Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 15 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 ... LastLast
Results 181 to 200 of 282

Thread: Proiect Aquamonk

  1. #181 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Great fishy !
    Can i kiss him ?
    Too shy?

  2. #182 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by webpredator View Post
    Great fishy !
    Can i kiss him ?
    Too shy?
    Pervers mic ce esti. Cum sa pupi masculul feroce al acvariului ? Mai ziceam daca-ti puneam poze cu cele 2 fete ale lui Si da, e un pic shy cateodata. Atat de shy, ca ultima oara cand am vrut sa-l prind, s-a ingropat in nisip. Pestele strutz... care e si el acum fericit ca nu mai are iarasi o galeata de icre de supervizat.

    P.S. N-o sa inteleg niciodata cum comunica pestiucii astia. Acum il vezi pe Big Daddy cu cate 30-40 puradei in jurul lui cautand mancare... si dintr-o singura miscare ii aduna pe toti si dispar de zici ca n-am picior de ancistrus in acvariu.

  3. #183 SP
    Junior Member darius3's Avatar
    salut Monky,
    As dori si eu doi ancistrusi. Am in acvariul de 54l 4 corydoras panda, 3 Brachydanio si 4 pangio kuhlii.
    Crezi ca mai pot baga doi pesti?
    Multumesc,
    Darius

  4. #184 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut darius3. Eu iti ofer cu placere... insa cand se vor face marisori, ma tem ca 54L sunt cam putini. In plus, deja cu 4 cory si 4 kuhlii cred ca ai cam ocupat partea "de jos" a acvariului. Pune o poza cu acvariul te rog... Ai mopani, nuca de cocos ceva pe unde sa se ascunda kuhli, panda si ancistrusii ? Toate trei fiind specii mai mult "nocturne"... le place sa se ascunda de lumina puternica.

    ---------- Post added 13-12-2009 at 01:57 PM ----------

    Haideti sa va povestes ceva horror. Nu stiu altii cum or simti, insa eu inca sunt socat de ceea ce am patit ieri in Hornbach. Nu vreau sa fac reclama negativa... am cumparat de multe ori diverse de-acolo.. imi placea ideea de alternativa. In plus Dennerle si Eheim au fost totusi printre primii care au adus...

    Well, ieri am fost acolo in ideea de a mai lua ceva mancarica, accesorii, etc... si in ideea de a-mi reface grupul de tetrazone si de a-l mari pe cel de neoni. Avand 6 tetrazone, am zis sa le fac grup de 9, iar neoni, inca 10 nici nu se observa

    Bon, cumpar toate cele, dupa care mergem la acvariile cu tetrazone. Ma uit atent, pareau foarte ok, colorati, activi, fara mortaciuni prin acvariu. Aleg din cele 3 acvarii cate unul (albino, verde si dungat). 2 masculi si o femela imi trebuiau. Ii prinde domnisoara de acolo foarte eficient... ii pune in punga si o lasa pe masuta aceea de lucru. Intre timp imi prinde si neonii, vad si un adolfoi si avand doar unul il cer si pe acela. Foarte de treaba, imi pune neonii separat de tetrazone, iar adolfoi-ul cu tetrazonele.

    In timp ce-mi facea bonul acela de casa... vad tetrazonele intorcandu-se cu burta in sus... Zic "or fi stressate". Si ma decid sa mai astept cateva minute, sa nu le agit. Fara nici-o exagerare, in 3 minute erau moarte. Am ramas... socat. Intreb "ce se intampla"... dra de acolo incerca sa-mi explice ca s-au agitat prea tare, sau poate s-au lovit...

    Bon, zic, atunci dati-mi altii. De data aceasta am fost super atent la cum ii manuieste, la ce punga foloseste, la mincioc, toate cele... Intreb daca cumva sunt veniti de curand tetrazonele si poate nu are rost sa incerc. Imi spune ca a mai vandut din ei si n-au fost cu probleme. Ok, imi prinde iarasi trei (atentie, cu apa din acvariul lor). Mai stau 3 minute. Toate trei tetrazonele, cu burta in sus. Moarte.

    Am refuzat sa mai incerc a treia oara... si n-am mai cumparat nimic. A nu se intelege gresit, nu dau vina pe dra respectiva sau pe ce se intampla in Hornbach. Dar pur si simplu nu-mi explic ce i-a afectat atat de tare. In 3 minute n-as putea sa-mi omor pestii nici daca-i pun din apa dulce in apa sarata (bine, exagerez si eu)... Oricum, nu-mi iese din cap imaginea cu pestiucii... Imi pare si rau ca i-am omorat incercand sa cumpar.

  5. #185 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In cautare dupa o solutie pentru puiuti... cred ca am gasit solutia finala. Initial puneam niste buretei pe sorb, pentru a nu trage filtrele puietul (si-asa am scos doi puiuti din filtru, dupa ore de chin). Insa acestia se colmatau destul de repede. Well, dupa o raita prin Hornbach, am gasit plasa de tantari cu ochiuri mai maricele... care cred ca sunt perfecte pentru a acoperi intrarile sorbului si care sa nu reduca prea mult debitul. Here it is:
    Attached Images Attached Images img_6299.jpg img_6301.jpg img_6302.jpg

  6. #186 SP
    Junior Member darius3's Avatar
    @Monky, le-am facut mai multe locuri unde se pot ascunde, mai jos e o poza a acvariului.
    Tu cu ce cureti peretii acvariului? Cea mai eficienta metoda a mea este cu mana, am incercat cu magneti si cu un fel de racleta.
    Attached Images Attached Images img_3012.jpg

  7. #187 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, au destule locuri pe-acolo... Dar apropos, sper ca acea culoare la apa a iesit asa datorita blitz-ului... ca altfel nu pot sa cred ca asa arata in realitate

    Cat despre curatat geamul, femeia se descurca cel mai bine cu un burete poros (de la JBL) iar eu ma descurc cel mai bine cu magnetul de la AquaMedic. Pe care insa nu-l recomand, decat daca vrei sa faci febra musculara. Jucaria are cred peste 5Kg Mai sunt si acele razuitoare cu lama (de la Tetra daca nu ma insel) care sunt foarte ok pentru ca au manerul lung si curata si algele foarte greu de desprins.

    Well, daca vrei 2 ancistrusi, te astept cu un vas cu capac la mine (zona Militari) sau ne intalnim cand ii duc pe toti la reef.ro

  8. #188 SP
    Member Webpredator's Avatar
    MonkY - Foarte interesanta solutia de mai sus. High class Dexter-ish work
    Sa inteleg ca s-a montat noul filtru , de putere substantial mai mare ?

  9. #189 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Inca nu am pus solutia cu plasa respectiva in functiune... pentru simplul motiv ca nu stiu cum se comporta dupa ceva timp in apa. Prin urmare, inca sta "la inmuiat". Desi scrie fibra de sticla, mie mi se pare a fi totusi plastic/cauciuc... si n-am de gand sa-l las sa se dezintegreze in acvariu.

    Cat despre noul filtru, sper sa vina maine... Este vorba de cel mai mare filtru de la Eheim, 2180. Este practic dublu fata de Eheim 2075 si are inclus si incalzitor de 500W (cu ocazia aceasta scap de incalzitorul de 300 care este in linie). Comparativ, avem asa:

    Tipul de filtruPentru acvarii de pana laPuterea pompeiCapacitate canistraCapacitate media filtrareInaltime maximaConsum curentDimensiuni
    Eheim 21801200L1700L/h25L12L+1.5L2.6m30W567x330x330
    Eheim 2075600L1250L/h9.2L5L+0.5L1.8m16W453x238x244

    Practic, Eheim 2180 are un avantaj si datorita faptului ca are 2 sorb-uri (2 intrari). De fapt, din cate stiu, este singurul filtru din lume cu 2 sorb-uri (el si 2080 desigur, care este acelasi filtru dar fara incalzitor integrat).

    P.S. Pentru cei care se intreaba de ce "ma dau mare" pe-aici, si culmea pe forum de console... le recomand sa mai citeasca odata cu atentie. Ce am scris aici e sub forma de jurnal si sfaturi... sfaturi pe care mi-as fi dorit si eu sa le gasesc in alte parti inainte de a testa pe mine. Din pacate am observat pe multe forumuri ca "sharing-ul" nu este la moda (si nu ma refer la torrents, ci la informatii). Cu greu gasesti pe cineva care sa spuna 2 vorbe despre produsele cumparate, testate... Asa ca pun totul "pe masa". Daca ajuta cuiva, foarte bine. Daca nu, ignorati informatia si mergeti mai departe.

    P.P.S. Referitor la situatia din Hornbach, dupa ce-am tot cautat pe net, am ajuns la concluzia ca exista posibilitatea ca vinovatul pentru moartea celor 6 tetrazone sa nu fie vanzatorul (in mod direct), ci acel cory adolfoi. Se pare ca acesta, impreuna cu alte cateva specii de cory au capacitatea de a imprastia un lichid/gaz toxic atunci cand se simt amenintati. Este singura explicatie pe care am putut-o gasi pentru viteza cu care au murit acei pesti.

    The Poison of Corydoras

    Several species of Corydoras have a poisonous self-defence mechanism against being eaten by much larger fish. All Corys have very sharp fin spines and some seem to give off a low level toxic chemical into the water when frightened or highly stressed.[1] This toxin is believed to be only mildly irritating to people and only if the person is stressing and handling the Cory with their bare hands and is stung.[2]

    Self-poisoning

    A rare but recorded event is that at least some some species of Corys appear to be capable of releasing a poisonous mucus from its gills when alarmed which causes itself and other fish in confined volumes of water to rapidly die. Species believed to show this trait are C. adolfoi, C. arcuatus, C. melini, C. metae, C. panda, C. robineae', C. rabauti, C. atropersonatus, C. sterbai and C. trilineatus. This ability is poorly researched and other Corydoras species may be affected. [3][4]
    Investigation of acute toxicity of fenitrothion on peppered corydoras (Corydoras paleatus) (Jenyns, 1842)

    Department of Biology Education, Gazi University, Teknikokullar, 06500, Ankara, Turkey

    Fenitrothion, as an organophosphothionate insecticide, is a contact insecticide and selective acaricide, also used as a vector control agent for malaria in public health programs. A 96 h LC50 value of fenitrothion, a potential toxic pollutant contaminating aquatic ecosystems, was determined on the adult peppered corydoras (Corydoras paleatus). The experiments were repeated three times. The static test method of acute toxicity test was used. Water temperature was regulated at 23 � 1 �C. In addition, behavioral changes at each fenitrothion concentration were observed for the individual fish. Data obtained from acute toxicity tests were evaluated using the Probit Analysis Statistical Method. The 96 h LC50 value for peppered corydoras was estimated as 3.51 mg/l."

  10. #190 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    EXACT la adolfoi-ul ala ma gandeam, dar mi-ai luat-o tu inainte cu explicatia...sunt sigur ca daca incerci din nou si nu mai iei hitleristul ala, o sa reusesti fara sa moara saracii pestiuci. e haioasa imaginea daca te gandesti la ea ca la cele din dexter si pestele lui, but in real life, dadeau si ei de rai daca ajungeau la tine in acvariu

  11. #191 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am muncit azi cu Cris de ne-au sarit capacele. Montarea lui 2180 in locul lui 2075 a fost criminala. Stiam dimensiunile, dar... nu prea se pupa calculele pe foaie cu cele din real life. Prin urmare, da cu bormasina, da cu capul... pana a iesit, ce-a iesit. Cred ca bine

    Cu ocazia aceasta insa am scurtat traseul de furtunaraie cu cel putin 50% (renuntat la heater-ul pe furtun odata ce 2180 are heater incorporat). Insa cel mai mandru sunt de cele 2 idei... prima este invelirea sorb-ului cu un material din fibra de sticla. Ideal pentru a nu mai trage puiutii in filtru. Iar cea de-a doua, montarea unui Y pe intrarile filtrului. In felul acesta, in loc sa am 2 sorb-uri, fiecare cu 50% din putere, am unul cu 100% (am i smart or what ?).

    Oricum, pestiucii sper sa fie fericiti. Practic capacitatea de filtrare li s-a dublat (cred si eu, monstrul de 2180 are nici mai mult nici mai putin de 25L). In plus, am descoperit (pe pielea mea) ca Eheim Substrat Pro la 250ml nu e de aceasi dimensiune cu Eheim Substrat Pro de 1L-5L (oare o fi greu sa scrie producatorii 2 randuri pe site/eticheta/whatever ?). Anyway, am decis sa pun in primul sertar 2L de Eheim Mec si 2L de Siporax. Ramane de vazut care va fi efectul. In rest in cele 2 sertare aproximativ 7L de Eheim Substrat Pro, un extra burete pt. filtrare mecanica... mai este filter floss-ul si prefiltrul. Daca nici acum nu le va fi suficient... le recomand sa se mute in alt acvariu, pentru ca in asta nu vor vedea mai mult

    Cam atat pentru astazi...
    Attached Images Attached Images aquamonk_idee_sorb_img_6398.jpg aquamonk_modificare_eheim_2180_img_6402.jpg aquamonk_eheim_mech_substrat_pro_siporax_img_6320.jpg aquamonk_eheim_mech_substrat_pro_siporax_img_6322.jpg aquamonk_eheim_mech_substrat_pro_siporax_img_6324.jpg aquamonk_eheim_2180_img_6371.jpg aquamonk_eheim_2180_vs_2075_img_6409.jpg aquamonk_eheim_2180_floss_1_img_6384.jpg aquamonk_eheim_2180_floss_2_img_6385.jpg aquamonk_eheim_2180_heater_img_6377.jpg aquamonk_eheim_2180_prefilter_2_img_6382.jpg aquamonk_eheim_2180_intrare_y_img_6419.jpg

  12. #192 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Some more pics:
    Attached Images Attached Images aquamonk_diverse_img_6331.jpg aquamonk_eheim_2180_prefilter_img_6381.jpg aquamonk_eheim_2180_sertar_img_6387.jpg aquamonk_hydor_light_img_6348.jpg

  13. #193 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Now that's strange... o planta (cred ca un echinodorus) incearca sa evadeze din acvariu or something. N-am idee ce e... daca se va deschide floare sau doreste sa se inmulteasca prin seminte or something. Crazy plants...
    Attached Images Attached Images img_6422.jpg img_6423.jpg

  14. #194 SP
    Junior Member darius3's Avatar

    zebra

    azi am gasit pe peretii acvariului niste chestii mici, in pozele de mai jos.
    am observat ca femela zebra e mai putin umflata.
    am scos bilutele din acvariu si le-am pus intr-un borcan.
    stiti cum se procedeaza mai departe?
    Attached Images Attached Images 2009-12-19-09-36-53.jpg 2009-12-19-10-12-18.jpg

  15. #195 SP
    Admin MonkY's Avatar
    darius3: ai aici toate detaliile despre zebre (brachydanio rerio): Brachydanio rerio - Pestele zebra

  16. #196 SP
    g.g
    Member g.g's Avatar
    Quote Originally Posted by darius3 View Post
    azi am gasit pe peretii acvariului niste chestii mici, in pozele de mai jos.
    La cum arata par oua de melci.

    ---------- Post added 19-12-2009 at 02:02 PM ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Now that's strange... o planta (cred ca un echinodorus) incearca sa evadeze din acvariu or something. N-am idee ce e... daca se va deschide floare sau doreste sa se inmulteasca prin seminte or something. Crazy plants...

    Daca pui o poza cu planta din care pleaca tija o putem identifica mai usor. Din ce vad pare un echinodorus.

  17. #197 SP
    Admin MonkY's Avatar
    g.g lasa melcii si pregateste-te de party

    Da, echinodorus este... ce, nu stii ce mi-ai vandut ? Plante extraterestre... maine poimaine ma ataca la birou

  18. #198 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Hmm, looks UFO-ish
    Cred ca e o camera de supraveghere ultra-hightech

    Congrats cu filtrul , looks...big

  19. #199 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    ce big...e un monstru!! cat planta!

  20. #200 SP
    Junior Member darius3's Avatar
    melcii din acvariu au doua luni, credeti ca de la ei sunt ouale?
    Am gasit 6 structuri gelatinoase in tot acvariul, la o zi dupa ce am facut un schimb de apa.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 15 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 ... LastLast

Similar Threads

  1. Call: Participare proiect Foto-performativ By trickz in forum Offtopic
    Replies: 10 Last Post: 23-07-2013, 00:23
  2. Proiect NOU acvariu 255L By aquapolis in forum Pets
    Replies: 7 Last Post: 27-02-2013, 03:57
  3. Crystal Dynamics lucreaza la un nou proiect By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 13-01-2012, 11:56
  4. Replies: 1 Last Post: 09-03-2010, 21:21
  5. Proiect Acvacris By MonkY in forum Pets
    Replies: 75 Last Post: 06-06-2009, 19:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts