Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 29 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 ... LastLast
Results 81 to 100 of 565

Thread: Religii, ateism, argumente si contra-argumente

  1. #81 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    fiecare in parte o sa aibe o parere proprie care este foarte probabil ca nu i-o va schimba nimeni....asa ca e de prisos sa continuam o discutie fara sfarsit. mai ales ca sunt probleme care suprasolicita creierasele unor persoane de pe aici si care inteleg altceva decat s-a dorit.

  2. #82 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Nu am citit chiar tot, mai mult pe sarite.

    Nu stiu daca a mai scris cineva chestia asta pana acum, dar ce ma deranjeaza pe mine la omenii "religiosi" este ca imediat ce aud ca nu crezi in Dumnezeu incearca sa te convinga. Din punctul meu de vedere fiecare e liber sa creada ce vrea. Daca cineva alege sa creada in Dumnezeu sau in Allah sau in Budha, pur si simplu nu ma intereseaza, e alegerea lor si o accept. Insa cum aude cineva ca esti ateu cum incep: "Si nu te duci deloc la biserica?". "Nu stii ca o sa ajungi in iad?"

    De fapt mint. Ce ma deranjeaza cel mai mult e cand vad tarani in trafic cu cruciulite lipite de parbriz de sus pana jos. Ca si cum ar avea impresia ca sunt mai smeriti daca au 50+ cruciulite in masina. Pun pariu ca 99% dintre ei se duc la biserica doar o data pe an de paste.

  3. #83 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Nu stiu unde ai vazut tu huber intelepciunea in postul ala...

    @h0stile, Credinta de nevoie nu se poate numi credinta. Credinta e adevarata atunci cand crezi in Dumnezeu, sau intr'un ideal, sau in orice altceva, fara a avea un motiv anume si fara sa intelegi de ce doar crezi...my 2 cents.

  4. #84 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Daca ai fi inteles la ce s-a referit h0stile ti-ai fi dat seama ca esti si o doza de intelepciune.

    Dar hai gata ca deja o dam in discuti pro si contra , uziwood nu cred ca la asta se astepta cand a deschis thread-ul ci la simplu fapt ca fiecare sa isi spuna religia si sa aduca argumente .

  5. #85 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    de fapt trebuia sa vorbim despre religii dand argumente sau contra-argumente...dar deja cei "religiosi" incearca sa-i convinga pe "pacatosi" ca nu fac ce e bine..cam ce mi-a zis mie octav pe pagina de dinainte. dar el de exemplu nici n-a inteles ce incercam eu sa-i explic(NU sa ii induc)...si ma trimita sa ma joc sau ceva ..poate il atrage pe el dar eu cred ca am varsta necesara sa incep sa inteleg si sa aplic ce cred eu ca e mai bine pentru mine si ceilalti..el a inteles ca vreau sa omor oameni sau mai stiu eu ce bazaconii de parca daca nu mi-ar fi zis cineva ca e rau, eu de asta ma apucam. si pe langa chestiile astea, toti ne iau pe noi de atei, ceea ce este fals in cazul meu. daca citeati mai atent, intelegeati si o mica parte din ce am eu in cap. daca veneam si ziceam ca sunt catolic sau musulman, nu se mai lua nimeni de mine pentru ca asta e o religie cu reguli stricte, si e aiurea sa te bagi in ea. dar pentru faptul ca nu suntem de acord cu multe dintre ce se incearca sa ni se impuna, suntem persecuati de parca prin ceea ce credem noi nu se mai invarte pamantul.

  6. #86 SP
    Member octav's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    cum am mai spus...nimeni care iti spune ce e bine si ce e rau nu iti poate fi prieten, pentru ca nimeni nu stie cu adevarat ce reprezinta binele si raul decat pentru el insusi. nimeni nu te iubeste cu adevarat daca nu te poate lasa sa fii asa cum esti tu fara sa iti impuna ceva. asa ca da...majoritatea sunt doar niste falsi prieteni, iubiti/e,profesori, guvern, etc
    eu cred ca tu m-ai inteles gresit pe mine. scrie CLAR in postul tau ca tie nu are voie nimeni sa iti spuna ce e bine sio ce e rau si ca aia nu sunt preieteni. eu cred ca, din contra ei sunt prietenii tai adevarati.

  7. #87 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    nu ...n-ai inteles adevaratul mesaj. tu ai inteles numai ce e la suprafata, ce se intelege cel mai rapid dupa ce citesti. tu te referi la mesajele alea cu "nu e bine sa mananci cu degetele; nu e bine sa injuri"... eu ma refer la indoctrinari, la tot ce ni se spune despre Dumnezeu la biserica, sau mai stiu eu pe unde, tot ce suntem invatati sa facem pentru ca daca nu o facem, Dumnezeu cel bun ne da in cap. uite un exemplu. si iti mai dau daca vrei dar asta cred ca e cel mai simplu de explicat referitor la legi si reguli :de ce nu m-as uita la femeia altuia? i-o fur cumva daca ma uit ? i se face aluia rau si crapa?..cu ce strica ? daca Dumnezeu chiar nu ar fi dorit sa existe frumusetea exterioara,astfel incat sa nu ne mai uitam unii la altii, nu ne-o mai oferea , corect? si asta se spune ca e regula: nu pofti la femeia altuia. oau!..uita-te la fenomenul de la Ierusalim din fiecare an, de Paste. cand coboara acele lumini si iese popa cu tortele aprinse. tu crezi ca Dumnezeu ofera acest miracol multimii aleia de bastinasi adunati sa-si dea coate in gura sa isi bage fata in foc? nu! eu zic ca Dumnezeu ofera acest miracol celor care inca mai au credinta aia pura, pentru a le intari si mai mult credinta, restul sunt si asa pierduti in mizilicuri de genul :inchina-te cand treci pe langa o biserica. astia sunt cei care nu mai fac nimic natural. sunt cei care fac chestiile astea pentru ca cineva le-a spus ca TREBUIE. sunt cei care nu au propria constiinta.ei nu mai pot intelege de fapt ce reprezinta Dumnezeu. de-alungul timpului oamenii au tot aduagat povestiri si obiecte "sacre" astfel incat sa se autoconvinga de faptul ca ei au adevarata credinta. gandeste-te...daca un individ sta singur si plouat ca nu i-a mers ceva sau ca i-a murit pisica si se duce afara si se plimba, iar pe drum zice :"Doamne, da-mi un semn ca o sa fie bine".. si deodata se aprinde lumina de pe strada pentru ca era cu senzori si el trecea pe-acolo..nu zice omu ala ca e un semn divin?..si uite asa sta cu speranta puerila in ceva ce poate nici macar nu e un fenomen natural. sau cum ni se spune noua prin diverse locuri: sa-ti fie frica de Dumnezeu ca daca gresesti te pedepseste! ..poftim?! adica asta imi face mie cu atata bunatate? ma pedepseste? multzam frate, m-ai lamurit cum sta treaba in capu tau.

  8. #88 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    huber, dar tu inteleptule cati ani ai? ca nici tu nu ai mai mult de 16

  9. #89 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Pai tocmai ca nu am venit eu mare '' scula '' aici ca sa incerc sa conving oameni ca nu exista Dumnezeu asa cum ai facut-o tu ( asa cum ti-au reprosat multi useri in niste posturi ). Cat despre varsta am mai multi de 16

  10. #90 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Usor, cu calm... nu va impacientati. Nu e nevoie de injurii...

    Ca sa nu se supere nimeni, o sa-i rog pe cei care l-au vazut pe Dzeu sa le explice celor care nu cred sau nu l-au vazut. Astept cu interes prezentarea (poate fi si in PowerPoint).

    P.S. Visele sau jocurile gen God of War nu se pun !

    Later edit: The spirits have spoken. Thread cleaned.

  11. #91 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar

  12. #92 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    O sa fiu sincer si poate umpic prea dur dar din punctu meu de vedere o mare parte din "crestini" cam aproape a oricarei religi (nu is incluse totusi toate) is cei mai mari ipocriti (nu bag intotdeauna chiar pe toti in aceasi oala pot fii si exceptii). Vin cu tot felu de sfaturi citate etc te indeamna sa pasesti pe calea "dreapta" si ei le ignora complet in ziua de zii cu zii dar se bat cu pumnu in piept cat sunt de "crestini" (inclusiv preotii o parte din ei fiind cei mai vinovati de aceste lucruri). Parereriile mele sincere despre religie sunt urmatoarele:

    2. Unul din motivele aparitiei religiei (parerea mea) este frica omului de moarte sau mai degraba frica ca odata cu moartea totul sa terminat motiv ptr care in fiecare religie este o continuitate dupa moarte intr-un fel sau altu.
    3. Dorinta unei lumi drepte refuzul maselor de a crede ca raul poate invinge iar cand acesta sa dovedid destul de puternic in lumea "fizica" creem o lume imaginara numita iad unde ne imaginam ca insfarsit se va face dreptate.

    3. Astfel se naste religia si cativa cu cap o prelucreaza atat de bine incat reuseste sa controleze masele folosinduse de dorintele lor si sincer religia a facut o treaba bunicica in departamentu ala.
    Argument: multe din legi is bazate pe principii din biblie.

  13. #93 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Stii ce imi place cel mai mult la voi (copiii de pe consolagames), felul in care fiecare copil de 15 16 17 ani este un expert in doctrine Biblice.
    Evident, sunteti impratiti in doua categorii, credinciosi si necredinciosi. Credinciosii sunt in mare parte ipocriti, care dupa cum zicea Witchalok au cruci pe parbrizuri si isi fac cruce cu multa smerenie de fiecare data cand trec pe langa biserica cu masina dar aceiasi oameni pot fi vazuti injurand prin intersectii.
    Necredinciosii, dintre toti cei care va credeti necredinciosi sunt convis ca cativa(daca nu toti) sunteti nehotarati, folositi aceasta metoda ca sa va diferentiati de cei din generatiile precedente("batranii cei prosti"). Culmea, tot acesti "necredinciosi" sunt aceia care intra in exament cu un pumn de cruci in mana, rungandu-se la Dumnezeu mai ceva ca Papa de Paste.

    Concluzia, ipocriti sunt peste tot iar daca prin threadul acesta vreti sa demonstati ceva, veti resusii doar sa demonstrati ce fel de ipocriti sunteti.

    Strike105x, ce numaratoare ai facut acolo... greu cu matematica asta(joke)

  14. #94 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by reborn2603 View Post
    Necredinciosii, dintre toti cei care va credeti necredinciosi sunt convis ca cativa(daca nu toti) sunteti nehotarati, folositi aceasta metoda ca sa va diferentiati de cei din generatiile precedente("batranii cei prosti"). Culmea, tot acesti "necredinciosi" sunt aceia care intra in exament cu un pumn de cruci in mana, rungandu-se la Dumnezeu mai ceva ca Papa de Paste.

    Concluzia, ipocriti sunt peste tot iar daca prin threadul acesta vreti sa demonstati ceva, veti resusii doar sa demonstrati ce fel de ipocriti sunteti.

    Strike105x, ce numaratoare ai facut acolo... greu cu matematica asta(joke)


    Intradevar greu cu matematica am schimbat ordinea si am uitat sa schimb si numerotarea...

    Interesanta si adevarata observatia din quote ^^, dar nu cred ca se aplica doar la CG ci as zice chiar world wide.

  15. #95 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Thread-ul asta o sa fie la fel ca si credinta in concluzien-o sa moara niciodata...

  16. #96 SP
    Member sentyno's Avatar
    Si asa si trebuie sa ramana weriwulf
    Eu unul de fel sunt credincios, cred in dumnezeu, in iisus . Dar chestiile care nu le gasesc vreo relevanta as sa le enumar mai jos . Si cu ocazia asta poate gasesc si cateva raspunsuri .
    1) - Consider ca Biserica este un fel de "undercover media" . SI de aici incepand tot felul de chestii .
    Sa luma biblia spre exemplu . Contine multe chestii eronate . Si in ce sens ? din cate am citit, mai ales si pe wikipedia sunt foarte multe chestii care nu se potrivesc. Data diferite, nume, un numar anume de oameni, locatii diferite . Si acesta datorita faptului ca fiecare a spus cum a vazut, cum a auzit .
    Acum cativa ani teologii crestini au vrut sa purifice bibila ? de ce ? simplu, continea greseli .
    2) - De ce sa ma duc sa ma rog in biserica ? Dumnezeu este peste tot, nu in case de piatra si lemn .
    - De este biserica improdita cu aur ??!
    3) - De ce avem preoti ? De ce am nevoie de un om sa imi arate cum sa ma rog lui dumnezeu ?
    Preotii - Sincer nu le inteleg rostul . Se crede slujitor al domnului si e imbracat in haine cu fir de aur ?coroane cu safire, rubine, sceptre . Pai se spune ca Iisus avea niste carpe pe el ca haine .
    Cum sa ma duc la un astfel de om sa`mi ierte pacatele ? Ce putere are ?
    Sa ma duc la popa sa ma spovedesc ca sa ma ierta dumnezeu . Cat de naiv eram cand eram mic .
    Pai asa zisul popa ultima data cand a venit de paste, dupa ce a dat cu "agiasma aia ii zice lu tata
    - Ne dati si noua putina apa ?
    Tata - da, aici in bucatarie .
    Eh intra ala care era cu el, nu stiu cum ii zice, si umple ibricul ala cu apa .
    La care popa de colo AI inmultit agiasma ? Ca sa vedeti si voi [ bine cine crede in apa aia ], vine in casa ta, arunca cu apa sfinta care defapt e apa de la robinet si tu zici ca ( ne`a binecuvantat popa, a alunga spiritele rele ) .
    Sa mai zic ca alta popa din scara vecina are ditamai jeep`ul ?
    4 ) Sfintii - Noi i`am creat, nu altcineva . A facut multe fapte bune si a ajuns un sfant . Iar in data de xx.xx ii serbam ziua .
    Nu e zi sa nu fie vreun sfant .

    De ce toate astea ?
    Dar daca asa a curs prin familie, tradatie Ma inchin cand trec pe langa biserica.............dar nu`i vad logica .
    Cred ca am facut si ceva greseli gramaticale :-s e tarziu si nu mai stau sa corect acum .
    Voi astepta cu nerabdare raspunsurile

  17. #97 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Eu nu vad rostul la mai multe da ma rog, ceva inlegatura cu biblia aia ii o carte subestimata si as zice geniala dar nu datorita balivernelor ce ni le arunca pe gat in jos ci ptr urmatorul fapt interesant: nu prea exista 2 oameni care sa aiba aceasi experienta citind biblia cel putin ceva ii diferit ptr fiecare dintre ei (intr-un fel are un mod de a genera un inteles diferit ptr fiecare individ care o citeste). Cine a participat la scrierea ei om prost nu a fost.

  18. #98 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar






    ...na religie.

  19. #99 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    zeitgeistul e un documentar interesant dar....nu tot ce zboara se mananca. nu trebuie luat ca atare. trebuie rumegat un pic deoarece sunt unele lucruri care par logice acolo pentru ca cineva stie sa-si argumenteze parerile pe care vrea sa le impuna asupra altora.

  20. #100 SP
    Banned Mario's Avatar
    2 cuvinte: Petre Tutea cautati pe google si scrieti 322 de vorbe memorabile ale lui petre tutea,cititi-l si va veti da seama ca exista Dumnezeu(cei care sunt atei),si de ce trebuie sa credeti in el.Ummmm,teoria conspiratiei in religie e o panarama care vrea sa prosteasca lumea si sa-i faca pe toti atei,ca lumea asta sa se duca de rapa.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 29 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 ... LastLast

Similar Threads

  1. Contra - NES (1988) By Adrian Patrascu in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 4 Last Post: 24-10-2011, 14:15
  2. Contra: Hard Corps Uprising By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 37 Last Post: 13-03-2011, 12:54
  3. WiiWare: Contra ReBirth By Leni in forum Nintendo Wii
    Replies: 0 Last Post: 25-09-2009, 14:19
  4. Contra ReBirth Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 1 Last Post: 23-09-2009, 08:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts