Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 12 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 ... LastLast
Results 141 to 160 of 223

Thread: Decizie grea pentru anul care vine

  1. #141 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mariush View Post
    Indraznesc sa pun si eu o intrebare, ca sa stiu ce modalitate de plata sa aleg. Daca donez 20 Eur via pay-pal, semnifica 1 an de verzitura ori doar viramentul in cont e luat in considerare pentru premium? Multumesc!
    Cum doresti tu (cum iti este mai simplu). Eu voi trece si Premium si Donatie in ambele cazuri. Fac acest lucru pt. ca bara este legata doar de Donatii, si e singura modalitate prin care sa vedem exact ce se achita. De aceea avem si Donations List-ul, pt. a vedea lista completa cu cine a donat/luat premium.
    Quote Originally Posted by addonis View Post
    Rog moderatorii sa imi inchida contul. La modul cel mai serios. VA ROG SA INCHIDETI CONTUL. SUSPEND / DEACTIVATE

    Bafta in continuare pentru comunitatea consolegames.ro in noile conditii.
    Cum a zis si gvingi pe CG nu se inchid/sterg conturi. Tot ce trebuie sa faci este sa nu mai intri pe CG, daca asta doresti.

  2. #142 SP
    Junior Member addonis's Avatar
    Quote Originally Posted by monky View Post
    cum doresti tu (cum iti este mai simplu). Eu voi trece si premium si donatie in ambele cazuri. Fac acest lucru pt. Ca bara este legata doar de donatii, si e singura modalitate prin care sa vedem exact ce se achita. De aceea avem si donations list-ul, pt. A vedea lista completa cu cine a donat/luat premium.

    Cum a zis si gvingi pe cg nu se inchid/sterg conturi. Tot ce trebuie sa faci este sa nu mai intri pe cg, daca asta doresti.

    done !

  3. #143 SP
    Senior Member divayo's Avatar
    Quote Originally Posted by addonis View Post
    Rog moderatorii sa imi inchida contul. La modul cel mai serios. VA ROG SA INCHIDETI CONTUL. SUSPEND / DEACTIVATE

    Bafta in continuare pentru comunitatea consolegames.ro in noile conditii.
    Rog moderatorii sa NU imi inchida contul. La modul cel mai serios. VA ROG NU IMI INCHIDETI CONTUL! Pt ca eu vreau sa raman pe aici.

    Bafta in continuare consolegames.ro in noul an ce vine, nu murim noi asa usor.

  4. #144 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Cum au mai spus si alti colegi de forum, de ce nu se pune o taxa de inscriere de 1 EURO?
    1 EURO inseamna 4,5 RON, deci este chiar o suma modica pe care nu cred ca cineva poate sa o conteste.

    Sugestia mea ar fi sa se instituie o astfel de taxa si sa se aplice retroactiv pentru toti userii iar cine nu doreste sa plateasca sa i se inchida contul.
    Banii astfel obtinuti se pun intr-un cont bancar si se folosesc anual pentru plata cheltuielolor de mentenanta.
    Daca jumatate ar plati acel 1 EURO, tot s-ar strange 10 000 EURO cat sa ajunga pentru cheltuielile pe cativa ani, iar daca mai luam in considerare ca or sa se mai inscrie useri noi, eu zic ca asta ar fi cea mai buna solutie.
    Accesul pentru userii de tip guest sa fie cumva mai limitat astfel incat sa-i poti face sa doreasca sa se inscrie, mai ales ca, sa fim seriosi, 1 EURO e o suma rezonabila pentru oricare din cei 20,000 de membri ai acestui forum.

    Asa cheltuielile ar fi acoperite, toti ar avea acces la bazar, la discountul de pe gameshop, etc.
    Din pacate omul pana nu il constrangi cumva nu accepta sa faca un lucru, degeaba asteptam sa doneze de bunavoie unii pentru ca nu o sa o faca, majoritatea din comoditate.

    Acuma cu taxa de premium fiecare trebuie sa plateasca din nou peste 1,3,6,9,12 luni, dar cu taxa de inscriere nu va mai trebui pentru ca din banii stransi acuma daca s-ar aplica retroactiv ar ajunge cu siguranta pentru 3-4 ani sa se plateasca cheltuielile, iar apoi sunt convins ca o sa se stranga banii necesari datorita fluxului de useri noi.

    Eu zic ca ar merita macar incercat.

  5. #145 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Da, e foarte buna ideea. Sa băgăm taxa retroactiva pentru userii existenti.

  6. #146 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Ionutz83 View Post
    Cum au mai spus si alti colegi de forum, de ce nu se pune o taxa de inscriere de 1 EURO?
    1 EURO inseamna 4,5 RON, deci este chiar o suma modica pe care nu cred ca cineva poate sa o conteste.
    Romanul nu se duce pana la banca pt. 5-10-15-20 EUR si crezi tu ca se va duce pentru 1 EUR? De PayPal nu mai zic...

    In plus, am mai explicat... depui 1 EUR ca sa ne trezim ca ia banca 3 RON per tranzactie? Mai bine nu.

  7. #147 SP
    Junior Member Asadar's Avatar
    Acei 3 lei sa fie suportati tot de user.

  8. #148 SP
    Member nutzule's Avatar
    sa spunem ca vor plati 500 de useri 20 e (putin probabil), ar rezulta 10.000 e, din care se scad cheltuieli aferente ptr buna fct a site ului, samd, dar cu restul ce se intampla? se vor organiza tombole cu premii? , asta ipotetic vorbind,

    incep sa cred ca acest proiect "non profit" CG se va transforma in cele din urma in ceva destul de profitabil, trebuie sa recunoastem site ul are potential de a face bani, iar cei care se ocupa de site si au dat seama de ceva timp, insa va fi destul de greu sa primesti bani pe un servici care era moca pana acum

    oricum, 20 e mi se pare o suma destul de mare, chiar daca e taxa anuala, prefer un ps+ 1 year,
    iar inf, stiri, review despre jocuri le poti gasi site urile mama, ign.com, gametrailers.com, etc, surse de inspiratie ptr majorit celor care posteaza review uri

  9. #149 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Quote Originally Posted by nutzule View Post
    sa spunem ca vor plati 500 de useri 20 e (putin probabil), ar rezulta 10.000 e, ...
    In 5 ani au donat doar 327 de oameni si crezi ca se strang acum 500 sa ia premium?
    Pai dam mare bairam!!

    Sa fie macar 60 noi sa se poata plati hostingul...

  10. #150 SP
    Member nutzule's Avatar
    am mentionat, ''ipotetic vorbind",

    ---------- Post added 12-12-2013 at 14:57 ----------

    daca in 5 ani au donat 327 useri, sunt curios ce sume au donat, doar ptr 1 an, 70 e de persoana?

  11. #151 SP
    Member bungabunga's Avatar
    De fapt, marea problema e lacomia bancilor/operatorilor GSM. Care lacomie face aproape imposibila tranzactionarea cu sume foarte mici, de ordinul 3-4-5-10 lei.

    Altfel, era foarte simplu de spus : "de azi inainte, cine vrea sa se logheze sau sa creeze cont nou trebuie sa achite 5 lei pe an" si dadeau sigur macar 10%din userii actuali, fara probleme. Si 5 lei x 2000 erau 10.000 de lei, la care se adaugau userii noi si cu asta-basta.

    Avand in vedere ca mafia gulerelor albe vrea sa ia 7 piei de pe oaie, pardon client, situatia e ceva mai complicata. Eu raman la parerea ca inchiderea de facto a bazarului nu e un lucru bun, dar pana la urma decizia o ia proprietarul forumului. Mi se pare oricum un lucru bun ca aceasta discutie a decurs destul de liber. Iar ideea ca poti sa contribui si cu content, nu neaparat cu bani, daca vrei premium mi se pare excelenta.

  12. #152 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    am si eu o intrebare: dupa strangerea banilor necesari supravieturii forumului, sectiunea de bazar va redeveni libera pentru toti sau va fi in continuare accesibila doar celor care au platit?

  13. #153 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Spike: nu stim inca. Sa ajungem acolo si vom vedea.

  14. #154 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    eu zic ca e o chestiune de bun simt privind comunitatea, pentru ca nu e ok sa cereti o anumita taxa / donatie / whatever de la userii premium ingradind accesul la anumite sectiuni si dupa dupa ce va vedeti cu sacii in caruta sa lasati iar liber forumul pana la anul cand povestea se va repeta cu siguranta.

    am donat o singura data acum 2 ani parca. anul trecut nu am facut-o pentru ca mi-a fost sters un post in care ceream o explicatie asemanatoare (iar un post de genul asta nu e un unul care sa creeze panica, certuri, etc ca sa aveti motivul regulamentar sa il stergeti). va plangeti ca lumea nu doneaza, dar pentru cineva care nu vrea sa fie luat de fraier (adica el sa plateasca si sa primeasca niste bonusuri fara valoare de care se poate lipsi fara probleme), iar nenea bisnitaru sa vina si sa faca afaceri mai departe aici pe forum fara sa aduca cel putin contributia medie platita de useri premium la bugetul forumului pentru afacerile dezvoltate.

  15. #155 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Nu ar fi corect si nu cred ca se va reveni. Daca bara aia se face albastra in Ianuarie, in Februarie redevine rosie. Acum a avut o portiune albastra deja. Cei care platesc pe un an acum o vor face, probabil, tot in decembrie la anul. Dar cei care platesc fractionar au posibilitatea sa realimenteze bara in cursul anului.
    Bara nu se va umple doar din abonamente Premium anul asta, dar ar fi frumos ca in anii urmatori sa fie asa. Ar fi necesare 93 de abonamente premium anuale pentru a acoperi hostingul de la nivelul actual. Credeti ca se vor strange mai mult? Nu va e dor de vremurile cand mai erau si concursuri cu premii?(de ar reveni...)

  16. #156 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Eu tot nu inteleg... Daca stim care sunt bisniyarii de ce nu le cerem direct banyti cota parte. Modificari regulamentul. Cine are mai mult de 5 jocuri la vanzare sa plateasca taxa si gata.

  17. #157 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Consider ca un pop-up de genul asta, evident cu optiunea de a nu mai arata...etc ar rezolva multe nelamuriri si ar stopa multe deschideri de noi threaduri in ceea ce priveste accesul la bazar. Si mai mult calm din partea staff-ului ...
    Attached Images Attached Images 1popup.jpg

  18. #158 SP
    Member Imperatore's Avatar
    Eu as fi restrictionat total sectiunea de bazar, sa nu mai vad threads, sa nu mai pot contacta ownerul pe p.m. sau sa ii vad nr. de tel. !

  19. #159 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Quote Originally Posted by Ovidiu View Post
    Consider ca un pop-up de genul asta, evident cu optiunea de a nu mai arata...etc ar rezolva multe nelamuriri si ar stopa multe deschideri de noi threaduri in ceea ce priveste accesul la bazar. Si mai mult calm din partea staff-ului ...
    Ar fi bun un popup care sa se deschida celor care nu sunt premium si intra in aria bazar. Nu stiu cat de greu ar fi de implementat, ca nu ma pricep. Marea ingrijorarea este ca va avea aceeasi efect cu popup-ul de regulament.
    Referitor la calm, sper ca nu trebuie sa-mi schimb avatarul. Asa impresie face ala din imagine?

  20. #160 SP
    Member szabi90's Avatar
    Suntem o tara saraca , nu o sa doneze nimeni , nici macar 1 euro - echivalent cu pretul unei paini Lumea moare de foame !!!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 12 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 ... LastLast

Similar Threads

  1. Inca o consola vine anul acesta: Neo Geo X By MonkY in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 02-11-2012, 18:47
  2. Anul 2011 pentru PS3 va fi... By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 16 Last Post: 24-10-2010, 11:03
  3. Anul 2008 pentru consolisti By HeinekeN_ in forum Console Club
    Replies: 18 Last Post: 18-01-2009, 22:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts