Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 41 of 224 FirstFirst ... 31 39 40 41 42 43 51 91 141 ... LastLast
Results 801 to 820 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #801 SP
    Junior Member stavros77's Avatar

    Salutare

    Salutare! Bine v-am gasit! Imediat ce m-am documentat de pe acest forum dar si de pe e-cigarette-forum.com despre eT ,am achizitionat astazi tigara Evolution de la intellicig.com UK prin distribuitorul din Romania si optional 10 cartuse, lichid nu aveau in stoc.
    Prima impresie OK, cred ca ma voi obisnui repede cu ea.Deja am consumat 3 cartuse in 4 ore de "fumat" binenteles cu ceva pauze.
    Sant multumit, nu-mi ramane decat sa caut un furnizor de e-lichid de calitate.Sa vad in timp cat ma tin bateria si atomizorul,sper sa fie asa cum le prezinta producatorul.
    Nu am gasit pe nicaieri si nici distribuitorul nu a stiut sa-mi spuna cat e curentul acumulatorului (mA). mi-au spus ca tin 7 ore "fumat" continuu.
    Ok, sper sa revin si cu alte informatii legate de eT.

  2. #802 SP
    Junior Member daniella4's Avatar
    Multmesc mult LucianCM; am sa studiez varianta dse801

    ---------- Post added at 09:36 PM ---------- Previous post was at 09:32 PM ----------

    [[Inca ma gandesc la o modalitate reconditionari atomizoare, (in serie), facand din rezistenta nichelina, o piesa de schimb, la fel ca orice alta rezistenta [/QUOTE]

    WOW, e impresionant intr-adevar!


    ..in cazul in care treceti pe productie "de serie" ma inscriu si eu!

  3. #803 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Am scos nichelina si cu ajutorul unei sarme de 1mm grosime, am adus nichelina in forma de spirala, 5-6 spire, (nu am folosit nici un fel de miez, deoarece nichelina poate sta in spirala si fara)
    Miezul ala pe care este infasurata rezistenta din cate stiu eu este din fibra de sticla si are rolul de a conduce lichidul din plasa la rezistenta si sa mareasca randamentul.

  4. #804 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Da, e adevarat
    2 greseli am facut la reconstruirea atomizorului

    1 - Nu am folosit miez termorezistent defel si riscam sa-mi stric bateriile, fara acel miez pe care e infasurata nichelina, e-liquidul se duce f. usor prin fanta de absortie a atomizorului, direct la contactii bateriei. Am de gand sa achizitionez de pe net, un snur termorezistent, din fibra de sticla. Azbest-ul nu-i bun, e f nociv.

    2 - Rezistenta de nichelina extrasa din acel uscator de par, am masurat-o cu micrometrul si are o grosime de 0,8mm, Originalul are 0,5 - 0,6. Valoarea reala e chiar de 0,4 dupa cum m-am mai informat, eu am masurat-o dupa uzura, cu depunerile de oxid de crom si carbon si a iesit cam la 0,6 (la fel, se poate comanda nichelina de calitate de 0,4 de pe net).
    - Originalul are 5-6 spire, si eu am pus tot 6 spire si dupa mai multe teste am constatat ca-mi consuma bateria de 2 ori mai repede iar cu 3 spire functioneaza OK la baterie (folosind nichelina de 0.8 mm)

    masuratorle mele au iesit cam asa:
    cu originalul de 0,4mm: 1cm nichelina 25.12 ohm / pana la 200 grade C 0.382 Amp
    iar cu cea de 0,8mm 1cm nichelina 66.29 ohm / pana la 200 grade C 0.230 Amp

  5. #805 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    la toate masuratorile facute de mine rezistenta atomizoarelor a fost ~2-4 ohm (in functie de model/firma, valoarea cea mai mica am intalnit-o la Dura C). Doar atomizoarele care au avut lipitura rece rezistenta a ajuns pe la 30 ohm dar aceste nu functionau - nu incalzeau...

  6. #806 SP
    lct
    Junior Member lct's Avatar
    La fel si eu, am masurat cateva rezistente de atomizor si am constatat ca:
    -majoritatea au intre 6-8 ohmi (la pipa am observat ca este putin mai mare, la 7-9 ohmi)
    -diametrul nichelinei intre 0,15-0,20 mm
    -diametrul de infasurare intre 1,2-1,4 mm
    -nr. de spire nichelina 7-10 spire
    obs: mai mult ca sigur nu avem toti la fel etalonate ohm-metrele, de aceea este bine sa tinem cont de valoarea initiala ale rezistentei, asa cum ar fi ea, mai mult sau mai putin reala, pe care sa incercam sa o obtinem si la rezistenta confectionata de noi.

    Am confectionat si eu de cateva ori rezistente, conform celor 2 pasi pe care ii descriu mai jos:

    1. Ca sa fie umezita in permanenta rezistenta de nichelina si pe interiorul infasurarii, se poate infasura (cum remarca si LucianCM) pe fibra de sticla, obtinuta din plasa care se aplica peste polistirenul expandat folosit la izolarea peretilor. Plasa se vinde la orice mag. cu materiale de constructii; plasa este compusa din doua grosimi de fir. Folosesc firul mai gros astfel:
    -pentru a lucra usor cu el, il tai la o lungime de minim 15 cm
    -il impaturesc prin indoire de 6-7 ori pe lungimea de 1-1,5 cm, pentru a obtine (putin presat) diametrul de infasurare (1,2-1,4mm) si fixez impaturirea (manunchiul format) cu o penseta cu blocare
    -infasor nichelina strans pe o lungime de 4-5 mm, avand grija sa nu tangentezi intre ele spirele
    -masor rezistenta nichelinei la 1-2 mm distanta de manunchi, asa incat sa am o valoare apropiata de cea originala; daca nu am, mai pun sau scot spire
    -tai capetele manunchiului de fire de fibra cu unghiera cam la 5,5-6 mm, practic la lungimea care permite accesul in zona cilndrica din ceramica izolatoare a atomizorului.

    2. Este stiut ca lipirea cu cositor a nichelinei cu ORICE alt metal este de regula o lipitura de scurta durata, atat timp cat nichelina, avand rolul de rezistenta termica, prin incalziri si raciri repetate, pe langa ca se oxideaza, duce la slabirea contactului supus acestor mari variatii de temperatura. Este afectat chiar materialul de lipire (cositorul), acesta fiind foarte aproape de "zona calda" a rezistentei. Incurca putin cele 25 procente de Nichel din compozitia nichelinei (aliate cu 55% Cupru si 20% Zinc), care fac sa nu adere prea bine cositorul pe lipitura.
    Pentru a evita aceste lipituri "reci" practicate cu cositor+decapantul de rigoare, folosesc o metoda mecanica de a transmite curentul intre nichelina si firul intermediar de cupru. Folosesc niste mici "cilindrii" pe care-i obtin din ace de siringa cu diam. int. de aprox. 0,5-0,7 mm, pe care in prealabil ii decalesc cu o flacara de bricheta, apoi ii debitez la lungimea de aprox. 1 mm. Cum procedez:
    -dupa ce am trecut capetele spirelor rezistentei de nichelina prin izolatorul ceramic, pe partea opusa, trec unul dintre firele de nichelina intr-un sens si firul de cupru (dezizolat cam 1,5 mm), prin cilindru
    -apoi il deformez prin strangere cu un cleste de taiat; se poate folosi si unghiera (dar cu grija sa nu taiati cilindrul!)
    -tai cu unghiera restul de nichelina ce iese din cilindrul deformat
    Astfel firul de cupru si cel de nichelina sunt permanent stranse si niciodata nu se va produce o intrerupere a circuitului.

    Pentru o functionare buna, nichelina din atomizor trebuie sa fie de cat mai de calitate si sa aiba procentajul minim 25-28% Nichel si 17-20% Zinc, dar Cupru nu mai mult de 55% (care este cel mai ieftin dintre cele 3 elmente!). Acest lucru nu-l prea respecta producatorii (din nefericire fiind numai ei, cei asiatici), si ne "aburesc" cat de fiabile sunt produsele lor, in special atomizoarele.

    Scuze ptr. postul cam lung si ca am cam "batut campii" pe alocuri - a se citi "off topic".

  7. #807 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Super informatiile tale omule ....
    m-ai ajutat enorm, faza cu cilindrii de la ac de seringa e absolut super (daca ai sti cat m-am chinuit cu lipirea cupru - nichelina, si pana la urma am descoperit si eu, ca tot printr-o punctare sigura si de f scurta durata reusesc )
    Apoi plasa de care ziceai , apoi daca nu mi-am batut capul cu: De unde, din ce sa procur ...., pana la urma mi-am sacrificat o bucata din varful de fibra de sticla de la batul de pescuit doar de dragul refacerii atomizorului

    Sincer, eu nu ma prea pricep la masuratori elecronice, ce fac, fac la plezneala
    Dadusem nichelina la un batranel ce mi-e vecin s-o masoare, am scris ce mi-a zis el, apoi sunt diferente cam mari

    Ma gandesc ca s-ar putea face cu cilindii de la acul de seringa, o mufa pt inlocuirea rapida a resistentei, daca in acesti cilindrii formam o priza cu orificiile cilindrului de ceramica
    Cred ca am prea dat-o in detalii tehnice, iar subiectul topicului nu se refera doar la asta

  8. #808 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    ... si utilizati fire de cupru izolate cu material siliconic rezistent la temperatura deoarece izolatiile normale de pvc nu rezista la nici 100 grade si deoarece firele vor fi inghesuite cand veti pune la loc piesele din capatul atomizorului izolatia se poate topi si se poate produce un scurtcircuit... Si lipiturile sau cosele facute din tuburi trebuiesc izolate...

    Peste tot pe afara aceste discutii si topicuri incep printr-un avertisment ca ceea ce face fiecare din ceea ce se discuta si se exemplifica o face pe propria raspundere, etc., etc. dar asa cum s-a spus si mai sus sunt deja discutii foarte tehnice care cred ca ar trebui sa aiba un alt loc de desfasurare.

  9. #809 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Ca o paranteza, MAVO au murit de ani de zile, nu cred ca se mai pune problema etalonarii chiar si in aparatele de masura cele mai ieftine de pe piata. Iar la subiect intrebare: parerea celor care tocmai au tunat atomizoarele ... eficienta / productivitatea a crescut ori ba ? respectiv cantitatea de vapori.

  10. #810 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Da si nu prea, eu inca nu folosesc nichelina de aceeasi dimensiune ca originalul si nu-mi iese cum vreau eu
    Folosind nichelina mai groasa, se incalzeste mult mai tare (daca trag 2-3 pufuri rapide, se aude cum fierbe lichidul si golesc imediat cartusul, aburulul este prea puternic). Bateria se duce mult mai repede
    S-ar putea reface ca originalul, doar ca trebuie nichelina de calitate si la aceeasi dimensiune diametru/ lungime

    Hai ca n-o mai intind cu ale mele Sa revenim....

    Baietii de la intellicig.com cu modelul lor EVOlution 2009 se lauda ca ar fi unic si ca au ajuns la o formula f reusita datorita testelor, investigatiilor si cercetarii ET-ului
    Si ne prezinta 5 puncte forte:
    5 Unique features of The Intellicig Evolution Electronic Cigarette:
    1) Our own Smoke-Safe (TM) software
    (also provides consistent power throughout
    battery discharge)
    2) New vaporising activation device
    (totally electronic, provides perfect & consistent activation)
    3) Smart-Battery (TM) Technology
    (protects vaporiser when cartridge is expired)
    4) 4HA Vaporiser out performs & outlasts all others
    (will last typically over 12,000 inhalations)
    5) Genie Lithium Battery sourced outside China!
    (at least 600 recharges compared with others at 300)

    Oare sa fie mai buna ca toate?
    Am vazut ca atomizorul lor e putin diferit


    Am vazut mai sus o mica parere despre ET EVOlution
    Dintre cei care ati facut comparatii cu mai multe modele, ce ziceti de acest EVO? Oare merita?

  11. #811 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Oare sa fie mai buna ca toate?
    Am vazut ca atomizorul lor e putin diferit
    EVO SAU EBA !? Probabil are forma asta sa nu poata fi copiat, sa nu vada nimeni ce-i inauntru Hac ! Scuze ! Am tras o Silva negra mai devreme... Wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  12. #812 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    ...sa nu intre scame

  13. #813 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    Cred ca ne induce in eroare unghiul din care a fost facuta fotografia. Daca va uitati atent in dreapta parca se vede ca plasa nu este continua. Parerea mea este ca nici nu ar avea de ce sa fie asa, aburul trebuind sa iasa pe undeva ori daca l-ar forta sa treaca prin plasa ar "scoate" lichidul care ar trebui sa "curga" spre atomizor...

    ---------- Post added at 03:29 PM ---------- Previous post was at 03:28 PM ----------

    In rest arata la fel ca mai toate super miniurile cu atomizorul deschis vazute de mine

  14. #814 SP
    Junior Member veman's Avatar
    salutare la toata lumea!
    sunt un vechi fumator de 11 ani si de aprox. 1 pachet pe zi, iar acum un nou posesor de "Cigatronic". am cumparat un pach de 2 tigari (de fapt initial era de 1 tigare + o baterie de rezerva) destul de scump (310 lei) si cu o garantie de doar 3 luni. am mai primit si un cablu usb si un incarcator auto (asta fiindca m-am dus peste ei, direct). m-am grabit si poate am gresit sau poate doar m-am grabit. nu stiu. ceea ce stiu este ca mai am doar o rezerva si trebuie sa sar repede pana in crangasi ca sa-mi iau niste lichid d'ala ieftin (25 de lei). bun sau rau... mai rau decat un sevraj nu cred ca e. in rest... ieri seara am cumparat, iar pana acum n-am fumat nicio tigare normala ...nici macar la cafea! a... daca stie cineva: ce lichid se aseamana cu un Marlboro filter-plus?

  15. #815 SP
    Junior Member stavros77's Avatar

    Intellicig atomizor

    Am atasat foto din alt unghi.
    Attached Images Attached Images white-atomizer.jpg

  16. #816 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    Quote Originally Posted by stavros77 View Post
    Am atasat foto din alt unghi.
    Cum am banuit plasa nu acopera integral rezistenta.

  17. #817 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by veman View Post
    salutare la toata lumea!
    Salut! Chiar eram curios de calitatea cigatroanelor, stiu ca acest model ar fi distribuit exclusiv prin reteaua de farmacii Dona. Citi miliamperi are bateria !? Un lichid bun gasesti 30 ml cu 70 roni la plafarul de sub coaforul de la Orizont (Bucuresti). Scump dar ei primesc lichidul de la distribuitorii cigatroanelor. Lichidul e "comestibil". Am cumparat recent niste lichid care are gust de iarba de mare. In special chinezii si coreenii fumeaza acest fel de tigari, din iarba de mare (am fumat). Este un gust aparte. De obicei la noi este comercializat cu etichete "Virginia" sau "Flue-cured" care nici pe departe nu sint cea ce pretind a fi.

  18. #818 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Quote Originally Posted by stavros77 View Post
    Am atasat foto din alt unghi.
    Aceeasi Marie, dar cu alta palarie
    Degeaba, pana nu ne zice un "aburitor" vechi care sunt diferentele (daca sunt) n-are rost....
    Forme, prize, mufe si sigle diferite vor tot aparea

    Quote Originally Posted by stavros77
    Nu am gasit pe nicaieri si nici distribuitorul nu a stiut sa-mi spuna cat e curentul acumulatorului (mA). mi-au spus ca tin 7 ore "fumat" continuu.
    Ok, sper sa revin si cu alte informatii legate de eT.
    Acu serios, (banuiesc ca ai trecut de faza cu formatarea bateriilor), chiar te tine o baterie 7ore?

  19. #819 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Aceeasi Marie, dar cu alta palarie
    Degeaba, pana nu ne zice un "aburitor" vechi care sunt diferentele (daca sunt) n-are rost....
    Forme, prize, mufe si sigle diferite vor tot aparea
    Sa invitam un chinez pe forum Sau chinezoaica

  20. #820 SP
    Junior Member stavros77's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Aceeasi Marie, dar cu alta palarie
    Degeaba, pana nu ne zice un "aburitor" vechi care sunt diferentele (daca sunt) n-are rost....
    Forme, prize, mufe si sigle diferite vor tot aparea



    Acu serios, (banuiesc ca ai trecut de faza cu formatarea bateriilor), chiar te tine o baterie 7ore?
    Acumulatorii vin formatati direct din fabrica, nu a fost necesara formatarea.Deocamdata ambii acumulatori ma tin 1 zi intreaga ( dimineata pana seara cand ma culc)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 41 of 224 FirstFirst ... 31 39 40 41 42 43 51 91 141 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts