Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast
Results 61 to 80 of 83

Thread: Sa modez sau nu PS3-ul

  1. #61 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Ca sa inteleaga unii ca nu are logica faza cu "sa-si permita si cei fara bani sa se bucure de jocuri pe PS3", ganditi-va la toti baietasii care strang bani de un Mertan, il cumpara si dupa aia il lasa parcat la scara, ca nu au bani de asigurari, de intretinere, de benzina. La o faza de genul asta, a cui e vina? A societatii ca nu ii permite sa aiba si el masina de lux pe care si-a dorit-o de la 10 ani? Nu incurcati necesitatile cu distractiile ceva mai scumpe, cum e cazul PS3-ului.

    Am vazut ca popescu_razvan a clarificat de ce intreba de modare, dar sunt unii pe aici cu o logica, uhhhh...

    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Nu scrie nicaieri la lege ca "Daca nu ai bani nu te joci" ..ba poti sa te joci si daca nu ai bani..nu jocuri originale bineinteles..dar totusi poti..
    lol Nu scrie la lege? Pai legea te lasa in pace, pana o incalci. Daca tu reusesti sa nu incalci legea si sa joci fara sa dai bani, ai gasit reteta secreta Stiu, o operatiune de download nu este ilegala, dar trasul de torrente e ilegal. Por que? Pentru ca tu, atunci cand downloadezi un torrent, faci automat si upload, adica distribui in mediu public continut piratat

    Daca mai apar situatii de genul asta, recomand cu caldura incercarea demourilor de pe PSN pana se strang bani de jocuri full.

  2. #62 SP
    Member kside's Avatar
    Legat de "download-uri" - le vad benefice dintr-un singur motiv. Ma ajuta sa vad daca un joc a aparut sau nu.
    Dau search pe binsearch.info si DACA e "ceva" inseamna ca jocul EXISTA si pot sa mi-l comand!

    Nu mi-as moda nici PS3 nici XB3 desi multiplayer nu ma joc. Mare bataie de cap cu update-urile. As pierde mai multa vreme "setand" un joc pirat decat jucandu-ma efectiv unul original.

    Legat de achizitii, pt mine sunt 2 sezoane de "achizitii" sfarsitul anului vechi-inceputul celui nou pt noutati si vara pt reduceri.
    Daca nu TREBUIE sa joci un joc in saptamana in care apare, poti economisii destul daca-l iei dupa 3-6 luni. Poate pt multiplayer e diferit (dupa juma' de an scade interesul) dar pe single-player e chiar mai bine (mai apare un patch etc).*

    Eu am trecut pe consola in momentul in care jocurile ORIGINALE de PC ma deranjau cu n'spe autorizari drivere rezidente etc.
    In general incerc sa iau jocul pe consola pe care merge cel mai bine. PS3 are un plus pt ca fiind pe BluRay vor tine mai bine in timp.


    Legea mai zice ca un joc nu e ORIGINAL decat insotit de factura / bon de casa din tara. Daca nu are TVA platit la stat e "GRI".
    E valabil si pt alte produse aduse din alte tari. Daca vreti sa va amuzati --> pe facebook --> {/pages/Riscurile-Pirateriei/364591737514} LoL. Si tot conform legii, daca un produs are distribuitor local (SONY/Microsoft pt consolisti), si nu are in oferta un produs pt teritoriul tau (Romania) trebuie sa te impaci cu idea!

  3. #63 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    Ca sa inteleaga unii ca nu are logica faza cu "sa-si permita si cei fara bani sa se bucure de jocuri pe PS3"
    Nu de logica e nevoie aici, ci de net pe PC ca sa poata da jos jocul.
    Mda, are mai multa logica sa tot comparam un stift de consola cu un Mercedez...

  4. #64 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    Ca sa inteleaga unii ca nu are logica faza cu "sa-si permita si cei fara bani sa se bucure de jocuri pe PS3", ganditi-va la toti baietasii care strang bani de un Mertan, il cumpara si dupa aia il lasa parcat la scara, ca nu au bani de asigurari, de intretinere, de benzina. La o faza de genul asta, a cui e vina? A societatii ca nu ii permite sa aiba si el masina de lux pe care si-a dorit-o de la 10 ani? Nu incurcati necesitatile cu distractiile ceva mai scumpe, cum e cazul PS3-ului.

    Am vazut ca popescu_razvan a clarificat de ce intreba de modare, dar sunt unii pe aici cu o logica, uhhhh...


    lol Nu scrie la lege? Pai legea te lasa in pace, pana o incalci. Daca tu reusesti sa nu incalci legea si sa joci fara sa dai bani, ai gasit reteta secreta Stiu, o operatiune de download nu este ilegala, dar trasul de torrente e ilegal. Por que? Pentru ca tu, atunci cand downloadezi un torrent, faci automat si upload, adica distribui in mediu public continut piratat

    Daca mai apar situatii de genul asta, recomand cu caldura incercarea demourilor de pe PSN pana se strang bani de jocuri full.
    (oricine stie de treaba cu torrentele)

    Pai cel care a zis ca "daca nu ai bani nu te joci" a zis-o la modu:daca nu ai bani nu ai voie sa te joci...asa se intelege...ca un fel de lege nescrisa....deci si daca nu ai bani poti sa te joci dar nu legal..

    si comparatia dintre Mercedes si PS3..sa fim seriosi..oricum e alegerea fiecaruia...poti sa ai BMW X5 si sa stai la garsoniera...daca omu' asa vrea ..care-i problema ?

  5. #65 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    (oricine stie de treaba cu torrentele)

    Pai cel care a zis ca "daca nu ai bani nu te joci" a zis-o la modu:daca nu ai bani nu ai voie sa te joci...asa se intelege...ca un fel de lege nescrisa....deci si daca nu ai bani poti sa te joci dar nu legal..

    si comparatia dintre Mercedes si PS3..sa fim seriosi..oricum e alegerea fiecaruia...poti sa ai BMW X5 si sa stai la garsoniera...daca omu' asa vrea ..care-i problema ?
    Cati ani ai? Ai platit in viata ta vreun impozit? Stii cum e treaba cu masinile, cu verificarile obligatorii, rovinieta si restul? Comparatia dintre un PS3 si o masina scumpa e valida, ambele costa ceva mai mult decat ce ofera concurenta, ambele presupun destule cheltuieli suplimentare. Daca nu tii cont de cheltuielile alea si nici nu vrei sa incalci legea, tii PS3-ul in sertar si masina in garaj.

    ---------- Post added 29-11-2010 at 08:06 PM ----------

    Pentru cei care nu inghit comparatia PS3-Mercedes lol :

    EXTRAPOL�RE ~ări f. 1) Extindere ipotetică a unei noțiuni, legi sau teorii de la un domeniu la altul.

    ANALOG�E s. f. 1. corespondență, asemănare �ntre două sau mai multe situații, obiecte, fenomene, noțiuni etc. 2. metodă de studiu al unui sistem bazată pe analogia (1) dintre acesta și un alt sistem cunoscut.

  6. #66 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    Cati ani ai? Ai platit in viata ta vreun impozit? Stii cum e treaba cu masinile, cu verificarile obligatorii, rovinieta si restul? Comparatia dintre un PS3 si o masina scumpa e valida, ambele costa ceva mai mult decat ce ofera concurenta, ambele presupun destule cheltuieli suplimentare. Daca nu tii cont de cheltuielile alea si nici nu vrei sa incalci legea, tii PS3-ul in sertar si masina in garaj.
    Da..stiu care e "treaba cu masinile" dar daca tu imi zici mie ca poti sa compari cheltuielile pe care le implica o masina de lux cu cele pe care le implica un amarat de PS3 deja bati campii...
    Si de ce sa tii PS3-ul in sertar cand poti sa te joci..ilegal..dar te joci..adica utilizezi acel obiect..

    si uite o idee la care sa te gandesti:"Legea e un gard pe sub care cainii se tarasc,leii sar si de care boii se lovesc"

  7. #67 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Tu nu stii ce-i aia analogie... pur si simplu.

  8. #68 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Da..stiu care e "treaba cu masinile" dar daca tu imi zici mie ca poti sa compari cheltuielile pe care le implica o masina de lux cu cele pe care le implica un amarat de PS3 deja bati campii...
    Si de ce sa tii PS3-ul in sertar cand poti sa te joci..ilegal..dar te joci..adica utilizezi acel obiect..

    si uite o idee la care sa te gandesti:"Legea e un gard pe sub care cainii se tarasc,leii sar si de care boii se lovesc"
    Ti s-a explicat deja, exista o gramada de solutii:

    1. Cumperi un PS2, jocurile si consola sunt foarte ieftine.
    2. Cumperi PS3, joci un joc si dupa il dai la schimb. Asa nu pierzi decat foarte putin si joci destule jocuri.
    3. Cumperi PS3, cumperi un joc la cateva luni (sau unul pe luna, depinde de posibilitati).
    4. Nu te joci.

  9. #69 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Tu nu stii ce-i aia analogie... pur si simplu.
    Dar nu trebuie sa stie, ci doar sa citeasca ce mai scriu si altii pe threadul asta lol

  10. #70 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Ti s-a explicat deja, exista o gramada de solutii:

    1. Cumperi un PS2, jocurile si consola sunt foarte ieftine.
    2. Cumperi PS3, joci un joc si dupa il dai la schimb. Asa nu pierzi decat foarte putin si joci destule jocuri.
    3. Cumperi PS3, cumperi un joc la cateva luni (sau unul pe luna, depinde de posibilitati).
    4. Nu te joci.
    Tot nu inteleg de ce te referi la mine ...eu dadeam niste exemple..nu am PS3-ul modat..si nici n-o sa-l modez ..cumpar jocuri originale ..

    Si in legatura cu ce ai scris mai sus...astea sunt solutii legale...dar oricine este liber sa aleaga ..

    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Tu nu stii ce-i aia analogie... pur si simplu.
    Ba da ..dar ai simtit tu nevoie sa faci pe desteptu' sau ai o logica de 2 bani..una din doua....eu nu ma refeream strict la o comparatie a costurilor..ci a faptului ca la PS3 poti sa te joci si fara bani...cu masina nu poti sa mergi gratis..

    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    Dar nu trebuie sa stie, ci doar sa citeasca ce mai scriu si altii pe threadul asta lol
    pun pariu ca tu ai aflat acum 5 min ce-i aia analogie doar ca sa faci aici pe grozavu

    de la inceput m-ai luat pe sus cu "lady gaga" si altele..ca si cum as fi fost un pusti de 15 ani..

  11. #71 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    explica-mi mie cum mergi cu masina fara sa cheltuiesti bani...

    cumperi rovinieta contrafacuta, mergi fara ea, nu iti platesti asigurarea obligatorie etc etc etc

  12. #72 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    cumperi rovinieta contrafacuta, mergi fara ea, nu iti platesti asigurarea obligatorie etc etc etc
    ok..si incalci legea de vreo 6-7 ori pe putin...la PS3 doar o data-piraterie


    P.S.E momentul sa inchida un admin thread-ul..deja am ajuns la alte discutii..

  13. #73 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Thread-ul asta trebuia inchis de la inceput, mai ales ca insisti pe aceasi idee, in calcul intra doar solutiile legale. Asa cum furtul e ilegal (fie ca furi o paine sau o masina), asa si pirateria este ilegala. In Romania inca nu s-au luat masuri, sau nu prea se vede, insa pirateria este ilegala.

  14. #74 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Thread-ul asta trebuia inchis de la inceput, mai ales ca insisti pe aceasi idee, in calcul intra doar solutiile legale. Asa cum furtul e ilegal (fie ca furi o paine sau o masina), asa si pirateria este ilegala. In Romania inca nu s-au luat masuri, sau nu prea se vede, insa pirateria este ilegala.
    Daca o luam dupa logica asta inca din titlul thread-ului avem o problema...

  15. #75 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    pun pariu ca tu ai aflat acum 5 min ce-i aia analogie doar ca sa faci aici pe grozavu

    For example, nose is to smell and tongue is to taste.

    .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .........................
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Thread-ul asta trebuia inchis de la inceput, mai ales ca insisti pe aceasi idee, in calcul intra doar solutiile legale. Asa cum furtul e ilegal (fie ca furi o paine sau o masina), asa si pirateria este ilegala. In Romania inca nu s-au luat masuri, sau nu prea se vede, insa pirateria este ilegala.
    Cum furtule e ilegal si pirateria e furt => pirateria e ilegala :X.
    Pt. postu' asta am invatat ce-i aia tranzitivitate

  16. #76 SP
    Member Imperatore's Avatar
    lol...din lac in put

  17. #77 SP
    Member darkr3surrecter's Avatar
    Daca n-o modezi te joci online
    O modezi numai joci online,decat offline.Simplu.
    E decizia ta ce faci cu consola.

  18. #78 SP
    Member Mircea's Avatar
    cineva sa stearga thread-ul asta

  19. #79 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Aha, asta pt. ca faci si tu la fel.

    Asta crezi tu. Nu ca ar fi treaba ta, dar ma uit foarte rar la filme (nu prea suport sa stau sa ma uit fara sa interactionez - adica prefer jocuri). Si cand ma uit ma duc la cinema - de obicei miercuri ca sunt 2 bilete la pret de unul si cum sunt sarac lipit pamantului incerc sa ma distrez si eu la pret mai mic.

    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Se pare ca obsesiile tale cu vanzatorii rabuvnesc din timp in timp. Te-ai bagat si peste vanzarile mele sa insunezi p'acolo ce nemernic si bisnitar sunt, ai deschis si un thread special pe tema asta ca sa se anuleze nu's ce legi legate de vanzari care guverneaza acest forum.
    Dar ia iate matale de un Webpredator, RobertDinu, barbavali, Donely... ca te vad asa voinic.
    M-as lega mai degraba de gramatica ta, dar n-are rost. Si as incerca sa-ti explic ca Webpredator, Robert Dinue, etc intra in alta liga. Nu pentru ca-s smecheri si au topicuri sticky, cum poate crezi. Ci pentru ca ei specifica clar in anunt de unde cumpara jocurile si cat isi pun comision. Pe cand tu iei jocul si-ti pui un adaus frumusel fara sa specifici asta. Nu mai zic ca ei le vand sigilate, pe cand tu le si joci. Oricum consider "infractiunea" ta (mica bisnita) minora - fata de cei care vand warez : aia e GRAVA, o vad mai grava ca hotia. Si cand se intampla pe fata, pe site-uri publice, fara ca nimic sa miste un deget cred ca e normal sa-mi sara mustarul.

    Tu daca ai vedea un anunt de genul : "vand radiocasetofon furat dintr-o masina" cum ai reactiona ?

    Quote Originally Posted by Mircea20 View Post
    cineva sa stearga thread-ul asta
    De ce ? Inchiderea lui ar fi suficienta... Sau poate mutarea ultimelor posturi pe alt topic.

  20. #80 SP
    Member horatiu25air's Avatar
    Cui ii pasa daca modezi sau nu consola,faci ce crezi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts