Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 14 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 81 to 100 of 265

Thread: Google Stadia

  1. #81 SP
    Member iUser's Avatar
    Pana la urma a reusit cineva sa puna mana pe asa ceva? Ma tenteaza sa rog pe cineva sa-mi cumpere din UK, poate fi folosit in Ro?

  2. #82 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Mai asteapta, nu a fost bine primit produsul de marea majoritate, si dupa cum ii stim pe google daca Stadia nu va fi un succes cel mai probil o vor arunca in recycle bin cum au facut cu multe alte produse.

  3. #83 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    O sa fie un succes. Momentan e in beta. Asteptati pana in aprilie cel putin, pana sa aruncati cu pietre. Ce reviews am vazut pana acum, sunt exact cum ma asteptam, hate it or love it, but it works.

    Acm cativa ani, streaming 4K care sa si mearga, era ceva de neimaginat.

    Din ce stiu, merge fara VPN, daca ai efectiv founders edition. Dar nu mai stiu exact. Vezi pe reddit, era ceva pe acolo fix de asta si fix legat de Romania.

  4. #84 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Am avut in sfarsit ocazia sa ma joc "pe" Stadia....e de VIS.Pacat ca n-am bani de asa ceva

  5. #85 SP
    Manager paul's Avatar

  6. #86 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Basically, DF se plange de faptul ca jocul e doar 1080p. Dar nu inteleg sau se fac ca nu inteleg, faptul ca toate astea tin de developer si de felul in care a ales el sa optimizeze sau nu, jocul, ca sa ruleze la setarile dorite de ei.
    In teorie, puterea hardware a stadia a infinita (cat decid ei sa aloce din rack-ul respectiv), in practica, este mult mai mare decat current gen pe console.
    Teoretic, orice joc ar trebui sa ruleze la absolut ultra, pe o configuratie relativ asemanatoare cu next gen consoles, dar din anumite motive, devii efectiv nu vor/stiu cum sa faca asta.

    Iar conexiunea lor e de 300MBs, ceea ce pt ei probabil inseamna foarte mult
    Ei tereoretic, tot ce ar trebui sa testeze si singuru lucru care conteaza (intr-o lume ideala, in care devii isi fac treaba bine), este input latency-ul si rezolutia (care in mod clar trebe sa fie 4k la serviciu asta cu plata). Mai departe, restu nu mai tine de Google/Stadia si orice zic ei, zic la adresa devilor.

    Ce e totusi dubios, ca si in cazul RDR2, este faptul ca jocul nu ruleaza la detalii maxime/ultra desi in mod clar au hardware-ul necesar.

  7. #87 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    RDR 2 este optimizat foarte prost, vezi cifrele pe un "amărât" de RTX 2080TI. Cu FF nu știu ce se întâmplă, dar vedem în februarie 2020 cum sta treabă cu Stadia.

  8. #88 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu se lanseaza in Aprilie?

    Oricum, cat timp latency-ul este mic si este efectiv jucabil, inseamna ca sistemul merge. Optimizarea jocurilor si alte detalii, nu tin de ei.

  9. #89 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Sa vorbim in cativa ani ce?Despre cum a dat Google fail cu Stadia?
    Si ce pareri vrei?Mi-a fost ajuns sa ma joc 60 de minute sa-mi dau seama cum sta treaba.
    - grafica e la pamant
    - lag constant
    - framerate instabil
    - jocuri putine
    Sau poate sunt eu prea rasfatat cu 4K si HDR la 60 de frame-uri?Nu cred.


    P.S. scuze daca par recarcitrant, I'm sleepy

  10. #90 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am mutat postarea aici ca sa nu poluam prea mult threadul celalalt

    Poti elabora ce ai zis mai sus?

    Grafica e la pamant in ce sens? Din ce stiu, de grafica se ocupa devii, de felul in care sunt facute setarile si nu inteleg de ce nu au ales sa le puna pe toate la ultra si sa foloseasca mai mult hardware din acele datacenters. Poate unele jocuri sunt asa, dar RDR 2, spre exemplu, e chiar penibil din punctul asta de vedere, dar again, de asta se ocupa devii.
    Daca un joc e prost optimizat si cu setari pe extra low pe Xbox One X, e consola de vina?

    Lag constant = ?
    Din ce am tot vazut in reviews + reddit, lag-ul este foarte mic, asemanator consolelor actuale + max 100 ms, oricum mult mai mic decat ce ofera restul serviciilor de genul (Shadow, Parsec, GeForce Now, samd), iar eu am testat aceste 3 servicii comparativ direct cu o consola (testare pe telefon + gamepad si laptop + gamepad, pe wi-fi si 4G), in Anthem si Division 2 si pot spune ca dupa cateva miscari de camera, te obisnuiesti cu acest lag si efectiv nu mai bagi de seama.

    Framerate instabil - aici din ce stiu, e chiar stabil. Nu mai stiu exact ce au zis cei de la DF, dar din ce stiu, stream-u e constant la 60fps si mai departe depinde, ca la orice joc pe orice platforma, de joc, de developer, etc.
    Desigur, totul tine exclusiv de ce internet ai, pentru ca e posibil sa ai internet fara fluctuatii, dar sunt mai rare cazurile.
    Trebuie sa intelegi ca aici nu exista buffering, pentru 60fps trebuie sa downloadeze un frame in 16ms. Daca internetul tau nu face fata, o sa ai frame skip, pentru ca efectiv nu are cum sa-ti arate cu intarziere ca la youtube de ex.

    Jocuri Putine - sunt mai multe jocuri decat se astepta oricine, ca sa fiu sincer. Majoritatea devilor mari nu s-au asociat inca cu brandul, iar studiourile exclusive nici nu o vor face prea curand.
    Nu uita totusi ce line-up slab a avut Game Pass la lansare si cat a evoluat pana acum. Sau Nintendo Switch pe partea de multiplatform.

    Si revenind la Stadia, deja cu Red Dead Redemption 2 si Cyberpunk 2077 s-au deschis noi porti pentru devi si vom vedea din ce in ce mai multe nume mari care vor face pasul spre Stadia.

  11. #91 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Inseamna ca traiesc intr-un univers paralel.De ce d-zeu rulau jocurile in halul ala nu stiu.
    Am testat Stadia in Olanda.Persoana la care m-am "jucat" avea conexiune ff buna.Chiar nu inteleg de ce

  12. #92 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Probabil pentru ca persoana la care te-ai jucat nu avea conexiune ff buna. Multa lume crede ca are conexiune buna doar pentru ca ISP-ul da lungime de banda cu nemiluita fara sa realizeze ca mai conteaza si ping-ul sau stabilitatea retelei. Eu pe Vodafone am mereu cam aceeasi viteza cu 4G, dar daca e furtuna afara n-am nicio sansa sa joc ceva multiplayer pentru ca pierde pachete la fiecare 10 secunde.

    Pentru mine ar fi fost un serviciu mai atractiv daca macar ofereau destula putere de calcul, dar pot sa ma joc jocuri upscaled la 4k si de pe PS4 Pro cu input lag mai mic si fara sa ma gandesc ca daca cineva din familie se pune sa descarce filme imi pot lua adio de la joc. Sau macar sa nu minta baietii de la Google, ca nu imi place sa fiu mintit.

    Google’s Phil Harrison explicitly said that all games will be running at 4K 60fps, but Destiny 2 and Red Dead Redemption 2 simply don’t. Rather, they’re upscaled to meet that.

  13. #93 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai asta e ideea. Noi avem alternative. Avem console fizice. Serviciul asta, cel putin momentan e pentru cei care nu au asa ceva, nu vor sa investeasca bani in hardware nou si totusi vor sa se joace jocurile respective.

    Cat de 4K upscalled, eu as zice ca e valabil doar acum. Din momentul in care se va lansa pentru restu, 1080p o sa fie gratis, iar 4K contra cost si nu cred ca va accepta cineva sa aibe 1080p upscalled la 4K contra cost, cand acelasi lucru il putem face singuri pe TV fara abonament de 4K

    Faza cu RDR 2 si Destiny 2 este absolut mind blowing. Dpdv putere hardware, Stadia e cel mai potent la ora actuala, pentru ca poate avea absolut oricat hardware acolo, dar efectiv ori refuza sa aloce mai mult, ori devii refuza sa ceara asta.

  14. #94 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    De acord ca merita pentru cei care nu au consola, insa faci o confuzie. Stadia limiteaza puterea de calcul pentru fiecare user in parte, ca altfel orice joc ar rula la 8K 120FPS. Hardware-ul dedicat pentru fiecare persoana in parte (din puterea caruia developerii pot folosi numai o parte sau pe toata, dar nu mai multa) e:


    • CPU: Custom 2.7GHz hyper-threaded x86 CPU with AVX2 SIMD and 9.5MB L2+L3 cache
    • GPU: Custom AMD GPU with HBM2 memory and 56 compute units, capable of 10.7 teraflops
    • RAM: 16GB of RAM with up to 484GB/s of performance

    Ca RDR ar putea rula fantastic pe masina asta daca ar fi optimizat e adevarat, insa inteleg de ce nu se oboseste Rockstar pentru o mana de oameni. Dar nici specificatiile alea nu sunt chiar cele mai bune la ora actuala, un RTX 2080 e cu mult peste Stadia.

  15. #95 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Exact. Ideea e ca puterea exista si daca vreun joc ar cere maxim sau mai mult, ei pot doar debloca ceva acolo fara sa fie nevoie de hardware nou/investitie noua.

    Si da, RDR ar trebui sa zboare pe ce au ei acolo, cel putin in 1080p cu totul pe ultra, dar e clar ca Rockstar nu si-au dat interesul absolut deloc, ceea ce este dezamagitor.

    Si da, un RTX 2080 e cu mult peste Stadia, dar pe de alta parte, in momentul in care vor da drumul, pentru stream 1080p, tu va trebui doar sa cumperi jocul si-l poti juca oriunde, oricand (cat timp ai conexiune la internet, desigur).
    + de asta, in 2 ani cand apare generatie noua de placi video, tu ramai cu abonamentul tau de 4K sau fara abonament si updates se vor face "pe gratis" daca jocurile au nevoie de mai multa putere de procesare.

  16. #96 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^Probabil pentru ca persoana la care te-ai jucat nu avea conexiune ff buna. Multa lume crede ca are conexiune buna doar pentru ca ISP-ul da lungime de banda cu nemiluita fara sa realizeze ca mai conteaza si ping-ul sau stabilitatea retelei. Eu pe Vodafone am mereu cam aceeasi viteza cu 4G, dar daca e furtuna afara n-am nicio sansa sa joc ceva multiplayer pentru ca pierde pachete la fiecare 10 secunde.
    Ai dreptate insa de ce aratau atat de rau jocurile?
    Destiny pe PC-ul meu e lux in comparatie cu cel de pe Stadia

    ---------- Post added 08-01-2020 at 15:27 ----------

    In fine, fiecare cu preferintele lui.Asteptam sa vedem cum se va dezvolta.Eu unul mi-am spus parerea.

  17. #97 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Dupa ce a fost lansat stadia si a vazut lumea ca jocurile arata ca dracu au venit cu explicatia, ca e treaba developerului sa optimizeze jocul, deci cam de aceea arata prost Destiny 2. Bungie probabil nu da doi bani momentan pe Stadia asa cum o sa faca multi alti developeri. Momentan e fail Stadia pentru ca majoritatea jocurilor sunt vechi, si iti trebuie internet ff bun ca sa funtioneze calumea, ceea ce majoritatea nu o au in lume, daca va avea rabdare google cu el poate o sa fie ceva bun peste cativa ani, dar dupa cum ii stim pe Google ei nu prea au rabdare si probabil vor inchide pravalia daca nu atrage lumea. Oricum doar un procent mic de oameni ar cumpara treaba asta momentan, si din procentul acela majoritatea l-au luat sa faca recenzii la produs .

  18. #98 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai e clar ca va arata mereu "lux" pe hardware local, in care investesti bani constant.

    Ideea ramane ca aici nu trebuie sa investesti bani pentru upgrade hardware...ever. Aici o sa ai un abonament standard in care toate resursele hardware se vor aloca la nevoie. Daca joci Rayman Legends, nu ai nevoie de 2080.

    Si la asta se adauga faptul ca nu vei juca mereu pe o canapea la TV si nevoia de asa ceva e tot mai deasa. D-aia a prins si Nintendo Switch atat de bine. D-aia a vandut si Witcher 3 pentru Switch atat de bine (desi este o portare mizerabila pe un hardware mai vechi decat jocul in sine), dar pentru oameni nu conteaza.

    Eu m-as multumi cu un 720p stream, chiar si cu 10 euro pe luna, daca as putea sa joc, sa zicem, GTA VI pe telefon/tableta cand sunt la munca sau la coada pe la vreo institutie a statului sau in tren spre undeva, sau, sau, sau...si sa continui de unde am ramas acasa, iar acasa sa continui de unde am ramas in tren.

    Faza e ca, repet, nu e pentru mine momentan, pentru ca prefer hardware nou, potent, acasa, prefer sa ma joc pe canapea pe un TV decent. Iar cand merg la buda sau in metrou, sau chiar in pat inainte de culcare, ma pot juca pe switch.

    Dar stiu multi oameni care ar fi mega multumiti de asa ceva (fratele meu included) si poate usor usor, daca o sa vedem ca merge asa cum trebuie si artefactele de comprimare sunt tot mai mici/insesizabile in miscare si daca vedem usurinta de intrat/schimbat un joc + multe alte plusuri, iar toate astea vin fara extra cost pt new hardware, atunci...de ce nu?

    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    Dupa ce a fost lansat stadia si a vazut lumea ca jocurile arata ca dracu au venit cu explicatia, ca e treaba developerului sa optimizeze jocul, deci cam de aceea arata prost Destiny 2.
    Pai asta e explicatia, nu este o minciuna. Ce voiai sa zica? Ei au hardware si au tehnologie pentru asa ceva. Ar fi culmea sa se ocupe si de optimizare.

    Ciudat, la PS/Xbox cand va plangeti de optimizare nu blamati Sony/Microsoft...

    Ca fapt divers, eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, spun doar punctul meu de vedere. Nici eu nu sunt "sold", desi in teorie suna foarte bine, dar pana nu va vi suportat oficial in RO ca sa ne putem folosi de servere locale, o sa cred pe cuvant oamenii care chiar il folosesc.

  19. #99 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Decat sa arunc banii pe fereastra pt "infinite possibilities" si sa primesc in schimb un serviciu cheap, de 2 lei, mai bine ma rezum la PC+Consola(PS sau Xbox) pt jocuri serioase si eventul un handheld pt "fun".
    N-am nevoie sa ma joc gta 5, rdr sau destiny pe mobil in 10 fps, jocurile serioase se joaca pe PC/Home Console
    Niciun serviciu de streaming nu va putea replica senzatia asta, nici intr-o mie de ani.

  20. #100 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu e pentru tine. Stadia e pentru cine nu isi permite / nu vrea sa dea $1000 pe PC sau $500 pe consola. Insa o problema de care s-ar putea lovi e ca cine nu vrea sa plateasca $1000 pentru PC nu vrea nici sa cumpere un joc cu $60. Cel putin toti colegii mei care se joaca pe PC asa pun problema: ei investesc in hardware mai mult decat mine care ma joc pe consola, dar ei nu platesc jocurile (stim cu totii de ce) si pe termen lung ies mai ieftin. Greu sa te pui cu logica asta, nu am ce zice.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 14 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast

Similar Threads

  1. Vand Google Stadia (controller, chromecast 4k) By whisker in forum Bazar Diverse Console
    Replies: 2 Last Post: 30-03-2021, 19:28
  2. Vand Consola Google Stadia - Sigilata By whisker in forum Bazar Diverse Console
    Replies: 7 Last Post: 19-01-2021, 20:26
  3. Google stadia By Giogio in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 24-03-2019, 09:44
  4. Google Nexus 7 By calin_kalf in forum Android
    Replies: 37 Last Post: 08-02-2014, 17:18
  5. Google+ By Alexandru in forum Offtopic
    Replies: 11 Last Post: 08-09-2011, 07:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts