Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 14 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast
Results 41 to 60 of 265

Thread: Google Stadia

  1. #41 SP
    Junior Member MareleVlad's Avatar

  2. #42 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pentru cine vrea sa vada conferinta live de la ora 19:00 azi


  3. #43 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Ok, ok...

    35 de Mbps pentru setari maxime, 4K, 60 FPS etc. Dar merge si pe 10, la detalii mai slabe.
    10 dolari pe luna pentru Stadia Pro, serviciul de subscription. Deci 10 euro prin Europa. Daca nu vrei sa cumperi serviciul, poti lua direct jocul.
    Exista Founder's Pack, primesti un controller, un Chromecast Ultra de care ai nevoie (daca vrei 4K pe TV, daca nu, merge si Chromecast 3 probabil).
    Baldur's Gate 3? Yes. Destiny 2? Yes. Ghost Recon Breakpoint? Yes. Alte jocuri ca DOOM, MK, Wolfenstein, Division 2, remastered Tomb Raiders, etc? Yes. Cred ca au pana si Football Manager.

    Dar...nu este available in Romania?


    M-au pierdut, not gonna lie.


    LE: Oare trebuie sa imi reinnoiesc Express VPN-ul? Tristut ce fac astia.

  4. #44 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Nu pune nimeni servere intr-o tara bananiera precum Romania, din pacate.

  5. #45 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai noi deja avem servere. Si infrastructura. Avem tot ce ne trebuie, mai putin partea legislativa.

  6. #46 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Nu pot sa te contrazic pentru ca nu m-am documentat bine, dar ce servere are Google in Romania, mai exact? Sunt destul de sigur ca si pentru Youtube ne conectam la Olanda.

  7. #47 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Din ce stiu, au foarte multe servere in romania, pentru foarte multe lucruri. Inclusiv Youtube se conecteaza la servere din romania din ce stiu.

  8. #48 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Astea sunt locatiile din Europa pentru Data Centers care sunt definitivate sau in curs de definitivare:

    Dublin, Ireland
    Eemshaven, Netherlands
    Fredericia, Denmark
    Hamina, Finland
    St Ghislain, Belgium

    Mai au si altele pe teava.

  9. #49 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nici nu trebuie sa aiba datacenter in Romania, atata timp cat este peering cu ISP-urile locale, e banda suficienta si timp de raspuns sub 1ms.
    Dar, all in all, ramane tot un serviciu de streaming, oricum am lua-o. Chiar daca ai suficient bandwith, nu ai lag, tot streaming va fi. Sper sa nu fie inca un serviciu marca Google care peste un an sa fie inchis.

  10. #50 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    N-o sa fie cazul man. Asta e viitoru. O sa vezi. Momentan sunt doar primii "mari" care vor iesi pe piata. Vor fi urmati de restul (Microsoft, EA, Ubisoft poate, Amazon, samd).

    Pune mana pe ceva de genu (Shadow sau Parsec) si fa-ti o parere ce inseamna asta, jucat pe un laptop sau telefon/tableta. Artefactele de compresie sunt insesizabile (mai ales daca nu te uiti mega atent) iar lag-ul este aproape inexistent.

    Si asta momentan.

    Recunosc, nu este neaparat pe gustul meu, dar am testat si am ramas impresionat.

    Ideea este ca vor merge in paralel astfel de servicii, cu partea hardware de la "competitie", cel putin 10 ani. Dupa aia, e posibil sa se treaca complet la asa ceva.

  11. #51 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Cand nu voi mai gasi jocurile in format fizic ma las de gaming, eu personal nu sunt fan streaming la jocuri, dar e o solutie buna pentru cei care calatoresc mult, sau nu prea au bani sa cumpere pc-uri ultra moderne, console si TV-uri de mii de euro.

  12. #52 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvanrazy: neah, nu e pentru mine. Nu zic ca sunt mai old schoool (pentru ca totusi am cam renuntat la a mai achizitiona jocuri retail), dar nici chiar in barca de streaming nu vreau sa sar. Vorba aceea, de-abia fac fata la jocurile de pe iOS/PSN/Xbox, jocuri foarte bune si unde nu depind de nimic... daramite sa mai imi trag si streaming service de gaming.

    Plus ca, eu tocmai am realizat ca am o mare problema: TOO MANY SUBSCRIPTION SERVICES! Pana mea, am ajuns sa platesc de la HBO, Netflix, Apple Music, iCloud, Office 365, Adobe Cloud, pana la PSPlus, Xbox Gold and stuff... fara a mai pune la socoteala "subscriptiile clasice" (Vodafone, Digi, UPC, Enel, etc.). Si vine Stadia, Apple Arcade si ce Dzeu o mai fi... pentru mine deja e prea mult. Poate voi incerca in momentul in care serviciul va fi suficient de matur... cand voi vedea suficiente exclusivitati ca sa ma faca sa zic wow. Poate sunt prea batran pt. Stadia?

  13. #53 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Sau poate e Stadia prea tanara pentru tine

  14. #54 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Asta este viitorul: XaaS. Fie ca ne place sau nu...

  15. #55 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

  16. #56 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Cica latenta medie 8ms... Nu stiu daca articolul e troll sau nu, dar nu am obtinut niciodata, in niciun joc, de la niciun provider mai putin de 30ms. Voi ce latenta aveti cand va jucati online?

  17. #57 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e troll. E o stire oficiala. Eu nu ma uit la asa ceva cand ma joc. Eu doar ma joc.

    Topul a fost facut cu scopul de a vedea cum sta situatia reala, in lume, pt viitoarele servicii de game streaming.

    Uite alta sursa.

  18. #58 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Daca afla cineva ce provider ofera net cu latenta 8ms la serverele principale de jocuri imi fac si eu contract cu ei. Suna prea bine ca sa fie adevarat.

  19. #59 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Destiny 2 Stadia players can only play with other Stadia players, Bungie has confirmed.


    https://www.eurogamer.net/articles/2...yers-at-launch

  20. #60 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da. Asta au zis de la inceput. Au zis ca save-u e cross-platform, in sensul in care se face sync de conturi intre toate platformele, dar asteptau decizia sony, care a venit ulterior.

    Insa cross-play nu exista inca. Stadia este o platforma cu totul noua astfel incat ar fi chiar ciudat sa aflam ca ceva e cross-play, in conditiile in care in industria clasica inca nu e ceva standard.

    Asta e, practic, o dilema pe care developerii/publisherii vor trebui sa o rezolve/decida. Sunt sigur ca dpdv tehnic si ideologic, Stadia e open la orice.
    Ramane apoi de vazut care dintre celelalte platforme e open sau nu.

    Dpdv tehnic, legatura de tip cross-play intre game streaming platforms e efectiv floare la ureche si de o viteza fantastica intre servere.

    Oricum sunt sigur ca vom vedea o deschidere tot mai mare de la Sony in urmatorii 1-2 ani. Inclusiv tweet-u lor despre Destiny 2 on Stadia a fost istoric.
    De unde la negocieri s-au opus, au revenit cu tweet-u ala si au schimbat directia.
    Decizia in sine e mult mai importanta decat un joc anume.

    Din cate stiu, Rocket League si Fortnite sunt inca in teste dpdv cross-play. Si a trecut mai bine de un an (parca) si inca nu s-a luat o decizie in sensu asta (adica ceva final, sa dea voie si la alte 2-3 jocuri).

    De ex Minecraft (culmea, detinut de Microsoft) a semnat parteneriat cu Sony, dar jocul nu are cross-play, in conditiile in care jocul in sine cred ca reprezinta exemplul de cross-play pe cele mai multe platforme deodata.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 14 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast

Similar Threads

  1. Vand Google Stadia (controller, chromecast 4k) By whisker in forum Bazar Diverse Console
    Replies: 2 Last Post: 30-03-2021, 19:28
  2. Vand Consola Google Stadia - Sigilata By whisker in forum Bazar Diverse Console
    Replies: 7 Last Post: 19-01-2021, 20:26
  3. Google stadia By Giogio in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 24-03-2019, 09:44
  4. Google Nexus 7 By calin_kalf in forum Android
    Replies: 37 Last Post: 08-02-2014, 17:18
  5. Google+ By Alexandru in forum Offtopic
    Replies: 11 Last Post: 08-09-2011, 07:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts