Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 61 of 155 FirstFirst ... 11 51 59 60 61 62 63 71 111 ... LastLast
Results 1,201 to 1,220 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #1201 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Din punctul meu de vedere nu se justifica daca ai un PS4, achizitia unui PRO. Poate mai bine e justificată achizitia unui VR.

  2. #1202 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by mircoid View Post
    Vad zilnic zeci de replyuri contradictorii despre cat de tare e PCul in fata lui PS4Pro. Unul nu zice nimic despre TV-uri 4K HDR10 disponibile pe piata si pe care ni le permitem intr-un colt al sufrageriei cu minunatul PS4Pro.
    As vrea sa discutam acest aspect important, mai ales ca ieri (27 septembrie 2016) sony a dat drumul la update firmware in care adauga suport HDR pentru tvurile 4k entry level din seriile xd70, xd75, xd80, xd83, xd85, sd80 etc.
    Se stie ca seria xd70 vine cu panel de 50hz si este boostat de procesor la 200hz motionflow iar panelul de 100hz vine de la seria xd80 in sus care boostat de procesor se duce in 400hz motionflow.
    Preturile pe tvuri pleaca de la 3700 lei si sar de 5000 lei pentru tvurile sony compatibile, entry level.
    Eu as propune sa dezbatem aci sau intr-un subtopic aceste detalii pentru cei care vor setup compatibil ps4pro.

    Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk
    Updateul de firmware nu rezolva faptul ca panelul NU este 10 bit asa cum cere standardul HDR-10. Deci ce au dat ei prin acest update este pe scurt un FAKE HDR, asa cum era si TV-urile HD Ready si afisau imagini FullHD 1080p dar faceau real down-scaling.
    Asa cum am spus pe alt thread, nu as arunca banii pe un HDR ready (sau doar cu numele) atata timp cat se apropie ca bani de un TV cu panel 10 bit (sau chiar 12 bit pentru Dolby Vision - care de fapt e tot HDR dar dinamic, si nu static ca HDR-10).

  3. #1203 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Bai fratilor, sincer, am stat si m-am mai gandit.

    Daca omul are bani, si isi permite, de ce nu? De ce sa nu isi cumpere fiecare model de iPhone la lansare? De ce sa nu isi cumpere fiecare versiune posibila de consola?

    Doar nu cumpara cu banii mei.

    Mie mi se pare ca acest PS4 pro e o mizerie inutila. Nu aduce niciun beneficiu real, jocurile sunt aceleasi, grafica nu este nici pe departe cel mai important lucru, si chiar daca ar fi in top 3 cele mai importante aspecte din gaming, la ora actuala, jocurile pe PS4 arata foarte bine.

    Daca vreau realism ies naibii in parc. Imersiunea in gaming trebuie realizata in primul rand prin story, gameplay, atmosfera (si chiar si ultima nu tine doar de grafica.

    Bloodborne avea o grafica cel mult decenta, dar o atmosfera de o intensitate pe care niciun alt joc de pe actuala generatie nu a reusit sa o creeze.

    Si sincer, daca trebuie sa imi cantaresc financiar alegerile in materiw de gaming, in mod clar nu pot alege sa cumpar o alta consola plus un televizor acum, ca sa merite consola.

    Dar daca m-ar da banul afara din casa... de ce nu?

  4. #1204 SP
    Member blondutzu's Avatar
    e decizia fiecaruia ce face cu banii lui. Se dramatizeaza prea mult lansarea noilor console.
    Gaming-ul este un moft, nu mori de foame fara el, iti permiti sa tii pasul cu tehnologia foarte bine, altfel mai joaca-te si in parc.
    De cand e un lucru rau sa ai optiuni? Asa si cu exclusivele de xbox care nu mai sunt exclusive. Cui ii pasa? Iti place sa te joci la birou le iei pe PC, vrei intins in pat, iti iei consola. Alegeri, alegeri.

  5. #1205 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    cred ca HDR + consola + TV o sa merite pe vremea ps5..acum cel mai probabil merita 1080p / 60fps + ultra ,deci un ps4 pro

    insa asta trebuia sa ofere ps4 de baza.. aici mi se pare ca ne-au ars defapt.

  6. #1206 SP
    Member biagyydog's Avatar
    De ce nu procedeaza retailerii romani (hmm, Altex si Emag) ca la frigidere: aduci consola veche si ai o reducere la cea noua (functie de diversi factori). Sunt sigur ca ar avea mare succes.
    Dar cum nici Gamestop nu au facut asta (in afara de acea mica promotie), in Romania nici o speranta momentan.
    Altfel fiecare va face dupa cum il tine buzunarul.

  7. #1207 SP
    Member mircoid's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Updateul de firmware nu rezolva faptul ca panelul NU este 10 bit asa cum cere standardul HDR-10. Deci ce au dat ei prin acest update este pe scurt un FAKE HDR, asa cum era si TV-urile HD Ready si afisau imagini FullHD 1080p dar faceau real down-scaling.
    Asa cum am spus pe alt thread, nu as arunca banii pe un HDR ready (sau doar cu numele) atata timp cat se apropie ca bani de un TV cu panel 10 bit (sau chiar 12 bit pentru Dolby Vision - care de fapt e tot HDR dar dinamic, si nu static ca HDR-10).
    Nu sunt familiar cu topicurile la care ai mai raspuns. Ai detalii despre tipurile de paneluri disponibile pe modelele mentionate? Pentru ca Sony Romania Customer Support nu e in stare sa dea acest raspuns.

  8. #1208 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Cat timp nu vor exista jocuri only PS4 PRO nu vad de ce se agita lumea asa. O fi oare ideea romanului ca este obligatoriu ultima jucarie? Discutia trebuie sa fie aprinsa pe threadul de televizoare. Fara acel 4K HDR totul este inutil.
    Desigur atata timp cat Sony se tine de cuvand si nu ne obliga sa trecem la PRO. Sa vedeti promotii la PS4 FAT in iarna asta.

  9. #1209 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by biagyydog View Post
    De ce nu procedeaza retailerii romani (hmm, Altex si Emag) ca la frigidere: aduci consola veche si ai o reducere la cea noua (functie de diversi factori). Sunt sigur ca ar avea mare succes.
    Dar cum nici Gamestop nu au facut asta (in afara de acea mica promotie), in Romania nici o speranta momentan.
    Altfel fiecare va face dupa cum il tine buzunarul.
    uite Microsoft in Canada chiar are o oferta de genul asta. Si e chiar buna.

  10. #1210 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by mircoid View Post
    Nu sunt familiar cu topicurile la care ai mai raspuns. Ai detalii despre tipurile de paneluri disponibile pe modelele mentionate? Pentru ca Sony Romania Customer Support nu e in stare sa dea acest raspuns.
    Uite aici lista de TV-uri cu caracteristicile si review-uri https://www.rtings.com/user/ratings/oIxL16zyUP2p_Q

    Tine cont ca in lista HDR-10 e panel pe 10 bit culoare, adica HDR static, iar Dolby Vision e panel 12 bit, adica HDR Dynamic, teoretic cea mai buna varianta deoarece Dolby Vision suporta HDR-10, dar invers nu.

  11. #1211 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by mircoid View Post
    Vad zilnic zeci de replyuri contradictorii despre cat de tare e PCul in fata lui PS4Pro. Unul nu zice nimic despre TV-uri 4K HDR10 disponibile pe piata si pe care ni le permitem intr-un colt al sufrageriei cu minunatul PS4Pro.
    As vrea sa discutam acest aspect important, mai ales ca ieri (27 septembrie 2016) sony a dat drumul la update firmware in care adauga suport HDR pentru tvurile 4k entry level din seriile xd70, xd75, xd80, xd83, xd85, sd80 etc.
    Se stie ca seria xd70 vine cu panel de 50hz si este boostat de procesor la 200hz motionflow iar panelul de 100hz vine de la seria xd80 in sus care boostat de procesor se duce in 400hz motionflow.
    Preturile pe tvuri pleaca de la 3700 lei si sar de 5000 lei pentru tvurile sony compatibile, entry level.
    Eu as propune sa dezbatem aci sau intr-un subtopic aceste detalii pentru cei care vor setup compatibil ps4pro.

    Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk
    In sfarsit cineva care vorbeste cu sens pe aici. Si defapt tot la marketing ajungem cu PS4 Pro, trebuie sa vanda si S$ny niste TV-uri scumpe.

  12. #1212 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    Imersiunea in gaming trebuie realizata in primul rand prin story, gameplay, atmosfera (si chiar si ultima nu tine doar de grafica.
    De cand jocurile au inceput sa caute "imersiunea", pe mine m-au pierdut un pic. Azi totu tre sa fie 4k, VR, grafica tzatza, altfel nu e ok.. lucru care mie mi se pare cel putin cocalaresc. Pot sa zic sincer ca n-am jucat ceva sa ma lase masca pe ps4 pana acum (poate Last Guardian sa se apropie, sper) sau ceva diferit de ce am jucat pe ps3 (excluzand grafica).

  13. #1213 SP
    Banned Templier's Avatar
    @mark cand ti-au zis cei de la Sony sau MS ca iti sunt prieteni?

  14. #1214 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    Din punctul meu de vedere nu se justifica daca ai un PS4, achizitia unui PRO. Poate mai bine e justificată achizitia unui VR.
    VR fara PRO?! Eu stiu ce sa zic, o fi bine?

    Nu prea ii inteleg pe cei care remarca importanta 'atmosferei', desi plaseaza impactul 'grafici' la coada !!!
    Apropo, ce aspecte promova Sony in conferinta, vorbind de jocuri? HDR, 4K. Adica proprietati cu impact vizual.

  15. #1215 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Graficii cu doi de i.

    Discutia cu atmosfera e la fel ca si cu imersiunea. Eu zic ca gameplay-ul primeaza intotdeauna, fara echivoc.

  16. #1216 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    @clovnusor. Prin imersiune eu inteleg ceva ce aveau si jocurile de pe 286. Nu realism vizual ci capacitatea unui joc sa te faca sa te pierzi in el. Prin alte elemente decat strict poligoane si texturi. Inclusiv gameplay, AI, muzica, sunete, story etc

    @cryyo

    Ca sa inteleaga lumea am si dat un exemplu. Nu spun acum ca ar trebui sa arate jocurile ca pe psx, si eu cand spun grafica nu fac referire doar la design-ul de nivel, ci mai ales la toate artificiile de genul hdr, 4k 60 fps etc etc.

    Prefer un joc precum Bloodborne care sa arate bine, nu senzational, care sa aiba efecte vizuale decente si din cand in cand texturi de calitate medie, dar care cu grafica aia de nivel mediu, sa imi ofere o experienta de gaming de neuitat, decat un call of duty 4k la 60 fps hdr si ce mai vrei tu, in acelasi timp complet gol de continut, si consider eu de-a dreptul cocalaresc, cum spunea clovnusor mai sus.

    Cu alte cuvinte, aceste console mid generation sunt in mod evident lansate pentru a impinge gaming-ul dintr-un mediu unde un joc bun ar trebui sa insemne calitate a content-ului, catre un mediu unde principalul atribut al jocurilor se va rezuma la cat de bine seamana cristiano ronaldo din fifa cu cel din realitate

  17. #1217 SP
    Senior Member mark's Avatar
    In fapt de ce scoate S$ny Pro-ul? A vb la conferinta in sus si-n jos de 4K si HDR (cum spunea si Cryo). HDR il vom folosi? 90% din noi nu. 4K? Maxim 30%, poate si mai putini. Despre ce vorbim?
    Oricum Pro nu baga 4K nativ si asta inseamna minciuna, iar HDR e bullcrap, pardon my language, pt ca e pur si simplu non usable in 2016 unless your the richest kid in the neighbourhood.

  18. #1218 SP
    Banned Templier's Avatar
    ^ dude esti hater

  19. #1219 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Nu-s hater, am si folosesc PS4, special edition chiar, (maine mai cumpar un joc apropo) dar nu-mi place cand un brand abuzeaza de fanii sai.

  20. #1220 SP
    Banned Templier's Avatar
    tu in ce lume traiesti? TU esti fanul lui Sony, nu invers! ca tu ai ales sa iti atribui un statut special in "relatia" cu Sony e treaba ta,nu a lor. pe ei in intereseaza doar banul tau si atat, daca ar putea sa iti dea un bat cu 400 $ ei ar fi multumiti.
    ce ne tot plangem ca incearca sa faca bani folosindu-se de nostalgiile noastre sau de cerintele noastre.
    vrei sa ii boicotezi nu le mai lua produsele!cred ca au spus clar ca Pro-ul este pentru cei care vor o grafica mai buna si ATAT, nu inlocuiesc PS4

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 61 of 155 FirstFirst ... 11 51 59 60 61 62 63 71 111 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts