Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 9 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 61 to 80 of 167

Thread: iPhone 7 & iPhone 7 Plus

  1. #61 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar

  2. #62 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  3. #63 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Maxim 18 luni, estimez eu. Atat va dura pana cand toate flagship-urile cu Android vor renunta la portul de casti. E una din acele decizii dupa care industria se va ghida fara absolut niciun motiv, dar totusi, sa nu imi spuna nimeni ca ar prefera sa arunce pe geam functionalitatea unui telefon fara sa primeasca absolut nimic in schimb. Aici nu vorbim despre floppy disk, despre Mac-uri care renunta la DVD Drive-uri sau la 30-pin connector-ul aruncat la gunoi in 2012. In toate situatiile amintite, ceva semnificativ mai bun le-a inlocuit. Dar cu mufa de 3.5, nu e NIMIC in neregula.

  4. #64 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    E o diferenta intre o conexiune digitala si una analog in domeniul audio. Nu as indrazni sa spun ca ma pricep foarte mult in aria asta, insa din ce am testat eu, digital beats analog every time. Am incercat casti ieftine de la Logitech care printr-o conexiune USB la PC s-au auzit mult peste valoarea lor din comert. De alte casti mai scumpe de la Sennheiser nici nu mai spun, casti care functioneaza atat cu jack de 3.5 cat si cu USB, iar prin conexiunea digitala diferentele sunt doar pozitive.

    Sunt de acord ca jack-ul de 3.5mm e perfect ok si normal pentru vremurile noastre, ofera un sunet clar de cele mai multe ori si poti spune si chestii gen "sunet mai natural" sau alte chestii de genul auzite de pe la pasionati. Iar faptul ca toata industria castilor vine cu jack de 3.5mm la 99% din produse nu poate fi decat in dezavantajul noului i7.

    Precum multe alte schimbari de genul, exista si pareri de bine si pareri de rau. Nu e in niciun caz primul flagship care renunta la acest jack, daca nu ma insel Oppo renuntasera la un telefon acum vreo 2 ani, iar in pachet au inclus si ei atunci un adaptor.

    Fie ca e un trend care ne place sau nu, Apple are inca puterea sa impuna trenduri. Desi s-au culcat pe o ureche in ultimii ani si au adus doar schimbari inspirate de la altii la ultimele generatii, o miscare "curajoasa" de genul eliminarii jack-ului de 3.5mm va avea un impact asupra pietei si cred si eu ca vor urma si alte flagship-uri in anii urmatori.

    Personal, cat timp am un adaptor in cutie nu ma vad atat de deranjat. Desigur, design flaws exista cu alegerea asta, cum incarc telefonul si ascult muzica la casti in acelasi timp? Mai stii cum se incarca Apple Magic Mouse? Cand sta cu burta in sus? Au multe fail-uri de design in ultima vreme, dar sunt iertati in continuare din cauza puterii pe care o au pe piata. Dar cine altcineva a mai vandut 1 miliard de telefoane in mai putin de 10 ani?

  5. #65 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Vorba unuia, o mișcare curajoasă e aia cand dai 160 de euro pe căștile alea iar apoi te duci acasă și îi spui soției ce ai făcut cu banii aia.

  6. #66 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Iti inteleg perfect rationamentul si cred ca suntem cu totii constienti de puterea pe care o detine in continuare Apple. Nu am de gand sa il plang pe Jobs si stiu cat de mari erau inovatiile de la un model la altul la primele 5 sau 6 modele, si da, trebuie tinut cont de faptul ca iPhone-ul nu era un produs atat de matur atunci.

    Problema majora pentru mine e ca in ultimii ani s-au ridicat de foarte putine ori la asteptari. Samsung, HTC, LG si multi altii, de bine, de rau, printre tone de gimmick-uri, software de multe ori greoi si alte hibe pe care le-au avut, se prezinta extrem de bine la momentul actual cam din orice punct de vedere. Nu are sens sa zic aici de ce, nu vreau sa incep flame-uri si alte cele. Apple a progresat, in schimb, extrem de incet, iar iPhone-ul e un produs bun luat standalone, dar are foarte multe neajunsuri raportat la alte telefoane existente pe piata. Ei bine, in conditiile in care pasii au fost extrem de micuti in ultimii ani si de multe ori am ramas dezamagit, imi e greu sa privesc cu foarte mult optimism o decizie care in momentul acesta, la prima vedere, nu face altceva decat sa limiteze din functionalitatea telefonului.

    O sa vedem cum vor fi lucrurile pana la urma.

  7. #67 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai fac un pariu cu voi: fara jack-ul acela mirobolant si cu toate prostiile incluse in i7 (nu prea multe, zic unii)... facem pariu ca o sa bata orice record de vanzari?

    Bine, noi aici suntem mai carcotasi de felul nostru, ne legam de orice gasim in neregula (si e ok, pana la un punct)... dar mai sunt altii care vad si partea plina a paharului.

    Uite, macar tudyniuz a fost sincer, si a recunoscut ca el isi cumpara un smartphone in zilele noastre dupa un singur criteriu: designul! Sunt banii lui si ii acordam dreptul sa-si aleaga pe ce criteriu vrea. Eu unul insa recunosc ca nu m-ar fi deranjat sa fi ramas designul la fel (nu ca ar fi prea multe schimbari), dar vroiam neaparat urmatoarele chestii:

    01. Baterie mai mare (sau sa reziste mai mult) - Checked!
    02. Waterproof (mai ales de cand m-am mutat la tara) - Checked!
    03. Viteza mai mare (pt. ca totusi mai si lucrez pe el, si cred ca a fost device-ul meu de gaming in ultimele 10 luni or so) - Checked!
    04. Luminozitate mai mare (da, simt nevoie de mai mult, de cand lucrez asa mult outdoor) - Checked!
    05. Capacitate mai mare sau port microSD (da, eu sunt ala care plange cu 128GB) - Checked!
    06. Sa nu mai fie camera in afara (chestie de gustibus, mai ales ca dupa un back cover dispare) - Nope!
    07. Black model (la naiba daca mai vad "Space Grey" turbez) - Checked!
    08. Better cameras, better flash - Checked!
    09. Wireless charging (desi nu sunt convins deloc ca face bine bateriei) - Nope!
    10. NFC (ca tot e la moda) - Nope!

    Acum nah... pentru 7 din 10, eu sunt multumit! Pretul ma omoara... sper sa aibe oferte bune cei de la Vodafone sau Orange...

    ---------- Post added 08-09-2016 at 18:33 ----------

    Mint, mai vroiam 2 chestii:

    11. Dark mode la iOS (i hate white stuff - but not white ppl) - Checked in iOS 10!
    12. AMOLED screen (dar nu speram sa le acorde Samsung acces la asa ceva - not yet) - Nope!

  8. #68 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Si eu pot sa fac un pariu cu tine ca orice model vor scoate apple le iei apararea. Serios cand am vazut ultimul post al tau eram convins ca o sa fie ceva despre faptul ca e bine ca au scos jackul.

    Pe mine ma lasa rece generatiile astea mai noi de telefoane in general. Sa dau 700 de euro pt un telefon fara jack, la asta adaugandu-se restrictiile obisnuite de memorie si baterie nu prea cred.

    Apple zice ca nu mai vrea jack pt ca wireless e viitor dar ei nu au NFC sau wireless charging. Pare credibil.

  9. #69 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Si eu pot sa fac un pariu cu tine ca orice model vor scoate apple le iei apararea.
    Hmm, inseamna ca n-ai vazut reactia mea cand s-a lansat iPhone 6... La final nu ma platesc ei sa le iau apararea, si sincer nici nu cred ca au nevoie sa-i apere cineva. Au suficienti avocati... errmm, firme de avocatura, pentru asta
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Serios cand am vazut ultimul post al tau eram convins ca o sa fie ceva despre faptul ca e bine ca au scos jackul.
    Nu il folosesc suficient cat sa ma deranjeze. In plus (oare e nevoie sa repet de 1000 de ori) AI INCLUS IN PACHET ADAPTOR PT. JACK! E oare asa greu de inteles ca o sa-ti poti folosi castile cu jack in continuare? Apple a facut un pas (a bold one) dar a lasat si ceva compatibility check (for free). Ar fi fost super-bulangii daca n-ar fi dat adaptorul acela, si l-ar fi vandut cu 99.99$. Atunci le-as fi zis si eu ceva de mama, stai linistit.
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Sa dau 700 de euro pt un telefon fara jack, la asta adaugandu-se restrictiile obisnuite de memorie si baterie nu prea cred.
    700 de euro (si chiar peste 1000) dau doar aia care chiar isi permit. Altii se mai descurca si mai primesc un cadou, mai fac un abonament cu telefon inclus (daca nu moka, macar la juma' de pret), mai cumpara la discount de pe-afara, and so on. Nici pe mine nu ma dau banii afara din casa... si daca ma uit la flagship-urile concurentei, preturile sunt cam "on par".

    Cat despre restrictii, n-am avut niciodata probleme cu bateria (prefer asa decat sa cumpar 4 baterii ca la Note 3) si oricum daca te uiti pe la concurenta, cam toti procedeaza la fel in ultima vreme si le fac non-replaceable (le si cauzeaza probleme, in general utilizatorii care baga orice prastie de baterie inside - nu mai vorbesc de cei care prefera sa scoata bateria in timp ce merge decat sa ajunga la meniul de Shutdown ). Ca memorie, 256GB e mai mult decat suficient. In rest, al meu telefon e conectat (wireless chiar) la un HDD de 2TB (care mai are si port de SD pe deasupra)... Prin urmare nu prea inteleg la ce restrictii te referi - daca e vorba de cele legate de iOS, sper ca asta sa nu se schimbe niciodata. No offense, nu vreau sa ajung sa-mi pun antivirus, antispyware si antimalware ca pe Android.
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Apple zice ca nu mai vrea jack pt ca wireless e viitor dar ei nu au NFC sau wireless charging. Pare credibil.
    NFC-ul nu inteleg nici eu de ce nu apare, pt. ca e o chestie care costa mai nimic. Probabil probleme de securitate? Sau poate nu e nimeni capabil sa produca si sa livreze rapid sute de milioane de chipuri NFC? N-am idee.

    Wireless charging-ul insa, e cu dus si intors. In momentul in care vor face trecerea asta, sa se astepte la baterii busite in draci. Gandeste-te ca la wireless charging sunt 2 probleme: 1. in 99% din cazuri nu vei reusi sa-l incarci complet dintr-o bucata, ridicandu-l de pe charger de cate ori ai nevoie - and that's bad for battery! si 2. uita-te prin review-uri la chargerele de pe piata, sa vezi cum fluctueaza incarcarea... Repet, poate momentan nu e o tehnologie suficient de matura. Si da, Apple nu cred ca vrea sa se bata cu Samsung la telefoane explodate...

  10. #70 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Inteleg ca e inclus in pachet dar:
    1) nu pot asculta muzica in timp ce se incarca. Si aici ma refer pe tren cu bateria externa.
    2)deja ma simt mega hipster cand scot iphoneul. Pe langa ca de obicei rar se intampla sa merg cu un grup si sa aiba cineva incarcator de iphone la ei acum mai scot si adaptorul.

    Daca erau incluse in pachet sau macar aveau o varianta mai buget inclusa in pachet macar mai era cat de cat.

    Probabil bateriile alea la note3 le ai schimbat in 3 ani si le ai incarcat numai cu quick charge ca altfel nu inteleg cum. In fine offtopic.

    Asta e parerea mea, mi se pare ca am ajuns consumatori la modul in care ne arunca fiecare companie cate un os si noi suntem bucurosi. Inainte cand imi luam un telefon nou chiar simteam ca e alta generatie. Si asta se aplica la toate telefoanele.

  11. #71 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da man, in final e alegerea fiecaruia. Cred ca totusi, daca tragi o linie la zi ai de unde alege. Altii de la concurenta au si jack, si baterie replaceable, si microSD, si dual-sim, si wireless charging, NFC si OS mai open... ba costa si mai putin. Asa cum tie nu-ti place asta, lasa-ma si pe mine sa ma bucur de el, pana nu incep sa apara diverse *Gate-uri. Deja am auzit de ScratchGate (uite, vezi... si eu urasc glossy stuff, chiar daca-i de la Apple!)... sigur o sa reuseasca vreunul sa se urce cu dosul pe el sa-l indoiasca... sigur o sa apara vreun nene care sa incerce sa-si infiga castile direct in Lightning port si sa dea in judecata Apple pentru ca n-a reusit... and so on! Noi sa fim sanatosi!

    ---------- Post added 08-09-2016 at 21:16 ----------

    Pentru cei care se plang ca sunt scumpe AirBuds-urile. Poate vreti niste Samsung-uri la 200$ (fara charging case si cu o autonomie de te bufneste plansul): Quit yer whining -- AirPods are cheap AF!

  12. #72 SP
    Member dinamovistu's Avatar

    iPhone 7

    Singura chestie cu adevarat interesanta pentru mine de aseara (posesor de i6s+) au fost castile wireless. Ma uit de ceva vreme dupa asa ceva insa Gear Icon X de la Samsung cu 1,5 h de autonomie prin bluetooth mi se pare prea putin. Singura problema pe care o vad la airpods este faptul ca nu o sa stea bine in urechi. Daca sunt pe tiparul celor actuale (ear pods) atunci imi vor sta doar de forma in ureche si vor cadea la orice miscare brusca. Ramane de vazut. Deci asa ceva as lua. 5 ore autonomie suna foarte bine.
    Legat de wireless charging, nu pot sa spun ca am foarte mare experienta (am un dock de la samsung si inca astept Note 7 precomandat). Insa ca si concept mi se pare super, mai ales daca ai munca de birou. Il tii in dock in loc sa il lasi pe masa. Care e faza cu stricatul bateriei? Am 2 ani garantie. Oricum mai mult de 2 ani nu am tinut un telefon. Pardon mint. Am inca un i5s luat in aprilie 2014 care inca merge super bine.
    Ultimul subiect este jackul de 3.5mm. Nu e capat de tara. Insa intre 6s+ si 7 aleg sa raman cu 6s+. Ce ar trebui sa fac daca in masina folosesc waze pe telefon (conectat la incarcator de masina) si in acelasi timp folosesc si jackul de 3.5mm conectat pe Auxiliar ca sa redau muzica de pe telefon?
    Probabil sa schimb masina ca nu are Bluetooth. Sau sa caut adaptoare etc.
    E clar ca unii sunt mai loviti decat altii cum la fel altii se plang si critica doar de dragul de a critica.
    Per total, chiar daca stiam in mare la ce sa ma astept la cate leakuri au fost (urasc chestia asta acum - nu mai exista elementul surpriza) tot am ramas dezamagit. Acelasi form factor cu bezeluri mari. Acelasi design in proportie de 90%. Aceeasi rezolutie la i7 din 2014 incoace (1080p la i7+ e ok). Si iar nu prea imi place diferentierea asta intre i7 si i7+. Adica daca vrei the best iphone trebuie sa iei i7+.
    In rest bravo lor ca au urcat la 32gb modelul entry. Puteau sa puna 64gb insa nu mai sarea lumea la modelul de 128gb. E miscare buna de marketing. Misto cu speakerele si cu water resistence.
    Ps: cam mult pokemon go la conferinta. Nu joc deci posibil sa fi fost eu printre putinii carora li s-a parut boring si nu au apreciat partea respectiva.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    [/COLOR]Pentru cei care se plang ca sunt scumpe AirBuds-urile. Poate vreti niste Samsung-uri la 200$ (fara charging case): http://www.cultofmac.com/444655/quit...pods-cheap-af/
    Asta de unde ai scos-o? Au charging case cu baterie inclusa si incarca de pana la 4 ori castile. Doar ca 1.5h prin bluetooth sau 3 ore neconectate la telefon mi se pare cam putin.
    Cine spune ca la 160 de dolari sunt foarte scumpe airpods nu si-a facut temele inainte in legatura cu castile full wireless. 200 dolari gear icon x, 300 dolari bragi dash etc.

  13. #73 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Da asta zic si eu ca e alegerea fiecaruia dar suntem in 2016 si ne bucuram ca avem de unde alege telefoane cu jack? WTF
    Eu te las sa te bucuri doar ca tu vrei sa transformi argintul in aur.

    In fine, eu mi-am spus parerea si nu incerc sa conving pe nimeni. Ma gandeam sa imi schimb telefonul anul asta si android nu m-a impresionat. Ce e drept mi-am cam pus sperante in Apple. Poate sunt prea negativist dar in general mi se pare ca lucrurile au scazut in calitate de la jocuri si filme la telefoane si tablete.

  14. #74 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
    Cine spune ca la 160 de dolari sunt foarte scumpe airpods nu si-a facut temele inainte in legatura cu castile full wireless. 200 dolari gear icon x, 300 dolari bragi dash etc.
    Nici tu nu prea ti le-ai facut, cand ai casti gen Jaybird Blue Buds cu preturi intre 70 si 150eur, care au cel mai bun sunet de pe piata, mi se pare aiurea sa pomenesti prostioarele astea facute de Apple, care dupa primele impresii sunt sub cele care vin in cutie cu fiecare telefon.

    Cat despre incarcat si ascultat, nu va mai panicati atat, a venit Belkin cu un adaptor micut la doar 40$: Belkin Lightning Audio + Charge RockStar™
    Attached Images Attached Images side.372.372.jpg

  15. #75 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nici tu nu prea ti le-ai facut, cand ai casti gen Jaybird Blue Buds cu preturi intre 70 si 150eur, care au cel mai bun sunet de pe piata, mi se pare aiurea sa pomenesti prostioarele astea facute de Apple, care dupa primele impresii sunt sub cele care vin in cutie cu fiecare telefon.

    Cat despre incarcat si ascultat, nu va mai panicati atat, a venit Belkin cu un adaptor micut la doar 40$: Belkin Lightning Audio + Charge RockStar
    Nu prea cred ca nu mi le-am facut cand vii cu exemple de casti din alta categorie. Full wireless inseamna sa fie independente una de cealalta. Daca vrea sa tin doar una intr-o ureche cum fac?

  16. #76 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
    Asta de unde ai scos-o? Au charging case cu baterie inclusa si incarca de pana la 4 ori castile. Doar ca 1.5h prin bluetooth sau 3 ore neconectate la telefon mi se pare cam putin.
    Sorry... Am scos-o din articol, iti dai seama (vad ca si la ei a disparut textul respectiv)... ca altfel n-as da 200$ pe niste casti Samsung wireless nici sa ma pici cu ceara!

    P.S. A mai observat cineva ca de la o vreme accesoriile Samsung sunt chiar mai scumpe decat cele de la Apple? Intreb retoric... pt. ca n-am vazut pe nimeni sa se planga

  17. #77 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
    Nu prea cred ca nu mi le-am facut cand vii cu exemple de casti din alta categorie. Full wireless inseamna sa fie independente una de cealalta. Daca vrea sa tin doar una intr-o ureche cum fac?
    Clar nu ti-ai facut temele daca intrebi asta.

  18. #78 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    In concluzie Apple e de rahat, au scos casti fara fir, care-s varza, aifon care se zgarie usor, si nu se incarca wireless.

    lol ma, incredibil cum explodeaza orice forum, site, dupa conferintele Apple. Mai vand astia inca 2 miliarde pana la anul, dupa asa marketing.
    Noi sa fim sanatosi! (si la punga grosi).




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #79 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Clar nu ti-ai facut temele daca intrebi asta.
    Ok. You win. Nu mi le-am facut.
    Dar astept sa vad cum sunt fully wireless castile aduse de tine in discutie. Ca sunt cam pe langa subiect.

  20. #80 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Faptul ca nu poți să încarci și să Asculți in același timp e o problemă, cel puțin pt mine sau pt oricine călătorește destul de mult. Nu e o chestie de curaj, e făcută pt a vinde căștile alea wireless.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 9 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. Vand iPhone 7 plus black 32Gb By Alex_P in forum GSM & GPS
    Replies: 0 Last Post: 22-11-2017, 22:33
  3. iPhone 6S & iPhone 6S Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 280 Last Post: 06-11-2016, 15:30
  4. iPhone 6 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 98 Last Post: 08-04-2015, 12:29
  5. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts