Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 42 of 155 FirstFirst ... 32 40 41 42 43 44 52 92 142 ... LastLast
Results 821 to 840 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #821 SP
    Member Popae36's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    PS4 Pro cu HDD 1TB 400$/€, GPU 4.2 TFLOPS
    Xbox One S 1TB 350$/€, GPU 1.4 TFLOPS

    Citesc si pe aici niște chestii si ma minunez, bine ca sunt puțini. Până se materializează proiectul Scorpio PlayStation este cea mai buna soluție pentru gaming când vorbim de console. Am tot auzit, da ba dar Scorpio o sa aiba 6 TFLOPS. Stau si ma întreb, de ce sa aștepți 12-14 luni pentru Scorpio, "consolă" pe care o poți avea deja dacă îți faci un PC nu prea scump. Să nu îmi spuneți ca Scorpio o sa fie 400$! Cel mai probabil o sa fiu hulit, ma doare in pălărie. Chiar nu înțeleg, de ce sa aștepți ceva ce poți sa ai deja? Nu îmi spuneți pentru jocuri, nu sunt exclusive. Termenul de consola deja s-a dus dracului. Pixeli, densitatea lor, cei mai puri pixeli si clari, rahat pe băț. Jocuri memorabile mai primim si noi?

    PS: Pentru mine cel mai mare minus de la PS4 Pro e lipsa unității optice pentru UHD Blu-ray.

    PPS: Alegerea e simplă, mai ales pentru mine, chiar sunt curios cum se votează aici daca facem un mic reset.
    si ce jocuri memorabile primesti pe Ps pro? in afara de uncharted , god of war si the last of us? aaa am uitat iasa THE LAST GUARDIAN!

  2. #822 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by mircoid View Post
    Cel mai ieftin 4ktv cu hdr e la samsung de 101cm. 3200 lei la emag.
    da, dar stie HDR in gamemode ?!
    ca altfel e degeaba.. in plus , Sebi vrea sa joace MP , iar in HDR creste latenta simtitor.. hmm , merita HDR ?! cred ca mai repede merita 4k in momentul asta , iar intr-un an ,doi , probabil ca o sa fie ok 4k cu HDR cand tehnologia se mai pune pe picioare.

    eu mi-am luat tv nou anul asta , un sony 4k 140 si a fost cam 6000ron , in 3-4 luni la acelasi pret imi luam cu hdr..

  3. #823 SP
    Senior Member Minimize's Avatar
    Eu nici nu am zis de TV cu HDR in game mode , chiar si asa tot o sa aiba latency. Mie imi plac mult si jocurile de fighting care unele au combouri de 1frame link , cam greu pe un TV cu latency mare. Deci ma uitam dupa un monitor dar monitoarele nu au HDR, nu inca. Cred ca o sa iau PS4pro si o sa raman pe 1080p. Un TV cu HRD in game mode si low latency ajunge la cel putin 15000-2000 Euro, fck that!

    Dar cum se vede clipul asta in 4k (schimbati rezolutia youtube)....

  4. #824 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Mare atentia la fake "HDR", aceeasi poveste ca si refresh rate-ul fake care se vinde sub anumite terminologii de marketing cum ar fi CMR - Clear motion rate la Samsung, MCI - Motion Clarity Index la LG, Motion Flow la Sony, Clear Scan la Toshiba etc.

    Daca va inchipuiti ca aveti true HDR la un TV de 2000-3000 Lei va pacaliti singuri. De regula aceste televizoare simuleaza HDR folosind diferite artificii / setari de imagine sau sunt cel mult "HDR compatible"

    HDR-ul adevarat necesita un panel care sa poate reproduce toate culorile dintr-un semnal de 10-bit si capabil sa ofere o luminozitate de 540+ / 1000+ nits. Acestea sunt certificate "UHD Premium" cand indeplinesc criteriile necesare.

    Din pacate standardul nu este inca matur astfel incat producatorii se folosesc de magia marketingului pentru a vinde ideea de "HDR" dar cam atat.

  5. #825 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    pti da un exemplu de tv care se gaseste pe la noi si are HDR?

  6. #826 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Foarte interesant pentru cine vrea sa cumpere un PS4 Pro. De ascultat.


  7. #827 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathOfArt View Post
    pti da un exemplu de tv care se gaseste pe la noi si are HDR?
    LG....seria 7700
    Televizor LED Smart Ultra HD, webOS 3.0, 140cm, LG 55UH7707 - Livrare gratuita. Rezervi online, ridici din magazin. Plata in rate online. | ALTEX

    Also
    Model Year: 2016
    LG OLED E6
    LG OLED G6
    LG OLED B6
    LG OLED C6
    LG UH9500
    LG UH8500
    LG UH7700
    Samsung KS9800
    Samsung KS9500/KS9000
    Samsung KS8500/KS8000
    Sony X940D
    Sony X930D
    Sony X850D
    Vizio P-Series (C1) (Firmware update has been released)

    Model Year: 2015
    LG OLED EF9500
    Samsung JS9500
    Samsung JS9000
    Samsung JS8500
    Samsung JS7000
    Sony X930C
    Sony X900C
    Sony X850C

  8. #828 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mbon, ca tot ii dam atata in cap cu HDR-ul... mai peste tot exista cate o imagine care iti demonstreaza de ce iti trebuie un TV nou cu HDR, Dolby Vision, etc. O dau ca exemplu pe cea de jos, dupa care va spun ca e o mare minciuna gogonata, de marketing! Nu zic ca HDR-ul nu e bun, dar ce vedeti in imaginea din stanga, va garantez ca e cu setari de rahan, facute prost in mod special pentru a scoate in evidenta ce tare e HDR-ul lor. Daca aveti un TV cu isf bun, va puteti calibra gamma si toate cele, aveti mari sanse sa faceti sa se vada la fel de bine si pe un non-HDR.

    Eu inca nu am 4K, si chiar daca as avea, PS4 Pro nu este o consola 4K. Nu este nici macar un player 4K. Sa cumpar o noua consola doar pentru a avea un framerate de 30 (si peste) in 1080p, asa cum ar fi trebuit sa fie PS4 de la inceput... mi se pare complet aiurea. Prin urmare eu voi spune PASS (cel putin pana la lansare, sau pana o sa vad si eu niste teste serioase... nu marketing bull**** cu randari in 4K si HDR).

    P.S. Citeam niste discutii pe un forum invecinat, si ma distra cum multi disperati dupa HDR, nici nu descoperisera ca inca erau cu PS4 setat pe Limited RGB (adica un range de 16-235, fata de 0-255). Culmea este, ca multora nici n-o sa le placa in Full Range (black crush daca e TV-ul calibrat prost)... daramite Full Range cu HDR. Dar nah... e la moda!
    Attached Images Attached Images tv-led-ultra-hd-philips-hdr-adoption-de-la-norme-open-source_034131_034131.jpg

  9. #829 SP
    Member eneea's Avatar
    Si-n tot timpul asta eu inca am un tv HDReady )

  10. #830 SP
    Senior Member Minimize's Avatar
    Ma faceti sa nu mai vreau sa imi cumpar nici PS4Pro

    Ma uitam la asta :
    Q: Will PS4 Pro owners have a performance advantage in online games when competing against standard PS4 players?
    Generally, no. Playtesting and balancing is up to each game developer, and while it’s true that PS4 Pro’s more powerful hardware can drive smoother or more stable frame rates in supported titles, developers have many tools and processes they can use to prevent imbalances.
    Poftim ?! "balancing is up to each game developer"
    E cum ma contrazicea un coleg forumist cateva pagini anterioare, cand un developer scoate un joc 60 fps pe ambele console dar nu este optimizat suficient cat sa tina 60fps constant pe PS4 normal si are dropuri simtitoare, ce vor face atunci ?

  11. #831 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Aceeasi chestie cand apare o tehnologie noua care trebuie vanduta.

    Imi aduc aminte cand se facea reclama la televizoarele HD (ready) si comparau SD cu HD in imagini alaturate. Imaginea SD parea ca te uiti printr-o punga de plastic iar cea HD = cristal.

    Mai tarziu a aparut Full HD. Dintr-o data imaginea HD ready din materialele de marketing era alcatuita din pixeli cat pumnul iar imaginea Full HD = lacrima.

    La fel cu 4k - imaginea full HD de langa cea 4k arata a Tetris iar 4k zici ca ti-a mangaiat Jesus pupilele.

    Acum HDR - iti arata un TV cu setari de cacao si backlight pus pe 0 iar langa un TV cu HDR - uau, dati-mi doua va rog!

    The show must go on.

  12. #832 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mbon, ca tot ii dam atata in cap cu HDR-ul... mai peste tot exista cate o imagine care iti demonstreaza de ce iti trebuie un TV nou cu HDR, Dolby Vision, etc. O dau ca exemplu pe cea de jos, dupa care va spun ca e o mare minciuna gogonata, de marketing! Nu zic ca HDR-ul nu e bun, dar ce vedeti in imaginea din stanga, va garantez ca e cu setari de rahan, facute prost in mod special pentru a scoate in evidenta ce tare e HDR-ul lor. Daca aveti un TV cu isf bun, va puteti calibra gamma si toate cele, aveti mari sanse sa faceti sa se vada la fel de bine si pe un non-HDR.

    Eu inca nu am 4K, si chiar daca as avea, PS4 Pro nu este o consola 4K. Nu este nici macar un player 4K. Sa cumpar o noua consola doar pentru a avea un framerate de 30 (si peste) in 1080p, asa cum ar fi trebuit sa fie PS4 de la inceput... mi se pare complet aiurea. Prin urmare eu voi spune PASS (cel putin pana la lansare, sau pana o sa vad si eu niste teste serioase... nu marketing bull**** cu randari in 4K si HDR).

    P.S. Citeam niste discutii pe un forum invecinat, si ma distra cum multi disperati dupa HDR, nici nu descoperisera ca inca erau cu PS4 setat pe Limited RGB (adica un range de 16-235, fata de 0-255). Culmea este, ca multora nici n-o sa le placa in Full Range (black crush daca e TV-ul calibrat prost)... daramite Full Range cu HDR. Dar nah... e la moda!
    Sefu' ....da sunt chestii care nu le stim in mod normal. Acum ca m-ai facut curios os sa ma duc acasa sa verific setarile video la ambele console.
    Limited RGB credeam ca se refera la cantitatea de ketchup de pe cartofii prajiti (bine exagerez, dar tot nu stiam ce inseamna)

  13. #833 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Data de lansare e valabila pt toată lumea sau doar America de Nord?

  14. #834 SP
    Member mircoid's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Data de lansare e valabila pt toată lumea sau doar America de Nord?
    Si in Eu e tot 10 nov.

  15. #835 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    MonkY uite:
    TVs use a video range from 16-235. It considers levels below 16 to be black, and information above 235 is white. A calibrated TV will never display anything below 16 as anything other than black. Most will also treat everything over 235 as white since it should not exist in video content.

    PCs are different and use a range from 0-255. There is no data below 0 or above 255 with an 8-bit video signal as there are only 256 possible values. In short, this is much simpler to understand as the TV concepts of Blacker-than-Black and Whiter-than-White do not exist.

    RGB Full and RGB Limited exist because of this difference. TV programs and movies use the 16-235 range of values. Video games and PCs use the 0-255 range of values. Since TVs and PC Monitors use different scales, there has to be a way to convert between the two. Setting this RGB Full and Limited setting does that.

    With a TV you should always use the RGB Limited setting. Limited refers to the values being limited to 16-235 and not the Full 0-255 scale. With TV and Movies, it leaves them untouched because they are already in the 16-235 range. When you play a video game, it will convert the 0-255 range to the 16-235 range. If it did not do this, shadow and highlights would be pure black or pure white, and the image will look off. You aren’t losing anything by using RGB Limited, but if you use RGB Full with a TV you are losing details. You’ll want to make sure you have Brightness and Contrast set correctly by using a Calibration Disc like Spears & Munsil.

  16. #836 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    eu incep sa ma conving ca toti de aici o sa va cam treziti in noiembrie cu cate un PRO in aria de " ce ne-am cumparat "

    eu unul cand am trecut de la fullhd (un samsung) la sony 4k m-am socat de detaliile de pe pamant/iarba din BF4 pe care altfel nu le vedeam cu celalalt tv, parca nici nu existau .. tot asa picaturile de ploaie si apa , sa nu mai zic ca in perioada aia jucam Fallout 4 si a fost o diferenta imensa de culori si detalii mai ales in partile cu ceata si noapte..

    si cred ca la un tv de genul asta poti sa aduci prin setari corecte (caci are cacalau , de exemplu alegi gamemode si setezi tot ce vrei in timp ce la samsungul ala nu puteai decat sa il pui in gamemode ) foarte apropiat de HDR , asta daca sursa de imagine este ok.

  17. #837 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Popae36 View Post
    si ce jocuri memorabile primesti pe Ps pro? in afara de uncharted , god of war si the last of us? aaa am uitat iasa THE LAST GUARDIAN!
    Nu ai înțeles întrebare mea, deloc Te-ai grăbit când ți-am atacat "cutia" preferată. Mai citește o dată textul meu, cu voce tare dacă poți și o sa iti dai seama ce am spus, dacă nici a doua oară nu înțelegi, nu e vina mea.

  18. #838 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Am asteptat anuntul cu noul ps4 (neo sau pro) in ideea ca astept pana apare si il cumpar. Momentan nu am ps4 am doar ps3. Dar sunt foarte dezamagit in ideea ca vroiam un anunt in care sa spuna ca toate jocurile vor rula pe el in 60fps chiar in 720p. Mor cand vad caderi sub 30fps in jocuri.Macar stiu o treaba si m-am hotarat ce fac. Upgrad masiv la PC si o sa imi iau pun ps4 clasic peste ceva vreme cand se va ieftini, exclusiv pt exclusivitati . Sony sa va bagati consola pro in partea dorsala.

  19. #839 SP
    Member Popae36's Avatar
    Da asa este, m-am grabit...intrebarea este de ce ai atacat cutia preferata?
    Nu am absolut nimic cu Sony pana acum am avut Ps2 si Ps3,in curand o sa am si 4, chestia este ca m a deranjat faptul ca ai adus in discutie
    xbox-ul...bucurativa de bro, cumparati ce vreti dar nu isi are rostul hate-ul la adresa competitiei..
    Si in nici un caz nu vreau sa ma cert cu cineva pe aici pentru niste corporatii care nu dau doi bani pe noi..
    Toate cele bune!

  20. #840 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Quote Originally Posted by MRC View Post
    Am asteptat anuntul cu noul ps4 (neo sau pro) in ideea ca astept pana apare si il cumpar. Momentan nu am ps4 am doar ps3. Dar sunt foarte dezamagit in ideea ca vroiam un anunt in care sa spuna ca toate jocurile vor rula pe el in 60fps chiar in 720p. Mor cand vad caderi sub 30fps in jocuri.Macar stiu o treaba si m-am hotarat ce fac. Upgrad masiv la PC si o sa imi iau pun ps4 clasic peste ceva vreme cand se va ieftini, exclusiv pt exclusivitati . Sony sa va bagati consola pro in partea dorsala.
    Nu ai inteles. Daca joci in 1080P aproape toate jocurile vor rula in 60 de FPS-uri.
    Limita de 30 este pentru rezolutia de 4K.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 42 of 155 FirstFirst ... 32 40 41 42 43 44 52 92 142 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts