Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 34

Thread: Conform studiilor Playstation4 se vinde mai bine datorita "rezolutiei mai ridicate"

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    Conform studiilor Playstation4 se vinde mai bine datorita "rezolutiei mai ridicate"

    Sigur, eternul "razboi" al vanzarilor de console Sony Playstation vs. Xbox One vs. Nintendo WiiU va continua si in decursul anilor urmatori. Iar fanii infocati ai unei console vor trece cu vederea faptul ca concurenta vinde mai mult, sau ca are o rezolutie mai ridicata, ca poate accepta memorii externe, sau ca are mai multe exclusivitati. Dar daca am sta ca calculam "la rece" ce a impulsionat vanzarea crescuta a consolei Playstation 4 pe baza cifrelor si a parerii noilor cumparatori? Ei bine cei de la Nielsen No Stranger to the (Video) Game: Most Eighth Generation Gamers Have Previously Owned Consoles au efectuat un studiu pentru a vedea motivele care impulsioneaza cumparatorii in alegerea consolei Sony, in defavoarea celorlalti producatori.

    Iar concluzia nu a intarziat sa apara. Conform site-ului, cel mai mare avantaj al consolei Sony este "better resolution", fiind de altfel bine cunoscut faptul ca majoritatea jocurilor ruleaza pe PS4 in 1080p/30 fps, fata de 900p/30fps la Xbox One, in principal datorita unui GPU mai bun si a memoriei DDR5 fata de DDR3 la Xbox One. Al doilea motiv este unitatea BluRay (cu toate ca si Xbox One are, dar probabil acest motiv este ramas de la precedenta consola PS3), iar al treilea motiv este libraria de jocuri.

    Un al lucru interesant rezultat in urma studiului este ca mult mai multi fosti posesori de Xbox360 (59%) au trecut la PS4 decat invers (43%). Si daca acest lucru nu ne mira, in schimb aflam ceva interesant: un numar foarte mare de cumparatori au decis ca "prima lor consola" sa fie consola Microsoft si nu consola produsa de Sony.

    Ceva normal din punctul nostru de vedere este parerea fata de consola Nintendo WiiU, fiind vazuta de cumparatori ca "child-friendly si really fun". Alte avantaje ale consolei Nintendo fiind pretul, backwards-compatibility cu Wii și multitudinea jocurilor exclusive. 86% din proprietarii de Wii U au deținut un Wii, avand cel mai mare procent de loialitate de brand pentru orice platforma. In comparatie doar 76% dintre proprietarii de Xbox One au deținut un Xbox 360, in timp ce doar 66% din proprietarii de PS4 a deținut un PS3.

    Intreg articolul poate fi citit aici: No Stranger to the (Video) Game: Most Eighth Generation Gamers Have Previously Owned Consoles.

    Ca o paranteza: cel mai important argument al vostru a fost tot rezolutia de 1080p? Ca o a doua paranteze recomand discutiile deschise si fara accente de fan-boy!
    Attached Images Attached Images ps4-vs-xbox-one-vs-wii-u.jpg top-factor-driving-ps4-purchases-better-resolution-survey-14249443974.png top-factor-driving-ps4-purchases-better-resolution-survey-142494438801.png

  2. #2 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    La mine a fost destul de simpla alegerea datorita numarului de prieteni care il aveam pe o platforma.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu mi-am cumparat PS4 pentru jocurile exclusive de PS4, Xbox One pentru jocurile exclusive de Xbox One si Wii U pentru jocurile exclusive de Wii U. Logic, nu?

    Daca ar fi fost sa aleg o singura platforma... as fi mers probabil pe PS4. Sau Xbox One. Sau Wii U. Damn, hard choice!

    P.S. Imi place de cei care au votat ca si-au luat PS4 pentru BluRay... Ignorance is bliss! In aceiasi oala i-as baga pe cei care au votat Xbox One pentru "brand".

  4. #4 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Eu mi-am luat PS3 back in the day din cauza exclusivitatiilor. Acum am luat PS4 tot din cauza exclusivitatiilor.

  5. #5 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Eu mi-am luat ps4 doar pentru ca mi-am dorit intotdeauna o consola ps. Orice comparatie intre ps sau xbox nu m-au interesat si nu o sa ma intereseze niciodata.

  6. #6 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    ps4 din cauza ca am 3 si vita.
    abonamentul de plus ofera jocuri pentru toate platformele
    lipsa caramizii de transformator
    prietenilor care au aceeasi platforma

  7. #7 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Ce sa zic... mi-am luat PS2 pentru God of War. Mi-am luat PS3 pentru God of War 3, fara sa stiu de alte exclusivitati. PS4 mi-am luat sperand in secret la un God of War 4

  8. #8 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathOfArt View Post
    ps4 din cauza ca am 3 si vita.
    abonamentul de plus ofera jocuri pentru toate platformele
    lipsa caramizii de transformator

    Asemenea si eu. Plus ca pe PS4 poti juca online pe mai multe conturi doar cu un cont de PS Plus.

  9. #9 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Inca nu mi-am luat PS4 dar sigur imi voi cumpara una peste un an sau doi atunci cand pretul jocurilor sh va scadea si eventual Sony va scoate un "slim". Pana atunci raman pe PS3. Tind sa cred ca exclusivitatile Sony sunt mai reusite decat cele MS. Daca as avea timp si fonduri suficiente probabil le-as lua pe amandoua, atat PS4 cat si X1...

  10. #10 SP
    Junior Member Magikutz's Avatar
    Mi-am luat consola PS4 deoarece am prins oferta de Black Friday la eMAG , aia cu 999 lei. Daca era XBOX ONE in loc de PS4 la 999 lei sincer nu ma deranja , nu sunt fanboy.

  11. #11 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Am cumpărat PS4 pt că am avut, PS1, PS2 şi PS3 şi sunt fan Sony

  12. #12 SP
    Banned Venom's Avatar
    PS4 pentru ca sunt fanboy Sony.

  13. #13 SP
    Member Leni's Avatar
    Eu va zic sincer, desi djleo666 ne-a rugat sa lasam frustrarile de fanboy ( ) ca mi-am luat Nintendo si imi iau doar Nintendo dintr-un singur motiv...sunt fanboy, recunosc. Mi se trage din copilarie cand la varsta de 7ani am primit prima consola, un SNES (frate-meu a primit-o care e cu 7 ani mai mare decat mine) de la niste sasi plecati in Germania. Noi, fiind din Sighisoara, unde erau multi sasi care se intorceau in fiecare an, aveam un mic mic colectiv de gameri, care aveau SNES si GB (pe atunci, inceputul anilor `90 stiti ca Nintendo era pe val, deci nu prea avea nimeni Sega sau Atari), fiecare bine-nteles cateva amarate de jocuri si faceam schimb intre noi. Practic toti cei putini cu console in Sighisoara, ii stia pe toti restul, stia ce jocuri are fiecare, si cand la cine sunt jocurile fiecaruia date la schimb. Am crescut practic cu Super Mario World, Zelda A Link to the Past, Super MarioKart, Donkey Kong Country, Probotector (Contra-ul in varianta europeana) etc. Pe urma am primit prima mea consola, un N64, cand am implinit 11ani, cumparata second de la un prieten de-al lui frate-meu, care plecand la facultate (era tot cu 7 ani mai mare) nu a mai avut nevoie de consola. Si de-aici incolo...restul e history...nici nu mi-a trecut vreodata prin cap sa iau o consola de la alt producator atat din loialitate cat si din cauza faptului ca sunt familiarizat cu Nintendo, cu jocurile si personajele lor.

    In legatura cu Sony, nu mi-a placut niciodata, ca si companie...am preferat Panasonic, Sharp, Pioneer si alti producatori...din acest motiv nu ma atrage. Iar in legatura cu Microsoft, nu pot sa inteleg de ce pe primul loc la motivul celor care au cumparat un Xbox One a fost brand-ul, fiindca pentru mine este dimpotriva, un minus mare acest "brand"...am cumva o respingere fata de Microsoft si sincer este singurul motiv pentru care nu mi-as luat niciodata un Xbox...la el cum nu mi-as lua un Lumia (chiar daca in ambele cazuri am inteles ca sunt bune, dar...nu stiu...nu vreau sa le am in casa). Nu stiu, sunt mai multe motive, dar cumva asociez Microsoft, ca si CocaCola sau McDonalds cu marketingul american mizerabil...si vreau sa-mi limitez contributiile in buzunarul acestor companii.

    Nu sariti, nu dati cu parul...este doar parerea mea..fiecare este liber sa-si aleaga consola care-i place.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cred ca daca Microsoft nu venea cu prostiile acelea de DRM si Always Online si scotea Xbox One fara Kinect de la inceput, acum erau head to head. Adica la egal... sau cel putin foarte apropiati la numarul de unitati vandute. Norocul lor a fost ca in sfarsit Steve Balmer si-a luat talpasita si a fost inlocuit de Satya Nadella... si sa nu uitam si de Don Mattrick (a plecat la Zynga - calatorie sprancenata) care a lasat locul lui Julie Larson-Green. Doar dupa plecarea acestora a inceput sa ploua cu goodies si sa revina toate cele la normal - asa cum ar fi trebuit sa fie de la inceput. Oricum le sta foarte bine pe locul II - au scos mai multe update-uri si features-uri in ultimele 6 luni decat au scos in 6 ani de Xbox. As vrea sa faca si Nintendo la fel... Cat despre Sony, nici ei nu stiu cum au reusit sa vanda atat (vezi We don't know why PS4 is selling - Yoshida | GamesIndustry.biz si Even Sony doesn’t know why PS4 is selling so well | VG247).

  15. #15 SP
    Junior Member MANUVIU's Avatar
    Past -> Ps - Ps 2 - Ps 3 (still owned).
    Present -> era clar ca voi trece la Ps 4.

    Deci si prin urmare cei mai multi au cumparat Ps 4 datorita istoricului sony Ps. (strict parerea mea)

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu inteleg ideea de continuitate... dar de ce ai merge tot timpul pe aceeasi platforma? Nu mai vrea nimeni diversitate, nu te plictisesti? Adica, eu unul daca as fi avut doar PS3 mi-as fi luat probabil Xbox One... sau daca as fi avut Xbox 360 mi-as fi luat PS4 tocmai pentru a putea juca si exclusivitatile de "dincolo". Sau daca as fi avut Xbox 360 si PS3 as fi ales un Wii U...

  17. #17 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    din cauza ca esti obisnuit cu platforma si calitatea ei

  18. #18 SP
    Member kukenstein's Avatar
    De ce mi-as lua Wii cand pe PS am Uncharted, Last of Us, Gow

  19. #19 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    ca sa joci cu copii/prietena/nevasta

  20. #20 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Da, uite la asta nu s-a gandit egoistul din mine...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 16-03-2014, 05:36
  2. Modern Warfare 3 se vinde tot mai bine By Tudoran in forum Console News
    Replies: 18 Last Post: 17-11-2011, 20:38
  3. No More Heroes se vinde mai bine in HD By erik95 in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 27-04-2010, 11:55
  4. Replies: 48 Last Post: 08-02-2009, 15:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts