Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 11 of 155 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 61 111 ... LastLast
Results 201 to 220 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #201 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    MonkY, te-as ruga sa-mi dai quote unde am zis eu ceva de PC si ca ma o sa ma joc eu pe PC de acum incolo. Asta pentru ca ai luat din nou atitudinea de ori cu mine ori impotriva mea. Spuneam de greseala pe care consider ca o face Sony cu eventuala noua consola, n-am zis niciunde nimic de PC. Tu esti cel care a spus asta, doar ca apoi sa ma si insulti la partea cu computergames. E frumos ce faci?

    Anyway, eu inca nu cred nimic din vrajelile astea cu PS4K. In afara de playback a filmelor BD in 4K nu cred ca va face nimic in plus, caz in care toate discutiile astea si tot topicul devin inutile.

  2. #202 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Si eu abia astept noua consola PS4.5 sau PS4K. O voi cumpara printre primii. Si voi vinde actualul PS4 de 500 Gb cu 600 lei. Prefer ca noile joace de consola sa le pot juca in 1080p cu 60 fps decat 900, sau Doamne-fereste, 720 cu 30 fps.
    Pe mine nu ma deranjeaza scurtarea ciclului de viata la 3 ani, ci pretul ridicol de mare al jocurilor de consola.
    Eu sunt nou in lumea consolelor, am inceput timid in 2010 cu un PS3 slim de 120 Gb, care apropo, a crapat, am continuat in 2013 cu PS3 superslimul de 12 gb, pe care l-am pus la vanzare si din vara lui 2014 detin un PS4 de 500 Gb.
    Spunea cineva ca nu vom putea scapa de actualele console, daca apare noul model PS4.5. Nimic mai neadevarat. Se vor vinde la un pret mult mai mic decat se vand acum second-hand, iar cine va dori sa joace la un fps superior , va trece la noul model. Altfel va pati cum am patit-o eu, cand am cumparat Crysis 3 varianta de PS3 si am ramas mut cat de mult l-au ciuntit grafic fata de varianta de PC.
    Vreti sa fiti la zi in materie de jocuri aratoase, cu rezolutii si fps-uri ridicate? Scoateti banul si cumparati ultimul model de consola sau de PC. Restul e gargara.

  3. #203 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Iar exclusivele Sony, ca la Microsoft deja nu mai exista, le numeri pe degete, iar jumatate din cele enumerate de tine nici n-au aparut sau nici n-au fost anuntate oficial inca.
    Pai le numeri pe degete, măcar ai ce număra aici, bine ca nu le numeri pe degetele de la mâna unui ciung.

  4. #204 SP
    Admin MonkY's Avatar
    chris diaz: pentru preturile mari la jocuri, iti recomand sa faci ca mine: te inarmezi cu rabdare si tutun, si le cumperi la cateva luni dupa lansare. In cele mai multe cazuri la jumatate de pret. Unde mai pui ca in acele luni de asteptare vei avea si jocul patch-uit (Doamne Ajuta) si fara problemele care sunt din ce in ce mai inerente la lansare.

    tudy: n-are rost man, am inteles ideea ta. Consolele gen PS4 si Xbox One si-au pierdut avantajele, n-au exclusivitati, se misca prost, etc. Bine, tie nu-ti plac nici jocurile pe "aberatii" gen Apple TV, nVidia Shield e o "vrajeala", Wii U e praf, Xbox One-ul te intrebai de ce Dzeu l-ai cumparat... Ok, ok... eu ma opresc aici pentru ca obosesc degeaba. Eu cred ca tie nu prea iti plac jocurile in general, decat daca sunt cine stie ce opere de arta pe PC...

  5. #205 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Eu nu sunt de acord cu ciclul de viata mai scurt al consolelor.

    De ce are PS3-ul atatea exclusivitati? Pentru ca a rezistat atatia ani pe piata. Developerii au invatat hardware-ul ala pe de rost, si au scos ce era mai bun din el. Daca Sony scurteaza acum ciclul la 3-4 ani, consola va avea si mai putine exclusivitati. Iar pentru mine exclusivitatile sunt singurul motiv pentru care mi-am cumparat consola. Fara ele, consola devine un PC outdated si atat. Developerii vor uita platforma actuala, sau vor optimiza mai putin pentru ea. PS4 Neo va fractura piata, vor fi probleme pe care le intalneam doar la PC-ul cu ale sale configuratii diferite.

    Scoate un joc disponibil pe toate platformele si am sa-l joc pe platforma pe care straluceste, pentru ca asa mi se pare firesc. Daca imi permit, de ce sa nu-l rulez la calitatea maxima pe care o poate oferi tehnologia actuala?
    Scoate un joc disponibil doar pe o consola si am sa cumpar consola aia, pentru ca nu am incotro, vreau sa joc acel joc. Asta confera valoare unei console, dpmdv.

    Pe langa asta, daca vom avea un ciclu mai scurt, salturile vor fi mai mici intre generatii. Unde mai e bucuria lansarii unei noi console?

    Si eu imi voi lua PS4 Neo, dar in nici un caz la pretul de lansare. Voi lasa sa treaca 1-2 ani, sa vedem ce fac developerii, ce exclusivitati apar, eventual o noua revizie etc.


    Edit: Inca o parere: Eu cred ca asta ar fi un prilej bun pentru Sony sa incorporeze acea cutie aditionala pentru VR, direct in PS4 Neo.

  6. #206 SP
    Member Imperatore's Avatar
    Cat sa te mai joci frate la 30 fps si nici alea....in 2016-2017 ?! Sa puna si ei pe ea 120hz fullhd 60 fps iar in rest noi sa fim sanatosi

    ps: stiti ca incropim de prin toate partile si adunam noi sa cumparam si noul model

  7. #207 SP
    Admin MonkY's Avatar
    cosmin1088: ce spui tu mai sus este legat de trecut. Din pacate (sau din fericire) tehnologiile avanseaza mult prea repede. Nu mai e ca in trecut cand developerii asteptau cate o luna sa le raspunda Nindendo la intrebari (ne aducem aminte cu totii ce proces anevoios era, in special pentru ca totul trebuia tradus). Developerii nu mai au ce hardware sa invete pe de rost, pt. ca devkit-urile (ca si consolele) sunt acum x86-uri. Sunt PC-uri pe care publisherii decid ce va fi exclusiv si ce nu. Vremurile se schimba... noi doar putem incerca sa tinem pasul.

    Trebuie sa intelegem si punctul lor de vedere comercial. De exp. vor sa vanda mai multe telefoane 4K si mai multe TV-uri 4K. Automat vor si o consola care sa poata 4K (macar pentru movies, tech demos and stuff). Au incercat sa rezolve problema asta cu al lor player 4K. Ia uitati-va cate unitati au vandut... cateva mii? Pai de ce sa nu vanda cateva milioane de PS4K, ce vor aduce un boost la vanzarile de TV-uri 4K. Si inca un boost la vanzarile de filme 4K (sa nu uitam ca Sony e si pe piata de media).

    Apoi mai vine si frustrarea aceea de gen "pai cum bai, eu am in mana un device al carui procesor consuma sub 1W si poate reda in 4K la 60fps, si tu ai ditamai consola fixa, alimentata, cu procesor de 100W, si de-abia poti un amarat de 1080p in 30fps?" (desigur, comparam mere cu pere, dar pentru consumatorul de rand am observat ca asa se pune problema, chiar daca eu in continuare nu voi intelege ce mama naibii cauta 4K pe un ecran de 5"). Dar daca ar fi sa raportam evolutia consolelor la cea a mobilelor, ar fi ca si cand ai compara traseul unui melc cu al unui supersonic. Si nu stiu de ce, dar cred ca Nintendo a prins ideea asta, motiv pentru care ii si vad intrand pe piata mobilelor.

    Da, e foarte posibil sa para a fi un pas gresit... dar nu uitati ca o sa fie enorma concurenta pe VR, pe 4K... le sufla in ceafa si cei cu SteamOS-ul, Microsoft deja scoate totul si pe PC... Daca nu vor face pasul sunt sanse sa devina asa, un fel de "consola pentru nostalgici". Nu ma refer la 2016... ci incerc sa ma uit la urmatorii 2 ani. La urma urmei pe VR sunt ultimii pe podium (dar ii avantajeaza pretul), pe 4K sunt zero barat (dar pot avea sanse cu noul PS), iar cu exclusivitatile... vor ajunge ca Nintendo, si nu vor mai reusi sa atraga prin doar 2-3 titluri mari pe an. Pe unii... ca eu de exp. de-abia fac fata la atatea nebunii. Majoritatea cumparatorilor insa sunt acei "unii"... eu si alti 2-3 de pe-aici nu mai contam de mult...

  8. #208 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Eu nu as miza asa mult pe content video 4K. Unde e, ca eu nu-l vad. Si avem TV-uri 4K de ceva timp. Piata se urneste greu la content 4K (bluray). Iar 4K-ul venit pe stream e o gluma proasta. E asa de compresat ca prefer oricand un 1080p cu bitrate bun. Eu zic ca playstation inseamna gaming. Cate PS4 s-au vandut, 30-35 milioane? Cred ca max 5% ruleaza discuri bluray pe ele.

    Cat despre telefoane... O consola e mult mai performanta decat orice smartphone. Un joc pe consola in 1080p la 30fps e mult mai complex decat prastia aia de pay2win rulata in 2K. Mai circulau niste stiri cum ca telefoanele au atins console levels of quality. Sa fim seriosi...Astea prind la publicul neavizat. As da oricand un Galaxy S7 pe un PS3 cand vorbim de jocuri.

    Pe partea cu VR-ul eu inca nu ma pronunt. Banii vin din volum, si nu prea vad eu 20-30 milioane de Vive/Rift vandute la preturile alea astronomice. Iar daca nu vinzi hardware destul, nici developerii n-or sa se inghesuie, ca nu au pentru cine. Generatia asta e de test. Tocmai din cauza asta nici nu ma arunc la primul val de VR, exceptand PSVR unde macar am un ecosistem inchis si nu imi fac probleme ca nu-mi va rula cine stie ce joc.

  9. #209 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Sony putea sa ofere in cei 400 $ doar un PS4 slim, in loc de asta, a ales sa ofere si un boost la capitolul performanta. Nu este un capat de tara pentru cei care nu vor sa faca upgrade la noul PS4.5. Eu, unul, consider ca nu trebuie sa astept 7-8 ani ca sa ma bucur de o noua consola Sony. Dam anual banii pe atatea "rahaturi" de care nu avem neaparat nevoie si nu putem da 400 $ o data la 3-4 ani, pe o noua consola ?
    Sper doar sa fie adevarate zvonurile despre PS4.5 si sa nu ne inselam...


    P.S. > Si eu consider ca erau bineveniti 16 Gb DDR5.

  10. #210 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Eu nu as miza asa mult pe content video 4K. Unde e, ca eu nu-l vad.
    Tu poate nu mizezi, dar Sony & Co. da. Iar contentul pe care tu nu-l vezi, altii il au deja. Nu incerca sa compari Romania cu restul lumii. Oricum la cate console se vand la noi, nici nu contam.
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Cat despre telefoane... O consola e mult mai performanta decat orice smartphone.
    Daca ai compara direct mere cu pere, atunci da, o consola gen PS4 e mai performanta. Dar daca ai compara REAL si ai aduce procesorul de pe smartphone la acelasi consum precum cel de pe consola (alimentat direct, nu de o amarata de baterie), ai vedea ca de fapt consola e cu 10 ani in urma. Odata ce jucaria aceea alimentata la o baterie reda 4K (chiar si doar video) si tu cu ditamai CPU-ul si GPU-ul alimentate la sursa si racire activa nu poti... asta ar trebui sa-ti dea de gandit.

    Pana acum nu prea aveau motive sa scoata jocuri complexe pe telefoane, pentru ca acolo targetul e casual gaming, eventual pe fuga in metrou sau in sesiuni mici (si fun). Dar daca te uiti atent la ce s-a intamplat cu nVidia Shield (practic primul GPU dedicat trecut de pe mobile pe o platforma fixa), vei vedea ca da... se poate. K1 reuseste cu vreo 10W sa bata Xbox 360 cu consum de peste 10 ori mai mare. Imagineaza-ti ce ar fi iesit din K1 daca ar fi urcat la x10. Nici macar PS4 nu e de 5x mai rapid decat Xbox 360... so, cum spuneam... mere cu pere.

    Avantajul nostru e ca developerii mari inca sunt prinsi de publisheri, sunt bine "motivati" de Sony & Co. in timp ce pe Android e complicat si nu se scot bani multi din asa ceva (ma refer la titlurile cu preturi mari de productie - si nu mai vorbim de piratare, care pe Android e in floare, chiar mai rau decat pe PC). Dar, ma uit la ce vrea sa faca Microsoft cu Windows Mobile, si cu telefoane care se transforma in PC-uri... si nu pot sa ma intreb ce va fi peste 2-3 ani. Oare de asta Microsoft vrea sa treaca totul prin PC, stiind ca oricum vor rula pana si de pe smartphone direct pe TV-ul de 60", cu tastatura, mouse, gamepad si toate cele?

    Anyway, divagam... dar o facem pentru a intelege de unde graba asta de la Sony de a veni cu o generatie mai rapid decat ne asteptam. S-ar putea ca lucrurile sa se precipite atat de mult incat sa vedem ca deja lucreaza la PS5... Repet, daca are bacward compatibility, i don't really care. Daca imi ofera insa chestii gen PlayStation Now, sa fie sanatosi!
    Attached Images Attached Images 74686.jpg bmvyvlz.jpg tegrak1.jpg

  11. #211 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Am promis (ceva pagini in urma) ca nu mai comentez nimic pe seama subiectului, pana nu iese ceva oficial.
    Altfel, nu ma pot abtine sa mentionez ca s-au cam aprins spiritele.. meh.
    Noi sa fim sanatosi ma baieti!

  12. #212 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Voi lasa sa treaca 1-2 ani, sa vedem ce fac developerii, ce exclusivitati apar.
    Pana te hotarasti tu apare PS5.

  13. #213 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Nu sunt de acord cu ce zici mai sus, in special de Shield, si mai ales de deciziile pe care le-a luat si le ia Microsoft. Toate incredibil de proaste.
    Dar deviem de la subiect asa ca ma opresc aici.

    Despicam noi firul in patru, dar ca pasionati de fenomenul console, cred ca toti ne vom lua PS4 Neo/4K.
    Eu deja ma vad uitandu-ma pe youtube la PS4 vs PS4Neo/4K comparison. Numai timpul o sa decida daca Sony va avea succes sau nu cu strategia asta..

  14. #214 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post
    Si eu abia astept noua consola PS4.5 sau PS4K. O voi cumpara printre primii. Si voi vinde actualul PS4 de 500 Gb cu 600 lei. Prefer ca noile joace de consola sa le pot juca in 1080p cu 60 fps decat 900, sau Doamne-fereste, 720 cu 30 fps.
    Pe mine nu ma deranjeaza scurtarea ciclului de viata la 3 ani, ci pretul ridicol de mare al jocurilor de consola.
    Eu sunt nou in lumea consolelor, am inceput timid in 2010 cu un PS3 slim de 120 Gb, care apropo, a crapat, am continuat in 2013 cu PS3 superslimul de 12 gb, pe care l-am pus la vanzare si din vara lui 2014 detin un PS4 de 500 Gb.
    Spunea cineva ca nu vom putea scapa de actualele console, daca apare noul model PS4.5. Nimic mai neadevarat. Se vor vinde la un pret mult mai mic decat se vand acum second-hand, iar cine va dori sa joace la un fps superior , va trece la noul model. Altfel va pati cum am patit-o eu, cand am cumparat Crysis 3 varianta de PS3 si am ramas mut cat de mult l-au ciuntit grafic fata de varianta de PC.
    Vreti sa fiti la zi in materie de jocuri aratoase, cu rezolutii si fps-uri ridicate? Scoateti banul si cumparati ultimul model de consola sau de PC. Restul e gargara.
    Ți se pare in regula sa schimbi consola după 2 ani ?

  15. #215 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudomih View Post
    Ți se pare in regula sa schimbi consola după 2 ani ?
    3 de fapt, daca avem noroc (asta daca se anunta la E3 cu lansare oficiala de sarbatori - Craciun)... Adica fix la 3 ani dupa PS4.

  16. #216 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Mie nu. Deja nu mai e ideea de consola, e orice altceva, numai consola nu. Anyway, fiecare cu părerile lui, dar mie îmi suna a sfidare, ignoranta si indiferenta fata de cei 35+ milioane de consumatori printre care ma număr care au gândit ca in următorii 6-7 ani vor "rupe" jocurile pe PS4. Pe care, apropo, le numeri in gând, nu-ți trebuie degete.

  17. #217 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Quote Originally Posted by tudomih View Post
    Ți se pare in regula sa schimbi consola după 2 ani ?

    Si la PC schimb o data la 2 ani placa video cheltuind cam 12-15 milioane. Nu vad de ce nu as da banii astia pe o noua consola, mai puternica. Ma intereseaza doar atat : backward compatibility.
    Apropo, nimic nu te opreste sa "rupi" in continuare jocurile pe PS4. Insa ai grija sa nu ajungi ca in 6 ani sa le "rupi" in 720p cu 25 fps si low settings.

  18. #218 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudomih: daca asta ti se pare sfidare si ignoranta, ma intreb cum ti s-a parut cand dupa 7 ani de PS3 a iesit un PS4 care promitea totul in 1080p si 3D, performante de neimaginat si totusi nici pana in ziua de azi nu prea poate sa se laude cu un decent 1080p in 30fps... Oare ce or fi zis cele 80+ milioane de consumatori? Eu din cate am observat... nu prea au fost plangeri, ba chiar mai toti au ridicat consola in slavi. Acum cand (si daca) iese "adevarata" consola PS4 (asa cum cred ca ar fi trebuit sa fie de la inceput, dar s-au zgarcit la hardware), nu mai e ok?

    Fair ar fi ca toti cei 35+ milioane de consumatori printre care te numeri si tu si eu sa primim o oferta de upgrade direct de la Sony. Ceva gen "dai consola inapoi si 50$ si o iei pe cea noua". Dar nu cred ca o sa vedem asa ceva de la Sony...

  19. #219 SP
    Member Mousey's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    De ce are PS3-ul atatea exclusivitati? Pentru ca a rezistat atatia ani pe piata. Developerii au invatat hardware-ul ala pe de rost, si au scos ce era mai bun din el.
    Pentru că PS3 avea/are hardware blană. Da, developerilor le-a luat ani întregi să se perfecționeze pe arhitectura Cell, dar când au reușit... au rupt tot. The Last of Us e cel mai bun exemplu. Din nou, să bagi Blu-ray pe o consolă din 2006 părea cea mai absurdă idee, dar acum care e standardul?
    Acum nu se mai pune problema de așa ceva, PS4 e pur și simplu un PC dumbed-down din punct de vedere al componentelor, n-are nimic pe dinăuntru care să-l facă unic și interesant. Poate devin eu mai pretențios, but they don't make them like they used to.

  20. #220 SP
    Member enemigo's Avatar
    Quote Originally Posted by tudomih View Post
    Mie nu. Deja nu mai e ideea de consola, e orice altceva, numai consola nu. Anyway, fiecare cu părerile lui, dar mie îmi suna a sfidare, ignoranta si indiferenta fata de cei 35+ milioane de consumatori printre care ma număr care au gândit ca in următorii 6-7 ani vor "rupe" jocurile pe PS4. Pe care, apropo, le numeri in gând, nu-ți trebuie degete.

    Eu nu inteleg, nu-ti ia nimeni posibilitatea de a juca pe PS4 in varianta lui standard. Doar vin si-ti ofera o alternativa upgraded. Cine vrea ceva nou isi va lua, cine nu va ramane la ce are. A spus foarte bine Monky, lumea in general mai ales pe forumurile si youtube channelsurile straine e foarte incantata. Ceva nou care pare sa promita ca pe langa estetic vine si cu upgradeuri hardware. Am mai spus-o, new tech is always good tech.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 155 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 61 111 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts