Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 27 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 16 ... LastLast
Results 101 to 120 of 536

Thread: Totul despre pesti si acvarii

  1. #101 SP
    Member okayo's Avatar
    Evident acel peste duplo e un hoplo :-)...nu intelgeam de ce la o cautare pe google nu aparea nici un rezultat la pesti duplo ci cu totul altceva....Acum s-a lamurit :-) Eram ametit si in graba azi dimineata... Acum sunt doar ametit.

  2. #102 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by okayo View Post
    Evident acel peste duplo e un hoplo :-)...nu intelgeam de ce la o cautare pe google nu aparea nici un rezultat la pesti duplo ci cu totul altceva....Acum s-a lamurit :-) Eram ametit si in graba azi dimineata... Acum sunt doar ametit.
    Serios acum... mergi la baietii de la care ai luat pestii si ti-au recomandat asa ceva in 55L, si spune-le ceva de dulce ! Daca vorbim de hoplosternum thoracatum (aka hoplo), pe langa faptul ca acestora le place cel mai mult sa fie in grup (macar 2, altfel nu se vor manifesta niciodata cu adevarat)... vorbim de un peste care ajunge la 15cm. Mie imi plac la nebunie (am 2)... sunt foarte pasnici, foarte inteligenti... Insa, un singur hoplo matur are nevoie de 60L de apa !!! Ce Dzeu man... chiar ignorati total ghidul... daca nu ziceam aici (ca exemplu e dat chiar hoplo), mai comentam. Dar asa... Of of. Ce sa mai zic ?
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    • pestii de peste 14 cm au nevoie de 4 litri de apa/cm de lungime. De exemplu un hoplo (de 15 cm) are nevoie de 4 x 15 = 60 de Litri de apa)

  3. #103 SP
    Member okayo's Avatar
    Hey Monky nu stiu cat e o vese buna sau nu dar incep prin a spune ca nu te-am ascultat intrutotul :-). Ei bine cateodata e bine sa te bazezi pe "common sense". Sper sa fi procedat bine. Am realizat ca ceva nu merge bine in acvariul ala de nu se stabilizeaza odata situatia si cum am vazut ca filtrul ala (care contine multe boxuri: primul cu vata de perlon, al doilea carbon, apoi un fl de burete si apoi bilute...deci 4 boxuri, nu stiu daca am retinut exact ordine, oricum primul e cel de vata)...de vata de perlon era super dar super imbacsit. Chiar ti-am zis candva ca mi se parea ca nu se filtreaza inedajuns apa. Am trecut intr-una din zile pe la Animax unde au rezerve pentru filtru asta... pe spatele rezervei respective scria a se schimba la o luna (am inceput sa-mi pun intrebari legat de deciclarea acvariului si d'astea). Apoi intr-unul din posturi si tu mi-ai zis ca e bine sa-l schimbi si asa am ajuns la concluzia ca aici ar putea fi problema. Am lua vata de la Hornbach si am inlocuit vata din filtru. Am facut si un schimb partial de apa si la urma am bagato fiola de Biodigest just in case se intampla ceva cu filtrul. Azi dimineata fac un test de apa sa vad cum sta treaba. Ei bine cel mai bun de pana acum: nitriti/nitrati=ZERO.Ph-ul a mai scazut un pic. La fel si duritatea apei (S-ar putea sa ma insel) insa la nitriti/nitrati niciodata nu a fost alb complet. Sper sa fie de bun augur si sa se stabilizeze situatia fara sa mai intervin asupra lui decat prin schimbarea apei sapt.
    Pe viitor (2-3 luni)ma gandesc la ceva mai mare sa fie de ajuns pentru astia mici. Dar deocamdata nu stiu ce o sa fac cu asta.
    Numai bine si Sarbatori fericite inca o data.

  4. #104 SP
    Member okayo's Avatar
    Update: ei bine nu am mai intrat si vad ca nici tu. Situatia se prezinta astfel. Xifo s-au topit, din pacate si un scalar. Acum nu stiu care este exact cauza...situatia disperata de dinainte (apa, deciclarea acvariului, schimbarile dese, stresul, nivelurile mari de nitriti, nitrati) sau schimbarea filtrului cu vata de perlon (brusc). Eu zic ca a fost mai mult primul. Acum situatia este stabilizata. De mai bine de o saptamana totul e ok. Simturile imi zic ca totul e ok si cu acvariul si cu pestii. Am mai facut ieri o schimabre mica de apa 6L. Ma feresc sa mai fac "valuri". Zilnic dimineata si seara curat oarecum substratul in sensul ca dirijez excrementele cu un "device" catre filtru mentrinand substratul curat. Cred ca e bine. Am mai facut ieri o "inginerie": de la copii am gasit niste inele de plastic de calitate care plutesc. Le dau mancare in chestiile astea doua ca sa nu se mai imprastie in toate zarile. Am crezut ca nu o sa tina dresajul dar din contra vin acolo aliniati si mananca... ca la bucatarie.
    Am o mica intrebare: ai cumva idee ce este? se manifesta sub forma petelor maro in special pe "flori" dar si pe peretii acvariului (dar in putine locuri) si pe filtru. La plante insa daca intr-o prima faza se pot indeparta prin frecare cu degetele ulterior raman afectate. Banuiesc ca ar fi o alga sau poate ceva datorat Feropolului pe care-l picuram zilnic acum 2-3 sapt.
    Numai bine

  5. #105 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut okayo ! Stai linistit, eu sunt zilnic pe forum... Insa nu sunt genul care sa posteze chiar daca nu are nimic de spus. Inca odata, imi pare rau ca ai invatat prin metoda grea, insa sa nu crezi ca ai scapat de tot. Fiind vorba de un acvariu mic, trebuie sa-l mentii cu grija. Ca sa-ti faci o idee, la un acvariu de 200-300L, nu conteaza ca pun o picatura sau doua in plus de fertilizant. Ar fi echivalentul a 5-10% extra, pe cand la un 50L, 2 picaturi in plus ar insemna 200% extra, cu urmari gen alge... Am dat exemplu cu fertilizantul, e valabil la orice legat de chimia apei.

    Referitor la inelele de plastic care plutesc, gasesti in comert inele de hranire speciale atat pt. fulgi cat si pentru hrana vie sau congelata. Se prind frumos cu ventuze si sunt foarte ieftine (de la 3 la 10 RON or so).

    Algele... aici e problema complicata, mai ales ca si plantele au trecut prin ciclare. In primul rand, arunca o privire aici: Algae in the Planted Aquarium-- Guitarfish si aici: Algae in the Planted Aquarium-- Guitarfish si spune-mi ce alga ai exact. Dupa care gandeste-te bine daca mai poti introduce in acvariul tau mancatori de alge. Ai aici o mica lista: Robyn's Algae-Eating Animals Comparison Table Page. Probabil ca la un acvariu atat de mic nu poti introduce decat otocinclus (oto) si niste neritine (melci) sau tuberculata (melci de substrat). Ai grija insa cu tuberculata... pentru ca se inmultesc excesiv... ti-as recomanda sa nu apelezi la ei.

  6. #106 SP
    Member okayo's Avatar
    SAlut. Se pare ca situatia se mentine stabila... nici o alta pierdere iar cei 4 pesti ramasi par ok. Intr-una din zile am facut o mica schimbare de "layout". Nu e legat de interior ci mai mult de exterior. Stiu ca in general multi prefera sa lipeasca pe spatele acvariului un landscape de acvariu, sa para de acolo. Mie imi cam aduce a kitsch. Si eu am o zona de spate care desi e acoperita in buna masura de acel filtru tot mai ramane spatiu disponibil pentru lipit ceva. Asa incat pe 2cartoane negre am lipit niste figurine (pentru copii) fluorescente. LA un acvariu mare cu o deschidere mai mare efectul noaptea e cu adevarat interesant. Al meu insa e mic si acoperit cu "flori"asa incat artisticaria facuta de mine se vede intr-o masura mai mica. Interesant este ca figurinele chiar lumineaza noaptea cand e intuneric (se incarca de la neon pana in ora 10 cand priza progrmabila intrerupe iluminatul). Pentru cine vrea o senzatie diferita poate incerca acest experiment. VOi incerca cateva poze desi nu cred ca e concludent.

  7. #107 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Salut. Vreau neaparat sa schimb filtrul in bazinul meu. Am un bazin de 90 de litri umplut doar jumatate. Precizez ca detin un porc, ma scuzati, o broasca testoasa de Florida. Pana acum a avut un filtru intern Tetratec EasyCristal FilterBox 300. E cu mult depasit de situatie. De aceea doresc sa achizitionez un filtru extern, si anume un TetraTec EX 400. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
    1. Acest filtru isi face bine treaba?
    2. Cat de zgomotos e acest filtru?

    In speranta ca ma veti ajuta, va multumesc anticipat.
    PS: Uitati si linkul catre TetraTec EX400
    PetShop4You - Tetratec Filtru extern EX 400 - Tetra - Filtre - Pesti - de Tetra - Tetratec Filtru extern EX 400 - petshop on line,hrana caini

  8. #108 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu Pizzi, nu-ti recomand nici-un fel de filtru extern de la Tetra. Din pacate, nici-unul din filtrele lor nu cunoaste termenul de prefiltrare... si toata mizeria se strange in partea de jos. Am avut EX 1200 si mi-a cauzat probleme de neimaginat. In plus, mediile de filtrare sunt cam de 2 lei si ajungi sa platesti dublu aiurea. Daca te pasioneaza, am un Eheim Ecco Pro 300 (2036) cu medii cu tot, folosit cam 20 de minute (vroiam sa-mi fac un sistem de curatare cu el)... Detalii aici si aici.

  9. #109 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Pfiu, merci mult. Luam ceva si ma internam la nebuni. Eheim-ul acela, face zgomot? Am mari probleme cu asta pentru ca filtrul o sa stea in camera de dormit. Da-mi un pm cat ceri pe el si daca totul e ok maine vin la tine sa-l iau. Merci mult.

  10. #110 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu te internai la nebuni, insa trebuia sa cureti mai des tot filtrul, si sa rezolvi cumva problema cu nitratii... Eheim-urile sunt printre cele mai silentioase si mai fiabile. Iar Ecco Pro tocmai prin asta se lauda, fiind modele silent si foarte economice (de exp. asta care este cel mai puternic, pentru acvarii pana la 300L, consuma - tine-te bine - doar 8W !!!). Mai mult de atat nu ai ce sa-i ceri. Iti trimit un PM.

  11. #111 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Incredibil filtrul Multumesc mult, Monky

  12. #112 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Salutare! Ma puteti ajuta va rog cu un site, unde pot gasi acvarii din plastic? A cam crescut broscuta mea, si vreau sa ii schimb "casuta". Mersi!

  13. #113 SP
    Member okayo's Avatar
    Eu dca ar fi dupa mine as alege sticla in defavoarea plasticului. Am un "feeling" ca sticla pastreaza mai bine proprietatile apei comparativ cu plasticul. E doar o parere personala. Oricum in Hornbach am vazut multe terarii de sticla...
    Revenind la pesti, am fost azi prin Hornbach si am ramas suprins de vaznatorul de acolo in mod placut... un tip cu plete. In fata mea au cumparat doua persoane. Un incepator, isi facea atunci acvariul... parea ca s-a documentat, ca stia de ciclare, etc. insa mi s-a parut ca nu face chiar ce trebuie. A luat tot felul de pesti. Mi-a venit la un moment dat sa-i zic sa consulte ghidul tau (m-am bucurat acum sa vad ca la o cautare se afla in primele pozitii, e un lucru bun pentru orice incepator...good job! gain). Apoi doi tineri care nici nu prea stiau ce vor. NIci cand si-au ales pestii nu erau hotarati pe care sa-l aleaga. Lor le-am zis in treacat de ghidul tau, sper sa fii retinut adresa. Am realizat cu aceasta ocazie cati (ca si mine de altfel) iau pesti fara o prealabila documentare. Eu cel putin inainte de cumparare am facut un mic studiu... stiam de ciclare. Nu stiam insa de cat de sensibil este balansul microclimatului si ce dificil se ajunge la acest punct.
    Revenind la vanzator si la momentul la care eu am achizitionat un melc Pomacea, 2 guppy m-a sfatuit sa mai aman cumpararea a unui Hoplo pana la momentul cand voi trece la urmatorul acvariu (intentionez sa trec la unul de 110L)... moment in care am zis sa nu ma grabesc. Si tot legat de vanzator...in discutia cu primul client la un moment dat clientul a vrut nu stiu ce peste, pe care vanzatorul i l-a pus separat pentru "ca e mai special... impreuna cu altii posibili dusmani elimina o substanta letala"... a propos de experimentele pe care le-ai avut. Probabil dupa cazul tau a aflat. Numai bine

  14. #114 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Incredibil filtrul Multumesc mult, Monky
    Sa-l stapanesi sanatos. Daca nu era ceva bun, nici nu ma ofeream sa te ajut. Sunt sigur ca o sa ai una din cele mai fericite testoase, cu apa cristal
    Quote Originally Posted by dadu093 View Post
    Salutare! Ma puteti ajuta va rog cu un site, unde pot gasi acvarii din plastic? A cam crescut broscuta mea, si vreau sa ii schimb "casuta". Mersi!
    Uite aici acvarii de plastic. Cred ca cel mai mare este de 17L: Acvarii complete - TIP - acvariu. Insa ti-as recomanda sa renunti la plastic, pentru ca nu e igienic, se murdareste foarte rau in timp, se depun bacterii si alge in sporii plasticului si nu-i mai scoti de-acolo nici daca le dai foc...
    Quote Originally Posted by okayo View Post
    Si tot legat de vanzator...in discutia cu primul client la un moment dat clientul a vrut nu stiu ce peste, pe care vanzatorul i l-a pus separat pentru "ca e mai special... impreuna cu altii posibili dusmani elimina o substanta letala"... a propos de experimentele pe care le-ai avut. Probabil dupa cazul tau a aflat. Numai bine
    Mda... normal. Asta dupa ce invata pe clienti si pe pesti. Probabil era vorba de coridoras adolfoi, pe care au incercat sa mi-l vanda si mie impreuna cu tetrazone. Dupa 3 minute au reusit sa omoare o duzina. Pacat ca ajung sa invete pe saracii pesti.

    Apropos, adusesera pesti noi ? Daca da, stii cumva ce au adus ? Cum mai iti merge cu acvariul ?

  15. #115 SP
    Member okayo's Avatar
    Nu as putea sa-ti zic ce pesti noi au adus pentru ca am scanat tot (oricum nu le stiu toate denumirile). Eu zic ca sunt si noutati. Acvariul e in parametri (cel putin asa vreau sa cred). Nici o alta victima, nici o alta miscare gresita. Am mai adus niste guppy in el... mai cu inima stransa sa nu se ia scalarii de ei, dar se pare ca inca nu s-a intamplat nimic. O sa incerc sa nu ii tin cu burtile goale sa intind coarda. Ma tot gandesc la noul acvariu :-). Am si vazut azi la Hornbach unul de 112L cu geam frontal curbat. Frumos, insa fara capac , doar sticla. Ma gandeam daca as putea sa rezolv eu restul si daca as ajunge mai scump decat daca as lua un Eheim Scubaline care intr-adevar arata cumva. Filtrul va fi neaparat unul extern cum l-ai vandut pe asta. Problema momentan este spatiul, pe care trebuie sa-l gasesc si banii pentru care trebuie sa mai astept.
    Maine trec cu pustiul pe la Reef sa-l imbolnavesc si mental (ca tot a fost bolnav cu gatul) :-).
    Numai bine.

  16. #116 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vezi ca la pesti agresivitatea nu este data neaparat de lipsa mancarii... Unii devin agresivi cu cat se maturizeaza, altii devin agresivi atunci cand depun sau dupa ce ies puiutii... sau daca isi stabilesc un teritoriu si li se pare lor ca incearca cineva sa-l ocupe fara consimtamantul lor. Mai rau este la cei care "din joaca" ciupesc un alt peste... si isi dau seama ca au gust bun. Yummy

    Cat despre acvariu, cu cat mai mare cu atat mai usor pt. tine... Daca poti, incearca sa-l iei cu tot cu sistemul de iluminat, care separat costa cam mult.

  17. #117 SP
    Member okayo's Avatar
    am inteles. cred ca ma orientez spre linia Scubaline. e un acvariu frumos, mare si cu ce ii trebuie. apoi iau si incalzitor, filtru, etc
    deocamdata scalarii se bat intre ei cand e vorba de hrana, si cine are intaietate la ea.
    By the way, azi am ajuns la Reef intre 13-14. Am vazut candva niste poze pe proiectul Aquamonk din care am dedus ca ar fi vorba de tine. Se intampla sa fi fost pe acolo azi intre acele ore?

  18. #118 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by okayo View Post
    By the way, azi am ajuns la Reef intre 13-14. Am vazut candva niste poze pe proiectul Aquamonk din care am dedus ca ar fi vorba de tine. Se intampla sa fi fost pe acolo azi intre acele ore?
    Chiar vroiam sa merg astazi acolo sa mai iau niste mancare congelata... din pacate sunt in carantina. Cum a fost ? Ti-au placut acvariile, pestii, toate cele ?

  19. #119 SP
    Member okayo's Avatar
    How so? Credeam ca nu sunt probleme in "paradis". Imi pare rau sa aud asta. Sper sa rezolvi curand. un mic sfat: am luat de la Hornbach un pamaceea mai mult tentat de legenda ca e melcul minune care mananca resturile si face minuni. Ei bine eram super incantat de cat de repede se misca, se urca, catara.. dar a doua zi cand dau sa mai curat prin acvariu de excremente am observat ca tot atat sunt, ba sau mai marit si cu ale lui plus mi-a terminat cate frunze de plante. L-am scos urgent si l-am bagat la carantina. Am vreo sansa sa-l cumintesc sau il fac cuiva cadou?

  20. #120 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, nu. Pestii n-au nicio treaba.... eu insa am inceput sa imbatranesc si se simte. Asa ca sunt obligat sa nu parasesc paradisul

    Cat despre pomaceea, hihihi. Din punctul meu de vedere nu prea au ce cauta in acvarii plantate. Cand se supara, mananca si frunze... se fac prea mari si fac mai multa mizerie decat rezolva. Ca sa nu mai zic ca se inmultesc in ultimul hal (si deasupra apei, grr). Du-l la un petshop, sigur ti-l vor primi

    Daca vrei melci in acvariu, orienteaza-te spre neritine, care raman micute si sunt si frumos colorate. Se inmultesc foarte greu (aproape deloc) insa iti vor lasa puncte albe (icre) prin tot acvariul. Daca ai pietris alb, nu-i bai... insa pe mopani, nuci, se vor vedea niste puncte albe nu prea placute. Acesta este singurul lor mic dezavantaj. In schimb mananca alge, frunze moarte, n-au treaba cu pestii. Iarasi, foarte frumosi, mi se par melcii asasini (anentome helena) si care la fel, se inmultesc foarte greu. Insa acestia de obicei vor mancarica mai vie (de preferat alti melci)... Si mai sunt cei de substrat (melanoides tuberculata), care fac o treaba excelenta in a curata resturile si aereaza substratul insa au un mare dezavantaj: se inmulesc intr-un ritm incredibil. Din 5 astfel de melci eu am facut 500 in 6 luni or so. Dar nu-i nimic, au ce vana melcii asasini

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 27 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 16 ... LastLast

Similar Threads

  1. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  2. Totul despre Samsung Galaxy S4 By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 06-11-2013, 01:45
  3. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  4. Totul despre consolele retro. By sergiutz11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2011, 07:45
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts