Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 101

Thread: Tips: Formare plasma

  1. #41 SP
    Junior Member kintax's Avatar
    Da Monky ai dreptate aici, diferenta intre un G12 normal si NEOPDP este vizibil mare. Am stat vreo 30min intr-un altex si clar e mare, in special la culori...Seria S10 de la Pany chiar are culori cu o tenta spre maro si verde ceea ce nu suport. Samsung pe de alta parte avea niste culori uimitoare, la fel si Pany G12. Acum sa-mi iau unG12 de 42" as putea insa e prea mic intrucat am cam 3m pan la canapea.
    Din cate ai auzit sau testat...ce probleme pot sa am cu o plasma Seria 5 B de la samsung...totusi un PS50B530 am gasit pana in 4000ron si la cum se vede chiar e f tentant.
    Daca il formatez chiar si 300 de ore si jocuri moderat, doar TV si Blueray mai mult oare pot avea surprize?

  2. #42 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Mi-am comandat Panasonic Viera TX-P50S10E (mutumiri pentru ajutor si lui Monky) in sfarsit, doar maine o sa il primesc.
    @Monky: crezi ca asa ceva e ok de folosit pentru formare? Evangelos Angelides - Downloads
    desi aici vad ca sunt poze care se deruleaza, nu e un film in miscare.

  3. #43 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Poti sa folosesti si astfel de burnin dvd's. De obicei trec rapid prin toate culorile/nuantele posibile... Insa tu avand BluRay, ma indoiesc ca nu ai tu un film 16:9 care sa merite pus. After all, burnin dvd-ul acela este in format DVD (SD) si nu FullHD.

  4. #44 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    intensitatea culorilor nu are relevanta la formare?
    la ce nivel e mai bine sa le setez?

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Lasa culoarea pe medium (asa cum probabil va ramane forever). Mai jos dai contrastul si luminozitatea. Mai bine spune-ne cum se vede jucaria, chiar daca nu e inca "formatata" Vei observa in timp o nuantare mai buna a culorilor, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se vada prost din start. Chiar sunt curios daca esti multumit de jucarie.

  6. #46 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    pe deplin multumit!
    evident ca am umblat din start putin la setari sa vad ca functioneaza corect, totul merge brici.
    la 40% brightness si contrast se vede excelent, cred ca de 50% nici nu va fi cazul sa trec vreodata.
    Am testat PS3-ul pe bluray, am testat in jocuri, am testat xboxul, am test TV, am testat poze pe cititorul SD, am testat PC, totul imaculat.
    multumesc de pont

    o singura intrebare mai am acum: cand scot semnal de pe PC pe TV, am optiunea de a-l pune pe maxim 60hz. E suficient? am cum sa pun mai mult?

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Scoate semnalul din PC pe HDMI. Daca nu ai HDMI la placa video, cumpara cablu sau convertor DVI-HDMI (dar nu vei avea si sunet). In mod normal 1920 x 1080 de pe PC vei scoate in 50 sau 60Hz. E normal. Iti recomand 50, dar vezi pe care ai flicker, pentru ca tine si de placa video.

  8. #48 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    pe HDMI scot. La 50hz vad flicker. La 60hz e ok. Doar ma gandeam daca nu cumva poate iesi mai mult, dar probabil ca nu scoate placa mea video din laptop.

    Si asa daca tot te-am incalzit : abia acum am obervat ca atunci cand scot semnatul de la PC pe TV prin HDMI (in 1080p) ramane o margine neagra. Adica desktopul nu acopera tot ecranul. Am umblat la toate setarile dar tot nu i-am dat de cap. E setat pe 1920x1080, pe tv arata ca e pe 1080p, dar tot e mai mica imaginea decat ecranul. Unde gresesc?

  9. #49 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, nu ai cum sa scoti mai mult. 1080 este in 24p format cinematografic, 50Hz si 60Hz pentru restul. Marginile le poti rezolva in 3 moduri. (1) din setarile la placa video, ai setari de overscan, (2) din setarile TV-ului, ai un mod overscan on/off (daca nu ma insel face un overscan de 5% - cam mult dupa parerea mea) si (3) din meniul de service al TV-ului poti seta marginile pentru fiecare input in parte (ai grija ce faci acolo).

  10. #50 SP
    Junior Member aramisalin's Avatar
    Monky urmeaza sa-mi achizitionez si eu o plasma ( Panasonic ) si nu-s hotarat deloc ce model sa-mi cumpar. Ideea este ca nu dispun decat de 6000 RON(+- ceva daca e cazul) si la banii astia nu stiu ce sa aleg. Ma refer la diagonala, la serii G,S,V,Z , la paneluri , la 400 sau 600 Hz , NEOPDP sau nu, THX sau nu..... Da-mi un sfat cu niste argumente solide ca nu vreau sa arunc banii pe geam...ca i-am strans greu, ca fiecare din noi. Nu reusesc de nici o culoare ce sa aleg de 50 sau 46 as vrea diagonala. chiar nu ma pricep si am citit extrem de multe forumuri despre plasme dar...nu m-am lamurit. Noroc ca am dat peste voi si am vazut ca te pricepi. Plasma va fi folosita pentru tv (rds) , un wd live pentru filme si cam atat. Multumesc anticipat.

  11. #51 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut aramisalin si bine ai venit pe forum. La buget de 6000 RON ai de ales intre:

    P42V10 (42" cu toate goodies-urile)
    sau
    P50G10 (diagonala mai mare dar pierzi cateva goodies).

    Fiind vorba mai mult de TV (RDS)... mai bine ne-ai spune de la ce distanta te uiti. Si in functie de distanta, iti pot spune pe ce as merge eu

  12. #52 SP
    Junior Member aramisalin's Avatar
    Multumesc de urare. Cam 2 -3 metri e distanta de vizionare. P50G10 e NEOPDP ( 600Hz ) ? daca da...cred ca merg pe asta ca e si o diagonala mare.P50G10E ? de la ce vine E ? Multumesc mult de promptitudine!

  13. #53 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, P50G10 este NEOPDP, are 600Hz. Nu are THX, Digital Cinema Color, 24p Smooth Film, DLNA... si cam atat cred. Ah, si cred ca are 1 HDMI mai putin. Si bineinteles, designul diferit. Dar daca ai loc, go for the bigger one !

  14. #54 SP
    Junior Member aramisalin's Avatar
    Merg pe asta atunci. De la ce vine "E" din coada? Tu ce ti-ai lua? lasand la o parte seria Z si banii. Am vazut mai sus pe "nameless_fear" ca si-a luat TX-P50S10E. De ce ai optat pentru acela si ce parere ai? MonkY multumesc inca o data. ma bazez pe tine merg maine aici in Oradea la reprezentanta sa vad daca au pe stoc si-l iau.

  15. #55 SP
    Admin MonkY's Avatar
    aramisalin: nebuniile cu E in coada banuiesc ca sunt pt. Europe. Era o perioada in care puteam sa-ti spun cu siguranta care este cu stand, care este cu wallstand, care e fara nimic... acum insa, ma omoara si pe mine cu denumiri bizare... Nu m-ar mira ca de fapt vanzatorii sa puna diverse litere in coada pt. "diversiune"

    Cat despre P50S10, sunt sigur ca a optat pt. el datorita bugetului. E totusi cu 1500 RON mai jos...

  16. #56 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by aramisalin View Post
    Merg pe asta atunci. De la ce vine "E" din coada? Tu ce ti-ai lua? lasand la o parte seria Z si banii. Am vazut mai sus pe "nameless_fear" ca si-a luat TX-P50S10E. De ce ai optat pentru acela si ce parere ai? MonkY multumesc inca o data. ma bazez pe tine merg maine aici in Oradea la reprezentanta sa vad daca au pe stoc si-l iau.
    eu am optat pt asta in primul rand din cauza bugetului, TX-P50S10E e pe la 5000 lei.
    dar, acum dupa ce l-am testat si am putut sa compar si cu modelele mai scumpe, pot sa spun ca sunt foarte multumit, diferentele care exista sunt mai ales legate de dotari, vizual eu cel putin nu pot sa le vad (in afara designului exterior). deci as merge tot pe TX-P50S10E pentru ca merge impecabil si are toate accesorile pe care le voi folosi.

    etapa de formare am oprit-o undeva la 100 de ore, pur si simplu am avut autoinvitati tot timpu sa vada "scula" si nu am mai putut sa o continuu; dar nu sunt probleme.

    daca vrei alte informatii te rog sa ma intrebi.

  17. #57 SP
    Junior Member aramisalin's Avatar
    cum se vede pe cablu sd "nameless_fear" ? Banuiesc ca ai RDS nu? nu gasesc nicaieri pe stoc P50G10 si nu stiu de ce...nici chiar 46! Ce am gasit pe unde am fost azi in Oradea doar 42 au pe stoc iar dupa internet nu ma bag. Am lsat peste tot cartea de vizita sa ma sune.

  18. #58 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    pe cablu sd se vede normal, am digitv.
    insa mai mult de o ora iti spun sincer ca nu m-am uitat.
    nu il dischid pt sd nici sa ma impusti .

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Un articol interesant pentru "fanii" care vor sa-si arda plasmele: HDGURU.Com Plasma TV “Burn-In”: Fact or Myth?

  20. #60 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Tin sa le multumesc lui MonkY si nameless_fear care mi-au dat palme si m-au adus pe drumul cel bun + tips . let me explain myself:

    Acum 1 an eram fixat pe LCD-uri si nici nu ma gandeam la plasme pt jocuri, (vazusem un model mai vechi care avea IR dupa 40min lasat pe un meniu - in 5 min disparuse total however) fiind "prins" in plasa de mituri "burn-in" si Image Retention. myth busted cam cu vreo 5 ani in urma daca nu ma insel.
    Dupa ce mi-a dat reply MonkY pe theadul LDC vs Plasma am inceput sa cercetez cu manutele si ochisorii mei si am ajuns la urmatoarea concluzie:
    plasma it's an amazing choice pt acuratetea culorilor, blacks, contrast, timp de raspuns, Picture Quality freak's choice. mai ales daca tii TV-ul intr-o camera mai "intunecata".
    nameless_fear mi-a impartasit din experienta personala plasma-wise. thanks again mate!

    booon, apoi am decis ca vreau Plasma ca si upgrade (de la un 32" 720p/1080i LCD) si dupa mute cercetari am dat peste minunata bestie Panasonic TX P42V10. factori de decizie:
    THX mode, NeoPDP, 24p @ 96hz, Panasonic and all the other goodies.
    l-am comandat alaltaieri, abia astept sa-mi ajunga, omg! THX on Baraka & Planet Earth cred ca e mind blowing.

    is cam offtopic, sorry but i needed to share my enthusiasm.

    intreabari: ar trebui sa stau departe de THX mode in perioada de formare sau dimpotriva? (din cate stiu nu pot fi modificate setarile cand acest mod este activ; pt ca nu e nevoie of course) cum e cu IFC on la jocuri? ajuta sau nu?

    thanks again mates!

    ps: initial am vrut 50" dar dupa ce am luat masuri in camera am ajuns la concluzia ca e prea huge.
    pps: number of the beast post Panny beast

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. GTA IV tips and tricks By Pisboy in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 89 Last Post: 16-05-2013, 20:51
  2. Replies: 293 Last Post: 15-05-2012, 16:02
  3. GT Power Tips Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 01-12-2009, 22:26
  4. Tips/Tricks Geometry Wars 2 By Bobby in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 01-08-2008, 22:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts