Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 13 FirstFirst ... 3 11 12 13
Results 241 to 258 of 258

Thread: Let's talk movies...

  1. #241 SP
    Member Mishy's Avatar
    Cea de la final a fost chiar buna, in rest sunt de acord. Nu ai ce zice Sub Zero a fost chiar bun.

  2. #242 SP
    Manager paul's Avatar

    With controversy engulfing the Hollywood Foreign Press Assn. and major Hollywood players backing away from the embattled organization, NBC announced Monday that it will not air the Golden Globe Awards in 2022. [...]

    The decision comes as influential studios continued to back away from the Hollywood Foreign Press Assn., with WarnerMedia joining Netflix and Amazon Studios in cutting ties with the organization until sweeping reforms are enacted. [...]

    In a letter sent Sunday to HFPA President Ali Sar, top WarnerMedia executives said the company is putting all activities with the organization on hold, suggesting that its proposed reforms — designed to address a number of issues raised in a Feb. 21 Times investigation — are inadequate both in scope and pace. [...]

    In its letter to the group, WarnerMedia urged the HFPA to move more quickly to address the lack of Black members in the group, suggesting that its proposed 18-month timetable to add 50% more members will not sufficiently alter the makeup in time for the next two years’ Globes ceremonies.

    “The currently planned 18-month timeline runs through the 2023 Golden Globes, which means the same voting body will be impacting the next two nomination and voting cycles,” the letter read. “The HFPA cannot accurately reflect the best of our industry until your membership expands to reflect more of the social, cultural and ethnic diversity that exists in the stories we tell and the creators with whom we work.”

    Echoing criticisms from Time’s Up and a coalition of publicists that has boycotted the group, as well as blistering statements issued in recent days by A-listers Scarlett Johansson and Mark Ruffalo, WarnerMedia blasted the journalists’ association for too often neglecting Black-led projects and for its members asking what the letter called “racially insensitive, sexist and homophobic questions” in its press conferences.

    In a notable admission of the role the industry has played in empowering and enabling the HFPA over the years, the letter went on, “For far too long, demands for perks, special favors and unprofessional requests have been made to our teams and to others across the industry. We regret that as an industry, we have complained, but largely tolerated this behavior until now.” [...]
    NBC won't air Golden Globes in 2022 following Times report - Los Angeles Times

  3. #243 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by IGN
    The cake may be a lie, but here’s the truth: JJ Abrams’ long-rumored adaptation of Valve’s hit game Portal is in active development at Warner Bros.

    During a press day for the home release of Super 8’s 4K Blu-ray, Abrams confirmed the Portal movie’s status to IGN. “We actually do have a script that’s being written for the Portal movie now at [Warner Bros.]. We’re really excited about the take and the pitch, so it feels like that thing’s finally on the rails.” Abrams’ suggestion towards Portal’s long development may remind you that it’s been eight years since he and Valve founder Gabe Newell first announced that Bad Robot and Valve were looking to work together at DICE 2013.

    When asked about the status of the Half-Life movie, which Bad Robot was developing as of September 2016, Abrams said “the Half-Life thing, we’re not actively involved with at the moment.” While Portal and Half-Life are part of a shared gaming universe, it sounds like there’s no pressure to establish that world in a live-action Half-Life project first.
    Portal Movie Still Alive, in Development at Warner Bros., Says Producer JJ Abrams - IGN

  4. #244 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Avem vreun coleg care locuieste in Praga si doreste sa vada Oppenheimer in cea mai buna calitate posibila?

    Singurul cinematograf din UE care permite rularea filmului in formatul IMAX 70mm 15 perforatii este cel din Praga. Eu imi doresc foarte tare sa il vad in acest format si mi-am cumparat bilete pentru doua perioade diferite, in caz ca intervine ceva neprevazut. Il voi vedea pe 31iul. Ma duc special pentru acest eveniment.

    Am un bilet cumparat pentru 26iul, ora 10:50, exact pe locurile recomandate de Nolan pentru cea mai buna experienta de vizualizare. Am luat biletele cu o luna inainte, am vrut neaparat acele locuri.

    In caz ca il doreste vreun coleg, i-l pot oferi cu drag, gratuit!
    Attached Images Attached Images nolan.jpg

  5. #245 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Nice! Ai ales bine! Personal am mers deja la doua cinema diferite sa vad filmul in 15/70mm imax. Unul in londra, 21 iulie la 00:00, bfi imax, pentru care am condus 6 + 5 ore, dus intors si vue printworks manchester, la 45 minute de mine, la 20:30 23 iulie. A fost primul film vazut in 1.43:1. Absolut incredibil, imaginea si sunetul! Am avut cele mai bune locuri in ambele camere, am cumparat biletele cu mult timp inainte, sold out ambele dati. 500 de oameni la bfi imax london si 484 in manchester.

    Am asteptar filmul asta de foarte mult timp si mi-a depasit asteptarile!

    Abia astept blurayul 4k dolby vision!

  6. #246 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Eu ma duc special pentru el din Bucuresti cu avionul, iti dai seama cat imi doresc sa-l vad . Mi-am cumparat bilete in doua perioade diferite, doar ca sa fiu sigur ca nu se intampla ceva neprevazut si trebuie sa imi schimb planul de calatorie.

    Fac tot posibilul sa ma feresc de orice fel de trailer, spoiler, impresie, etc. Vreau sa fie imersiunea si surprinderea la maximum!

  7. #247 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Cum e calitatea imaginii la IMAX 70mm 15 perf in comparatie cu dolby vision pe oled? Am vazut Oppenheimer la IMAX in Romania si nu m-a dat pe spate calitatea imaginii. A fost mai buna decat la un cinematograf obisnuit intr-adevar, dar tot nu se compara cu televizorul. Sunt curios ce diferenta face proiectorul minune pe care nu il avem in tara.

  8. #248 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Discul apare in vreo 3 luni. Dolby vision va avea luminozitate mai mare si dynamic hdr metadata.

    Calitatea e “echivalenta cu 18k” la imax 15/70. Unde nu e proiector pe film imax, doar 30 de sali in toata lumea, alternativa e digital laser imax sau daca ai noroc, dual laser gt imax. Filmul a fost scanat cu imax dmr(limitat la 4k ish), facut digital si apasat play button.

    Proiectoare adevarate 15/70 dispar din pacate. Nu mai sunt oameni care stiu sa le foloseasca, acum cand totul e digital.

    Dar cand vezi claritatea, sharpness ul si inaltimea unui film imax (6-7 etaje unde am fost eu) e greu sa te intorci la un cinema normal chair si la un oled. Am acasa, 77” oled, panasonic 820 dolby vision 4k player si recent am adaugat un q990b pt dolby atmos. E impresionant, dar as merge (pe bani) doar la filme imax 15/70 daca ar mai fi. Chiar si dune psrt 2 va fi digital dar filmat cu imax approved arri cameras in formatul corect 1.43:1 deci trebuie dual laser gt imax sa fie echivalent cu un singur frame de 15/70.

  9. #249 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Subscriu, tocmai ce am facut si eu acelasi lucru..

    Deja mi se cam luase oricum de IMAX. Mai mare daraua decat ocaua.

  10. #250 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    Abia astept blurayul 4k dolby vision!
    De obicei Nolan nu masterizeaza in Dolby Vision filemele, a fost Oppenheimer gradat in DV cumva sau va fi pentru releas-ul discului UHD Blu Ray? Daca nu sunt informatii oficiale legate de asta tind sa cred ca va aparea doar in HDR10.

    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Avem vreun coleg care locuieste in Praga si doreste sa vada Oppenheimer in cea mai buna calitate posibila?



    Singurul cinematograf din UE care permite rularea filmului in formatul IMAX 70mm 15 perforatii este cel din Praga. Eu imi doresc foarte tare sa il vad in acest format si mi-am cumparat bilete pentru doua perioade diferite, in caz ca intervine ceva neprevazut. Il voi vedea pe 31iul. Ma duc special pentru acest eveniment.

    Am un bilet cumparat pentru 26iul, ora 10:50, exact pe locurile recomandate de Nolan pentru cea mai buna experienta de vizualizare. Am luat biletele cu o luna inainte, am vrut neaparat acele locuri.

    In caz ca il doreste vreun coleg, i-l pot oferi cu drag, gratuit!
    Asta da fan Nolan!! Multumim pentru oferta gratuita, daca as fi avut masina as fi tras o fuga de la Oradea la Praga pt film dar asa, cred ca o sa-l vad pe OLED cand va venii vremea.

  11. #251 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Nolan scoate filme rar. Dolby vision e mai popular acum. Ma indoiesc ca iese si nu are logo ul DV pe spatele carcasei. Dar e posibil.

  12. #252 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Nu conteaza ce-i popular, cand vine vorba de Nolan nu alege tot timpu ce-i popular ci ce-i place ca altfel ar face filme woke cu non binari ce merg cu dosul ca asta ar fi popular
    Nici nu are filme macar in DolbyTrueHD Atmos, foloseste mai mult DTS HD Master.

  13. #253 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    De-a lungul timpului am avut situații în care am pierdut zboruri sau au fost anulate, de exemplu prin 2019 am avut o situație cu un zbor pierdut la începutul unei călătorii de câteva săptămâni în India, toate planurile ni s-au dat peste cap și a trebuit reorganizat totul, însă nicio situație nu s-a apropiat de impactul negativ pe care l-am avut la zborul de acum câteva zile.


    Am avut biletele la film cumpărate cu șase săptămâni înainte. I-am rugat pe cei de la cinematograf să mă anunțe exact când le vor pune in vânzare, în două minute de la postarea lor aveam deja biletele achiziționate, voiam neapărat locurile din sală recomandare de Christopher Nolan pentru a avea cea mai bună experiență de vizionare. Pe lângă acest lucru, biletele le-am luat in trei perioade diferite, în cazul in care intervine ceva neprevăzut și trebuie amânată experiența. Cand am aflat de situatia cu zborul am mai gasit doua bilete foarte proaste in primul rand pentru miercuri.


    Proiecția pe care am ales-o a fost luni la ora 14:30, zborul l-am avut programat duminică. După câteva amânări, zborul a fost anulat și reprogramat pentru următoarea zi la ora 14:30. Eram încă în aeroport cand filmul începea. ''The skies burn, the curtains fall''.


    ( O mică paranteză legată de decizia de a alege Wizz Air. Decizia asta a fost luată în ultimele momente, planul inițial era să stăm vreo zece zile și să mergem cu mașina în Praga, Viena si Bratislava, însă cei doi prieteni cu care am mers au început să nu mai fie confortabili cu ideea, in cazul amândurora au început să intervină chestiuni legate de serviciu si a trebuit scurtata calatoria. La Tarom erau doar 3 bilete disponibile, noi eram 4. Wizz Air a fost singura varianta posibila in situatia de fata. )


    Ajungem în Praga și ne îndreptăm spre cinematograf cu Beatles: Lucy in the Sky with Diamons în difuzoare. Traficul era din ce în ce mai greoi iar cu doi kilometri înainte de locatie, a trebuit să mergem pe jos dintr-o cauză absurdă, colac peste pupăză, exact atunci era o paradă cu elefanți pe bulevardul principal. Aveam în plan să-i vizitam ulterior si muzeul, însă nu credeam că totul poate deveni atât de Kafkaesque. Fiindcă ne grăbeam și eram în modul ''tunnel vision'' am luat-o pe carosabil și neputând să trecem peste gardurile care delimitau spectatorii de elefanți, a trebuit să facem slalom printre ei. Nu era totul îndeajuns de absurd, lipsea ceva. Lipsea dresorul elefanților care ne-a urmărit până la intrarea în cinematograf.


    Într-un final ajungem la destinație și discutam cu un manager despre situație, i-am explicat că este o situație excepțională și că am venit special din România pentru Oppenheimer, iar din cauza zborului amânat am pierdut intrarea la film. A făcut tot posibilul să găsească o soluție pentru noi, însă nu avea variante, toate biletele erau achiziționate în avans.


    Nu ne rămăsesera decat să stăm la intrarea în cinematograf cu o foaie pe care să scriem că vrem să achiziționăm bilete la supra-supra-preț și am sperat să convingem pe cineva.


    Într-un final, am intrat în vorbă cu o clonă de a mea care era a treia oară la proiecția in 70mm, știa exact de ce vine și ce locuri să aleagă. Când am aflat locurile achiziționate de el totul a devenit suprarealist. Ulterior am descoperit că datorită lui am avut una dintre cele mai interesante experiențe trăite.


    Care era posibilitatea să găsim, total aleatoriu, la cineva bilete pentru fix aceleași locuri pe care le cumpărasem si noi, într-o sală cu 380 de locuri?

    0.26% / loc




    Legat de film, a fost o experiență incredibilă, a întrecut cu mult așteptările. La mine au mai fost si câțiva factori externi care au îmbunătățit experiența, însă chiar și fără, tot ar fi fost ceva extraordinar.


    Legat puțin de partea tehnică, nu tot filmul rulează în 70mm. Sunt anumite scene, în special unele din interior, unde probabil din cauza sunetului au ales sa folosească Panavision 65. Îți puteai da seama după aspect ratio, pentru mine nu a fost o chestiune care să-mi distragă atenția, însă se putea observa foarte clar diferența dintre ele. La părțile widescreen au ales un aspect granulat în mare parte( zgomot de imagine ), iar la cele in 70mm era totul extrem de curat și foarte-foarte clar. Pot sa spun că din contră chiar, îți creștea puțin entuziasmul și plăcerea când după câteva minute de scene filmate într-un aspect wide, începea totul grandios in 1.43:1, îți dădeai seama că urma ceva important.
    Attached Images Attached Images 1-1-.jpg 4.jpg 3-1-.jpg dsc00110.jpg image0.jpeg

  14. #254 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Haha, l-ai vazut in imax 15/70. Atat conteaza! Cred ca era mai putin hassle sa vii in londra sa-l vezi.

    Cool story tho, made me giggle!

  15. #255 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Aveam cele mai bune bilete cumparate cu mult timp inainte, nici nu ne gandiseram la varianta sa mergem cu avionul, voiam sa facem road trip. Ulterior prietenii nostri au dorit sa scurtam vacanta din cauza serviciului si abia atunci a intrat in vigoare optiunea de a lua avionul. Atunci era prea tarziu sa schimbam cinematograful fiindca nu mai gaseam bilete bune.


    Inca ceva legat de partea tehnica, ma asteptam sa ma deranjeze subtitrarea in ceha, insa nu a fost cazul, era foarte mica. Pentru subtitrare foloseau un alt proiector, se putea observa in scenele intunecate ca subtitrarea avea ca un chenar dreptunghiular care trebuia sa fie transparent.
    Attached Images Attached Images proj.jpg

  16. #256 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foarte tare povestea si experienta overall si cred ca d-aia a si facut vizionarea mult mai placuta.

    Am fost si eu, ieri, la IMAX Cotroceni sa-l vad si am avut biletele perfecte si totu super ok - nachos, pop-corn, suc, toate dramuite ca sa nu beau prea mult si sa am nevoie la baie, ca sa deranjez 20 de oameni pe fiecare parte.

    Dar da, se vede foarte clar ca nu tot filmul a fost filmat cu camere IMAX (tipic lui Nolan, pot spune, dar putin deranjant pentru ca doar asta s-a promovat pana acum).
    Despre film nu vreau sa spun nimic, dar de la jumatate sau putin dupa, parca s-a intamplat ceva cu proiectia si totul a devenit mai pixelat cumva, inclusiv subtitrarea. Nu prea am inteles care a fost faza.

    Also, intrebare pentru cine se pricepe - daca filmul este pe pelicula (film, nu digital), cum se pune subtitrarea?
    Also, IMAX-ul nostru cum ruleaza filmul? E ceva conversie digitala?

  17. #257 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    https://lfexaminer.com/theaters/

    AFI Cotroceni este Digital Xenon.

    Si eu ma intrebam despre chestiunea cu subtitrarea, vezi ca am scris mai sus. La scenele intunecate se vedea ca este un proiector separat, se vedea fundalul un gri inchis, cum arata pe proiector liniile negre de la filme, de exemplu.

    LE: am facut o aproximare cam cat era proiectia subtitrarii. Doar in scenele foarte intunecate se observa ca este un proiector separat dar chiar si atunci nu era deranjant.
    Attached Images Attached Images xex.jpg 3-1-.jpg 1691416918805.jpg proj.jpg

  18. #258 SP
    Manager paul's Avatar
    Maine este Ziua Cinematografelor, oferte la preturi:
    Quote Originally Posted by Agerpres
    "Sâmbăta aceasta, cinefilii se vor putea bucura de oferte promoţionale în 348 de săli de cinema participante, aflate în peste 30 de oraşe. Din programul acestora, publicul va putea alege filme care au depăşit recorduri de încasări în ultimele luni, dar şi producţii noi sau filme de familie", a informat, vineri, Ministerul Culturii, într-o postare pe Facebook.
    Ziua Cinematografelor - sâmbătă, în peste 30 de oraşe; Turcan: Încurajez publicul să beneficieze de acest eveniment | AGERPRES • Actualizează lumea.
    Attached Images Attached Images cinema_city_ziua_cinematografelor_2023.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 13 FirstFirst ... 3 11 12 13

Similar Threads

  1. Movies vs Games sau Movies & Games By ony81 in forum Console Club
    Replies: 2 Last Post: 16-03-2014, 14:17
  2. PS4 Tech-Talk: Hardware heaven or hell? By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 88 Last Post: 10-11-2013, 08:09
  3. Featured Video talk By MonkY in forum Videos
    Replies: 43 Last Post: 24-07-2011, 14:21
  4. Talk to strangers! By RonanN1 in forum Offtopic
    Replies: 63 Last Post: 08-10-2009, 23:47
  5. Console general talk ! By MonkY in forum Console Club
    Replies: 46 Last Post: 05-11-2008, 02:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts