Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 25 of 25 FirstFirst ... 15 23 24 25
Results 481 to 495 of 495

Thread: Elden Ring

  1. #481 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    @Syny - tu asa procedezi in jocuri? Deschizi harta si vezi unde nu ai fost si te duci acolo? Asa e normal? Daca misiunea/povestea este acolo unde ai fost deja, ce faci? Nu mai termini niciodata jocul? Nu e ca si cum "povestea" te impinge spre o anumita zona sau intelegi ceva din ce e scris pe acolo.
    Sa presupunem ca exista doua mari filosofii de design al unei lumi de joc: lume liniara sau lume deschisa, zis si open world. Un joc care se vrea liniar ar trebui judecat dupa cat de bine reuseste sa impinga jucatorul catre calea corecta spre progres, preferabil intr-un mod subtil. Imagineaza-ti o incapere deschisa cu 10 iesiri, dintre care 9 iesiri duc catre usi blocate si doar una duce catre obiectivul tau - o constructie stupida si enervanta. O alternativa ar fi sa proiectezi 9 ferestre si o usa, iar usa sa fie calea cea buna, in timp ce la ferestre sa lasi jucatorul sa se bucure de niste peisaje frumoase eventual.

    Scopul unei lumi deschise, insa, nu este sa te ghideze liniar catre unde trebuie sa mergi. Din contra, scopul este sa iti incurajeze curiozitatea si sa iti rasplateasca explorarea. Stii cum vezi in Zelda o stanca din departare care pare ca are o forma de inima, devii curios, mergi acolo si chiar gasesti doi oameni care isi cauta sufletul pereche la legendarul munte al amorului? Satisfactia vine din faptul ca ai descoperit singur asta, complet intamplator, fara sa ai acolo un quest sau un indicator pe harta.

    Nu cred ca e corect sa judeci un joc open world dupa cat de bine te impinge spre o anumita zona, pentru ca daca asta e ceea ce cauti ar trebui sa joci ceva liniar. Eu sunt in tabara opusa in care ma enerveaza toate jocurile astea "open world" de duzina cum ar fi Horizon sau Assassin's Creed, pentru ca ne mint despre natura lor; ele de fapt sunt jocuri cu o colectie de obiective liniare, iar tu doar alegi in ce ordine si pe care sa le parcurgi. Parcurgerea propriu-zisa a fiecarui obiectiv, insa, tot liniara este.

    In alta ordine de idei sunt perfect de acord cu tine ca Elden Ring face o treaba proasta cu integrarea sistemelor sale de joc. Problema lui e ca a pastrat aceleasi mecanici de combat din jocurile precedente, cu un sistem rigid si inapoiat de atribute si specializare pe builduri, lucru care face explorarea nesatisfacatoare dupa cateva ore de joc. Eu l-am abandonat dupa vreo 30 de ore pentru ca incepusem deja sa am un build format pe sabie mare, si dupa ce exploram o pestera si bateam un boss greu primeam iteme de magician, complet inutile pentru mine. Asta e motivul pentru care consider Elden Ring un open world bun (pentru ca spre deosebire de majoritatea jocurilor, chiar e deschis), dar nu exceptional, asa cum e BotW, unde toate mecanicile au ca scop sa faca explorarea constant satisfacatoare.

  2. #482 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foarte frumos zis si ai dreptate inclusiv cu motivul pentru care am abandonat si eu jocul - acum ca mi-ai adus aminte.

    Nu sunt genu care sa ma concentrez pe buildul x sau y, ci incerc sa pun puncte acolo unde vreau eu in momentul respectiv sa ma focusez.
    Dar da, aveam ceva arma mare si cu damage bun si eram in ceva coridor cu pesteri si dupa ce explorasem cateva, primeam ori chestii mult sub damage level-ul meu, ori chestii de magie, pe care nu o folosisem niciodata si nici nu ma interesa.

    Faza e ca nici macar pentru boss fights nu am considerat ca merita, pentru ca Sekiro ridicase prea mult stafeta, unde pierdusem ore intregi la cate unii, ca sa-i invat, sa ma enervez, sa reusesc in procentaj din ce in ce mai mare pana ca intr-un final sa-i omor, transpirat si cu mainile inclestate pe controller si parca uitand sa respir.

    Pe cand in EL...nu am avut sentimentul asta la niciun boss fight.

    Si looking back, inca am in cap unii bosi din Sekiro, pe cand, la EL, daca vreau sa-mi aduc aminte de vreun boss, trebuie, probabil, sa ma uit la achievements-uri (in caz ca am primit la fiecare).

    Btw @Syni - literally no offence, dar ce zici cu sters memoria ca sa pot rejuca un joc "fresh" mi l-as dori la multe jocuri SP excelente (gen TLOU 1 si 2, RDR2 si multe altele de genu, care au avut poveste ce m-au marcat efectiv), dar la jocul asta...ce anume ai vrea sa stergi din minte? Felul in care te bati cu aia? Sau tu chiar ai fost atent la poveste si ti s-a parut misto si ai vrea sa o retraiesti?

    Si nu, nu sunt ironic deloc, chiar sunt curios.

    Tocmai pentru ca in cele 30h jucate de mine (am verificat acum), nu doar ca nu am inteles nimic din poveste, dar ninci nu am gasit-o
    Attached Images Attached Images screenshot-2023-12-14-14.37.00.png

  3. #483 SP
    Member Syni's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post

    In alta ordine de idei sunt perfect de acord cu tine ca Elden Ring face o treaba proasta cu integrarea sistemelor sale de joc. Problema lui e ca a pastrat aceleasi mecanici de combat din jocurile precedente, cu un sistem rigid si inapoiat de atribute si specializare pe builduri, lucru care face explorarea nesatisfacatoare dupa cateva ore de joc. Eu l-am abandonat dupa vreo 30 de ore pentru ca incepusem deja sa am un build format pe sabie mare, si dupa ce exploram o pestera si bateam un boss greu primeam iteme de magician, complet inutile pentru mine. Asta e motivul pentru care consider Elden Ring un open world bun (pentru ca spre deosebire de majoritatea jocurilor, chiar e deschis), dar nu exceptional, asa cum e BotW, unde toate mecanicile au ca scop sa faca explorarea constant satisfacatoare.
    In Elden Ring FromSoftware folosește aceleași mecanici de joc ca în aprox toate jocurile lor. Este rețeta care le-au adus succes cu foarte mici variațiuni și care a creat curentul “Souls”. Principiul jocurilor lor nu este ca hai să omor și bossul ăsta ca poate îmi va da un item și apoi îi sparg pe toți. Nu există iteme care să influențeze la maxim parcursul în continuare. Dacă tu crezi ca merg acolo și kilaresc bossul ăla și apoi îmi va da nu știu ce item cu care să șterg totul de pe harta greșești. Totul tine de build, foarte important tipul de armă ales și cu ce atribut scalează ea mai bine astfel încât să îți faci lvl pe caracter acolo unde trebuie și nu în ultimul rând să îți faci lvl la arme cat mai rapid cu putință. Restul lucrurilor care le găsești gen armuri, inele, coliere etc nu au influență foarte mare.
    Tu zici ca ai ales un build cu sabie mare. Mă gândesc ca ai ales un build pe strength. Sper ca ți-ai creat build-ul corect, adică nu te-ai pus să crești atribute în Mind, Faith, Inteligență ca atunci de aia ți-a fost greu. Build-ul pe strength este considerat, și chiar este easy mode. Dacă e creat corect, cu puncte puse în Vigor, Strenght, Endurance poate chiar și Dexterity dacă ai armă care scaleaza si acolo, nu exista sa nu dai one shot la majoritatea mobilor. Buildul pe strenght te ajuta să poți sa și “inghiti” anumite lovituri datorită faptului ca poți să porți și armuri mai grele etc.



    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

    ---------- Post added 14-12-2023 at 15:47 ----------

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post

    Btw @Syni - literally no offence, dar ce zici cu sters memoria ca sa pot rejuca un joc "fresh" mi l-as dori la multe jocuri SP excelente (gen TLOU 1 si 2, RDR2 si multe altele de genu, care au avut poveste ce m-au marcat efectiv), dar la jocul asta...ce anume ai vrea sa stergi din minte? Felul in care te bati cu aia? Sau tu chiar ai fost atent la poveste si ti s-a parut misto si ai vrea sa o retraiesti?

    Si nu, nu sunt ironic deloc, chiar sunt curios.

    Tocmai pentru ca in cele 30h jucate de mine (am verificat acum), nu doar ca nu am inteles nimic din poveste, dar ninci nu am gasit-o
    Nici nu o să găsești nu știu ce povești în niciun joc de la ei Nici măcar Sekiro nu poți să zici ca are nu știu ce poveste.
    Aș vrea un buton să îmi pot șterge totul din minte și să rejoc Elden Ring in blind la fel ca prima dată. Mă atrage enorm lumea creată de ei în toate jocurile lor de aia le-am terminat de mai multe ori pe fiecare. Satisfacția pe care o am când dau jos un boss în jocurile lor e nemărginită


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  4. #484 SP
    Manager paul's Avatar
    DLC: Shadow of the Erdtree gameplay:

    21 iunie.

  5. #485 SP
    Member ExocrathX5's Avatar
    Nu mă gândeam că "they go all in" cu collector's edition și tot. Pare să fie ceva mai substanțial acest DLC, can't wait!

  6. #486 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Trailer de 32 de minute din care 29 de minute e doar countdown

    Astia fac trailere asa cum fac jocuri esti liber sa faci orice vrei tu in lumea aia, pana apare ceva interesant de facut "in joc"

  7. #487 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Sper sa merite acei 40 de coco si totodata sper sa nu le ia pe urme si celelalte companii

  8. #488 SP
    Manager paul's Avatar
    Interviu IGN cu Miyazaki (japoneza): 宮崎英高が『ELDEN RING SHADOW OF THE ERDTREE』とフロム・ソフトウェアの今� ��について語るロングインタビュー:
    - nu sunt planuite mai multe DLC pentru joc si nici Elden Ring 2
    - nu tine de el ce se intampla cu Bloodborne

  9. #489 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    https://www.oneesports.gg/gaming/eld...ctors-edition/ Oare la noi de unde o sa putem sa cumparam CE-ul? (Ca ma tenteaza rau de tot )


  10. #490 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    M-ai nenorocit, imi propusesem sa fac o pauza din meseria asta dar asa statuie...

  11. #491 SP
    Member codpin's Avatar
    Wtf? CE la un DLC? Sunt fan FromSoft da 40 euro pt un DLC mi se pare un pic cam mult.

  12. #492 SP
    Member Syni's Avatar
    Eu sunt foarte curios, ok lansează DLC in 21 iunie și apoi ? Ce mai au în tolba ăștia de FromSoftware? Ce urmează ?
    La 40 euro un DLC plus CE, statuetă etc, sunt sigur ca e mai mult decât un simplu dlc


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  13. #493 SP
    Member awaytokill's Avatar
    Quote Originally Posted by Syni View Post
    Eu sunt foarte curios, ok lansează DLC in 21 iunie și apoi ? Ce mai au în tolba ăștia de FromSoftware? Ce urmează ?
    La 40 euro un DLC plus CE, statuetă etc, sunt sigur ca e mai mult decât un simplu dlc


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    Din ce am inteles, 40 de euro/dolari e doar DLC, fara Collectors.

  14. #494 SP
    Member Syni's Avatar
    Păi normal ca 40 euro doar DLC-ul. Ziceam doar ca probabil e mai mult decât un simplu dlc de au scos și CE.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  15. #495 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    Pt un motiv foarte random, desi pana acuma erau sold out, pe store au reaparut la preorder la pret normal (nu nesimtit ca la noi la Altex unde e 310E in loc de 250E) atat la CE cat si varianta limitata Messmer The Impaler


    https://store.bandainamcoent.eu/elde...ector-edition/


    https://store.bandainamcoent.eu/elde...r-the-impaler/


    Bineinteles 20% discount daca va folositi 1000 de club points

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 25 of 25 FirstFirst ... 15 23 24 25

Similar Threads

  1. The ring 1&2 By klausn in forum Carti si Comics
    Replies: 0 Last Post: 10-07-2010, 12:43
  2. Red Ring of Death dispare odata cu Xbox Slim By naz in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 23-06-2010, 16:48
  3. Lucha Libre AAA Heroes of the Ring By Nash in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 18-06-2010, 11:07
  4. Ghid: Lost Odyssey - Ring Crafting By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 23-03-2009, 19:41
  5. Bucharest Ring Challenge 2008 - pics By amermofo in forum Foto & Video
    Replies: 2 Last Post: 26-08-2008, 00:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts