Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 95

Thread: Pass PSN - inca un pas pentru eliminarea pietei Second Hand

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Pass PSN - inca un pas pentru eliminarea pietei Second Hand

    Se pare ca la "lupta" cu piata de jocuri Second Hand vine si Sony cu o "mana de ajutor". Ca sa fiu mai plastic si mai sincer, l-as considera doar inca un cui batut la cosciugul pe care EA, Ubisoft & Co. incearca sa-l duca pe cat mai repede posibil la groapa... Cosciug in care vor sa puna orice idee legata de piata de jocuri SH, de schimburi, inchirieri sau orice altceva care nu e legat de faptul ca trebuie sa-si ia si ei partea lor. Mai pe scurt, la ingeniozitatea producatorilor si publisherilor avizi dupa profit maxim prin orice mijloace, addendum-ul lui Sony este noul serviciu denumit "Pass PSN".

    Deja circula pe web imagini cu un pachet PS3 ce include Resistance 3, pe care troneaza mare un logo: "PASS PSN Network features only available in countries that have Playstation Store". Cum noi nu avem inca PlayStation Store, imi imaginez ce placere maxima va fi. Ideea se pare ca este deja pusa in practica pe PSP PSN Store in cazul jocului Modnation Racers, pentru care activarea online nu costa "decat" € 9.99.

    Pe deoparte ar trebui sa incercam sa-i intelegem pe developeri si publisheri pentru ca doresc sa-si monetizeze profiturile pentru fiecare joc vandut si revandut. Pe de alta parte, o consider o aberatie. Atata timp cat la cumpararea unei masini SH sau a unor haine SH nu platesti la producator o taxa, mi se pare anormal ca pentru jocuri sa se intample altfel. Sper sa nu ia cineva lucrurile acestea prea in serios, pentru ca altfel vom ajunge sa achitam extra taxe pe eBay pentru orice SH.

    Sunt curios ce parere aveti in legatura cu aceste miscari... mai ales avand in vedere faptul ca in cativa ani totul se va indrepta spre clouding, digital distribution and so on. Cu alte cuvinte, ce credeti despre faptul ca in curand nu vor mai exista pe aria noastra de Bazar anunturi cu "Schimb jocuri" sau "Vand jocuri", doar pentru motivul ca la fiecare joc trebuie sa mai adaugati o taxa catre X sau Y, si care nu va fi in nici-un caz mai mica de 10 USD.
    Attached Images Attached Images feel_free.jpg

  2. #2 SP
    Member Mircea's Avatar
    I say kill them all ,primul gand care mi-a venit din celebrul serial ,,Spartacus,,
    Sad news care in viitorul apropiat se vor adeverii

  3. #3 SP
    Member cristian77's Avatar
    Pentru ei,aproape totul se rezuma la bani,fiind un business,iar daca in urma dezvoltarii si punerii in vanzare a unui joc,cu tot ceea ce implica acest lucru(marketing,etc) un producator iese cam pe minus,le dau dreptate.Ar trebuii sa cunoastem detalii financiare ca sa ne putem da cu parerea mai in cunostiinta

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai stai un pic, ca nu e chiar asa. Ei scot bani vanzand un produs, da? Ei l-au vandut si au luat banii pe produsul respectiv. Faptul ca l-au dat in pierdere sau nu tine de marketingul lor. Dar faptul ca mai vor de n ori bani (n fiind egal cu numarul de eventuali posesori) pe acelasi produs (care deja nu mai este al lor, este vandut, are un alt proprietar), nu ti se pare aiurea?

    Pana acum se aplica in principiu celor cu module online... lucru la care am putea spune ca ar fi fost mai ok sa se achite o "taxa" de fiecare online player, dar in conceptia noua, la fiecare activare a jocului achiti din nou acea taxa. Adica pentru cei care au multiple conturi si mai multe console... nu e suficient ca au cumparat jocul. Ci trebuie sa achite pt. fiecare cont/consola in parte. Ceea ce e deja exagerat. Adica, ma uit la Apple si nu numai ca nu vine cu astfel de aberatii, dar fiecare joc/aplicatie cumparata de la ei, ma lasa sa o folosesc pe orice device iOS (iPad, iPhone, iPod), fara a cere nimic in plus.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu cred ca o sa aibe de castigat. Cel putin in tarile mai sarace, care se bazeaza mult pe schimburi, vanzarile o sa scada. Vorbesc de vanzarile lor oficiale din magazine si etc. Nu o sa isi mai permita atat de multa lume jocuri. Vor vinde si mai putine console. Generatia actuala de console, cu Xbox360 si PS3 nu s-au vandut impreuna atat de bine precum PS2. Asta din cauza securitatii mult mai mari decat la generatia anterioara.

    Intr-un final, ei o sa piarda mai mult decat pierd acum.

  6. #6 SP
    Member emanuel's Avatar
    stati ca eu inca nu am inteles cum vine treaba. ce inseamna exact acel "psn pass" ?
    si cum ma poate impiedica pe mine sa imi vand jocul in bazar ?

  7. #7 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Eu zic ca au luat decizia asta din cauza ca nu le merge deloc rau celor de la EA si daca tot mai pot scoate un ban in plus de ce sa nu o faca?!Personal mie nu-mi place ideea si am renuntat la titluri precum nfs sau fifa iar singurul joc pe care l-am cumparat de la ei a fost bfbc2 luat sh insa cu online pass nefolosit.

    PSN Pass, Resistance 3 bundle outed? - News at GameSpot
    Attached Images Attached Images resistance3_55747_screen.jpg

  8. #8 SP
    Member cristian77's Avatar
    Mda,banuiam ca se refera la modul online,destul de aiurea sa fie fiecare joc blocat pe un singur cont PSN.Tupeu
    Nu inteleg oricum chestia cu "only countries with PSN Store"..wtf,noi daca nu avem PSN RO putem face piata SH,etc?Asta ar fi un avantaj zic

  9. #9 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Se duce drac tot incet incet.Is curios Uncharted 3 daca va avea online pass ca 2-ul nu a avut.Daca si asta va avea online pass e clar...cam toate jocurile cu mp vor avea de acu incolo.Oricum mi se pare o aberatie ca producatorii mai pretind proprietate pe un produs deja vandut.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cristian77 View Post
    Nu inteleg oricum chestia cu "only countries with PSN Store"..wtf,noi daca nu avem PSN RO putem face piata SH,etc?Asta ar fi un avantaj zic
    Ce avantaj? Cred ca nu intelegi... cei care nu au PSN Store, nu vor putea activa jocul... therefore no game. Noroc ca probabil majoritatea aveti conturi pe US, UK, HK, JP...

  11. #11 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Well, sper sa le scada numarul de jucatori online. That should send them a message.
    Personal nu imi place ideea, chiar daca nu imi cumpar jocurile SH. Asta inseamna ca online-ul nu o sa mai fie gratuit, in plus 10 Eur pe joc mult. Think about this: faci anunt, negociezi, te deplasezi (posta/meeting place) vinzi jocul si pe miscare ta Sony isi scoate 10 eur fara efort
    Ar trebui sa facem o petitie sa semnam toti: cei care cumpara nou si cei care cumpara SH sa le spunem: How about NO ?

    Ca pana la urma WE, THE GAMERS ar trebui sa avem ultimul cuvant de spus, nu sunteti de acord ?

  12. #12 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY;
    Deja circula pe web imagini cu un pachet PS3 ce include Killzone 3, pe care...
    Maestre, a se modifica cu Resistance 3, ca ne confuzam cu totii de nu mai stim cum ne cheama.

    Quote Originally Posted by MonkY;
    Ce avantaj? Cred ca nu intelegi... cei care nu au PSN Store, nu vor putea activa jocul... therefore no game. Noroc ca probabil majoritatea aveti conturi pe US, UK, HK, JP...
    Personal, nu cred ca asta e problema, faptul ca nu-ti vei putea activa pass-ul pe contul de Romania... Putem in continuare sa ne suparam pe producatori/ distribuitori ca vor sa scoata fiecare banut dintr-un produs, dupa cum putem alege sa boicotam astfel de incercari.

    Cu toate astea, ma uitam la un moment dat (relativ recent) pe Marketplace si cel mai vandut add-on era un Online Pass la nu-mai-stiu-ce-joc (cred ca Mortal Kombat, dar nu sunt sigur). De asemenea, Online pass-ul promovat de distribuitori in forma actuala iti permite accesul la tot continutul jocului fara probleme mai putin la continutul online. N-am niciun motiv sa cred ca "Psn pass" sau cum s-o numi va functiona altfe iar producatorul va avea intotdeauna motivatia (sau, dupa caz, scuza) pastrarii suportului si inovatiei pentru suportul online. De altfel, iata cum GRID, un joc destul de reusit si apreciat lansat in 2008, si-a pierdut deja suportul online in 2010 si nu cred ca este un caz izolat.

    Cat despre gaming "in the cloud"... ramane de vazut. Este clar ca piata dicteaza, chiar daca marii jucatori incearca sa jongleze cu tendintele. Sa nu uitam ca Sony vorbea, inainte de lansarea PS3 (!!!), despre faptul ca urmatoarea consola de jocuri lansata de ei va avea exclusiv suport online, fara discuri. Totusi, aparent, consumatorii vor inca sa-si poata "tine mana" pe produsul cumparat, chiar daca doar in forma digitala. We'll see...

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Maestre, a se modifica cu Resistence 3, ca ne confuzam cu totii de nu mai stim cum ne cheama.
    S-a modificat maestre!

  14. #14 SP
    Member Dark Wadder's Avatar

    parerea mea...

    vor exista 2 categorii. unii care vor zice no problem senor, tine cascavalul. probabil 75 % din cumparatorii din tarile importante si 5-10% din tarile fara psn stare.
    a doua categorie - restu. pai nu am sute jocuri in colectie? ce de timp minunat sa joc si rejoc jocuri interesante. asta si pe fondul calitatii jocurilor gen duke nukem forever.
    fireste mai exista si unii ce se vor lasa de gaming...

  15. #15 SP
    Junior Member kiddie's Avatar
    Partea buna este ca unui joc gen Fifa 11 cu online pass nu-i va scadea drastic pretul ca si acum cand codul pentru online a fost folosit. Se va putea revinde la un pret asemanator pt ca cel care-l cumpara il poate folosi online, evident.. + acei 10 dolari sau cat

  16. #16 SP
    Junior Member livon swonk's Avatar
    Sa ma bag si io. Probabil ca pentru jocurile de la EA care implementeaza acest sistem si is MP heavy, un joc cu pass-ul aceste de online consumat e mai ieftin decit unu cu el neconsumat, ambele in varianta SH. La fel si cu Resistance 3-u. Problema e ca piata SH prin sit-uri internet va avea de suferit probabil, pentru ca nu poti verifica ca un online pass e bun sau nu decit daca il incerci nu? Oricum, nu pare foarte nedrept ca atunci cind cumperi un joc SH, si vrei sa folosesti serverele online, sa dai un ban. MS ar putea profita neadaugind asa ceva la jocurile lor, ei incasind bani pe Live. Sony ar putea implementa ceva de genu, "free PSN pass for PSN Plus members", ceea ce ar duce la o piata SH a Pass-urilor .

  17. #17 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Sony confirms network pass program - News at GameSpot
    Japanese game giant officially announces game-specific initiative that begins with Resistance 3 this September; single-use code unlocks full online capabilities.

  18. #18 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Sa treaca 50% din piata lor pe XBOX si o sa le "Ț�Ț��E" fundul cu aberatii de activari in valoarea de 10euro/joc. Din punctul meu de vedere ar fi ok daca toate jocurile s-ar vinde cu 10EURO dar cand ceri 40Euro pe un joc + 10Euro activare + inca N'spe euro pe Playstation plus (care nu e chiar necesar) ajung sa dau o caruta de bani pentru a juca un joc online.

    Cred ca n-am inteles o chestie, adica daca imi cumpar un joc EA la care presupunem prin absurd ca nu am online pass-ul voi plati JOC+ONLINEPASS+PSNBull$it ?

    Sony nu stie cum sa scoata din sarite userii cat mai mult din punctul meu de vedere. Numai bazaconii au facut in ultimele luni, felicitari ce pot sa spun.

  19. #19 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Nu halalau, ai inteles gresit. Daca cumperi un joc din magazin, acela vine cu onlinepass. Onlinepass-ul il folosesti pe ce cont vrei, dar daca vrei sa-l vinzi altuia, acela trebuie sa cumpere onlinepass in valoarea de 10 euro.

    Onlinepass onlinepass onlinepass onlinepass mrrr......

  20. #20 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    SH buyers, it's your move now.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Achizitie volan second-hand pentru xbox By nica.mihai in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 20-06-2011, 16:12
  2. Consola, inca un pas inainte pentru tehnolgie By Mika in forum Stories & Other News
    Replies: 3 Last Post: 16-09-2009, 09:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts