Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 33 of 63 FirstFirst ... 23 31 32 33 34 35 43 ... LastLast
Results 641 to 660 of 1241

Thread: Politica - tichie de margaritar

  1. #641 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Mi-e milă dar și greață

    Attached Images Attached Images 61864873.jpg 61864871.jpg

  2. #642 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Ce penibil esti in demersul tau de a persifla PSD-ul, luand ca etalon niste prostovani !!!

  3. #643 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai arata-ne tu unii din PSD care nu sunt prostovani

  4. #644 SP
    Member Leni's Avatar
    Am ajuns si eu la concluzia ca trebuie ignorat cryyo, fiindca este el la randul sau de o ignoranta de nedescris. Si ca si remarca, prin "eliminam din analfabeti" nu ma refeream la a omora, eradica etc. Cred ca din mesajul meu si cel la care raspundeam reiese clar ca ma refeream la a elimina manipularea si frauda la vot. Eu ma retrag din aceasta conversatie, fiindca vad multi oameni celebrali si deschisi la minte, la fel de scarbiti ca si mine de ce se intampla in tara, si cu care sunt si voi ramane de acord, si nu vad rostul sa ma cobor la unele discutii contradictorii la un nivel mult sub orice standard de bun simt.

  5. #645 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Ce penibil esti in demersul tau de a persifla PSD-ul, luand ca etalon niste prostovani !!!
    Tu nu te duci? Cică plătesc mai bine ăștia, decât masonul de Soros. Faci și tu un ban cinstit, apoi îți iei o icoană cu vedetele Latrina 3 si RahanTV.

    PS: Încearcă sa scrii mai mult de o fraza, poate de data asta nu îți mai prinzi urechile in limba română

  6. #646 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Băi încetați, eu i-am dat block omului şi voi îi dați quote ca să-i văd postările? Păi ce naiba

  7. #647 SP
    Member iUser's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Ce penibil esti in demersul tau de a persifla PSD-ul, luand ca etalon niste prostovani !!!
    Cu o pagina in urma le luai apararea prostovanilor, acum ce faci? Esti si tu nazist?

  8. #648 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Deja se vorbește mai mult despre politica decât despre jocuri pe forumu' asta...

  9. #649 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Domnul cryyo are o pauza, se pare ca nu s-a putut abtine de la ataca personal un user de pe forum, lucru inacceptabil.

    Am vazut pe un alt forum din Romania unde foarte multi useri sunt cenzurati pe topicul de politica, primesc reputatii negative de la moderatori si sunt banati fie de pe unele topicuri, fie de pe intregul forum doar pentru ca au o alta parere pe care si-o exprima cat se poate de civilizat. Mi-a fost scarba cand am vazut asta. In cazul lui cryyo insa, imi pare rau sa vad ca nu s-a putut abtine si a recurs din nou la atacarea unui coleg forumist. Daca se exprima civilizat nu cred ca se ajungea aici.

  10. #650 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Deja se vorbește mai mult despre politica decât despre jocuri pe forumu' asta...
    In perioada asta se vorbeste politica mai mult decat orice, si pe buna dreptate. Jocurile vin si pleaca. Un popor mai greu.
    @tudy, iar s-o luat de mine? . In general nu e bine sa stam in propria bula, e sanatos sa fie mereu pareri diferite, numai sa aiba totusi sens si eleganta.

  11. #651 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Eu nu am mai luat un controller in mana de mai bine de-o saptamana.. nici nu-ti mai arde frate cu mizerabilii astia. Nu ca as avea si cine stie ce timp pentru asta, din moment ce mi-am facut un obicei sa "merg in piata" dupa munca, in fiecare seara.

  12. #652 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Initial eu am incercat sa fiu echidistant... mai ales ca am prieteni (cine stie, poate si dusmani) in ambele tabere. Initial am vazut cateva discutii, lozinci si pancarte din partea celor anti-PSD, care am considerat ca prin "duritatea" lor mai mult strica imaginea (chestii gen Duie Mragnea, dar mai grave) si denatureaza un pic onorabilitatea protestului. Dupa care insa, m-am uitat si la tabara cealalta (in special in grupurile lor pe Facebook si postarile amicilor) si am inlemnit. Nu au nici-un fel de limita... sau cum zice bunica mea "spurcat la gura mai e maica!"... Nici macar intre ei nu se tempereaza, ba din contra discutiile lor nu au aproape niciodata ceva in contradictoriu (toti sunt de acord). Daca isi baga unul (direct, fara pic de cenzura), vin toti si isi baga si ei, care de care mai incorect gramatical si mai "inventiv" (atentie, nu zic ca sunt toti asa).

    Ma apucasem sa fac niste screenshot-uri (din obisnuinta, deh) si ieri vroiam sa le fac publice, sa judece fiecare cine sunt cei care au votat si au primit voturile PSD. Dar dupa discutia cu Templier, n-am mai avut nici-un chef. In plus, m-am uitat din nou peste imagini, m-am stressat si cu mizeria ce a iesit din filmarile de la Cotroceni... si ma credeti sau nu, dar mi s-a facut scarba! Maxima! Asa ca le-am sters, si am parasit grupurile respective...

    Nici Iohannis nu e usa de biserica (imi vine sa-l bat cateodata cand vad cat de prastie e - va reamintesc ca a fost votat mai mult ca sa nu iasa Ponta, nu ca el ar fi fost vreo capodopera), nici opozitia nu e cine stie ce... dar oameni buni, eu sincer nu mai vreau sa am vreodata de-a face cu "marea masa" a PSD-ului. Ura si rautate maxima, injurii la kilogram, prostie multa, incultura, dezinformare, manipulare, pupincurism (pardon de expresie), comunism... Cum sa zic, pe cat de mult m-a impresionat multimea aceea de vreo 300.000 de oameni, cantand, dansand, scandand, strangand dupa ei la plecare... cu atat mai mult m-a scarbit ce am vazut zilele acestea in tabara cealalta.

    Stiti ca acum cateva zile am avut chiar si cu cryyo o discutie in contradictoriu (oricum lui asa ii place), si era vorba despre impartirea in doua tabere. Atunci imi parea rau ca am ajuns sa fim asa... Acum sincer nu! Adica, fara suparare, dar eu nu vreau sa fiu in nici-un fel de tabara cu oamenii aceia. Si inca odata repet, sunt ferm convins ca au oameni de nota 10, ca au profesionisti printre ei, ca au oameni de cultura... dar, zilele acestea, eu nu i-am vazut. In afara de primarul Iasi-ului (care am un feeling ca va fi zburat in curand), eu nu am dat de cineva la care sa spun "Da domnule, uite pe cineva care merita sa ma reprezinte".

    Nu stiu cum se va termina tot taraboiul asta, dar chiar daca nu va iesi bine, eu ma simt mai castigat. Odata pt. ca m-am simtit mai mandru de romanii mei (da mai, astia care v-ati stressat ca si la presedinte la faza cu "my people" - sunt romanii mei, ca doar nu sunt romanii americanilor sau ai lui Putin) asa cum n-am mai fost de mult timp, si odata pentru ca m-a trezit tabara cealalta un pic la realitate (genul de oameni cu care nu ai cum sa fii "Make Love not War" pentru ca in secunda doi iti sar la gat). So, we lose some, we win some!

    Life still goes on!
    Peace!

  13. #653 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Initial eu am incercat sa fiu echidistant... mai ales ca am prieteni (cine stie, poate si dusmani) in ambele tabere. Initial am vazut cateva discutii, lozinci si pancarte din partea celor anti-PSD, care am considerat ca prin "duritatea" lor mai mult strica imaginea (chestii gen Duie Mragnea, dar mai grave) si denatureaza un pic onorabilitatea protestului. Dupa care insa, m-am uitat si la tabara cealalta (in special in grupurile lor pe Facebook si postarile amicilor) si am inlemnit. Nu au nici-un fel de limita... sau cum zice bunica mea "spurcat la gura mai e maica!"... Nici macar intre ei nu se tempereaza, ba din contra discutiile lor nu au aproape niciodata ceva in contradictoriu (toti sunt de acord). Daca isi baga unul (direct, fara pic de cenzura), vin toti si isi baga si ei, care de care mai incorect gramatical si mai "inventiv" (atentie, nu zic ca sunt toti asa).

    Ma apucasem sa fac niste screenshot-uri (din obisnuinta, deh) si ieri vroiam sa le fac publice, sa judece fiecare cine sunt cei care au votat si au primit voturile PSD. Dar dupa discutia cu Templier, n-am mai avut nici-un chef. In plus, m-am uitat din nou peste imagini, m-am stressat si cu mizeria ce a iesit din filmarile de la Cotroceni... si ma credeti sau nu, dar mi s-a facut scarba! Maxima! Asa ca le-am sters, si am parasit grupurile respective...

    Nici Iohannis nu e usa de biserica (imi vine sa-l bat cateodata cand vad cat de prastie e - va reamintesc ca a fost votat mai mult ca sa nu iasa Ponta, nu ca el ar fi fost vreo capodopera), nici opozitia nu e cine stie ce... dar oameni buni, eu sincer nu mai vreau sa am vreodata de-a face cu "marea masa" a PSD-ului. Ura si rautate maxima, injurii la kilogram, prostie multa, incultura, dezinformare, manipulare, pupincurism (pardon de expresie), comunism... Cum sa zic, pe cat de mult m-a impresionat multimea aceea de vreo 300.000 de oameni, cantand, dansand, scandand, strangand dupa ei la plecare... cu atat mai mult m-a scarbit ce am vazut zilele acestea in tabara cealalta.

    Stiti ca acum cateva zile am avut chiar si cu cryyo o discutie in contradictoriu (oricum lui asa ii place), si era vorba despre impartirea in doua tabere. Atunci imi parea rau ca am ajuns sa fim asa... Acum sincer nu! Adica, fara suparare, dar eu nu vreau sa fiu in nici-un fel de tabara cu oamenii aceia. Si inca odata repet, sunt ferm convins ca au oameni de nota 10, ca au profesionisti printre ei, ca au oameni de cultura... dar, zilele acestea, eu nu i-am vazut. In afara de primarul Iasi-ului (care am un feeling ca va fi zburat in curand), eu nu am dat de cineva la care sa spun "Da domnule, uite pe cineva care merita sa ma reprezinte".

    Nu stiu cum se va termina tot taraboiul asta, dar chiar daca nu va iesi bine, eu ma simt mai castigat. Odata pt. ca m-am simtit mai mandru de romanii mei (da mai, astia care v-ati stressat ca si la presedinte la faza cu "my people" - sunt romanii mei, ca doar nu sunt romanii americanilor sau ai lui Putin) asa cum n-am mai fost de mult timp, si odata pentru ca m-a trezit tabara cealalta un pic la realitate (genul de oameni cu care nu ai cum sa fii "Make Love not War" pentru ca in secunda doi iti sar la gat). So, we lose some, we win some!

    Life still goes on!
    Peace!
    Monky man, relax In astfel de perioade, orice om care gandeste si e cu capul pe umeri e normal sa aiba "ups and downs" in de-ale moralului. Sa nu crezi ca nu am avut si eu si probabil multi altii. Sesiunile de scarba maxima se schimba ciclic cu cele de mandrie ca mai sunt si oameni verticali, educati si cu bun simt in tara asta. Tu acum esti intr-o perioada de 'down', si eu am fost, apoi dupa cate un mars cu sute si mii de oameni pe care am avut ocazia sa-i cunosc si sa-i aud vorbind pentru prima data mi-a crescut moralul (sambata am fost la socrii la Bistrita si seara am iesit cu cei de acolo. Needless to say, nu cunosteam pe absolut nimeni, si am ramas surprins sa vad mii de oameni 'jos palaria', mai ales foarte foarte multi tineri de 16-18 ani, care s-au mobilizat, erau cu tehnologie dupa ei, boxe wireless etc.).

    Despre cei din fata Cotroceniului, lehamite maxima. No comment, ati vazut ca s-ai invocat nazismul, internetul, oculta mondiala, facebook-ul, multinationalele, ONG-urile, ba "jos basescu", ba "DNA sa vina sa va ia", apoi ba "jos DNA"...nici nu stii ce sa zici,fiindca e o bezna totala in capul acelor oameni, multi dintre ei se vedea ca au ramas blocati in perioada "de aur", si au fost scosi ca pe vremea aceea, cand venea liderul suprem in vizita si ii lua directorul de fabrica ca pe animale "hai, mars, ca trebuie sa fiti in strada.ciocu mic si miscati"...Am remarcat insa, ca si acolo erau unii oameni (poate cateva exceptii), care macar argumentau de ce se afla acolo. Era un domn, tinerel asa, care a zis ca el este acolo fiindca parerea lui este ca presedintele in perioada asta ar fi trebuit sa fie mediator si el considera ca nu-si indeplineste atributiile. Ok, respect faptul ca a venit acolo judecand niste lucruri si avand o opinie gandita.

    Which brings us to... Johannis. Eu nu l-am votat in primul tur, si cum ai spus si tu, a fost ales mai mult pentru a nu castiga Ponta presedentia. In perioada asta insa el are o misiune foarte grea, chiar imposibila, daca e sa consideram ca trebuie sa fie mediator. Mediator intre cei din Pta Victoriei si de la Palatul Cotroceni? Cum sa mediezi intre o tabara care e capabila sa judece singura, iese pasnic, strange mizeria dupa ea, si o gloata de needucati care nu au habar ce e nazismul, internetul, facebook-ul, o multinationala, un ONG, Soros, dar le invoca si le injura ca la usa cortului. Efectiv nu vad, cum ar putea...oamenii aceia, majoritatea, sunt inca mintal in evul mediu, cu parere de rau. Vor si asteapta doar sa li se arunce niste faramituri, nu inteleg ca daca ei se multumesc azi cu aproape nimic, maine cu aproape nimic...nu vor primi niciodata mai mult.

    In ceea priveste faimoasa rupere a tarii, cred ca n-a fost niciodata mai unita. Daca stam si ne gandim, pana acum cateva saptamani, eram mult mai divizati, eram "bucuresteni", "mitici", "banateni", "clujeni", "ardeleni", "olteni", "teleormaneni", "unguri", "bozgori", "secui", "straini" etc. Eram impartiti in nu stiu cate directii, pe diferite motive, dar acum suntem doar doua tabere. Mi se pare un pas enorm inainte:

    - in P-ta Victoriei nimeni nu-l injura pe cel de langa ca e vasluian, oltean, sau mai stiu eu
    - in P-ta Unirii din Cluj nimeni nu-l injura pe cel e langa ca e "vinitura" (dada, asta era "a thing" la Cluj ), student care-i aglomereaza orasul, pensionar care se plimba toata ziua cu autobuzul etc.
    - in Tg.Mures, Cluj, Oradea etc. nu-l injura nimeni pe cel de langa fiindca are pancarte in limba maghiara sau bilingve, ca vorbeste cu cel de langa in maghiara, si desigur nici invers
    - in Odorhei, Sf. Gheorghe, M. Ciuc si alte orase de prin zona, au iesit sute si sute de secui cu pancarte in limba romana, nici una nu injura romanii, nu cerea autonomie, nu jignea bucurestenii (ma rog, cu exceptia celor cativa selecti care insistau ca vor alta intrebare ) etc. (PS. cea mai faina a fost cea care zicea "Cum ar zice prietenii unguri: Altul intrebare"...nu s-a suparat nimeni!)
    - in toate zonele tarii cred ca s-a castigat mult respect pentru ceilalti romani, eu sincer nu ma asteptam la Craiova sau Constanta la asa multi in strada, fiind localitati pe care PSD-ul nu le-a scapat de sub gheara niciodata. Am mult mai mult respect pentru oamenii de acolo.

    Cum spuneai si tu, este o categorie de oameni cu care nu ai cum sa fii "Make Love not War", dar cred ca in ultimele saptamani pe toti ceilalti au reusit sa-i uneasca sub aceasi tutela, de cetateni romani, indiferent de etnie, religie, varsta, ocupatie, cetatenie, regiune etc. Big step forward, asa ca sus capul

  14. #654 SP
    Member Smara's Avatar
    Leni, eu consider ca am propietatea termenilor si sunt perfect constient de cuvintele folosite. Consider ca autosuficienta nu este benefica unui dialog argumentat .... Referitor la autonomie , doar cautand in dex o o observi ca avem urmatoarea definitie : ,,Conditie a indivizilor, colectivitatilor si institutiilor care se bucura de o anumita independenta in raport cu autoritatea exterioara sau centrala,, . In continuare consider ca situatia externa este una extrem de delicata si cred ca este imperios necesar ca toate institutiile statului sa fie unite. Sunt perfect convins ca orice situatie externa reclama o interventie coerenta a acestor institutii ( in special institutia presedintelui si guvernul- adica fix ce nu merge acum ) . Cred ca li se rupe rusilor de ex. daca nu ne mai zicem unii altora bucuresteni sau ardeleni. Si aici nu ma refer la a intra cu arma in mana evident.
    Sa ne intelegem , consider perfect normal sa protestezi atunci cand esti nemultumit de ceva. A fost facuta o mare gresala cu adoptarea acelei OUG, perfect de acord. Nu am inteles de ce se mai protesteaza daca guvernul a cedat ?! Am aflat apoi ca se vrea schimbarea intregului guvern. Personal consider ca este prea mult in contextul intern si extern. Insa fiecare cu parerea lui.

  15. #655 SP
    Member iUser's Avatar
    Daca mai spera cineva ca DNCB va fi vreodata gata, luati-va gandul...

    P.S.: Treceti peste cuvintele de lauda aduse PNL-ului, daca era asa nu mai ajungeau rusinea alegerilor, atat locale, cat si parlamentare.
    Attached Images Attached Images capturae-de-ecran-din-2017.02.08-la-10.43.28.png

  16. #656 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Deci imi rup masina si-mi bat joc de banii mei inca vreo 4 ani.. bun!

  17. #657 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    N-ai fost atent la discurs dar cand a intrat Iohanis in sala le-a zis: "Sa iasa toti infractorii!"


    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    - De ce au ieșit PSD-istii din sală?
    - Suferă de Klaustrofobie.

  18. #658 SP
    Member Leni's Avatar
    Un drum de centura este absolut necesar oricarui oras, mare, mediu sau mic. Cum sa nu ai in anul 2017 o centura moderna si mai ales completa a capitalei e cel putin penibil. Pana acum ar fi trebuit sa existe pentru toate orasele mari si sa fie in lucru pentru orasele medii. Acesti oameni nu inteleg cat potential se pierde din cauza unei infrastructuri incremenite in timp.

    @Smara

    Parerea mea este ca in contextul actual, Guvernul acesta nu ar putea face fata unor presiuni si/sau amenintari externe (nici eu nu ma refer la arme/armate) fiindca nu au fost capabili sa castige sustinerea cetatenilor pe care-i reprezinta, ba mai mult, au pierdut-o si pe a celora care erau sceptici sau suspiciosi cu privire la modul lor de Guvernare si au ajuns sa pierda usor-usor si sustinerea externa/internationala. In aceasta situatie pe plan european nu cred ca va mai putea acest guvern sa faca altceva decat sa ne duca catre calea pe care a luat-o ungaria si polonia, cea de a fi priviti cu suspiciune, dispret si scepticism, iar in vremurile astea, sa iti pierzi credibilitatea si directia in UE poate rezulta in una din doua situatii: izolare (directia Greciei cu Tzipras, sau cea actuala a Poloniei) sau cautarea de alti aliati (cu care cocheta si Tzipras si o face acum Orban). Normalitatea (in contextul UE) nu cred ca mai poate fi atinsa cu acesti oameni. Partidul care a castigat alegerile trebuie sa dovedeasca atat tarii cat si europei ca are si oameni capabili sa inteleaga responsabilitatea de a guverna.

  19. #659 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    O completare mica la postarea lui Leni
    Attached Images Attached Images 16473063_10154102163406851_4188750482921966295_n.jpg

  20. #660 SP
    Banned Templier's Avatar
    circ in Parlament Day 2

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 33 of 63 FirstFirst ... 23 31 32 33 34 35 43 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 28-07-2013, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts