Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 50 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 19 ... LastLast
Results 161 to 180 of 996

Thread: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

  1. #161 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Cred ca va fi la acelasi pret cu cat era iPad 2. Vreo 2200 varianta de WiFi 16gb. Insa ma intreb unde vor lansa ei oficial pe 23 martie ipad in Romania?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #162 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Doar 2200 ron? Ar fi bine, dar nu prea cred. Eu oricum țintesc către modelul de 32gb, 16 mi se pare mult prea puțin, abia �mi ajung pe telefon ..

    C�nd zici "unde" te referi la locație? Nu-i așa greu de găsit un spațiu de �nchiriat pentru un eveniment

  3. #163 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Nu, ma refer la cine o va vinde oficial in Romania? Orange? Ca nu avem Apple Store.

    In other news:
    Noul iPad 4G nu va functiona pe retelele 4G din Europa ci doar pe cele din America (Verizon si AT&T). Va afisa doar maxim 3G.
    Sursa: http://www.cultofmac.com/151511/new-...source=twitter


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #164 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Apcom (distribuitorul autorizat Apple �n Rom�nia), Orange, Vodafone, Cosmote. Sunt listați aici.

  5. #165 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Mda, sa vedem si la ce preturi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #166 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

  7. #167 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    In other news:
    Noul iPad 4G nu va functiona pe retelele 4G din Europa ci doar pe cele din America (Verizon si AT&T). Va afisa doar maxim 3G.
    Sursa: New iPad Won’t Support European LTE Networks | Cult of Mac
    Intrebarea pe care o am este:
    Pentru un iPad achizitionat din SUA - se va putea conecta la retele noastre de GSM? Imi cer scuze daca gresesc, dar 3G este maximul in RO in acest moment, practic va putea fi folosit pentru Internet la fel ca un iPad achizitionat de la noi sau sunt anumite restrictii software/hardware (cu un abonament internet mobil de la un operator de telefonie din RO)?

    Ar fi alte probleme pentru un exemplar luat din SUA? Presupun ca un adaptor pentru alimentare nu reprezinta o problema, sunt alte ciudatenii care trebuie luate in considerare gen blocare pe zona in market, etc?

  8. #168 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pe 3G va merge fara probleme la noi (iPad-urile nu sunt codate), iar viteza mai mare decat 3G vei putea prinde doar pe Orange, prin DC-HSDPA (~43Mbps)

    Cat de "blocare pe zona in market", nu e cazu. Iti faci cont pe RO si nu ai nici un fel de problema.

  9. #169 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Noutati in legatura cu specificariile "noului iPad" :

    - Frecventa procesorului ramane neschimbat - 1GHz dual-core
    - RAM : s-a marit la 1GB

    Deci inca un motiv pentru a nu face upgrade cei care au iPad 2.Retina Display este prea putin pentru mine dinperspectiva unui upgrade.

    iPad 3rd gen. :



    iPad 2 :


  10. #170 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Ei las ca e mare diferenta. O sa vezi cand le vei pune una langa alta ce diferenta mare e.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #171 SP
    Admin MonkY's Avatar
    JeNeI: Practic este aceeasi diferenta pe care ai avut-o de la iPhone 3G/3GS la iPhone 4 (in caz ca ai trecut de la asa ceva). Pentru mine diferenta aceea a fost suficienta pentru upgrade (nici nu ma mai interesa daca aveam CPU sau GPU mai rapid). Retina display alone a meritat cu varf si indesat!

    Anyway, dupa cum am "prezis", avem 1GB RAM... ceea ce pentru mine e heaven!

    GLBenchmark 2.1 Egypt Offscreen 720p:
    iPad 3: 140
    iPad 2: 89
    Tegra 3: 68


    GLBenchmark 2.1 Pro Offscreen 720p:
    iPad 3: 252
    iPad 2: 147
    Tegra 3: 81

    E de aproximativ 2x fata de iPad2... deci nu chiar 4x pe cat s-ar fi asteptat unii. Sau, cine stie, poate GLBenchmark are nevoie de un update pentru a se intelege cu rezolutia si GPU-ul nou. Interesanta e insa diferenta dintre iPad3 si Tegra3

  12. #172 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Ma intreb totusi cum vor rula aplicatiile pe ipad 3? Adica se vor vedea toate upscalate cum erau cele de iphone pe ipad? O sa fie jale.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #173 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Un milion de unitati in prima zi. Cica se vinde-n draci.
    Retina Display face ravagii, ca se pare ca asta-i duda...
    Apple could sell 1 million iPads on first day | Apple - CNET News

    Nu stiu unde sa pun asta dar e prea tare. Finalul e fabulos.
    Cum reactioneaza unii la Windows 8.
    Frustrat, batranul care nu se descurca cu interfasa OS-ului exclama epic:
    "Incearca sa ma faca sa trec la Mac?!"


  14. #174 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Ma intreb totusi cum vor rula aplicatiile pe ipad 3? Adica se vor vedea toate upscalate cum erau cele de iphone pe ipad? O sa fie jale.
    Au si explicat asta la conferinta: toate imaginile vor fi upscalate automat (developerul avand optiunea de a introduce altele high-res) iar tot ceea ce tine de text va fi randat automat in modul "retina". Deci de exp. o aplicatie gen browser, news reader and so on, vor arata impecabil (pentru ca acolo textul conteaza cel mai mult). La jocuri va fi mai greu. Daca vorbim de cele vectoriale, trecerea la rezolutia noua vor insemna mai mult de lucru dar ca marime vor fi la fel. Pentru cele care folosesc texturi la greu... cred ca o sa vedem si jocuri de 2GB or more.

    Deci din ce au spus, nu vom avea optiuni gen buton 2x asa cum a fost pentru aplicatiile de iPhone. Acum, ramane de vazut. Oricum odata cu noul feature de la Apple unde scale-ul va fi independent de rezolutie, probabil in curand vom vedea "one size to fit them all". Adica developerul va putea sa lucreze totul in rezolutie maxima iar iOS-ul sa afiseze in rezolutia care i se da. Sau invers, sa lucreze in rezolutie minima si iOS-ul sa faca treaba. Dar atunci s-ar vedea urat

  15. #175 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, GLBenchmark are probleme de "incompatibilitate" cu tegra 3. Daca te uiti la mai multe teste cu tegra 3, vei vedea ca are rezultate foarte slabe, spre deosebire de restul benchmark-urilor, unde este pe primul loc.

    Trebuie sa asteptam sa se lanseze oficial si sa se faca mai multe teste cu diferite aplicatii.

  16. #176 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    JeNeI: Practic este aceeasi diferenta pe care ai avut-o de la iPhone 3G/3GS la iPhone 4 (in caz ca ai trecut de la asa ceva). Pentru mine diferenta aceea a fost suficienta pentru upgrade (nici nu ma mai interesa daca aveam CPU sau GPU mai rapid). Retina display alone a meritat cu varf si indesat!

    Anyway, dupa cum am "prezis", avem 1GB RAM... ceea ce pentru mine e heaven!



    GLBenchmark 2.1 Egypt Offscreen 720p:
    iPad 3: 140
    iPad 2: 89
    Tegra 3: 68


    GLBenchmark 2.1 Pro Offscreen 720p:
    iPad 3: 252
    iPad 2: 147
    Tegra 3: 81

    E de aproximativ 2x fata de iPad2... deci nu chiar 4x pe cat s-ar fi asteptat unii. Sau, cine stie, poate GLBenchmark are nevoie de un update pentru a se intelege cu rezolutia si GPU-ul nou. Interesanta e insa diferenta dintre iPad3 si Tegra3
    Eu personal nu am trecut dar am avut un 3G,si frate-meo un iP4,deci stiu diferenta,dar Retina Display + 1GB RAM nu m-au convins sa trec de la 2 la 3.

  17. #177 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by JeNeI View Post
    Eu personal nu am trecut dar am avut un 3G,si frate-meo un iP4,deci stiu diferenta,dar Retina Display + 1GB RAM nu m-au convins sa trec de la 2 la 3.
    Daca nu te-a convins diferenta dintre iPhone 3G si iPhone 4, atunci nu te va convinge nici diferenta dintre iPad 1 si iPad 3. Poti sa-ti iei linistit iPad 1

    Ca idee, eu cu iPhone 3G am rezistat o saptamana (sau doua) dupa care am scapat de el cat de repede am putut. Smartphone mai lent ca acela n-am avut in viata mea (nici cand aveam PDA cu Windows CE). Cei 412Mhz si doar 128MB RAM de la iPhone 3G m-au facut sa cedez nervos. Spun asta ca sa se inteleaga ca nu sunt un fanboy Apple, indiferent de ce folosesc de la ei.

    3GS-ul a fost o mana cereasca in ceea ce a privit upgrade-ul de viteza (600Mhz la CPU si 256MB RAM, care nu insemnau doar dublu de memorie disponibila). iPhone 4 a venit cu un upgrade de viteza mult mai mic, insa retina display-ul (si noul design) au fost punctele forte. Si sunt mai exact punctele care au facut din iPhone 4 cel mai vandut smartphone. Acelasi lucru se poate spune si la iPad. Primul a fost lent, dar a fost o "noutate". 2-ul a primit upgrade-ul de viteza binemeritat, iar 3-ul vine cu retina display. Sa vedem daca exact ca la iPhone 4 acest lucru vor face din iPad 3 cea mai vanduta tableta.

    Pe mine unul m-a convins... dar trebuie sa recunosc ca eu sunt mai tehnic, atent la detalii (poate si datorita joburilor avute) si imi sar in ochi defectele sau pixelii cu spatii prea mari (sau pixelii prea mari). Lucruri care altora le scapa... si care de obicei ma injura dupa ce le arat si lor defectul. Mi se intampla des lucrul acesta la monitoare si televizoare...

    Uite, am lucrat ceva rapid, in ideea ca poate se vede diferenta dintre un sample in 2048 x 1536 si 1024 x 768. In special la text. Atasez si originalele. Hope it helps!
    Attached Images Attached Images sample_1024x768_standard_display2.jpg sample_2048x1536_retina_display.jpg compare_retina_with_standard_display.png

  18. #178 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ar mai fi si exemplul dat de Apple (dar eu am preferat sa-mi fac propriul test - constient fiind ca oricum nu am cum sa-l afisez la un ratio 1:1 decat in zoom mode ). Din pacate al lor cred ca nu este facut pe screenshot-uri reale (ar fi trebuit sa se observe diferenta inclusiv la textul normal, nu doar la cel "sub lupa"). Dar cred ca totusi puncteaza clar diferentele.
    Attached Images Attached Images ipad2_vs_ipad3_text.jpg

  19. #179 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si sa ne mai descretim un pic fruntile: iPad acum si pentru cai!


  20. #180 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Eu am iPad 2 deja,deci de ce sa iau iPad 1???

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 50 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 19 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  3. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03
  4. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts