nu mai vorbim). La optica stau ei ceva mai slab, dar au evoluat foarte mult in ultima perioada.

    Ultima oara (acum cateva luni) cand am intrebat 4 fotografi profesionisti ce ar alege intre un Canon, Nikon si un Sony, 3 din 4 au raspuns sa merg pe Sony. Daca faceam lucrul asta acum 5 ani, probabil 2 raspundeau Canon si 2 Nikon...

    Oricum, eu m-am "plictisit" de DSLR-uri... mi se par greoaie, costa prea mult si nu ma mai "incanta". Sper sa vina cineva cu o sapuniera care sa sparga norma. In cazul tau, iti recomand sa mergi sa te joci cu un A7... daca-ti place, go for it.

    P.S. 28-70 f/3.5-5.6 e foarte slaba...

  14. #54 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu sunt deranjat de pretul obiectivelor. Daca pentru camera Canon un 50mm f/1.8 e 100$, o varianta similara pentru Sony e de 3-4x mai scumpa. Kit-lens cu care vine A7 e slabut, dar avand inca un 50mm rapid pentru mine e arhisuficient.

    Cum e cu adaptoarele alea? Se pierde din calitate cu ele? Am vazut multe clipuri pe youtube unde multi recurg la ele dar nimeni nu vorbeste despre pierderea calitatii folosindu-le. Pierzi auto-focus, IS si alte alea?

  15. #55 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    Pierzi autofocus, adaptoarele mai ieftine au o constructie mai proasta si nu "adapteaza" cum trebuie. Lentile te ingroapa, camerele par ieftine pe langa cat investesti in accesorii.

    Uita te si dupa conceptul de Speed Booster, e tot un adaptor care transforma o camera ca a ta in full-frame, plus permite aparatului sa capteze mai multa lumina si astfel un 2.8 devine 2.0, 1.8 devine 1.4, etc..

  16. #56 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am momentan doar carduri SD de la Lexar si desi vitezele bat cu specificatiile cardurilor, se uzeaza cam rapid la multiplele scoateri din camera. Etichetele de exemplu se cam sterg si am impresia ca nu mai e mult pana nu mai e citit cardul. Am nevoie mai nou de un SDXC cu viteze de peste 90Mb/s si desi preturile cele mai bune sunt la Lexar care are 150Mb/s, sunt putin reticent sa merg tot pe Lexar avand in vedere uzura mare de pe cardurile pe care le detin deja.

    De exemplu, la f64 un SDXC de la Lexar de 64gb si cu viteze de 150mb/s are un pret de 230ron. Urmatorul acceptabil ca pret e un Sony de 64gb cu viteza de scriere de 94mb/s, dar pretul e de 300RON. Ce carduri ati folosit pentru ani la rand si nu ati avut probleme? O diferenta de 20-30RON mi se pare ok, dar diferenta dintre cele doua mi se pare cam maricica.

  17. #57 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    Din pacate n ai ce sa faci la carduri. M am mutat pe Blackmagic si fara Sandisk nu prea pot face fatza. Insa nu ai deloc probleme cu ele. Pandesti reduceri la emag sau poate ai moroc cu bhphoto (mai baga 50% off).

  18. #58 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Damn, sigur fac upgrade-ul:

    Oh, wow... Sony announces 24MP a6300 with incredible AF and 8 fps live view bursts: Digital Photography Review

    http://www.sonyalpharumors.com/sony-a6300-announced/
    • 24MP CMOS APS-C sensor with copper wiring
    • 425-point on-sensor phase-detection AF system
    • 11 fps continuous shooting (8fps continuous live view)
    • Silent shooting
    • Max ISO of 51200
    • 4K video capture up to 100 Mbps (3840 x 2160 @ 30p/24p), 1920 x 1080 (120p, 60p, 60i, 30p, 24p), 1280 x 720 (24p)

    Attached Images Attached Images sony-a6300-camera-1810.0.jpg sony-a6300-camera-1803.0.jpg sony-a6300-camera-1800.0.jpg sony-a6300-camera-1813.0.jpg sony-a6300-camera-1822.0.jpg sony-a6300-camera-1876.0.jpg sony-a6300-camera-1884.0.jpg

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O sa radeti probabil, dar imi place de Sony la partea de foto lately... Daca la alte categorii parca au luat-o razna, aici au ajuns deja sa vanda senzori de imagine pana si la Canon si Nikon... ceea ce spune multe... Nu mai vorbim ca face carute de bani cu senzorii pt. iPhone & Co.

    Singurul lucru care nu-mi place la Sony e pretul. De exp. ma uit dupa un RX100 IV de cand a aparut. Dupa mai mult de 6 luni de la aparitie, pretul e inca peste 950$. Asta in timp ce concurenta in aceeasi clasa (Panasonic, Olympus, Canon) se incadreaza in jur de 500$. Vorbim totusi de niste compacte...

  20. #60 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ai dreptate cu pretul, nu contest, dar a6000 era deja probabil cel mai bun mirrorless APSC, iar cu a6300 au ascultat de useri. Au adaugat 4K, au adaugat S log, intrare audio pentru microfon si au si imbunatatit atat senzorul cat si auto focus. E scump, mai ales ca a6000 s-a lansat la un pret considerabil mai mic, dar pentru mine deja e exact ce voiam de la a6000. Iar concurenta nu au, seria A7 a sters pe jos cu multe camere mai scumpe de la Canon si Nikon, iar la ceva aproape compact precum a6300 nu au rival.

    Inca stau prost la obiective, gama nu e la fel de variata precum la Canom si Nikon, iar preturile unor obiective echivalente e aproape dublu uneori. Chiar nu consider ca exista vreo camera perfecta sau fara neajunsuri, dar pentru mine a6300 e aproape perfect. Mai voiam doar un ecran rotativ, nu doar unul care se indoaie.

    Oricum, graba sa il cumpar nu am, astept sa ajunga pe la 800€, pana atunci mai trag de a6000.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Threadul pasionatilor de video/film By tudyniuz in forum Foto & Video
    Replies: 14 Last Post: 22-09-2019, 20:00
  2. Momentul perfect in fotografie By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 6 Last Post: 23-08-2014, 18:25
  3. Despre fotografie de la A la Z By Graft in forum Foto & Video
    Replies: 0 Last Post: 11-07-2011, 01:42
  4. Concurs fotografie By trickz in forum Foto & Video
    Replies: 5 Last Post: 03-01-2010, 22:05
  5. Threadul unde filozofam/ discutam By trickz in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 25-12-2009, 18:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts