Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 27 of 33 FirstFirst ... 17 25 26 27 28 29 ... LastLast
Results 521 to 540 of 652

Thread: iPad 2

  1. #521 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, eu am 2 de la ExtremeMac, unu negru simplu (un material fff misto la atingere, foarte fin, desi este plastic) si unu visiniu, inspre rosu, ceva gen piele, si pe dinafara si pe dinauntru. Cel negru este SC si cel visiniu este SCL. Din pacate, ambele sunt facute pentru a fi compatibile cu Smart Cover, dar pentru mine sunt perfecte.

    Pe cel negru il folosesc de app 2-3 luni "fara mila" si nu are nici macar un semn. Este foarte bine facut. Din pacate, nu stiu daca gasesti in RO asa ceva. Eu il am de la cineva de la emag, ei le-au primit pentru teste dar pretul pentru vanzare ar fi fost mult prea mare si nu le-au acceptat.

  2. #522 SP
    Member kside's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ... o recomandare pentru un back cover pentru iPad 2...
    In disperare, am luat SINGURA folie de iPad 2 pe care am gasit-o la MediaGalaxy. A fost cred 120 RON.

    Este HAMA gen mapa "portfolio" cum le zic ei pompos.

    00104621abb.jpg 00104621awd.jpg 00104621awd2.jpg 00104621awd3.jpg 00104621det.jpg

    Arata groaznic pe iPad-ul alb si ii dubleaza grosimea, DAR
    * protejeaza excelent (si pe spate)
    * are "scai" si o poti "seta" sa stea la orice unghi fata de verticala (eu o tin invers ca in poza #4)
    * are un elastic si nu se va desface nicidata din greseala
    * decupajele sunt ingrijite si ai access la toate butoanele/gaurile

    In deplasare stau cu iPadul in ea, dar acasa de obicei il scot sa ma bucur de "slim".
    Prefer atingerea placut metalica a aluminiului decat euro-leather de la hama.
    HAMA avea si una gen "plic", insa fiind pentru iPad1 este mult prea lata si groasa pentru iPad2.

    Am vazut pe net (nu gasesc linkul acum) niste huse foarte "speciale" lucrate da mana etc, pile de xxx "italian design" bla-bla etc
    Si pretul era undeva 100-150 EURO !!!

    P.S. >> poate ca asta e cam mult pe post de "back-cover"

  3. #523 SP
    Member Mythul's Avatar
    Yeah daca vrei piele si hand made eu zic sa mergi pe beyzacases....dar au nistre preturi...calitatea se plateste la urma urmei.

    Apple iPad 2 Cases by Beyza Cases | Leather PDA Cases, Smartphone Cases, iPod Cases, iPhone Cases | Leather Case and Sleeve

  4. #524 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ce vreau eu nu prea are cum sa fie "handmade"... ma gandesc la ceva gen carbon fiber... sa fie cat mai subtire si mai usor (sa pastreze forma iPad2-ului, nu sa-l faca mult mai bulk). Daca se poate, doar un pic mai gros decat o folie protectoare

  5. #525 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar

  6. #526 SP
    Member kside's Avatar
    Luminos- Astronomy Simulator for iPad = 0.79 EUR (pana pe 17 Decembrie)

    * Astronomie, la modul serios, cu tracking, locatie (are si Romania)
    * Overlay pe camera si gyro (iesi afara si vezi pe unde e saturn.. :-)
    * Are mai multe cataloage de obiecte stelare si cam 2 MIL de repere si pare actualizat.



    Am mai incercat si alte softuri de astro pt iOS dar de asta sunt multumit iar pretul e imbatabil...
    Este practic o clona pt iPad de Celestia sau Stellarium dar bineinteles redusa.

    P.S: Stellarium si Celestia sunt freeware si au versiuni pt PC/MAX/Linux.

  7. #527 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pana acum nu am gasit nici macar un program de desen pentru iPad, optimizat pentru folosit stylus.
    singura solutie pentru a desena/scrie calumea pe ipad e sa folosesti o manusa.



    mi-a placut si mie mult sa desenez pe ipad, asta pana am pus mana pe o tableta grafica de la wacom si m-am lamurit: ipadul nu e o solutie pentru desenat, dar e totusi simpatic sa iti pierzi vremea pe el cu asta

    "pressure sensitivity" e cheia pentru desen.

  8. #528 SP
    Admin MonkY's Avatar
    No offense, dar cand poti desena asa ceva pe iPad... ce-ti mai trebuie tableta grafica?





    In plus, aruncati o privire pe portfolioul lui Kyle Lambert si o sa va convingeti ca se poate...

  9. #529 SP
    Member kside's Avatar
    Probabil ca un maestru la desen, poate sa faca super-creatii chiar si cu o coada de matura arsa, pt ca stie ce vrea si cum, uneltele nu sunt importante. Dar pt cine e obisnuit ca hartia sa absoarba cerneala sau grosimea liniei trasa sa fie dupa cum apesi nu dupa cat de repede trasezi, e mai greu sa invete de unde seteaza "umezeala", "incarcarea" etc. Plus ca trebuie sa gandesti altfel desenul daca softul nu stie sa amestece culorile...

    Si nu in ultimul rand - latentza! Cu cat softul e mai complex si simuleaza mai multi parametrii, cu atat ramane in urma degetului/pixului.
    Oricum iPad-ul eu zic ca e in top ca timp de raspuns printre ecranele capacitive.

    Si tot legat de Grafica, niste reduceri... nu chiar FREE dar la 0.79 EUR$
    * PhotoForge 2 - un excelent editor photo pt iPad/iPhone
    * GPlayer - un foarte bun player video (mkv, tv-out, subs etc)

    mzl.mzowqqhi.175x175-75.jpg mzl.bwpceqlm.480x480-75.jpg + mzl.irpznxnt.175x175-75.jpg mzl.hpbygjnj.480x480-75.jpg

  10. #530 SP
    Member kside's Avatar
    * Strip Designer = 0.79 EUR - nu neaparat orientat spre "COMICS / Banda Desenata" dar cu mai multe "unelte" decat celelalte doua.

    mzl.rlrrowss.175x175-75.jpg mzl.odponlkm.480x480-75.jpgmzl.uxlypulb.480x480-75.jpg

    * HalfTone = 0.79 EUR - cel mai orientat spre "BD" cu tipuri de hartie, efecte de raster, sabloane si fonturi specifice
    * ComicBook = 0.79 EUR - cel mai putin complex si poate cel mai usor de folosit

    mzl.jnawhtdy.175x175-75.jpg mzl.krprxcjz.480x480-75.jpgmzl.covlcxar.480x480-75.jpg si mzl.eqynkbtr.175x175-75.jpg mzl.gwjeurkj.480x480-75.jpgmzl.eibvjqba.480x480-75.jpg

    Toate sunt niste programele de facut colaje (text cu poze si clipart)
    Nu sunt grozave dar nici rele - oricare merita 1$, depinde ce aveti de gand sa faceti (dar nu merita luate TOATE).

  11. #531 SP
    Member kside's Avatar
    HiCalc HD PRO - 11 Calculators in One for iPad = FREE
    * dupa cate vad eu super-calculator cu de toate, grafice, integrale etc

    mzl.adgnzhzm.175x175-75.jpg mzl.pbjtujko.480x480-75.jpg mzl.bxvevpop.480x480-75.jpg

  12. #532 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, toate jocurile de la EA si Gameloft (si se pare ca si altii au intrat in hora), sunt acum la 0.99 USD!

  13. #533 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Salutare, de curand am luat un micro-sim RDS (Digi mobil) pentru iPad 2. Pana acum l-am mai folosit cu o cartela reincarcabila Vodafone si a functionat perfect. In prima zi in care am introdus microsim-ul RDS a functionat perfect, apoi am inchis cellular data pentru ca nu-mi folosea. Dupa reactivare n-a mai functionat, afiseaza continuu "no service". Cei de la asistenta nu stiu cum sa ma ajute iar iPad-ul nu are optiune de selectare a tipului de retea (2G, 3G, UMTS etc) sau cel putin eu n-am identificat-o. Help?

    Edit: iPad-ul nu a fost "accidentat" in acest scurt rastimp, am scos si reintrodus cartela RDS si nimic. Am scos si reintrodus cartela Vodafone cu care continua sa functioneze ireprosabil. Am scris la APN settings "internet" asa cum m-a sfatuit d-l de la asistenta tehnica. So... help would be appreciated, thanks!
    Am vazut ca nu ti-a raspuns nimeni, sper ca ai rezolvat problema pana acum. Daca nu un simplu reboot la tableta ar trebui sa fie cheia.

  14. #534 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Am vazut ca nu ti-a raspuns nimeni, sper ca ai rezolvat problema pana acum. Daca nu un simplu reboot la tableta ar trebui sa fie cheia.
    Salutare, intre timp am rezolvat, era o problema legata de SB Settings (din Cydia). Aparent, indiferent de activarea din settings a "cellular data" (perfect suficient pentru sim-ul Vodafone) nu functiona daca nu activam si din SB Settings, desi acesta din urma trebuia sa asigure accesul rapid al setarilor baza nu sa le duplice pe acelea. In fine, l-am "ras" si am rezolvat problema. Nu, reboot-ul n-a rezolvat nimic.

  15. #535 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, nu stiu cum de mi-a scapat postul acela (sorry AlanPoe). Eu de obicei rezolv prin activarea 3G si Data (E-ul). Iar daca nu vrea sa plece, mai dau odata. E intr-adevar ceva legat de RDS, pt. ca nu face la fel si cu Vodafone-ul. Si ii ia si ceva mai mult timp sa se conecteze. Dar nah, e moka, asa ca nu comentez la RDS (mai ales daca afla ca l-am taiat)

  16. #536 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Salutare, intre timp am rezolvat, era o problema legata de SB Settings (din Cydia). Aparent, indiferent de activarea din settings a "cellular data" (perfect suficient pentru sim-ul Vodafone) nu functiona daca nu activam si din SB Settings, desi acesta din urma trebuia sa asigure accesul rapid al setarilor baza nu sa le duplice pe acelea. In fine, l-am "ras" si am rezolvat problema. Nu, reboot-ul n-a rezolvat nimic.
    Nu stiam ca ai jailbreak...


    Sent from my iPad 2 using Tapatalk!

  17. #537 SP
    Member iUser's Avatar
    Am o problema cu iPad-ul, pur si simplu stau pe facebook (app) sau Safari si "poc" ma trezesc in home screen... Am iOS 5, nu am facut update la 5.0.1. Ar trebui sa fac update?

  18. #538 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Fa-i update. Nu ai nimic d epierdut daca faci asta. Aplicatia Facebook se stie ca are asemenea probleme, dar restu nu ar trebui. Eu nu am patit nici cu ea pana acum, dar stau in 4.3.3, asteptand jailbreak pt 5.0.1.

    Incearca un clean update, poate ai instalat ceva care nu i-a placut, nu stiu ce sa zic.

  19. #539 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Same here... nu am probleme cu Facebook-ul. Dar sunt in 4.3.3

  20. #540 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Guys, vreau sa scap de cydia ca oricum nu prea folosesc nimic extra ... pot sa-i fac update la 5.0.1 ? Sau trebuie sa sterg ceva inainte?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 27 of 33 FirstFirst ... 17 25 26 27 28 29 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. iPad 3 & iPad 4 - The New iPad By MonkY in forum Apple
    Replies: 995 Last Post: 10-09-2013, 17:26
  3. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  4. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts