Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 70

Thread: Prince of Persia: The Lost Crown

  1. #21 SP
    Member olteanug's Avatar
    Arată bine pentru un joc de iPhone 15, dacă atâta au putut scoate la 14 ani de la Prince of Persia: The Forgotten Sands.....
    Înțeleg că franciza Assassins Creed le aduce profit, dar au avut niște ani (2016, 2019, 2021-2022) în care puteau scoate o continuare la Prince of Persia main series, cu grafică la zi când nu aveau AC-uri de lansat.
    Bine că investesc în proiecte eșuate ca Skull & Bones care nici acum nu s-a lansat , dar e de cinci ani anunțat, sau în mediocrități ca Watch Dogs Legion și Far Cry 6. Cu bugetul ăla, scoteau un Prince of Persia epic pe PS5/XBOX/PC acum, cu poveste bună, grafică spectaculoasă, poate și cu un mod multiplayer foarte fun și sustenabil pe termen lung (dacă băgau skin-uri, arme epice, relicve legendare, vrăji de cumpărat și microtranzacții).


    14 ani au trecut de când au lansat Prince of Persia: The Forgotten Sands!!!


  2. #22 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Mie-mi place stilul jocului; grafica a ramas simpluta dar animatiile close-up sunt foarte bad-ass .
    Platfoming-ul imi aduce aminte de primele jocuri (cele 2D) dar mi-ar placea ca inamicii sa fie un pic mai activi, asa cum sunt in Metroid Dread.

  3. #23 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Detalii despre lume si joc in general.
    Pare un fel de hands on preview, dar facut (sau publicat doar) de Ubisoft.

    Mie mi se pare foarte tare si vad multe elemente din jocuri gen Hollow Knight/Ori, ceea ce ma face sa-l astept cu si mai mare interes.

    Ramane de vazut doar platforma pe care sa-l iau, PS5 (in caz ca are functii pentru DS5) sau XSX (controller-ul mi se pare cel mai potrivit pentru un side scroller de genu asta)

  4. #24 SP
    Member Mishy's Avatar
    Si mie incepe sa imi placa cu toate ca am fost dezamagit la inceput ca e un side scroller, dar pana la urma cu asta a inceput franciza. Inca tin mine cat le jucam pe un Pentium 1.

  5. #25 SP
    Member omega's Avatar
    Blasfemie sa-l compari cu originalul. Doar ca sunt side scrolling si au acelasi nume ?

  6. #26 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Se pare ca lor le-a placut:


    Eu chiar astept cu interes demo-ul din ianuarie.

  7. #27 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by omega View Post
    Blasfemie sa-l compari cu originalul. Doar ca sunt side scrolling si au acelasi nume ?
    De foarte multe ori in viata, ceea ce se face nou sau se 're-face' este chiar mai bun decat originalul, doar ca omul este de asa natura construit incat sa isi aminteasca denaturat si de multe ori amplificat artificial lucruri din trecut. Se aplica universal in viata, nu doar la jocuri.
    Cu totii avem senzatia ca acel cartier al copilariei a fost cel mai frumos (cand de fapt era doar o alta cazatura comunista), ca prima masina a parintilor a fost cea mai tare pentru ca in ea am fost prima oara la munte (o Dacia 1300 care mergea cu apa in loc de antigel), etc...

    De fapt, daca te intorci la lucruri din trecut, jocuri/filme/locuri/lucruri, ai sa realizezi ca de fapt nu era nimic special ci doar for the first time. Acel first time care ne ramane mereu intiparit in creier ca si the best. Total eronat, dar universal valabil, atentie!
    Nu a fost nimic the best, de foarte multe ori primul joc al unei serii a fost un joc absolut sublim la acea ora, at that point in time, dupa standardele si impactul de atunci, dar adus si judecat dupa standarde moderne ar fi doar o banalitate. Alea erau vremurile... pionierat...

    Aici cad in capcana multi, domne remake la POP, o mizerie, prefer originalul, remake la mai stiu eu ce... sunt convins ca multora dintre noi cele mai tari shootere ni se par inca Project IGI, Soldier of Fortune sau Half Life 1. Adevarat, niste colosi, dar daca le judeci dupa standardele actuale ai sa realizezi ca n-au facut nimic special in afara de faptul ca au fost primele, au fost doar niste corridor shooters banale.

    In ziua de azi este foarte greu sa mai 'inventezi' ceva nou, pentru ca tot si toate s-au facut deja. Ai un operworld cu tematica X, sau Y, s-au vrut jocuri openworld, acum arunca in ele cu note de 4... nu prea mai ai ce draci baltati sa pui in el ca sa fie nou si inovativ.
    Deja daca pui prea mult 'se lungeste artificial', se pierde din timpul pretios al gamerului caruia pentru 60$ i se cuvine lumea intreaga...

    Doar extrem de putine companii mai inoveaza si cred ca le numaram pe degete. De aici si dubla masura cu care se judeca, vezi tot felul de analfabeti functionali cum arunca cu note de 4 si de 5 in jocuri absolut decente pentru ca nu reproduc in viziunea lor acel impact pe care l-a avut Witcher 3... un nonsens si o tampenie...

  8. #28 SP
    Member omega's Avatar
    Ai tendinta sa generalizezi. Legatura dintre jocul de mai sus si primul prince of persia este doar ca are acelasi nume si este side scrolling. Il poti considera de cate ori vrei tu mai bun dar nu are nicio legatura cu primul joc. Ori daca jocul asta s-ar fi numit altfel oare mai avea acelasi impact? Asta apropo de "nostalgici" care judeca emotional.

  9. #29 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Am generalizat putin, intentionat, da. Nu sunt un mare fan Prince of Persia, am vrut doar sa subliniez ca este o tendinta generala sa se compare fiecare iteratie noua a fiecarui joc cu cel original lansat cand era bunica fata mare, iar dupa parerea mea acest lucru este gresit.

    Fiecare joc este unic in felul lui si a ne raporta mereu la prima iteratie nu face decat sa ne lase mereu intr-o zona gri si intr-o vesina nemultumire. Sunt bucuros ca aia de la Valve au inteles mult mai devreme decat restul planetei treaba asta si au insistat sa fereasca numele Half-Life de baia asta in mocirla si de un eventual asalt al 'criticilor' care probabil i-as fi dat 7 ca 'nu aduce nimic nou'.

    Revenind la jocul in cauza, liber la nemultumire. Fiind un titlu Ubisoft, pleaca implicit de la 7-8 din oficiu, deci banuiesc ca se va scalda si asta intr-o mediocritate de 65-70-ish ca si note, asta daca nu cumva va 'aduce ceva nou' ca ultimul Zelda in care totul este nou si lumea jocului in general este foarte bogata si populata, caz in care o sa ia probabil un 75 ca Born of Bread, nicidecum 91 ca un colos clasic precum 8-Bit Adventures 2.

  10. #30 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ai punctat foarte bine Alex si ca sa continui si eu putin off-topic chiar vorbeam recent cu cineva (un pusti, ca sa zic asa, pe la 20ish de ani) si zicea si el ca nu se mai fac jocuri ca pe vremuri, cand primul NFS al lui a fost Hot Pursuit in 2010 si a fost cel mai tare NFS ever pentru el - tocmai pentru ca a fost primul. Nu pentru ca a fost cel mai bun.

    Dar la mine, primul NFS a fost...well...primul NFS, apoi 2, apoi 3 jucat de nebun sute de ore si tot asa.

    Asa ca da, un rol mai important decat calitatea jocului, il joaca amintirile, dar nu neparat asupra jocului ci asupra perioadei respective - cum erai tu tanar fecior si te jucai 12h pe zi, fara nicio grija pe lume.

    Si da, nu se mai fac jocuri ca altadata, pentru ca am crescut si avem doar 1-2h de joaca pe zi sau la cateva zile, asa ca niciun joc nu mai poate egala senzatia din copilarie.

  11. #31 SP
    Member omega's Avatar
    Dar vad ca voi chiar nu puteti trece peste faptul ca sunteti batrani. Evident ca nu o sa poata veni unul care vede pentru prima data un joc din anii 90 si sa zica: bai dar ce misto era jocul asta, fata de unul aparut 20-30 de ani mai tarziu. Dar si sa tii blocata licenta de "prince of persia" si sa arunci un joc la intamplare si sa-i zici prince of persia ca tot ai tu drepturile asupra numelui e de porc. Groparii astia de la Ubisoft produc bani si omoara arta. Tampiti astia de nu le dau 10 pe ciorbe reincalzite si jocuri cu eticheta diferita de continut.

  12. #32 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai asta e parerea ta, bazata pe...ce anume? Ai jucat jocul?

    Eu vad, cel putin din ce zice SkullUp, ca povestea este foarte interesanta si chiar are legatura cu printul si cine stie cum evolueaza lucrurile, de poate vei ajunge chiar sa joci cu el, dupa ce-l salvezi.

    Iar daca nu este asa, fiind un joc care are loc in acelasi univers, de ce i-ar zice altfel?

    Si ce legatura are faptul ca suntem noi batrani (in discutia off topic), cu faptul ca lumea vorbeste din nostalgie, nu despre calitatea unui joc vechi

    LE: asta cu "tu ai drepturile asupra numelui" nu e ca un contract pe care-l are cineva cu Marvel sau DC sau whatever, de le da drept de folosire al personajului/IP-ului.
    Ei detin Prince of Persia, asa cum detin multe alte IP-uri.

    Este absolut decizia lor, ca-i buna sau reau, cum vor sa foloseasca acele IP-uri.

    Noi putem doar sa acceptam si daca ne place ce vede, cumparam. Sau putem sa nu acceptam si mergem mai departe si nu le dam banii pe produs.

  13. #33 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by omega View Post
    sa tii blocata licenta de "prince of persia" si sa arunci un joc la intamplare si sa-i zici prince of persia
    Quote Originally Posted by omega View Post
    Groparii astia de la Ubisoft produc bani si omoara arta. Tampiti astia de nu le dau 10 pe ciorbe reincalzite
    Deci daca scot ceva nou și diferit nu e bine, iar daca scot aceeași ciorba reîncălzită sunt gropari. (?)

    Mie îmi pare promițător și cu siguranță îl voi juca când am timp. Jocurile de la Ubisoft care nu sunt open world mereu mi s-au părut reușite, un fel de indie cu buget mare.

  14. #34 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Am jucat primele PoP-uri acum 20 de ani si mi-au placut, dar nu cred ca au imbatranit prea bine. Animatiile erau foarte avansate pentru vremea lor, dar toate actiunile aveau un delay si controlul era foarte sluggish. Daca in ziua de azi s-ar mai face jocuri asemanatoare cu siguranta nu le-ati aprecia la fel de mult.
    Eu sunt mai optimist pentru jocul asta si spun ca va avea un 85 pe Open/MetaCritic .

  15. #35 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by omega View Post
    Groparii astia de la Ubisoft
    Quote Originally Posted by omega View Post
    nu puteti trece peste faptul ca sunteti batrani.
    Nu stiu daca 'batran' este un apelativ pe care l-as folosi, dar daca te referi la faptul ca nu fac parte din generatia TikTok pentru care respectul (gropari?), educatia si valorile bunului gust sunt doar niste amintiri pierdute undeva in negura timpului atunci da, ai dreptate, sunt batran.

  16. #36 SP
    Member rzv31's Avatar
    Si mie imi place cum arata, simt ca o sa ma tina in priza, la fel cum a facu Ori Sigur o sa fie de 8, cel putin.

  17. #37 SP
    Member olteanug's Avatar
    Într-adevăr, nefiind open-world, poate e posibil să aibă o poveste reușită și gameplay fun, dar ar merge și niște grafică de next gen.
    Mi-au plăcut Immortals Fenyx și Valiant Hearts: The Great War care erau lineare, poate cele mai bune jocuri de la Ubisoft din ultimii 10 ani.

  18. #38 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ce inseamna "grafica de next gen"? De PS6? De PS5 Pro?
    Sau poate, din moment ce tu nu ai consola, un 5090?

  19. #39 SP
    Member olteanug's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ce inseamna "grafica de next gen"? De PS6? De PS5 Pro?
    Sau poate, din moment ce tu nu ai consola, un 5090?
    Poate s-o facă și cu o grafică de PS4 Pro și RTX 2080, numai să scoată odata o continuare la Prince of Persia - seria principală, aia 3D.
    Gen..... ultimul joc 3D al seriei, Prince of Persia: The Forgotten Sands, a apărut când eram în clasa a IX-a.

    De ce trebuie să am peri și barbă albă și să mai cumpăr încă 10 Assassins Creed-uri până se lansează următorul Prince of Persia cu cameră 3D?

  20. #40 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    De ce orice discute pe acest thread, din partea ta, e despre ce ti-ai dori sa iasa si nu despre jocul asta?

    Ai zis - citez: "Într-adevăr, nefiind open-world, poate e posibil să aibă o poveste reușită și gameplay fun, dar ar merge și niște grafică de next gen." - si si te refereai la jocul asta.

    Iar eu am intrebat - ce inseamna "grafica de next gen"? Si ma refeream, desigur, la jocul de fata

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 04-07-2013, 08:23
  2. Prince of Persia: The Forgotten Sands By ReNeGaDe124 in forum Console Club
    Replies: 189 Last Post: 28-06-2013, 19:37
  3. Prince of Persia: The Sands of Time By HeinekeN_ in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 16 Last Post: 20-12-2010, 20:39
  4. Replies: 10 Last Post: 19-05-2010, 09:09
  5. Replies: 1 Last Post: 07-01-2010, 11:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts