Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 83

Thread: Sa modez sau nu PS3-ul

  1. #41 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    N-ai ce sa ma contrazici. Sa-si ia PS2 si originale. Costa si consola mai putin si jocurile mai putin. Fiecare sa incerce sa-si adapteze cerintele la posibilitati, asa e normal.



    Normal ca nu trebuie sa sufere. Intr-o lume IDEALA, perfecta...(si care nu exista) nimeni n-ar trebui sa sufere. Dar argumentul tau e subred. Asa pot veni si eu sa zic : pai daca eu sunt un tip dintr-o familie "normala" trebuie sa stau si sa ma uit la un fiu de senator cum se plimba cu Lamborghini de sute de mii de euro, in timp ce eu platesc rate la un Logan ?

    In rest sunt de acord - se cam exagereaza cu pirateriile si se face prea mare caz. Dar stii cum e : pestele de la cap se impute. Si cine azi fura un ou, maine va fura un bou. Nu-s zicale fara sens, au in spate un mare adevar. Azi copilul invata ca e normal sa joace jocuri piratate, maine invata ca poate sa si vanda (vezi okazii.ro) jocuri piratate (ca deh, e din familie saraca si trebuie sa faca un ban), poimaine invata sa si traga o teapa mica si uite asa se impute treaba.
    Daca esti educat corespunzator te limitezi la a da jos un nenorocit de joc sau film de pe torente si atat. Toti de aici piratam si in societate suntem mari domni / cu functii / responsabilitati / oameni de caracter. Chiar ne face asta pe toti infractori?

  2. #42 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    da lol )
    Normal ca esti infractor daca furi ... Sunt de acord cu tine la ce ai zis ca toti pirateaza numa' ca piratarea=furt.
    Daca unu' compune o piesa si altu' o fura aia il face infractor ?
    Oricum, s-a mai spus, nu are rost o astfel de discutie din nou. Pe mine cel mai mult ma deranjeaza nu cei care modeaza consola, nici cei care sunt total impotriva ci ipocritii.
    Si mi se pare chiar bun thread-ul pt. cei care isi cumpara o consola dar mi s-ar parea mai bun daca am face o lista cu motive obiective(online multiplayer/jocuri gratis, jocuri noi/jocuri pana la 3.41 momentan, ...) si nu discutii despre moralitate care s-au mai purtat.

  3. #43 SP
    Junior Member Wyzy's Avatar
    jocul online e super. Castile si RE 5 fac diferenta.

  4. #44 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Cumperi consola,primesti 2 jocuri cadou..le faci platina le dai la schimb,termini si alea ..le dai la schimb,mai faci schimburi temporare...si se formeaza un cerc vicios,o consola modata = useless din punctu meu de vedere.Mai faceai upgrade la PC daca te gandesti sa o modezi.

  5. #45 SP
    Member ZeroSkillNoob's Avatar
    La PS3 modarea inseamna Single Player Gaming.Ceea ce pe multi nu ii atrage.Eu unu preferr sa imi iau 1-2 jocuri pe luna si sa le joc online decat sa modez consola si sa ma joc singur de nebun.Cred ca sunt foarte multi cu aceeasi parere.

  6. #46 SP
    Member DeianD's Avatar
    Categoric NU. Daca o modezi nu mai ai PSN si implicit nu mai joci online, nu mai ai acces la PS Store, nu mai ai trophy pe user si nici friends asa ca parerea mea este clar sa nu o modezi.

  7. #47 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by tphase View Post
    Nu iau apararea infractorilor insa de multe ori devin infractori datorita societatii... si conjuncturii din care nu pot sa iasa... un copil dintr-o familie saraca ar trebui sa stea si sa sufere uitandu-se la tine cum te lauzi cat de bine o duci si cum te joci tu jocuri originale?
    Dupa cum au zis si altii, nu e normal sa pui problema la modul asta, pentru ca se ajunge tare usor la abuzuri. O putem lua altfel: cam pana la ce limita ai voie sa furi, atunci cand nu ai? Jocuri e ok, alte softuri e ok, portofelul e ok? Te duci la Politie daca ti l-a luat cineva, sau il ierti pe hot, pe motiv ca asta-i conjunctura?

    Marea problema cu furtul de software (si de alte forme de proprietate intelectuala) e ca prea putini de aici (sau chiar nimeni) nu creeaza soft, sa vada cum e cand investesti mult muuult timp si nervi si bani, in ideea ca ti-i vei recupera cand lumea va cumpara softul ala facut de tine. Romanii nu prea pun pret pe piata serviciilor, a bunurilor nonmateriale. De asta pirateria nu e vazuta ca furt propriu-zis de mare parte din romani.

  8. #48 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    Romanii nu prea pun pret pe piata serviciilor, a bunurilor nonmateriale. De asta pirateria nu e vazuta ca furt propriu-zis de mare parte din romani.
    Nu e chiar asa - romanii pun pret si pe servicii, iar pirateria nu se practica pentru ca nu e vazuta ca furt, ci pentru ca e foarte usor de practicat si riscurile sunt aproape nule. Si au dreptate, cei care pirateaza chiar nu risca nimic. Nu vreau sa zic ca ar trebui sa dea politia buzna in casa la toata lumea si sa controleze calculatorul, dulapul, etc, mai ales cand sunt o gramada de alte probleme si infractiuni mult mai grave. Dar ar trebui sa se inceapa o curatenie pe planul asta.

    Macar jegurile care VAND nestingheriti pe okazii.ro ar trebui luati la rost. Nu trebuie neaparat sa fie bagati la parnaie, ar fi suficiente niste amenzi usturatoare. N-am nimic cu cei care mai "trag" 2-3 filme de pe torrente (sa nu se inteleaga ca asta e un lucru bun - nu, tot piraterie e), dar cei care VAND efectiv ma calca pe nervi - aia chiar ii privesc ca pe niste infractori lipsiti de orice scrupule. E inadmisibil sa VINZI chestii furate. Si e grav cand asta se intampla pe site-uri publice si nimeni nu ia nicio masura. De aici ar trebui inceput. Mai ales ca e foarte usor sa-i prinzi pe indivizii respectivi - pur si simplu licitezi pentru produs, ii spui ca esti din acelasi oras cu el si stabilesti o intalnire. Si l-ai prins in flagrant - mai simplu nu se poate.

    Revenind la topicul nostru - am 4 console acum si o sa mai iau inca 2 in curand. Nicio consola nu e modata si nici nu voi moda vreuna. De ce ? Simplu :
    -imi place sa am originale in colectie
    -consola nu e supusa la stres in plus (chip de modare, discuri blank, etc)
    -nu risc sa pierd partea online - asta e foarte important
    -nu pierd garantia (unde e cazul)
    -oricum nu joc asa multe jocuri ca sa o modez si sa "trag" jocuri pe banda

    Iar legat de partea financiara, chiar nu e nicio scuza sa modezi consola si sa tragi ca disperatul 10 jocuri pe zi. Daca nu-ti permiti sa cumperi toate jocurile pe care le joci nu-i problema - cumpara la inceput 2-3 (sau cate iti permiti), iar apoi vinzi unul cate unul si cumperi altele (sau faci direct schimb). Probabil ca pierzi un pic, dar nu foarte multe, daca pierzi 10 lei la un joc eu zic ca nu e o avere.

    Sau ai inca o optiune - daca tot esti "mare gamer" si termini 3 jocuri pe zi - inchiriaza - am vazut ca un joc se inchiriaza cam cu 7 lei/zi. Si sunt convins ca daca esti client serios poti negocia. Daca mergi la un centru de inchiriere sunt convins ca primesti cu 20-30 lei 5 jocuri pt 2 zile. Si 2 zile te joci la greu, daca asa iti place. E mult 4-5 lei pentru un joc ? Eu nu cred. Daca nici macar suma aia nu ti-o permiti e grav...inseamna ca ar trebui sa-ti cauti un alt job si sa faci niste bani. Sau sa-ti ajuti parintii cumva (daca esti copil).

  9. #49 SP
    Member miami's Avatar
    Daca tot ai deschis un post despre a moda sau nu consola ta, ar fi bine daca ai urma si sfaturile primite, adica sa nu o modezi.

    @RaverX : stai linistit ca aia dupa okazii sunt parfum, in Spania gasesti pe la orice colt de strada un chinez sau un negru sa iti dea un DVD cu ultima aparitie (multe dintre ele cam'uri) lol ... si nu "pe sub mana" , au paturile intinse pe jos cu toata marfa.

  10. #50 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Frate FA CE VREI CU CONSOLA TA dar inchide theard ul asta .

  11. #51 SP
    Member Mircea's Avatar
    Ok,deja a luat-o pe ulei thread-ul acesta

  12. #52 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    N-am nimic cu cei care mai "trag" 2-3 filme de pe torrente
    Aha, asta pt. ca faci si tu la fel.
    Macar jegurile care VAND nestingheriti pe okazii.ro ar trebui luati la rost
    dar cei care VAND efectiv ma calca pe nervi
    Se pare ca obsesiile tale cu vanzatorii rabuvnesc din timp in timp. Te-ai bagat si peste vanzarile mele sa insunezi p'acolo ce nemernic si bisnitar sunt, ai deschis si un thread special pe tema asta ca sa se anuleze nu's ce legi legate de vanzari care guverneaza acest forum.
    Dar ia iate matale de un Webpredator, RobertDinu, barbavali, Donely... ca te vad asa voinic.
    Fiecare incearca sa mai castige un ban, cu atat mai mult cu cat traim in Romania si salariile sunt care sunt.
    Asadar si cei mai saracuti cu situatia financiara au dreptul sa traiasca, nu numai cei care au cate 4 console si mai sunt pe drum inca doua.
    Ce va mai 'udati' unii dintre voi ca puteti surprinde pe cate un "amarat" pt. al arata cu degetul ca vrea sa joace gratis si sa strigati dupa el "hotul, hotul". Asta numai pt. a creste in proprii vostri ochi si sa demonstrati lumii ce bazati sunteti voi la morala... a se citi ipocrizie.

    PS. Hai sictir !

  13. #53 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by ZeroSkillNoob View Post
    La PS3 modarea inseamna Single Player Gaming.Ceea ce pe multi nu ii atrage.Eu unu preferr sa imi iau 1-2 jocuri pe luna si sa le joc online decat sa modez consola si sa ma joc singur de nebun.Cred ca sunt foarte multi cu aceeasi parere.
    total de acord...exact ce ziceam eu mai sus...mai bine joci 1-2 jocuri pe luna/la doua luni...decat sa ai 10 jocuri puse pe HDD si sa nu termini niciunul...cand cumperi un joc original te simti parca"obligat" sa-l termini ptr ca totusi dai niste bani pe el...si asa ajungi sa apreciezi si munca depus de studioul ce l-a dezvoltat...


    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Macar jegurile care VAND nestingheriti pe okazii.ro ar trebui luati la rost. Nu trebuie neaparat sa fie bagati la parnaie, ar fi suficiente niste amenzi usturatoare. N-am nimic cu cei care mai "trag" 2-3 filme de pe torrente (sa nu se inteleaga ca asta e un lucru bun - nu, tot piraterie e), dar cei care VAND efectiv ma calca pe nervi - aia chiar ii privesc ca pe niste infractori lipsiti de orice scrupule. E inadmisibil sa VINZI chestii furate. Si e grav cand asta se intampla pe site-uri publice si nimeni nu ia nicio masura. De aici ar trebui inceput. Mai ales ca e foarte usor sa-i prinzi pe indivizii respectivi - pur si simplu licitezi pentru produs, ii spui ca esti din acelasi oras cu el si stabilesti o intalnire. Si l-ai prins in flagrant - mai simplu nu se poate.
    aici deja aberezi...baietii astia vand jocuri ORIGINALE si SIGILATE mare parte....deci sunt ORIGINALE...asa ca unde vezi tu pirateria ?din momentul in care ai cumparat jocul cumperi inclusiv suportul fizic(Blu-ray sau DVD) si poti sa faci ce vrei tu cu el..inafara de a-l multiplica si distribui contra-cost...si oricum nu se poate incadra nici la bisnita pentru ca jocurile pe care le iei de pe forum sau okazii sunt cu mult sub pretul din magazine...
    in plus..daca preturile din magazine vor scadea asta se va datora si acestor baieti...ptr ca "fura" in sens pozitiv posibilii clienti care altfel ar cumpara de la ele..
    si ca un al doilea argument cei care vand pe net jocurile platesc pentru ele inainte sa le vanda in Romania...deci studiourile isi primesc banii..

    in schimb si pe mine ma frapeaza faptul ca in magazinul Unirea...la Playcom ..deci in mijlocul magazinului ..se vand jocuri piratate...asta mi se pare chiar nesimtire totala..

  14. #54 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    @cryyo: RaverX are dreptate, nu fata de tine sau de alti useri care vand jocuri la aria de publicitate a forumului, dar are dreptate cu baietii de pe Okazii. Si eu am gasit pe Okazii jocuri de X360, Wii, PS2, PC la preturi foarte mici, iar respectivele pachete nu erau decat Verbatim-uri. Ca muncesti cinstit ca sa faci un ban e corect, ca furi... nu. In Romania pirateria e la un nivel destul de ridicat, OK pirateaza la tine acasa (desi exista alte forme de entertainment mai ieftine, iar daca vrei sa te joci iti poti cumpara si un PS2, nu trebuie PS3 cu TV Full HD), dar nu vinde software piratat.

  15. #55 SP
    Banned Miata's Avatar
    Eu zic sa iti modezi consola si motivele sunt simple:
    - Nu mai dai bani aiurea pe jocuri, de banii aia iti iei haine sau altceva
    - jocurile care se lanseaza mai intai apar pe torrente

  16. #56 SP
    Member BogdaN_RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Miata View Post
    Eu zic sa iti modezi consola si motivele sunt simple:
    - Nu mai dai bani aiurea pe jocuri, de banii aia iti iei haine sau altceva
    - jocurile care se lanseaza mai intai apar pe torrente

    Daca chiar nu are bani sa isi cumpere cel putin un joc pe lune, nu vad cum are bani de PS3.

  17. #57 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by BogdaN_RO View Post

    Daca chiar nu are bani sa isi cumpere cel putin un joc pe lune, nu vad cum are bani de PS3.
    vezi exemplul meu cu Gogu' de pe pagina anterioara...nu inseamna ca daca ai bani de PS3 inseamna ca ai bani si de jocuri..


    Quote Originally Posted by Miata View Post
    Eu zic sa iti modezi consola si motivele sunt simple:
    - Nu mai dai bani aiurea pe jocuri, de banii aia iti iei haine sau altceva
    - jocurile care se lanseaza mai intai apar pe torrente
    cat despre argumentele date de tine..te-as intreba..cat timp petreci sa tragi jocul de pe net..si apoi sa-l copiezi pe PS3 ?
    si alta intrebare ?(dar vreau un raspuns sincer ): cate jocuri ai terminat pe PS3 din toate pe care le-ai "tras de pe torrente"

    anyway omu' s-a decis deja

    Quote Originally Posted by popescu_razvan View Post
    In primul rand va multumesc pentru raspunsuri Eu nu imi puneam problema daca sa o modez sau nu neaparat pentru partea financiara cat pentru partea mai practica, nu stiam daca o sa imi leg ps3-ul la net.
    Dupa un mic sondaj de opinii am ajuns la concluzia ca nu se merita modat, dar dupa cum ati spus si voi este placut sa ai o mica colectie de jocuri, fiecare in carcasa lui si daca ajungem in situatia neplacuta in care nu ne permitem un joc se poate vinde oricand unul mai vechi.

    Salve

  18. #58 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Trebuie sa intelegeti un lucru: Gaming-ul nu este o nevoie elementara, daca nu ai bani nu te joci. Iar acum sa fim seriosi, de banii pe care-i dai pe un PS3 poti cumpara un PS2 cu destule jocuri, iar jocurile pentru o consola last-gen sunt mult mai ieftine. Si apare o a doua problema, cei care nu prea au bani de jocuri au de multe ori PS3 si TV Full HD, poate chiar si un sistem 5.1 bun. Deci exista bani.

  19. #59 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Trebuie sa intelegeti un lucru: Gaming-ul nu este o nevoie elementara, daca nu ai bani nu te joci. Iar acum sa fim seriosi, de banii pe care-i dai pe un PS3 poti cumpara un PS2 cu destule jocuri, iar jocurile pentru o consola last-gen sunt mult mai ieftine. Si apare o a doua problema, cei care nu prea au bani de jocuri au de multe ori PS3 si TV Full HD, poate chiar si un sistem 5.1 bun. Deci exista bani.
    ok..gaming-ul nu e o nevoie elementara..de acord...dar poate "Gogu" vrea neaparat PS3..si strange banut cu banut sa-si ia consola..dar nu poate da in fiecare luna o suma de bani pe jocuri originale...in fine ideea e ca a avut bani si i-a cheltuit pe PS3..
    Nu scrie nicaieri la lege ca "Daca nu ai bani nu te joci" ..ba poti sa te joci si daca nu ai bani..nu jocuri originale bineinteles..dar totusi poti..

  20. #60 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Liberul arbitru! O mentalitate stricată conduce spre decizii stricate!

    Eu cred că ați epuizat subiectul, ar fi frumos ca acest thread să intre �n păm�nt.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts