Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 25 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 ... LastLast
Results 61 to 80 of 494

Thread: Elden Ring

  1. #61 SP
    Member Syni's Avatar
    Sigur, gusturile nu se discuta, fiecare cu ale lui, dar îți poți pune și tu singur întrebarea, de ce ăștia de la FromSoftware au o așa comunitate la nivel mondial, de ce tot ce scot e un mare succes, in condițiile in care așa cum zici folosesc o grafica învechita. Pt mine personal, și fi tu sigur ca și pe restul la care le place acest stil de joc, nu contează grafica deloc. Nu ma interesează câte poligoane, geometrie, texturi, bla, bla… In schimb feelingul pe care mi-l da jocul, implicarea, dorința sa fiu mai bun, satisfacția de a da jos un boss este de neegalat. Chiar și grafic in Bloodborne sau DS3 îmi place, stilul gothic, modul in care totul e interconectat…Imi doresc un Bloodborne 2 și as plăti oricât pentru el și sper sa îl anunțe într-un viitor apropiat


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  2. #62 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Am uitat sa adaug un lucru foarte important: DIFICULTATEA. Am o presimtire ca la acest joc vor fi optiuni de dificultate sau cel putin din ce am vazut, pare mult mai usor sa zic...in ideea ca ai loc garla sa te misti, animatiile bosilor par mai incete comparativ cu ale tale. Binenteles , probabil am vazut doar o chestie de inceput, posibil pe endgame o sa fie mult mai trist.
    Revenind la ideea de dificultate, daca implementeaza chestia asta, foarte multa lume o sa il cumpere tocmai din simplul motiv ca este acea oaie neagra de care toata lumea se fereste din varii motive, dar totusi isi doresc sa incerce acea experienta de joc.

  3. #63 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Sincer, si eu ma asteptam ca la nivel grafic sa fie cel putin la nivelul Demon's Souls Remastered si din ceea ce am vazut nu este, sau cel putin nu pare sa fie (probabil monitorul pe care m-am uitat si compresia youtube sa-si spuna cuvantul).

    Ceea ce il face special pentru mine este acel feeling pe care il ai cand treci de un boss, jocurile FromSoftware reprezinta pentru mine cele mai rewarding experiente de gaming dupa raidurile din Destiny.

    Din ce vad, cred ca singura mea sansa sa supravietuiesc in Elden Ring va fi tot un range build, nu ma bat cu ei doar cu sabia nici mort...
    Ma bucur enorm ca nu are un system de combat bazat 90% pe Parry si Deflect ca la Sekiro, personal ma descurc mult mai bine cu Dodge & hit, block & hit, rinse & repeat..
    Sper sa existe posibilitatea unui caracter Royalty style ca la Demon's Souls, bazat pe magie dar cat de cat decent si la close combat.

    Pacat ca n-au aratat mai multi bosi, dar overal sunt hyped as F, sper sa nu ratez editia de colectie cand va fi listata si la noi.

  4. #64 SP
    Member iionut's Avatar
    Am văzut gameplay la IGN și arată fenomenal jocul, parcă mai bine decât Valhalla, pe mine asta m-a convins deja.

    Singura teamă e să aibă dificultate 'story mode', nu de alta dar nu prea mai am dexteritate la jocuri ������

  5. #65 SP
    Member Syni's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Din ce vad, cred ca singura mea sansa sa supravietuiesc in Elden Ring va fi tot un range build, nu ma bat cu ei doar cu sabia nici mort...
    Eu voi începe cu un strength build cu un UGS aka “easy mode” apoi voi trece la un thief cu parry și dagger build

    Îmi place mult din puținul cât ni l-au arătat, miroase de la o poștă a DS, vibe-ul pare același. Puțin stau așa in dubii in legătura cu libertatea mare pe care pare ca ți-o oferă, îmi place mult mai mult stilul vechi cu toate zonele interconectate, cu pericolul care te aștepta după fiecare colț



    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  6. #66 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    L-am luat de pe site-ul official NamcoBandai. Thing is: stau in Anglia, deci si asta a fost un factor. Sorry. Sper sa vanda si in alte locuri, ca mi s-a parut unfair doar pe store-ul lor si cu stock-ul actual (legit cand m-am uitat eu...30 min dupa ce s-a terminat gameplay video-ul, nu mai era nici o editie valabila inafara de Premium CE-ul de PS4 si CE-ul de PS5. Insane cat de repede s-a dus. Eu asteptam un CE la orizont deci am pus ceva bani de-o parte de cateva luni )

    On another note: se vede ca FromSoftware bun accent pe estetica si concept art, nu "processing power". Si ca de obicei, jocul nu dezamageste: zonele de castel arata mai bine decat orice scos de un studio western (which is a bit ironic imo), padurea aia cu serpii arata f bine, adaugand o gramada de culoare, da pastrand in acelasi timp vibe-ul ala mai tensionat (mi se pare ca stealth-ul are logica 100% intr-o zona de genu). Si multe alte zone.

    Bossi arata de la foarte fain la incredibil. imo. In special cand sunt in al doilea phase (particule, animatii, pattern-uri etc). Atunci mi se pare ca dev team-ul de la FromSoftware straluceste. Si o chestie sigura de la echipa asta: e ca vom vedea mult mai multe lucuri de genul (mor de curiozitate cum arata ceilalti demigods). Also din punct de vedere vizual, cand m-am uitat la un video uploadat 4K, atunci eu si prietena am ramas (stream-ul initial cred ca a comprimat calitatea de a distrus-o).

    Un prieten a comentat ca e o combinatie de toate jocurile lor mai vechi. Dar sincer mie nu mi se pare chestia asta ceva rau (if it ain't broken, don't fix it). Jumping-ul, parry/deflect system-ul, stealth mechanic-ul din Sekiro mi se pare ca functioneaza perfect in unele scenarii din Elden Ring (vezi iar padurea cu serpi ). Plus ca pe langa asta, au mai adaugat niste chestii noi: riding mechanics (ce pot fi folosite si in boss fights ), un map system ce mi se pare pretty faithful/true seriei souls (maps shards vs "press L3 to open map") si summoning-urile alea care arata foarte misto (funny thing e ca un concept asemanator am vazut pt Sekiro intr-un PC mod...ceva JoJo's Bizzare Adventure Stance mod). Pe langa asta au adaugat si chestii mai marunte cum ar fi consumables cu un rol mai practic (vezi sleeping dart-urile alea).

    I loved every second of what I saw. In mod normal la chestii de genu, mi-ar fi frica, sa nu ne fi aratat un vertical slice din joc si cam ce am vazut sa fie "grosu". But again, avand in vedere ca vorbim de FromSoftware, nu imi fac griji de asa ceva (parca vad ca 40% din joc o sa fie hidden/optional, ca in Bloodborne ). Willing to take the chance si deaia I broke my "no preorder" rule. Sa fie intr-un ceas bun. In Miyazaki we trust!

  7. #67 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Misto, sa te bucuri de ea as vrea sa vad o schimbare in MP sincer...sper din tot sufletul sa schimbe , pentru ca e frustrant sa nu te poti juca cu prietenii daca nu ai progresat in poveste.....si mi-as dori sa vad crossplatform MP, desi sunt sanse minuscule pentru asa ceva

  8. #68 SP
    Member Cristache07's Avatar
    O sa fie un nou landmark, EldenRing pentru jocurile Souls like. Invidia tuturor.
    De la From Software eu am jucat toate titlurile Souls, Bloodborne si Sekiro. Grafica nu este punctul forte al lor ci gameplay-ul de exceptie si reward-ul incredibil pe care il ai cand bati un boss, cand gasesti unele iteme si-n final cand ai un super build

    From 25 february 2022 prepare to die tarnish!

  9. #69 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Multumesc de raspunsuri
    Au ajutat si nu prea. Basically, hype-ul este pentru ca ori sunteti super fani fromsoftware si aveti incredere ca va fi ceva exceptional, dar asta pentru ca va place genul si dificultatea exagerata data de producatori, nu de AI sau alte metode normale, ori pentru ca v-a placut lumea si directia artistica si va atrage povestea.
    Dar am inteles ce ati spus si pe partea de gameplay, abilitati, verticalitate, deci astea da, sunt ceva nou si par interesante pentru fanii genului.

    Ultima intrebare si ma retrag - daca nu va intereseaza grafica si nici ei nu upgradeaza absolut nimic, de ce nu continua sa scoata jocuri doar pt PS3 sau doar pt PS4? Iar cei care ziceti ca nu va intereseaza grafica, de ce nu continuati sa va jucati pe platformele alea?
    Tin minte si acum cat de misto arata acel demo tehnologic cu dragonul de la lansarea PS4 si inca nu am vazut ceva asemanator.

    Cat de trailer, l-am vazut in 4K pe TV. Compresia este cea tipica de youtube, la orice = compresie de 2 ori, dar numarul de poligoane nu este afectat de compresie, sau calitatea animatiilor, samd.

    Anywho, astept sa iasa, pentru ca o sa vreau sa vad niste reviews competente (nu neaparat de la fani fromsoftware) si poate la ceva reducere, il voi lua si eu.

  10. #70 SP
    Member Syni's Avatar
    Asta cu ultima ta întrebare e așa …E ca și cum l-ai întreba pe tata, ca de ce nu a rămas la Dacia din ‘70, de ce și-a luat acum Logan. Când o sa simt același feeling in alte jocuri făcute de alți producători, atunci probabil o sa compar la grafica și îl voi alege pe acela. Nu as vrea sa compar cu alte jocuri, dar degeaba îmi bagă mie UBI in Valhalla tot felul de c…turi și briz-briz-uri ca tot mort rămâne, îngropat de nu-și mai amintește nimeni nimic de el la ‘juma de an de la lansare


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  11. #71 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Dar nu e vorba de nicio comparatie cu vreun alt joc, desi e clar ca DS remaster arata mult mai bine si e clar ca avem niste console mult mai potente care ar putea duce ceva "putin" mai "aratos".

    Iar comparatia cu masinile e clar ca nu-si are rostul.

    Dar e ciudat sa auzi mereu ca oamenilor nu le pasa de grafica, dar fac upgrade la ultima generatie de console sau placi video, cand cam orice joc, in momentul asta, merge si pe PS4, deci nu-ti trebe PS5. La fel si la PC-uri, unde un 1060 duce cam orice joc, fara RT, intr-o rezolutie si calitate decenta.

    Anywho, nu vreau sa iasa vreun flame si in niciun caz nu am avut intentia sa atac pe cineva sau gusturile cuiva.

  12. #72 SP
    Member Syni's Avatar
    Nu e vorba de flame, cearta etc. Eu unul mi-am luat PS5 strict pentru DS sa îl pot juca la lansare. Nu l-am luat sa joc in 8k și alte prostii. In general îmi place sa am ultimele iteratii de la diverse lucruri, fac upgrade pur și simplu ca îmi place sa fiu “la zi”. Mâine dacă ar apărea PS5 pro, l-as lua imediat. Oricum pentru mine trecerea la PS5 de la PS4 Pro a meritat și doar prin prisma faptului ca PS5 abia îl aud, pe când ăla vechi făcea ca toți dracii și asta stand doar in meniu la TLOU 1. Și nu, nu era vorba de murdărie, ventilator înfundat etc


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  13. #73 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Multumesc de raspunsuri
    Au ajutat si nu prea. Basically, hype-ul este pentru ca ori sunteti super fani fromsoftware si aveti incredere ca va fi ceva exceptional, dar asta pentru ca va place genul si dificultatea exagerata data de producatori, nu de AI sau alte metode normale, ori pentru ca v-a placut lumea si directia artistica si va atrage povestea.
    Dar am inteles ce ati spus si pe partea de gameplay, abilitati, verticalitate, deci astea da, sunt ceva nou si par interesante pentru fanii genului.

    Ultima intrebare si ma retrag - daca nu va intereseaza grafica si nici ei nu upgradeaza absolut nimic, de ce nu continua sa scoata jocuri doar pt PS3 sau doar pt PS4? Iar cei care ziceti ca nu va intereseaza grafica, de ce nu continuati sa va jucati pe platformele alea?
    Tin minte si acum cat de misto arata acel demo tehnologic cu dragonul de la lansarea PS4 si inca nu am vazut ceva asemanator.

    Cat de trailer, l-am vazut in 4K pe TV. Compresia este cea tipica de youtube, la orice = compresie de 2 ori, dar numarul de poligoane nu este afectat de compresie, sau calitatea animatiilor, samd.

    Anywho, astept sa iasa, pentru ca o sa vreau sa vad niste reviews competente (nu neaparat de la fani fromsoftware) si poate la ceva reducere, il voi lua si eu.
    Sa raspund de ce nu iese pt. PS3. Simplu pentru ca este end of life consola. La final se pune presiune pe fiecare companie ca sa iasa banu' asta e clar dupa cum stii si tu. From Software a venit cu versiunea asta de RPG cu lansarea lui Demon Souls. Este trade mark-ul lor, este ceva diferit si nu se adreseaza fiecarui gamer. In jocurile "Souls" esti permanent incercat, "death is at every corner", poti incerca diverse strategii si cu riscul de a ma repeta ai satisfactie cand castigi. La Sekiro eu am inteles cel mai bine asta, cand am realizat ca mecanica e usor schimbata si fara "parry" nu merge. Ulterior l-am terminat in toate felurile. E genul de joc care necesita devotament din punctul meu de vedere. Sincer eu nici acum nu stiu si sincer nu-mi pasa de povestea din jocurile Souls. Eu vreau sa am parte de experiente placute in gameplay ( sa ma simt bine pe romaneste), sa merite timpul investit ca sa nu mai spunem si de banii cheltuiti. Noroc ca ce am primit a fost mereu extra. Rejucabilitate mare, componenta unica de online cat si atmosfera unica, macabra oferite de jocurile astea. Momentan butonez Nioh si nu am aceeasi experienta (in mare doar frustrare).

  14. #74 SP
    Member codpin's Avatar
    From Software nu a scos nici un joc de la OG Demon's Souls si pana acum cu grafica de ultima generatie. Ei nu urmaresc asta. Si sincer dev team-ul lor nici cu grafica asta "nasoala" nu reusesc sa optimeze prea bine (fiecare joc a avut cel putin o zona in care omora consola). Si am inteles asta si mi-am asumat si nu ma mai uit la grafica cand scot ceva.

    Nici story nu e cine stie ce. Adica imi place felul in care spune povestea, prin descrierea obiectelor si prin dialogul personajelor.

    Ce m-a atras pe mine a fost combat-ul, care in afara de DkS II unde a fost jale, restul au fost f bine puse la punct, atingand apogeul in Bloodborne si Sekiro. Si ma mai atrage faptul ca e genul de joc care nu te tine de mana si iti zice ce trebuie sa faci. Nu. Daca nu esti atent sau te uiti la tutoriale pe youtube, o sa te dai cu capul de pereti ca nu stii ce tre sa faci.

    Intr-o mare de jocuri mediocre, mie asta mi s-a parut chiar inovativ. Refreshing!

    Si ca sa raspund intrebarii tale, de ce imi iau PS5 pentru un joc ce merge si pe PS4, e simplu: faster loading times si posibilitatea sa ma joc ultimele titluri la un framerate mai mare.

    Si in incheiere, remake-ul de la DeS nu e facut de From, de aia nu il includ in grafica livrata de ei. Probabil daca ar fi fost facut de ei ar fi aratat ca Elder Ring.

  15. #75 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Si mie-mi parea grafica cam slabuta dar dupa stream m-am uitat din nou pe OLED in 4K mi-a placut mai mult.
    Nu se apropie de jocuri ca Horizon dar arata chiar bine in felul lui, mai ales ca lumea e mult mai mare ca in jocurile anterioare.
    Daca ruleaza in 60FPS si o rezolutie decenta pe PS5 eu voi fi multumit .

    ---------- Post added 05-11-2021 at 16:04 ----------

    Si opinia lui Bosman

  16. #76 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Dar e ciudat sa auzi mereu ca oamenilor nu le pasa de grafica, dar fac upgrade la ultima generatie de console sau placi vide
    Pentru ca oamenii nu sunt rationali. Nu o sa auzi altceva decat argumente subiective si abstracte care de fapt nu inseamna nimic: atmosfera, feeling, satisfactie etc. What the hell does feeling even mean?


    Jocurile astora sunt niste mediocritati din toate punctele de vedere cu exceptia combatului, unde chiar exceleaza.

  17. #77 SP
    Member Syni's Avatar
    Noroc cu tine ca ești mai rațional și mai echilibrezi puțin balanța ca prea mulți suntem noi ăștia neraționali. Pai normal ca părerile noastre, ale mele in speța sunt subiective. Eu ma joc un joc fiindcă îmi place mie, ma doare fix undeva de părerea altora și ce jocuri joaca alții. Nu ma interesează sa analizez vezi doamne nu știu ce tehnologii, poligoane, execuție, tehnica etc ca atunci probabil as băga un demo tehnologic și as sta și aș “bălii” la tv. Fiecare e liber sa joace ce ii place, unora le place FIFA,altora Fortnite, eu nu le-aș juca nici mort, dar asta nu înseamnă ca nu le accept opțiunea.
    Sigur, nu zic ca nu mi-a plăcut ce am văzut in TLOU2, GOW, RDR2, GOT dar in jocurile Souls grafica din punctul meu de vedere este pe planul 2


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  18. #78 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Daca si from soft e mediocru, ce sa mai zic de jocurile anuale pe care le cumpara lumea? Am un feeling de vulpea si strugurii lumea chiar il joaca pt feeling...si ca sa fac o paralela cat de cat, e cam acelasi feeling pe care l-am avut cand am dat jos LK in wow cu guilda la WoTLK , doar ca aici sunt de unul singur.

  19. #79 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    De exemplu când joc ceva scos de from soft.( si am terminat tot de la ei ) pur și simplu nu știu când trece timpul și îmi da asa o stare de tensiune amestecata cu împlinire și satisfacție jocurile lor
    Nu sunt eu asa pretențios și ma joc cam orice dar în ultimul timp sunt unele jocuri care le termin în sila cum a fost valhalla de expl.si de aceea sunt foarte entuziasmat când scot astia ceva nou chiar dacă nu stau asa bine la grafica
    Oricum după ce joci peste 20 -30 min și intri în lumea aia nu iti mai pasa de grafica

  20. #80 SP
    Member awaytokill's Avatar
    Dar ce ti se pare grafica asa groaznica? Mie mi se pare ca arata chiar decent Elden Ring, precum si toate jocurile de la ei, la vremea lor, au aratat bine. Am intrat in Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning (joc dat la PS Plus) si nu am putut juca mai mult de 5 minute, pe PS5. Ala e un joc ce arata groaznic, zici ca e de PS2.

    In schimb, toate jocurile din seria Souls/Borne au aratat bine la vremea lor. Plus ca da, e chestia de feeling. Chiar nu mai esti atent la grafica asa mult cand e atmosfera aia in joc, cand stii ca poti sa mori si din inamici de lvl mic daca nu esti atent. Plus coloana sonora, plus design-ul inamicilor si zonelor. Te "tine in priza". Cred ca asta e feeling-ul. Te captiveaza si esti concentrat sa treci de urmatoare zona, urmatorul boss.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 25 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 ... LastLast

Similar Threads

  1. The ring 1&2 By klausn in forum Carti si Comics
    Replies: 0 Last Post: 10-07-2010, 12:43
  2. Red Ring of Death dispare odata cu Xbox Slim By naz in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 23-06-2010, 16:48
  3. Lucha Libre AAA Heroes of the Ring By Nash in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 18-06-2010, 11:07
  4. Ghid: Lost Odyssey - Ring Crafting By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 23-03-2009, 19:41
  5. Bucharest Ring Challenge 2008 - pics By amermofo in forum Foto & Video
    Replies: 2 Last Post: 26-08-2008, 00:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts