Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 22 of 74 FirstFirst ... 12 20 21 22 23 24 32 72 ... LastLast
Results 421 to 440 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #421 SP
    Member marv's Avatar
    acum o luna va intrebam ce TV pana in 1600 RON as putea sa cumpar pentru consola mea. Intre timp am mai strans niste bani si as vrea sa va intreb ce as putea cumpara cu 2500 RON. Mentionez ca as vrea ceva 4K.

    Pana acum m-am uitat la asa ceva, dar alte pareri ar fi mai mult decat bine-venite:

    Televizor Smart LED Ultra HD, 101 cm, SAMSUNG UE40JU6440 | ALTEX

    Televizor Smart LED LG 108 cm, 43UF6407, 4k Ultra HD - eMAG.ro

    Televizor LED Smart Samsung, 101 cm, 40JU6000, 4K Ultra HD - eMAG.ro

    ---------- Post added 28-12-2015 at 22:25 ----------

    M-am mai interesat si lumea recomanda televizoarele Full HD in loc de 4K, pentru ca inca nu avem la ce folosi 4K-ul mai ales in Romania.
    Partea de Smart nu e asa importanta pentru mine, mai mult cred ca o sa-l folosesc pentru jocurile de PS4.

    Acestea sunt cele peste care m-am uitat (Full HD), dar as aprecia orice sugestie:

    Televizor LED Smart Samsung, 101 cm, 40J5200, Full HD - eMAG.ro

    Televizor Smart LED Sony Bravia, 102 cm, 40R550C, Full HD - eMAG.ro

    Televizor Smart LED Full HD, 101 cm, Sony BRAVIA KDL-40W705C | ALTEX

  2. #422 SP
    Member flightcrank's Avatar
    40w705c,vezi ca are pret bun si la diagonala mai mare.

    Trimis de pe al meu E2303 folosind Tapatalk

  3. #423 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @marv

    Cred ca am mai scris cu privire la acest subiect (aici si aici).

    In acest price-range iti recomand un Samsung (aceasta generatie de UHD-uri este destul de reusita, au TV-uri mai mult decat decente chiar si pe acest segment de pret).
    LG-urile nu prea mi-au placut (sunt cam "puturoase" si cam "sterse").
    Ti-as recomanda un Sony dar mi-e teama ca risti sa platesti prea mult pentru brand si nu neaparat pentru ceva superior.
    Dar na, fiecare cu ale lui, depinde foarte mult ce panou au, mergi si vezi fiecare TV in parte, cauta niste recenzii pe net.
    Totdata ma gandesc ca vei folosi TV-ul nu doar pentru jocuri. Trebuie luat si acest aspect in considerare.

    Succes la cautari !

    PS: eu obosesc daca ma joc foarte mult pe TV (spre deosebire de monitor), dar asta e o alta discutie..

    LE: acel 40W705c este urmasul lui 42W705/706B, un TV cu un timp de raspuns bun (asta l-a vandut cel mai bine), pe hartie pare un display extraodinar (mai multe detalii aici).
    In practica insa lucrurile stau altfel.
    Testat personal: este praf pe partea de SMART, incet al dracu, se vede chiar patratos as zice (te sfatuiesc de exemplu sa te duci sa-l vezi intr-un Media Galaxy si apoi sa te duci sa vezi un UHD, oarecare, nu neaparat un Samsung, ai sa fii surprins de niste lucruri), de auzit se aude meh..
    Din punctul meu de vedere este un TV pentru o era trecuta.
    Dar daca il gasesti la un pret bun, doar pentru console gaming (cele enumerate mai sus nu au treaba cu jucatul pe consola), poate fi o achizitie inspirata (chiar daca $ony l-au micsorat de la 42" la 40" pe generatia curenta).
    Nu am mai urmarit produsul, poate cu un update ceva s-au mai schimbat lucrurile, nu vreau sa vorbesc "cu pacat".

  4. #424 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Guys,

    E ceva ce ati recomanda ca si TV UHD din Revolutia Preturilor de la emag? Ma intereseaza sa fie ok dpdv input lag pentru ca in mod evident va fi legat la consola. Ca si diagonala 48"-50".

  5. #425 SP
    Member dtancu's Avatar
    Aoleu ce ma mănâncă palma la OLED-urile E6 ale lui LG de la CES 2016.....
    Vedem in martie prețurile la E6/G6. E clar ca G6 va fi out of reach, dar E6....hm.

  6. #426 SP
    Member piratu360's Avatar

    Un TV nou pentru consola mea!

    Ce parere aveti de modelul asta? http://www.pcgarage.ro/televizoare-l...evizoare%20LED

    Il vreau pentru filme in special dar o sa fie folosit si pentru gaming.

    Daca il detine cineva as aprecia niste pareri.

  7. #427 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Am nevoie de un nou televizor folosit in mare parte pentru gaming dar si filme from time to time. Bugetul e limitat, pana in 1500 de lei. Ce companie recomandati pe partea de low end? Pana acum Philips mi-au oferit cele mai bune oferte, dar sunt okay produsele lor?

  8. #428 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Espiritus: De cand Philips nu mai e de fapt Philips, eu unul nu am dat decat de porcarii din partea lor. Mai ales in gama care te intereseaza pe tine... sunt cele mai LENTE TV-uri ever! Update-uri din parti, majoritatea au unghiuri de vizualizare dezastruoase... procesarea pe SD e sub orice critica. Nu-ti recomand. Mai bine iei un LG sau orice altceva la banii aceia. Oricum la bugetul acela sa nu te astepti la nimic bun, mai ales de la un smart tv. Mai bine iti iei un non-smart si un nVidia Shield sau un Android pe USB or something...

    piratu360: nu cunosc modelul acela, dar vad ca il gasesti mai ieftin cu vreo 140 RON: Televizor Samsung UE50H6400.

  9. #429 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by EspiritusSanctus View Post
    Am nevoie de un nou televizor folosit in mare parte pentru gaming dar si filme from time to time. Bugetul e limitat, pana in 1500 de lei. Ce companie recomandati pe partea de low end? Pana acum Philips mi-au oferit cele mai bune oferte, dar sunt okay produsele lor?
    Pai văd că ai găsit
    http://www.consolegames.ro/forum/sho....php?p=1349036

  10. #430 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Guys, oarecum la subiect, cum prind un wallmount de TV de 50-60'' pe un perete de rigips? Exista in România prin Altex&co suporți pentru asa ceva?

  11. #431 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Espiritus: De cand Philips nu mai e de fapt Philips, eu unul nu am dat decat de porcarii din partea lor. Mai ales in gama care te intereseaza pe tine... sunt cele mai LENTE TV-uri ever! Update-uri din parti, majoritatea au unghiuri de vizualizare dezastruoase... procesarea pe SD e sub orice critica. Nu-ti recomand. Mai bine iei un LG sau orice altceva la banii aceia. Oricum la bugetul acela sa nu te astepti la nimic bun, mai ales de la un smart tv. Mai bine iti iei un non-smart si un nVidia Shield sau un Android pe USB or something...

    piratu360: nu cunosc modelul acela, dar vad ca il gasesti mai ieftin cu vreo 140 RON: Televizor Samsung UE50H6400.
    Pai nu vreau smart, ma intereseaza numai calitatea imaginii. Pentru functii extra conectez laptopul la el. Zici ca LG e mai ok? Ei stiu ca au modelele alea superbe cu OLED, insa pe gama de televizoare ieftine nu am auzit de bine despre ei.

    Dante, eu am fost doar in trecere prin Bucuresti, nu aveam cu ce sa duc televizorul ala acasa. Din pacate...

  12. #432 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pai puteai să le spui sa il trimită la tine în oraș, eu așa am făcut cu un robot de bucătărie în trecut

  13. #433 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Guys, oarecum la subiect, cum prind un wallmount de TV de 50-60'' pe un perete de rigips? Exista in România prin Altex&co suporți pentru asa ceva?
    In principiu NU prinzi un TV folosind un wallmount direct pe un perete de rigips pentru ca exista riscul ca greutatea tvului sa largeasca gaurile, in timp. Practic, tv-ul va aluneca sau se va inclina. Solutii alternative: cauta sa adaptezi un ceiling mount la grinda de deasupra peretului de rigips.

    Pentru a-ti raspunde la intrebare punctual: exista niste molii pentru rigips, niste suruburi cu diametru mare si profunzime mica cu infiletare manuala, dar nu as recomanda asa ceva pt un tv, de fapt pentru nimic mai greu decat un tablou. Ca alternativa, ai putea folosi niste suruburi cu piulite prinse de ambele parti ale peretelui, gaurindu-l. Asta ar reduce riscul alunecarii pt ca incarcarea se face pe mai multe puncte, insa riscul largirii gaurilor ramane.

  14. #434 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pe rigips nu am mai prins TV-uri pana acum, doar in pereti obisnuiti si nu m-as fi gandit ca trebuie altceva in plus in afara de "moliile" de care amintesti tu. Dupa cautari scurte pe net am gasit cum americanii isi prind TV-uri si orice prostie pe rigips similar, caz in care m-am gandit ca nu e mare scofala. Ma gandeam ca in kit-ul unui wallmount gasesti suruburi si prinderi pentru un perete obisnuit cat si pentru rigips. In acelasi timp, am niste dulapuri de bucatarie foarte grele prinse direct in rigips, si ma gandeam ca asa cum au tinut alea deja de vreo 4-5 ani, fiind incarcate cu vesela si alte prostii, un TV de pana in 20-30kg nu ar trebui sa fie cine stie ce problema.

    Ideea este de a prinde TV-ul de perete pentru a putea ascunde toata cablaraia pe dupa rigips si sa dea senzatia de "plutire". Ce zici tu cu un ceileing mount ar face treaba mult prea incarcata.

  15. #435 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Probabil dulapurile de care amintesti tu sunt prinse in partea de sus a peretelui, la cel mult 20 - 25 cm de tavan, adica exact in zona grinzii de beton.

  16. #436 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Oh la naiba, poate reusesc atunci cu ceva suruburi mai lungi sa prind direct de peretele din spatele rigipsului, dar daca distanta intre perete si rigips e prea mare banuiesc ca nici asta nu se poate ca poate ceda/indoi/etc. Mama ei de treaba, vreau sa fac treaba asta neaparat

  17. #437 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Scuze de off-topic, dar m-am lovit si eu de chestii de genul asta. Odata pt. ca am unii pereti din rigips, si a doua oara la exterior, unde e cam aceeasi problema din cauza termosistemului. Solutii:

    - daca in spatele rigips-ului ai totusi grinda (beton, lemn, caramida), ai putea incerca cu niste suruburi foarte lungi, dar iti recomand ca in capat sa pui acele "molii", pentru ca daca lasi acel diblu clasic in timp se va lasa. Din pacate cu acele molii faci niste gauri imense (pentru ca asta e rolul lor, de a se "expanda" mult mai mult decat un diblu normal).

    - gasesti unde ai puntile de sustinere ale rigips-ului si folosesti acolo sisteme de prindere pe metal (de obicei pe asa ceva se tine rigips-ul). Eventual intre doua punti verticale, mai faci tu una orizontala (sau mai multe daca vrei sa fii sigur) si pe ea prinzi suportul. Din pacate asta inseamna ca o sa ai ceva de taiat/montat, revopsit, etc...

    - o alta solutie (si in opinia mea cea mai interesanta/moderna), iti faci un suport de tip "float". Am vazut ceva de genul asta la unele TV-uri, care folosesc sticla in partea de jos, pentru a-ti da impresia ca "stau in aer". Desigur, o sa te chinui cu cablurile, dar nah...

    - sau iti faci un suport bine gandit, in care sa pui in partea de jos boxa centrala, receiver, consola, si ce mai ai tu... si sa se continue cu suportul pentru TV. Mie imi pare rau ca nu am facut ceva de genul asta acum cand m-am mutat... mi-a venit prea tarziu ideea. In felul asta nu mai ai niciodata nevoie de suport de perete si nici nu trebuie sa schimbi de cate ori treci la diagonale mai mari...

  18. #438 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    O sa ma documentez despre primele doua chestii si o sa vad ce pot face, macar cand intreb constructorul sa stiu si ce sa-l intreb. Ideea la mine e de a avea televizorul pe perete, iar in spatele lui o gaura pentru cabluri, cabluri care se duc prin spatele rigipsului pana in partea de jos unde sa mai fac o gaura ca sa iasa cablurile si sa mearga intr-un corp in care sa stea ascunse console, receivere, jocuri, etc. Nu vreau sa se mai vada nici consolele, nici jocurile, nici receivere, routere, nimic, totul sa fie ascuns perfect si fara niciun cablu la vedere.

    Ceva de genul:
    Attached Images Attached Images 51bca82ad9127e24d2001045._w.700_s.fit_.jpg

  19. #439 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In cazul asta poti sa tai si sa scoti frumos o bucata mare de rigips, pui in locul sau un PAL serios, eventual dublat (la aceeasi culoare cu peretele)... si poti sa-ti agati linistit orice vrei si sa treci cu ce fire vrei tu prin spate. Sau daca ai suficient spatiu poti sa-ti faci un fel de dulap incastrat in perete (ca sa poti avea oricand acces la ce ai in spate).

  20. #440 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @EspiritusSanctus, la ~1500 lei, optiunile sunt relativ limitate dar sa stii ca poti gasi un TV decent.

    Iti recomand un Samsung (de 32 inch) seria J5500/J5600, se incadreaza perfect in acest buget.
    Direct LED (prefer peste Edge LED, risc de clouding mai mic), quad core, alb uniform, negru destul de negru (are micro dimming), gri decent, contrast ok, culori vii, imagine buna/naturala, sunet stereo decent (2 boxe de 10W), decodare DTS.
    Pe partea de soft (capitol la care Samsung nu excela in trecut) Tizen se descurca bine (are nevoie insa de de 2-3 secunde, timp bootare).
    Sper sa nu vorbesc prostii, dar in game mode are sub 30ms input lag.. foarte ok (ma gandesc ca esti interesat si pentru jocuri).
    Nu gasesc nimic in engleza, dar poti folosi translate direct din browser, aici.
    Nu am mentionat nimic de design.. arata foarte ok, decat picioarele alea tip "stea" de pe generatia trecuta.

    PS: nu te sfatuiesc sa iei LG, sunt cam "puturoase".. atat pe partea de timp de raspuns cat si pe partea de soft.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 22 of 74 FirstFirst ... 12 20 21 22 23 24 32 72 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts