Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 101

Thread: Tips: Formare plasma

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Exclamation Tips: Formare plasma

    Well, desi multi spun ca face parte din categoria Mythbusters, la cate mi-au trecut prin mana, va spun sincer ca nu as mai achizitiona vre-o plasma fara sa trec prin perioada de "formare". Nu va recomand sa va luati dupa ce spunea Nea Sandel la magazin cu chestii gen "Astea nu mai au dom'le nevoie, ca sunt ultima generatie". Sa fim seriosi, nu sunt motoare ca sa stii ca li se face rodajul in fabrica, iar restul se cheama fizica si chimie.

    Pe scurt, daca la un LCD nu aveti nevoie sa faceti asa ceva, intrucat o "lampa" nu are nevoie de "incalzire" si nici cristalele lichide... la o plasma e recomandat ca o perioada de minim 200 de ore sa-i faceti urmatorii pasi:

    1. Indiferent de model, scoateti din modul Dynamic, Extreme, Super Bright din momentul achizitionarii.
    2. Setati pe Cinema, Normal, Standard (in functie de producator/model/etc)
    3. Setati Brightness si Contrast sub 50% (30-40% is ok)
    4. Inarmati-va cu un player si cu un dvd/bluray care sa stiti ca este 16:9 (adica acopera tot ecranul, si nu este vre-un format cinema, cu benzi negre sus si jos). De preferat ca filmul respectiv sa fie FullHD in cazul in care ecranul este FullHD. Also, alegeti un film cu multa miscare si culori.
    5. Start the player, folosind functia de Repeat.

    Verificati ca filmul sa nu aibe spatii negre pe margini (nu numai sus/jos ci si stanga dreapta). In cazul in care chiar nu detineti asa ceva, setati Overscan On sau folositi functia de Zoom (in ultima instanta). Nu folositi subtitrare.

    Nu lasati pentru primele sute de ore pe canale cu sigle, pe imagini statice, chiar si jocuri. Trust me, cele cateva sute de ore de formare a fosforului, a mix-ului de gaz si ce mai gasim prin ultimele generatii, merita tot efortul.

    Dupa aceea, happy time. Setati dupa cum va place, dar stati departe de modurile Dynamic & Co... moduri care de fapt nu sunt concepute sa ruleze decat pe TV-urile de prezentare, in locuri unde bate lumina in TV si trebuie neaparat sa ia "ochiii" clientului. Va garantez ca un TV care merge in mod Dynamic, ii scadeti durata de viata la jumatate.

    Bafta, si enjoy your TV !

  2. #2 SP
    Manager paul's Avatar
    Daca faci asa reduci riscul sa ramana "urme" de imagine daca e un film/joc pe pauza ?

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Daca faci asa reduci riscul sa ramana "urme" de imagine daca e un film/joc pe pauza ?
    Dap. Am vazut atatea exemple... mai ales la modelele vechi. Unde din prima zi, l-a luat si l-a pus pt. cei mici pe Cartoon Network. Si-atat. Dupa cateva luni, pe orice alt post se putea observa sigla de la Cartoon Network

    Un alt exemplu clasic este la monitoarele din aeroport si mall-uri. Care cateodata afiseaza si zile intregi aceeasi imagine, text, etc. Si e normal sa apara efectul de retentie. Nu va speriati, acelasi efect poate aparea atat la CRT-uri cat si la LCD-uri (desi mult mai greu).

    La modele mai recente, au fost implementate tot felul de sisteme anti-retentie. Pe langa faptul ca "amestecul" magic e mult mai stabil, sunt introduse si un fel de screensavere. Unele modele chiar au un sistem prin care misca imaginea (insesizabil) cu cate un pixel, pentru a preveni o aceeasi stare pe o singura zona. Altele au in meniu (de exp. in cel de service) un fel de tool care trece fiecare pixel prin toate nuantele de culori.

    In rest, no worries. Doar ca multi se iau dupa cei din magazine care habar nu au, si stau pe Dynamic si merg pe "incredere"... dupa care se mira ca au retentie.

  4. #4 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Da, asa este, ai dreptate Monky.
    Eu am un LCD, si la LCD-uri nu prea sunt probleme de genul asta, iar de tinut il tin pe mod Standard, ca modul Dinamic nu imi place deloc.
    Problema este ca daca mergi in magazine si nu prea te pricepi, si il intrebi pe vanzator ce iti recomanda sa iti cumperi (LCD sau plasma), toti recomanda plasma, iar daca intri in discutii legate de fenomenul de retentie la plasme, majoritatea spun ca la modelele mai noi nu mai exista aceasta problema, doar la cele mai vechi, si uite asa merge omul cu plasma acasa si isi ia nevasta la bataie din cauza ca indiferent pe ce canal ar fi, apare imprimat canalul ACASA TV.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ionutz83, sa stii ca cel putin la Panny, de la generatia a10-a, s-a schimbat foarte mult calitatea panoului. Nu stiu daca este de la faptul ca sunt FullHD, dar posibilitatea de remanenta (cel putin la PY70-ul pe care l-am avut) se apropia foarte mult de zero. Chiar l-am lasat la un moment dat aproape o zi pe aceeasi imagine statica... si dupa 2 secunde a disparut orice "urma". La PY800 (cel actual) inca nu i-am terminat "rodajul", dar pare a avea aceeasi calitate

  6. #6 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Acuma recent si-a luat un prieten o plasma HD Ready, un Panasonic TH-37PV80P.
    Zicea tipul de la magazin ca astea model 80P sunt printre ultimele, ca cele 70P sunt mai slabe, prietenul meu inca nu l-a pus in functiune ca abia a terminat de renovat, dar astept sa vad si eu cum se comporta, si o sa-i printez si sugestiile tale din primul post, care sunt foarte folositoare, mai ales pentru cineva care habar nu are.
    Oricum, la el nu cred ca o sa fie problema daca apare fenomenul de retentie, ca el cel mai mult se uita la programul Spice Platinum si la filme XXX, asa ca nu cred ca o sa fie deranjat daca o sa-i ramana imprimata pe ecran o imagine de genul asta.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    PV80 sunt printre cele de ultima generatie, din pacate sunt HDReady si nu FullHD. Oricum, "regulile" sunt cam aceleasi. Si nu strica niciodata. Adica, sa fim seriosi, 200 de ore inseamna cam 2 saptamani, in care nici macar nu te chinui... il lasi sa functioneze singur

  8. #8 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Daca nici Monky nu stie la plasme inseamna ca nimeni nu stie. 10X Bro

  9. #9 SP
    Member DRAGOS10's Avatar
    acesti pasi se fac doar atunci cand iti achizitionezi o plasma, sau trebuie facut din cand in cand? eu am de aproape 2 ani plasma mai e valabil partea cu pasii de mai sus?

  10. #10 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Numai in primele 200 ore de functionare de la achizitie.

  11. #11 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    se recomanda chiar pina la 1000 pentru ca sa asiguri o formatare optima

  12. #12 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Daca nici Monky nu stie la plasme inseamna ca nimeni nu stie. 10X Bro

    Acum stiu unde sa trag la momentul achizitionarii .

  13. #13 SP
    Junior Member nickdent's Avatar
    Salutare am achizitionat si eu o plasma Panasonic Th -42PY85 sunt in perioada de rodaj, de fapt mai am 42 de ore si termin rodajul.problema mea este :am niste purici pe ecran desi ca sursa folosesc ps3 cu un film pe blu-ray .am testat tot felul de cabluri HDMI de diferite lungimi si de la dif firme dar este la fel.Mai am o intrebare ptr Monky daca este binevoitor sa-mi raspunda cum trebuiesc facute reglajele in meniul service.multumesc anticipat

  14. #14 SP
    Member angellicus's Avatar
    Salut MonkY! Recent mi-am cumparat o plasma si un ps3! Am cumparat plasma inainte de a lua ps3 si nu stiam exact de ce aveam nevoie. Tipii de la Domo, cand am pomenit ps3, nu stiau sa imi zica nimic...Asa ca in cele din urma am ramas la o plasma LG 43pc51. Dupa cateva zile am observat ceva ciudat... cand ecranul e negru se vad urme ciudate de la meniul de ps3. Asta ma irita la culme si cred ca e vorba de efectul de retentie de care spuneai. Nu pot face ceva sa nu se mai vada sau e un motiv suficient de bun sa il returnez? Pls help...pentru consola ce e mai indicat hd ready sau full hd? Ms mult! Numai bine...il am de doua saptamani...Imi poti recomanda un model de plasma bun pt gaming la 20 de milioane?

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    nickdent: pentru surse HD nu ar trebui sa ai nici-un fel de purici. Sau cel putin de la orice distanta mai mare de 15cm Joaca-te si cu setarile de P-NR (MPEG NOISE REDUCTION), Sharpness/Contrast... insa repet, cu greu ar trebui sa poti sa "adaugi" purici pe tv-ul acela cu o sursa FullHD. Sa nu fie vre-un defect. Cat despre meniul de service, nu ai foarte multe optiuni, si daca nu stii ce faci, ai sanse sa-l busesti de tot. Eu unul m-am jucat doar cu overscanul pe anumite intrari. Pentru a intra in meniul de service tii apasat V- (pe TV, nu pe telecomanda) in timp ce apesi "0" pe telecomanda de 3 ori. Grija mare !

    angellicus: Asa cum am spus-o de cateva ori... la cate belele am vazut cu LG, nu ma mai mira absolut nimic. Sincer, cand vine vorba de remanenta, singurele plasme pe care le pot recomanda ca fiind "bullet proof" sunt Panasonic si Pioneer. Si chiar si pe acestea mai apare efectul respectiv, dar la ultimele generatii este 100% faptul ca nu este decat temporar. Anyway, daca doresti sa-l pastrezi, incearca sa folosesti un soft sau un filmulet cu treceri foarte rapide pe diverse culori, contraste, etc... Poti incerca cu TVblink , Avia Guide To Home Theater, HQV Benchmark sau DVE (Digital Video Essentials). Sau poate de pe un disc care contine setupul THX (Star Wars de exp).

    Referitor la plasma buna pt. gaming la 20 milioane... cam greu. Cred ca singurul care se apropie de acel buget ar fi 42PV8... Bafta !

  16. #16 SP
    Member angellicus's Avatar
    Ms de ajutor MonkY! Saptamana asta ma duc si le dau in cap cu plasma...Nu stiam de problemele legate de ele. O sa mai pun 7-8 milioane si iau un panasonic. Numai bine!

    As mai avea o intrebare. Ce e mai bine: hd ready sau full hd? Scuzati-mi ignorata in materie de plasme.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    angellicus: categorig Full HD. Gandeste-te, HD Ready de obicei inseamna 1280 x 720 (desi majoritatea HD Ready-urilor LCD au 1366 x 768 iar HD Ready plasme au 1024 x 768) iar Full HD inseamna 1920 x 1080. 1920 x 1080 = 2 Megapixeli, pe cand 1280 x 720 = 0.9 Megapixeli. Cu alte cuvinte, rezolutie dubla. Din pacate, nu multe jocuri au engine-uri atat de puternice incat sa permita rularea fluenta in Full HD... insa incet incet, apar din ce in ce mai multe titluri. In plus, este "future proof" (ca doar nu-ti vei cumpara un TV pe an, ca alti nebuni). Ar mai fi si avantajul filmelor BluRay, care sunt Full HD si poti vedea totul super ok. In plus, daca legi si un calculator... vei putea lucra in rezolutie maxima. Pe un 42", e o placere "munca" in fotoliu (iar pe un 50" e deja sublim)...

  18. #18 SP
    Junior Member nickdent's Avatar
    Salut MonKY ms de ajutor,am in jur de 10 filme pe BLU-RAY toate au acei purici daca privesc de la 15 cm doar filmul BEOWULF care este ca un joc (desene) nu e realitate acesta merge beton si de la 10 cm ,am si un samsung HD dar pe el nu se vad acei purici din apropiere.Mai am o intrebare din cele 10 filme toate sun 16/9 full HD , plasma este setata 16/9 sau auto de ce am dungi jos si sus? avand in vedere ca o poza facuta cu aparatul foto 16/9 se vede pe tot ecranul ????????? MULTUMESC ANTICIPAT

  19. #19 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    nickdent, ar fi indicat sa te documentezi putin pentru ca sunt destul de multe lucruri de spus. exista mai multe feluri de widescreen. acel 16:9 se traduce intr-o proportie de 1.78:1 in cinematografie. aici exista mai multe feluri de widescreen. alte 2 feluri ar fi 2.39:1 si 1.85:1 (acel 1 care se afla dupa : se refera la latura verticala a imaginii, iar prima valoare la cea orizontala). din cauza asta, cind procesezi un astfel de semnal si vrei sa il faci 1.78:1 (adik 16:9), e clar ca apare ceva letterboxing (dungi orizontale negre mai groase sau mai subtiri). alta solutie este sa faci crop de 16:9 din imaginea mai mare. in cazul asta nu vei avea nici o dunga neagra. rezulta deci ca totul tine de fiecare studio in parte (sau de regizor). mai jos ai niste linkuri care te vor ajuta sa intelegi mai bine fenomenul. ar fi indicat sa le citesti cu atentie.

    Widescreen

    Aspect ratio

    Letterbox

    List of common resolutions

    de la ultimul link te intereseaza mai ales sectiunea Movies. asa cum probabil o sa vezi acolo, urmatorul pas in materie de HDTV este 2160p (3840x2160) sau QuadHD ptr ca afiseaza de 4 ori mai multi pixeli decit 1080p. eta 2015. numai atunci vom avea acelasi nivel calitativ al imaginii (sau ma rog apropiat) de ceea ce se filmeaza azi.

    PS cred ca forumul are o problema cu linkurile de pe wikipedia. MonkY, check poza din atasament. cind ii dau edit arata ok, iar pe forum vezi si tu ce varza e postul.
    Attached Images Attached Images wikiproblems.jpg

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    nickdent: vezi tu, de-aia imi plac mie plasmele. Pentru ca nu ma uit la ele de la 10-15cm. Nu de alta, dar nu vreau sa dau in epilepsie. Sa inteleg ca pe tine te deranjeaza ca plasma nu se vede bine de la 10cm pe cand lcd-ul se vede "beton" ?!? Dzeule mare...

    h0stile: sper ca acum e ok

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. GTA IV tips and tricks By Pisboy in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 89 Last Post: 16-05-2013, 20:51
  2. Replies: 293 Last Post: 15-05-2012, 16:02
  3. GT Power Tips Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 01-12-2009, 22:26
  4. Tips/Tricks Geometry Wars 2 By Bobby in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 01-08-2008, 22:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts