Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Ajutor Achizitionare LED TV - Samsung LE40C750

  1. #1 SP
    Member RobertDinu's Avatar

    Ajutor Achizitionare LED TV - Samsung LE40C750

    Am decis sa imi cumpar un nou televizor si am gasit pe piata exact ce vreau
    LED 40''/Internet/Full HD/3D, la modelul Samsung LE40C750 40-inch Widescreen Full HD 1080p 200Hz: Amazon.co.uk: Electronics@@AMEPARAM@@http://ecx.images-amazon.com/images/I/51hMJWkl8zL.@@AMEPARAM@@51hMJWkl8zL pe care intentionez sa il cumpar dar inainte de a da banii pe el vreau sa ascult si alte pareri printre cei care inteleg mai bine acest tip de piata, v-as fi recunoscator daca mi-ati da o parere din experienta avuta pana acum.
    Multumesc

  2. #2 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Atentie! In titlu spui ca vrei sa achizitionezi un Tv LED, acesta nu are retroiluminare cu leduri, ci cu lampi fluorescente!
    Pregatesc o mica prezentare a televizorului care te intereseaza pe tine, impreuna cu cateva impresii despre cele cateva materiale 3D pe care le am la dispozitie. Din pacate, redactarea imi ia ceva mai mult decat mi-am inchipuit asa ca o sa „fortez” cateva concluzii especially for you.

    De vreme ce nu mi-ai spus „de ce” ai decis sa te orientezi catre TV-ul asta, o sa-ti spun ce cred eu despre achizitie. Sintetizand fortat, Samsung LE40C750 este un televizor foarte bun pentru imagini 2D cu un bonus de viitor, redarea 3D. Reprezinta apogeul tehnologiei LCD cu iluminare CCFL (lampi catodice fluorescente) si panou S-PVA. Asta inseamna un panou LCD ce permite afisarea unei ample game de culori in vreme ce evolutia tehnologiei a permis un timp de raspuns fara precedent pentru un asemenea panou. Lampile CCFL, adica lampile folosite in mod comun pentru (retro)iluminarea televizoarelor si monitoarele generatiei „trecute” au evoluat si acestea tehnologic, permitand un consum mai mic, eficienta mai mare si durata de viata mai lunga.

    In 2D, negrul este profund, contrastul excelent, gama de gri-uri (sau greyscale) excelenta – detaliul important pentru ca este elmentul ce asigura bogatia de detalii. Coloritul este, de asemenea, extrem de bun right out-of-the box, si daca vrei sa te „distrezi” suplimentar, acest TV are un generator propriu de mira de calibrare pe care o poti folosi fara ajutorul unui aparat de masura (ex. colorimetru). De asmenea, poti face si balansul de alb in 10 puncte, dar este imposibil de ajustat cu efecte pozitive fara ajutorul unui aparat de masura.

    Metoda de interpolare folosita pentru fluidizarea miscarii cu 200hz este ajustabila, obtinand cea mai buna calitate a miscarii fara efectul de „live camera” pe care majoritatea integratorilor acestei tehnologii il obtin.

    Uniformitatea imaginii este buna fara a fi perfecta, problema iluminarii la LCD-uri CCFL in general (in comparatie cu plasma sau LCD backlight) fiind iluminarea neuniforma. Pot remarca la modelul meu ca iluminarea este usor mai ridicata in colturile de jos si in partea superioara, dar asta doar pe fond negru si cu nivelul de luminozitate al ecranului ridicat la maximum, conditii pe care nu le vei intalni in timpul vizualizarii unui material normal decat in situatia in care vrei sa-ti provoci arsuri pe retina. Desi uniformitatea nu-i perfecta, este complet insesizabil in timpul vizionarii normale. In plus, comparativ cu un LCD Edge LED (iluminare laterala cu leduri), acest ecran este cu mult mai uniform.

    In 3D, efectul este spectaculos fara insa a fi cel mai bun de pe piata. Defectul principal al tehnologiei folosite in prezent este efectul „crosstalk”, adica un mic contur semitransparent in jurul anumitor elemente, un fel de „ghosting” daca vrei. Desi este pus pe seama timpului de raspuns insuficient al LCD-urilor (ce trebuie sa comute, alternativ, imaginile destinate ochiului stang si celui drept de aproximativ 120 de ori pe secunda), defectul cu pricina este prezent atat la LCD-uri mult mai scumpe ce folosesc overdrive (supra-voltarea pixelilor pentru a obtine un timp de raspuns mult mai mic)mult mai agresiv cat si la plasme, chiar daca in proportie mai mica. Personal, cred ca depinde in egala masura de ochelari, de lumina din incapere cat si de materialul folosit, de calibrarea culorilor pentru imaginea pt ochiul stang vs. Ochiul drept, dar as intra intr-o polemica fara putinta de rezolvat. Te-ai amuza sa afli ca prezentarea 3D de la E3, descarcata de pe PSN, se vede cu mult mai prost decat un demo Samsung descarcat din internet si vazut pe acest televizor folosind ca suport un stick USB.

    Tot despre 3D: highlight-ul pentru mine sunt blu ray-urile 3D, unicele in masura deocamdata sa „impuste” imagini Full HD 3D. Din pacate, numarul discurilor disponibile comercial, fara sa fie exclusive ale unui producator sau ale altuia sau fara sa faca parte dintr-un bundle fie costisitor, fie inutil, se pot numara pe toate degetele mainii unui scufundator imprudent care a bagat mana intr-o scorbura submarina proprietate a unei murene. Adica doua. Evident, incepand cu luna noiembrie „parcul” de titluri va creste in volum, deocamdata insa „3D”-ul ramane un moft. Afara de cazul in care vrei sa-ti foloseste PS3-ul pentru a juca Gran Turismo 5 care apare pe 3 noiembrie si va fi 3D.

    Concluzii:

    - Daca ai deja un televizor Full HD, mai poti astepta pana sa faci pasul, intre timp vor aparea mai multe materiale 3D (Blu Ray 3D sau jocuri), tehnologia va mai evolua si preturile vor mai scadea. Daca n-ai unul si vrei un televizor cu o calitate solida 2D si sa „gusti” putin din 3D, raportul calitate/ pret este imbatabil. Modelul beneficiaza de tehnologii vechi dar extra-ultra-testate si ameliorate, fata de clasa superioara cu „leduri pe margini” care ofera mai mult dezavantaje decat avantaje. Evident, exista si plasma Panasonic TX-P50VT20,cu nuante catifelate, detalii de referinta si 3D de mai buna calitate (mai putin crosstalk), dar cu un nivel de iluminare mai scazut – detaliu important pentru 3D, avand in vedere ca si ochelarii „rapesc” din luminozitate. Pretul este de aproape de doua ori mai mare, insa.

  3. #3 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Atentie! In titlu spui ca vrei sa achizitionezi un Tv LED, acesta nu are retroiluminare cu leduri, ci cu lampi fluorescente!.......
    AlanPoe, multumesc foarte mult pt tot, am sa il cumpar in cateva zile , deocamdata sunt inca la un televizor mai vechi iar pasul va fi enorm, as dorii sa te intreb cate ceva despre internet, la ce il folosesti, cum este , ce iti place , ce nu iti place... Multumesc inca o data

  4. #4 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    + pot folosi un HDD estern pe post de recorder sau pentru timeshift (pun stop pe transmisie "in direct", cre�nd de fapt un buffer pe HDD, care incepe sa inregistreze). Nu pot insa inregistra de pe posturi receptionate analogic, dar in UK nu cred ca mai exista asa ceva..
    + pot vedea majoritatea containerelor si formatelor de film digital de pe USB, fara ajutorul unui media player
    + pot regla aproape orice tine de imagine: nivelul de balans de alb, nivelul de negru din semnalul hdmi, gamma, nivelul de detaliu al "umbrelor" (chiar functioneaza, ajustarea nu modifica nici un alt element);
    Internet: simpatic pentru weather.com si pentru YouTube, sunt o sumedenie de aplicatii pe care le-am deschis odata si nu le voi mai deschide niciodata. De asemenea, permite update-ul firmware direct, fara a mai fi necesara descarcarea de pe un PC pe USB apoi conectarea la TV. Nu are insa un browser http, navigarea se bazeaza doar pe anumiti clienti/ aplicatii suportate.
    + iesire optica prin care iese sunetul oricarei surse selectate, inclusiv a surselor analogice.
    + naturaletea culorilor
    + imagine interpolata analogica senzationala! (receptie tv analogic sau surse vechi, VHS etc.)
    + upscaling pana la 1080p a tuturor materialelor rulate pe USB (HDD extern, stick usb, retea)
    +sunet incredibil de rotund si de plin pentru un LCD (de la care nu assteptam nimic in acest sens). Chiar daca sunetele grave nu sunt foarte prezente, nu poti asculta intotdeauna stirile prin sistemul Hi FI.

    - nivelul de detaliu parca o idee inferior anumitor plasme, desi pe hartie modelul tinde sa aiba aceleasi calitati sub acest aspect;
    - uniformitate nu foarte buna;
    - din toate modalitatile Motion Plus (de "fluidizare" a miscarii, 200 Hz) cea care functioneaza cu adevarat perfect este "off" . Sunt foarte bune toate, nici una excelenta. Dar eu sunt ingrozitor de tipicar.
    - aplicatie pt. home network complet inutila, nu am reusit sa partajez niciun fisier de retea pentru a-l face vizibil pe TV. Este necesara o aplicatie 3rd party pentru asa ceva.

  5. #5 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    + ......

    Multumesc pt toate informatiile date, am sa o cumpar si am sa revin cu parerea aici.

  6. #6 SP
    Junior Member gabi nechita's Avatar
    AlanPoe excelent review,nu am apucat sa-l citesc inainte sa deschid un subiect nou pe tema tv-uri 3d si in special despre acest model ce ma intereseaza si pe mine(46c750)
    am citit si eu pe hdtest si thrustedreviews despre el,si e asa cum zici tu,f bun in 2d sd-hd iar 3d-ul trebuie luat mai mult ca un bonus(nu e perfect,dar e,la mult mai putini bani decat concurenta)sa nu uitam si conversia 2d-3d(se pare f reusita a celor de la samsung)prin care poti converti orice program tv,film din 2d in 3d(util in lipsa de material video 3d )
    cat despre crosstalk,acest fenomen e mult mai redus ,daca in momentul vizionarii in 3d,tv-ul e incalzit(functioneaza de ceva timp-macar 1/2 ora)
    in momentul de fata in cutie se vinde (neprecizat oficial !)cu o pereche de ochelari(cu baterii)
    intrebari pt tine:
    1-la ce pret l-ai achizitionat si de unde(la amazon uk=1100 si cu un player br 3d cadou doar in septembrie,la debo=5900ron,la baietii gri=4800(fara garant.)-5200ron(1 an garant.)?
    2-ce fel de panel ai numerit,(crezi ca e valabila loteria panelurilor si in cazul acestui tv)?

    RobertDinu,la ce pret l-ai gasit acolo?(inteleg ca te intereseaza modelul mai mic,40c750)
    3-pixeli stinsi?
    4-in momentul de fata(dupa momentul revelatiei 3d!)esti multumit de el?la acesti bani ti-ai lua acum alt tv?in loc de 46c750(in cazul meu!) ai opta pt 46g20,46c650(pe partea de 2d e cam sinonim cu acesta)?

    multumesc!

  7. #7 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Raspund punctual. Pregatesc o prezentare mai ampla a TV-ului pe care sper sa o postez la sfarsitul saptamanii.
    Quote Originally Posted by gabi nechita View Post
    AlanPoe excelent review...
    Multumesc. Retine ca modelul pe care l-am achizitionat eu este cel de 40', nu de 46' pe care-l cauti tu.

    sa nu uitam si conversia 2d-3d(se pare f reusita a celor de la samsung)prin care poti converti orice program tv,film din 2d in 3d(util in lipsa de material video 3d )
    Conversia in sine este o prostioara, functioneaza in limite decente la imagini HiRes statice, in rest te va amuza exact 10 minute. Discutia poate fi interminabila vis-a-vis algoritm implementat, bazele unei viitoare tehnologii etc. In prezent, functia respectiva in forma actuala este zero (afara de plusul de marketing)

    cat despre crosstalk,acest fenomen e mult mai redus ,daca in momentul vizionarii in 3d,tv-ul e incalzit(functioneaza de ceva timp-macar 1/2 ora)
    Adevarat, este specificat si in manual. Totusi, efectul este extrem de prezent in primele minute de la aprinderea Tv-ului si mai putin observabil in continuare.
    in momentul de fata in cutie se vinde (neprecizat oficial !)cu o pereche de ochelari(cu baterii)
    Fals. Cel putin, in forma in care este distribuit in Romania. Am gasit intr-adevar in cutie un manual al unei perechi de ochelari si-am reusit sa mai "storc" de la distribuitorul care mi l-a oferit o pereche de ochelari cu titlul de discount. De unde provenea insa acea pereche de ochelari imi este cu neputinta sa spun insa nu poti inputa lipsa acesteia nicinunuia din distribuitori de vreme ce nu exista in lista de accesorii din manual.
    1-la ce pret l-ai achizitionat si de unde(la amazon uk=1100 si cu un player br 3d cadou doar in septembrie,la debo=5900ron,la baietii gri=4800(fara garant.)-5200ron(1 an garant.)?
    2-ce fel de panel ai numerit,(crezi ca e valabila loteria panelurilor si in cazul acestui tv)?
    Pretul la care l-am achizitionat eu este irelevant atat prin prisma diferentei de diagonala cat si datorita faptului ca l-am achizitionat de la un distribuitor en gross in virtutea unei colaborari comerciale. Am platit pentru el 5.150 de lei (inclusiv o pereche de ochelari) in conditiile in care la orice retailer mare (Domo, MediaGalxy) pretul este in jurul a 5.450 - 5.490 lei Tva inclus, iar la AVStore (online) este disponibil si pe stoc cu pretul de 4.490 lei (dar nu stiu de unde provine si cine asigura garantia.
    Panoul este S-PVA, acelasi la toate modele C750, cel putin teoretic. Am citit pe forumuri straine despre un batch de 40' cu diferite defecte, insa n-am gasit nimic despre cele de 46', asta daca la asta te referi cand spui "loterie".

  8. #8 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    gabi nechita,Modelul la care ma refer este exact cel de la amazon , cand am deschis postul era �770.00 acum vad ca a ajuns �875.00, ma refer aici la amazon ca seller nu alt seller din cei 20 de acolo asta ar venii undeva la 5400 RON ,referitor la ochelari vad ca aici vine cu ochelarii in cutie din spusele celor care l-au cumparat vezi review Derek Whyman "mini76" eu inca nu l-am cumparat pt ca sunt in proces de mutare si nu vreau sa il car dupa mine si sa il deranjez prea mult, am sa il cumpar in cateva zile dupa ce ma aranjez.
    Modelul ales de tine Samsung LE46C750 46-inch ar fi 6780 ron in acest moment.
    Sincer nu stiu daca se merita dar cel putin modelul ales de mine imi place mult, bine mare efect a avut si review-ul primit de la AlanPoe putin mai sus.

    gabi nechita sa ne spui parerea ta daca apuci sa il cumperi curand.

  9. #9 SP
    Junior Member gabi nechita's Avatar
    pai tu poti sa-ti iei 40c750 din ro,de la avstore care il au si pe stoc,la un pret de 4500ron(la amazon uk e �835 sau nu vad eu bine !) si ai si garantie 2 ani aici.
    dar daca vrei sa-l folosesti in uk(si sa-l iei de acolo,pt garantie) ,e alta treaba!
    tot aici,46c750 ar fi de la 5900ron(magazine online gen debo,avstore...)


    nu sunt convins,ca-l iau(poate astept totusi 2011,sa vad ce mai apare si ce materiale 3d vom mai avea pe piata.oricum sigur voi alege (in caz ca voi lua un 3d!)tot un samsung,pt ca sunt (vor fi)mai ieftine decat concurenta,au si conversia 2d-3d si redau deja sunet dts

    vezi ca au postat unii pe acolo,ca pe langa ochelarii din cutie au mai obtinut si o pereche gratis de la samsung(nu stiu daca mai e valabil acum!)
    parerea mea nu conteaza(nu ma pricep) dar in afara de diagonala ,cele 2 tv sunt la fel.
    am vazut niste prezentari video pe youtube (erau f.pozitive,poate cam subiective!)

  10. #10 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Pregatesc o prezentare mai ampla a TV-ului pe care sper sa o postez la sfarsitul saptamanii.
    Astept cu nerabdare prezentarea ta mai ampla pt ca vreau sa-l cumpar si eu. Ok, am retinut ca e un excelent tv 2d insa eu il iau mai mult pt 3d( am 2 2d bunicele, tot samsung). GT5, Motorstorm 3 si Killzone 3 le astept cu nerabdare sa le joc in 3d plus ca exista totusi mai multe filme blu-ray 3d( bine ca pot folosi ps3-ul ca player 3d). Pana una alta vreau sa te intreb( scuza-mi nepriceperea):
    1. In 3d culorile se vad la fel de bine ca in 2d?
    2. L-ai testat in jocuri? Cum merge? Lag-ul e suparator sau poti sa-l treci cu vederea?
    3. Chiar asa de rau e in 3d incat pt tine e doar un bonus( bonus ar tb sa fie InternetTv-ul)?
    4. LED TV 3D Sony FullHD 40HX800 o fi mai bun?
    5. Pt o distanta de 1,5-2m este suficienta diagonala pt vizionarea in 3d?
    Poti sa pui si o poza a telecomenzii( pare nebunie dar eu tin f mult la aspectul ei)?
    Ar mai fi intrebari dar sper sa gasesc raspunsurile din viitoarea ta prezentare. Multam!

  11. #11 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Raspund punctual. Pregatesc o prezentare mai ampla a TV-ului pe care sper sa o postez la sfarsitul saptamanii....
    Numai ochi si urechi sunt, multumim pt timpul acordat thread-ului.

    ps: astept sa mai scada putin la amazon si sar pe el , vad ca de la �770 a sarit la �870 in 2 zile

  12. #12 SP
    Junior Member gabi nechita's Avatar
    kkkotto07
    gasesti 2 reviewuri f complexe pe thrustedreviews si hdtvtest.gasesti acolo si reglajele optime pt 2d si 3d.
    are lag f mare in jocuri(mai toate tv-urile cu tehnologia 2oo hz motion plus au aceasta problema,si pt ele a aparut acel game mode care mai rezolva oarecum situatia) e 41ms in game mode (ifara acest mod activat e 103 ms ),ceea ce e f mult!
    citeste pe cele 2 siteuri si te vei lamuri.
    in 3d e mediocru,oricum te va incanta sigur la inceput,neavand cu ce compara in directia asta,dar daca fenomenul crosstalk(a explicat AlanPoe ce este)nu te deranjeaza atunci va fi suficient pt tine.
    poate fi considerat un c650 cu 3d in plus,diferenta de pret in plus pt acest 3d e aprox. 1350ron (avstore :40c650=3150ron vs 40c750=4500ron).daca merita,tu decizi,alt tv 3d mai ieftin(alt brand) nu gasesti momentan(poate la anul si probabil tot de la samsung)
    un oarecare avantaj(momentan doar la samsung si sony)este conversia din 2d in 3d,adica poti vedea filmele si juca jocurile 2d intr-un efect 3d(bineinteles ca materialul 3d original este mult mai impresionant vizual decat acest pseuddo efect 3d)
    daca ai noroc poti avea gratis si 2 perechi de ochelari 3d,1 in cutie(oficial e fara) si unul obtinut online.

  13. #13 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Vai ce m-am dezumflat! Nu am bani decat pt asta si tineam atat de mult sa joc GT5 peste o lua in 3d!

  14. #14 SP
    Junior Member gabi nechita's Avatar
    daca ai spus-o doar la misto,nu aveai motiv(am incercat doar sa te ajut cu niste info in plus)la intrebarea pusa de tine.

  15. #15 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Daca faceam misto nu iti mai multumeam, am vorbit cat se poate de serios. Repet, la televizorul asta 3d-ul pt mine e esential, input lagul conteaza f mult pt ca o sa-l folosesc pt jocuri in special. Ori din ceea ce mi-ati spus tu si AlanPoe nu mai sunt convins sa-l cumpar. Eu am un Samsung LE 32N71 pe care il folosesc pt jocuri; daca input lagul este la fel ca al acestuia eu as fi multumit. In ceea ce priveste crosstalk-ul ramane de vazut daca ma deternina sa nu-l cumpar.

  16. #16 SP
    Junior Member gabi nechita's Avatar
    ok,nu eram sigur de reactia ta.
    legat de problema lagului,te sfatuiesc sa intri pe avforums si sa citesti topicul dedicat acestui tv(asta ,daca ai timp).
    sunt multe posturi -sfaturi-pareri ale celor ce detin acest tv ,legate de acest subiect.

    in principiu ,in modul games e ok,se simte ceva lag in shootere-simulatoare,pt alte jocuri mai statice(aventura-rpg-strategii....)nu e nici o problema.
    acum pt shootere ofline,probabil nu e bai(e acceptabil,merge s-asa!)dar pt online conteaza orice mica intarziere de reactie.
    dar inteleg ca lag mare au cam toate lcd-urile 2d cu aceasta tehnologie 100-200hzmotion plus(lagul e din cauza acestei tehnologii,care cu exceptia unei emisiunilor de sport activ,mai mult strica =efect soap opera , in general nu prea e folosit de utilizator),asa ca vezi la un prieten care are un tv hd non3d-doar 2d ca sunt destule pe piata inca de anul trecut,gen:b(c)650,lh5000,sl8000...daca lagul pe care il are acel tv in joc, e suparator pt tine.
    altfel singura solutie tv 3d pt jocuri e plasma 3d(aici ai mai mult sau mai putin ,problema burnig-ului ).cel mai bun tv3d pe 2010 e plasma panasonic vt20(deja a aparut pe piata noua generatie gt20 ce are in plus conversia 2d-3d)dar pretul e cam dublu samsungului c750.

  17. #17 SP
    Junior Member Inreality's Avatar
    Vreau sa-mi cumpar si eu Tv-ul Le40C750, din ce am citit pe net parerile sunt impartite asa ca am dat fuga pe la magazine sa-l vad in actiune, L-am gasit la media galaxy sau altex mai nou, 2d-ul se vede f bine desi in magazin pe el rula un dvd, un angajat mi-a adus ochelarii ca sa testez 2d->3d , efectul este vizibil dar nu cazi pe spate cica la filmele full hd conversia ar merge mult mai bine ( oare sa fie adevarat ? ), problema este cand mi-am pus ochelarii la ochi palpaiau foarte tare si foarte enervant asa ca i-am dat jos si m-am uitat la ei cand ce sa vad o lentila era sparta si lipita cu banda adeziva , era cica singura pereche de test de pe akolo si cel de acolo mi-a spus ca din cauza asta este palpaitul acela si cica din cauza luminii de la ei ( oare sa fie adevarat? ) Palpaitul acela era in ochelari si nu pe ecran !!! Asa ca as ruga pe cine detine deja un astfel de tv poate sa-mi spuna la el cum se comporta si daca vanzatorul acela are dreptate sau nu ! Apropo nu sunt o persoana exigenta dar palapaitl ala era chiar foarte deranjant !

  18. #18 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by Inreality View Post
    Vreau sa-mi cumpar si eu Tv-ul Le40C750, din ce am citit pe net parerile sunt impartite asa ca am dat fuga pe la magazine sa-l vad in actiune, L-am gasit la media galaxy sau altex mai nou, 2d-ul se vede f bine desi in magazin pe el rula un dvd, un angajat mi-a adus ochelarii ca sa testez 2d->3d , (...) Asa ca as ruga pe cine detine deja un astfel de tv poate sa-mi spuna la el cum se comporta si daca vanzatorul acela are dreptate sau nu ! Apropo nu sunt o persoana exigenta dar palapaitl ala era chiar foarte deranjant !
    Salut, raspund punctual:
    - 2D se vede intr-adevar foarte bine, cu negru profund, detalii exceptionale pentru un LCD si algoritm 200 Hz foarte bun (Motion Flow) dupa ultimul update firmware;
    - Ochelarii NU palpaie, nu vei distinge absolut nimic legat de ochelari afara de cazul in care sunt defecti (de altfel, ai remarcat chiar tu in magazin ca aceia aveau o problema);
    - NU cumpara TV-ul pentru functia de conversie 2D -> 3D, este un "gimmick", o jucarie de marketing, rareori functionand in asa fel incat sa-ti creeze iluzia de profunzime;
    - Remarc ca este destul de comun la acest model o anumita neuniformitate a retroiluminarii (defect descris si ca backlight bleed). Este un risc asumat, cu atat mai mult cu cat nu vei putea constata imediat aceast defect, retroiluminarea este efectuata cu lampi catodice fluorescente reci (CCFL - Cold Cathodic Fluorescent Lamps) asa ca eventualele imperfectiuni apar intre 30 minute si 2 ore de la pornirea aparatului, dupa ce lampile se incalzesc.

    Ca raport calitate pret modelul este in continuare imbatabil, insa eu personal daca as putea alege din nou m-as orienta catre plasma Panasonic TX-P42VT20, cu pret si diagonala comparabile.
    DE ce nu l-am ales si eu pe acela? Simplu, la momentul achizitionarii tv-ului (august 2010) pur si simplu nu exista acel model .

    Good shopping! Spune-ne si noua ce-ai hotarat!

  19. #19 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    , am uitat sa mentionez ca l-am cumparat si eu prin Noiembrie l-am luat de la amazon ( link mai sus) a ajuns in 2 zile
    In cutie sunt de gasit si o pereche de ochelasi Sumsung dar nu inteleg de ce au baterie..la ce este functionala? care este diferemta dintre cei de �1.00 si cei de �80.00 cu baterie ca cei primiti cu televizorul?
    Despre televizor pot spune lucruri bune, Se vede asa cum mi-am dorit, canalele HD se vad in HD intradevar ( sunt vreo 5), internetul merge perfect , eu folosesc BBC iPlayer foarte des urmarind serialele preferate (UK) , PIP este functionabil dar ma enerveaza ca nu poti face ca a doua imagine sa fie selectabila la Source si nu ca Chanel , eu neavand Chanels pe TV , am doar satelit care intra in HDMI.., ma gandesc ca aceasta ultima''problema'' o sa fie remediata la un Update
    In rest numai de bine, imi place tv-ul

  20. #20 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    @RobertDinu: Ochelarii pentru Samsung-ul tau sunt ACTIVI (shutter speed glasses, look-it up ). Cele doua lentile sunt doua ecrane LCD miniaturale care iti obtureaza privirea, alternativ, pentru ochiul stang si cel drept. Asta este principiul de functionare.

    Ochelarii pot fi cu baterie si reincarcabili, dar nu exista ochelari activi care sa coste �1.00, probabil ca ti i-au trecut pe factura cu 1 Gbp pentru ca erau oferta/ bundle. Ai grija sa-i si opresti din cand in cand, altfel ai sa afli foarte repede la ce foloseste bateria . Tine apasat pe butonul de power al ochelarilor pana cand ledul clipeste de trei ori. Ca sa-i redeschizi apasa scurt pe acelasi buton.

    Nu se va modifica functia PiP printr-un update, nu se poate ce vrei tu. Cu un televizor cu un singur tuner, poti vedea in imaginea secundara doar o sursa externa sau un canal TV. Iti recomand sa soliciti furnizorului de servicii TV un card pe care-l poti introduce in TV, in felul asta vei folosi tunerul DVB-T/S incorporat in TV, introducand direct cablul de la antena in TV.

    Sa-l stapanesti sanatos!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Ajutor decidere achizitionare telefon By LeicaBogdan in forum GSM
    Replies: 17 Last Post: 04-07-2013, 13:44
  2. Dilema achizitionare Tv Led By Mo- in forum HiFi
    Replies: 7 Last Post: 29-03-2011, 11:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts