Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Cum preferati jocurile - sa le downloadati de pe shop sau sa le cumparati din magazin

Voters
177. You may not vote on this poll
  • Eu imi cumpar jocuri in format virtual (jocuri downloadabile, cine are nevoie de manual, disc sau carcasa)

    4 2.26%
  • Ce-i in mana nu-i minciuna (jocuri fizice beibi)

    139 78.53%
  • Sincer nu ma intereseaza

    34 19.21%
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 52 of 52

Thread: Cum preferati sa fie jocul dumneavoastra

  1. #41 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by cristian77 View Post
    Si daca vrei sa-l vinzi dupa ce te ai saturat de el,sa ai bani de altul?
    Tu nu ti-ai cumparat nici un joc de pe PSN pentru ca nu poti sa-l vinzi? O sa fie mult mai ieftin decat unul care vine cu manual, disc si carcasa (sau asa ar trebui sa fie). Oricum cine stie ce sisteme de second hand se pot implementa. Sau cum e momentan la steam, iti vinzi tot contul cu tot ce ai pe el E aiurea dar e o varianta.

  2. #42 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Ce-i in mana nu-i minciuna

    mai bine nici ca se putea zice

  3. #43 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by pooaul View Post
    Tu nu ti-ai cumparat nici un joc de pe PSN pentru ca nu poti sa-l vinzi? O sa fie mult mai ieftin decat unul care vine cu manual, disc si carcasa (sau asa ar trebui sa fie). Oricum cine stie ce sisteme de second hand se pot implementa. Sau cum e momentan la steam, iti vinzi tot contul cu tot ce ai pe el E aiurea dar e o varianta.
    Asa ar fi logic, dar din pacate nu e asa. Ex: un joc nou costa pe Steam 50$, iar in magazin are acelasi pret.

  4. #44 SP
    Member Devergo's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Asa ar fi logic, dar din pacate nu e asa. Ex: un joc nou costa pe Steam 50$, iar in magazin are acelasi pret.
    Asta pentru ca nu isi permit sa strice piata,daca vor trece toti producatorii la medii virtuale atunci preturile vor scadea drastic.

  5. #45 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Asa ar fi logic, dar din pacate nu e asa. Ex: un joc nou costa pe Steam 50$, iar in magazin are acelasi pret.
    Depinde de joc. Stiu ca am primit in urma cu ceva timp un cupon pentru Batman AA si am zis ca-l vand (ca nu prea era genul meu jocul). Am dat anunt ca vand cuponul cu 60 lei (exact jumate din cat era pretul in magazin). Imediat cineva mi-a atras atentia ca cd key-ul costa 53 lei (deci sub jumate din cat era DVD-ul in magazine), deci o diferenta foarte consistenta. Degeaba am lasat pretul la 40 lei, tot n-am gasit doritori, asa ca l-am instalat, am zis ca decat sa-l las chiar la o suma de nimic (gen 20 lei), mai bine imi pun in contul de steam un joc nou. Si n-am regretat deloc, jocul e chiar fain

    Cat despre formatul jocurilor in viitor - da, si eu cred ca pe viitor vor fi cam toate digitale, Internetul e deja accesibil in orice tara, practic sunt foarte putine calculatoare care nu au conexiune la Internet, in viitor vor fi si mai putine. Din pacate pentru noi, colectionarii

    Stiu ca pentru unii nu conteaza, dar chiar nu se compara jocul digital cu unul pe disc, carcasa, manual, etc, efectiv nu se poate descrie feeling-ul cand rasfoiesti manualul, scoti cd-ul, etc. Daca mai e si editie de colectie, deja e cu totul "altceva". Harti si discuri bonus, filme cu make-off, coloana sonora, etc.

  6. #46 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Pe steam sunt oferte multe de tot. Am inteles ca acum a fost GTA IV la vreo 6-7 euro, deci se poate.

  7. #47 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Eu unu am votat nu ma intereseaza,pentru ca sincer sa fiu...prefer si prin steam , cand instalez versiune de windows ...instalez frumos steam si dau download la toate pe rand,nu ma mai chinui cu dvd-uri si prefer si fizic ca arata bine pe raft / colectie.

  8. #48 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Varianta digitala va deveni mult mai populara cand preturile vor fi pe masura. Daca tot dam acelasi pret, macar sa primim un manual, o carcasa si toate cele sa arate bine pe raft.

  9. #49 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Tocmai, cum a fost acum de sarbatori, cu oferte peste oferte pe steam, mi se pare foarte rentabil sa dai 5-6 euro pe un joc ce a iesit GOTY sau mai stiu eu ce.

    ---------- Post added 08-01-2010 at 02:10 PM ----------

    VG247 Blog Archive Serious Sam HD �6 on Steam this weekend

  10. #50 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Au fost si oferte de genul: Valve Complete Pack (aproximativ 25 de jocuri) la pretul de 20-30 euro sau THQ Complete Pack acelasi pret. Consider ca astfel de oferte sunt foarte bune, cu toate ca nu primesti cutia in mana, desi intr-adevar si eu sunt adeptul de a avea jocul conform "ce-i in mana nu-i minciuna"

  11. #51 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Bobby View Post
    Pe steam sunt oferte multe de tot. Am inteles ca acum a fost GTA IV la vreo 6-7 euro, deci se poate.
    Da, apare insa o alta problema. Ce faci daca vrei sa vinzi unul sau doua jocuri. Pur si simplu nu-ti mai plac si vrei sa le vinzi. N-ai cum, decat daca dai tot contul steam - si chiar si asta e dificil, trebuie incredere foarte mare intre vanzator si cumparator, deoarece e usor sa vinzi un cont si apoi ti-l recuperezi, zicand ca ti-a fost "furat" si schimbata parola.

    Nici jocurile pe CD/DVD nu sunt "perfecte", au destule dezavantaje. Daca strangi mai multe, incep sa ocupe loc. La inceput e ok, dar dupa ce aduni cateva zeci de jocuri si n-ai o camera mare cu mult spatiu - se cam simte. Apoi exista riscul sa se zgarie sau chiar sa crape : din neatentie il scapi pe jos si se zgarie sau poate il uiti pe scaun si te asezi pe el...sau poti prinde un DVD care-l invarte prea tare si explodeaza CD-ul inauntru...cam nasol moment. O sa zici ca ai CD Key-ul. E adevarat, insa multe jocuri originale cer ca CD-ul ORIGINAL sa fie prezent in unitate, un "backup" n-o sa te ajute prea mult, doar daca iei no-CD pentru joc, insa deja practic joci jocul piratat...

    Cu toate dezavantajele astea - eu prefer in continuare jocurile pe CD si foarte multa lume e la fel, am scris mai sus de aventura mea cu Batman AA. Am lasat jocul la 40 lei si nu l-a cumparat nimeni, un tip care a fost interesat mi-a si reprosat ca vand "doar" cd key-ul si a cumparat jocul SH pe DVD cu 90 lei. Jocul simplu, doar carcasa si manual, nu era ceva de colectie - a preferat sa dea mai mult decat dublu pe un joc, doar ca era in varianta "fizica".

  12. #52 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Depinde: Pe psp prefer digitale sa nu car 100 de umd-uri cu mine, dar pe ps3 prefer fizice ca in general cumpar jocuri serioase! N-am sa am pretentii de la un joc arcade sa vina in format fizic.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Cum se misca jocul Bayonetta pe ps3? By bubu91 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 21-04-2014, 23:43
  2. Ce gen de joc preferati? By Dant3 in forum Polls
    Replies: 13 Last Post: 11-01-2013, 00:19
  3. Replies: 18 Last Post: 01-06-2012, 13:33
  4. Ce controlere preferati pt jocuri fighting ? By iulikkk in forum Jocuri PC
    Replies: 0 Last Post: 02-12-2011, 09:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts