Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 15 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 101 to 120 of 281

Thread: Windows 10

  1. #101 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  2. #102 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In caz ca nu stiati, exista un asa numit GodMode in Windows 10. Pentru a-l activa, creeati un folder pe desktop denumit GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

    De fapt cred ca folderul poate fi creeat oriunde... dupa activare veti avea acces la aproximativ 264 de noi setari.

  3. #103 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    https://www.microsoft.com/en-us/soft...load/windows10

    Selectare Upgrade - si nu mai trebuie sa astepti sa iti dea mesaj.

  4. #104 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Am facut si eu upgrade la windows 10, este un OS promitator dar din cauza unor inconveniete prefer sa ma intorc la o versiune anterioara de windows si sa astept pana se mai imbunatateste experienta windows-ului 10. Oricum acum ca am licenta de windows 10 pro ce-mi mai pasa .

  5. #105 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Acel God mode e defapt All Tasks din Registry Editor. Functioneaza pe aproape orice versiune de Windows.

  6. #106 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Monky, nu prietene, nu aveam driverele aiurea sau Windows 8.1 Professional x64 varza. Daca o sa fi putin atent, inainte aveam 30-33 fps intr-o rezolutie 1366 x768 la calitate medium spre high. Daca stai sa te gandesti ca rezolutia aia este de cacao, n-o sa mai fi atat de impresionat ca in Windows 10 Pro x64 am acum, pe aceeasi rezolutie de cacao (pentru vremurile actuale) undeva intre 48-52 fps. Si nu, nu mint. Sunt fan inrait Alien Isolation si pe asta l-am testat.
    Referitor la Windows 10, imi place cum se misca si simt ca e putin mai rapid ca Windows 8.1. Daca la 8.1 am facut la greu tweaking, la 10 nu am facut deloc si fac pariu ca odata cu aparitia unor softuri dedicate tweaking-ului de windows 10, acesta din urma va fi mult mai rapid decat 8.1.

  7. #107 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pizzi: dupa razboi multi viteji se arata. Daca stiai de tweak, de ce nu ai postat?

    chris diaz: felicitari! Cred ca esti singurul din lume care dupa upgrade la Windows 10 ai reusit sa ai o crestere de performanta intre 50-90%. Si nu pt. ca inainte aveai ceva varza, ci pt. ca intr-adevar Windows 10 e un miracol. Ar trebui sa scrii un testimonial pe site-ul Microsoft

  8. #108 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    La performanta si in cazul meu am observat ca windows 10 se misca mai bine fata de 8 (totusi nu as zice chiar intre 50 si 90% ), dar am avut tot felul de probleme de compatibilitate si stabilitate asa ca prefer sa astept pana devine ceva mai stabil sau pana la SP1.

    Now where the hell did i put windows 8.1 .

  9. #109 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Monky, performanta este undeva la 50-55 % in jocul Alien Isolation, intr-o rezolutie mica pentru zilele noastre. Daca nu ma crezi, asta e! Poate ar trebui sa-i intrebi pe cei care raporteaza probleme la trecerea de la orice alt windows la windows 10 daca nu cumva aveau drivere aiurea sau windowsul varza , cum m-ai intrebat pe mine anterior.

  10. #110 SP
    Admin MonkY's Avatar
    chris diaz: repet pt. ultima oara, aveai tu o problema de ai ajuns la 50-55% performante (desi tu ai zis ca a sarit si cu 80-90%) doar din upgrade. Dar daca nu vrei sa admiti asta, so be it! Uite cateva benchmark-uri culese de pe site-uri diferite... nu cred ca a vazut nimeni diferente mai mari de 5-10% intre Win7 si Win10 (uneori in favoarea primului), daramite 50-90%
    Attached Images Attached Images graph_bf4.jpg win7_vs_win8_vs_win10.jpg win10_bench_1.jpg win10_bench_2.jpg win10-b2.jpg

  11. #111 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Monky, ma refer stric la jocul Alien Isolation, unde am inregistrat o performanta de 50-55 % suplimentara, nu stiu de unde ai scos tu 90 %? Am spus foarte clar in posturile anterioare ca mi se pare Windows 10 a fi ceva mai rapid decat Windows 8.1, dar de aici la a mi se pune in carca un spor de 90 % e deja basm...

  12. #112 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post
    dar de aici la a mi se pune in carca un spor de 90 % e deja basm...
    Man, ai spus chiar tu:
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post
    prindeam 30-33 fps... acum prind 48-52 fps pe aceleasi setari.
    De la 30 FPS la 52 FPS ia vezi, cat iti da? Se incadreaza la 80-90% in plus? In fine... pierdem timpul cu ceva care se poate intampla numai daca aveai probleme inainte, odata ce esti singurul cu astfel de performante mirobolante dupa upgrade. Tu spui ca 90% e basm... eu zic ca pana si 20% extra e o poveste de adormit copiii (atunci cand vorbim de OS-uri instalate si setate la fel)... pana vom vedea intr-adevar jocuri optimizate DX12, pe placi cu suport DX12. Pana atunci, diferentele de performanta sunt minime si pot sa garantez ca un sistem cu Windows 7 instalat si setat corect, va merge cel putin la fel de bine ca un Windows 10 - cel putin pana se mai pun la punct problemele cu 10.

    Intre timp se pare ca Windows-ul nu mai e asa free (sau cel putin componentele de baza). Exemplu: playerul DVD costa 68,20 RON... WTH?!?
    Attached Images Attached Images windows-10-dvd-player.jpg

  13. #113 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Jocul este joc, performanta in windows 10 am spus ca este ceva mai buna ca in windows 8.1. Nu stiu de unde ai tu obsesia ca inainte aveam ceva probleme ? Vad ca nu tii cont de faptul ca rezolutia folosita era una mica si ca o crestere intr-un joc la o rezolutie mica pe noul windows 10 poate fi reala...

  14. #114 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Amandoi trebuie sa intelegeti ceva, din cauza variatiilor hardware rezultatele pot diferi de la calculator la calculator... De exemplu, in windows 7 Final Fantasy XIII imi merge foarte prost mai ales in cutscene-uri, iar in windows 8.1 si windows 10 merge perfect, testul l-am facut cu un clean install (doar windows-ul (am testat pe 7 si pe 8), driverele si jocul), dupa multe teste si diverse configurari mi-am dat seama ca motivul pentru care jocul merge mai prost in windows 7 este modul prin care jocul imi acceseaza procesorul sau mai bine spus core-urile (am un AMD FX-4300 iar windows 8.1 a fost optimizat mai bine sa le foloseasca). Pe de alta parte Dead or Alive 5 Last Round merge mai bine pe windows 7 decat pe Windows 8.1, iar pe windows 10 merge mai bine si decat pe 7 dar deageaba daca este stricat controlul la maneta de Xbox One in windows 10 la acest joc ...

  15. #115 SP
    Junior Member ABkr's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    WTH: Microsoft Windows 10 Pro, 64 bit, English, OEM ?!? La pretul asta un OEM? Nu era oameni buni vorba ca la Windows 10 va schimba Microsoft preturile (in jos, desigur), sa se bata cu Apple & Co? Pai daca un OEM e atat, inseamna ca RETAIL o sa sara linistit la vreo 1500 RON...
    First of all, asta e varianta Pro, care era undeva in jur de 900 lei OEM, asadar preturile chiar au scazut. Ce-i drept cu totii, inclusiv eu , ne luam acasa cea mai tare versiune piratata de Windows, Ultimate, PRO, ULTRA MEGA SUPER WINDOWS daca s-ar putea, dar in realitatate, aceste editii au in plus fata de editia Home niste functii pe care sunt convins ca sunt sub 1% home useri care sa le foloseasca, gen Active Directory Domain Join, Bitlocker, Group Policy Management, etc.

    Second of all, dpdv legal nu ai avea voie sa instalezi Windows OEM, aceste versiuni fiind pentru firmele care vand calculatoare cu licenta preinstalata si au dreptul de a instala licente OEM.

    In incheiere, da, e o mare dezamagire ca dupa 1 an si ceva de Tech Preview, Developer Preview sau cum rahat l-au mai numit, in ziua lansarii a dat erori la greu, lumea nu a putut sa-l instaleze din iconita vietii din dreapta jos, a trebuit sa gaseasca workaround-uri cu Media Creation Tool-ul acela... e penibil... but **** happens.

    P.S. Un prieten deja l-a instalat piratat si functioneaza perfect. Eu am zis ca mai astept un pic sa vad daca-i da vreun blue screen la un moment dat

  16. #116 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Doar pentru ca tu il piratezi nu inseamna ca il pirateaza cu totii. Chiar aici pe forum stiu zeci de oameni cu Windows-ul 100% legal. Tu ai ramas probabil la gandirea aia comunista in care se faceau copii de VHS pentru ca nici nu exista de cumparat de niciunde. Acum insa totul e ieftin, si nici nu iti trebuie W10, cumperi 8 la pret de nimic, se vindea cu 200ron la un moment dat pe forum, apoi faci upgrade gratuit la 10.

    Daca tu iti furi programele/jocurile/aplicatiile de pe net nu inseamna ca fac toti ca si tine. Poate te trezesti si tu intr-o zi cu ceva informatie digitala furata si poate realizezi atunci ce fel de oameni sunt piratii ca tine.

  17. #117 SP
    Junior Member ABkr's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Doar pentru ca tu il piratezi nu inseamna ca il pirateaza cu totii. Chiar aici pe forum stiu zeci de oameni cu Windows-ul 100% legal. Tu ai ramas probabil la gandirea aia comunista in care se faceau copii de VHS pentru ca nici nu exista de cumparat de niciunde. Acum insa totul e ieftin, si nici nu iti trebuie W10, cumperi 8 la pret de nimic, se vindea cu 200ron la un moment dat pe forum, apoi faci upgrade gratuit la 10.

    Daca tu iti furi programele/jocurile/aplicatiile de pe net nu inseamna ca fac toti ca si tine. Poate te trezesti si tu intr-o zi cu ceva informatie digitala furata si poate realizezi atunci ce fel de oameni sunt piratii ca tine.
    OK, trage o gura de aer, pune-ti un pahar cu apa si ia pastilele alea asa cum ti-a spus Domnul Doctor.

    Nu inteleg de ce sari disperat la concluzii. In prezent si eu am Windows 100% legal pentru ca l-am luat preinstalat odata cu laptopul, iar ceea ce am spus era despre acum cativa ani buni, cand pe torente gaseai numai varianta Ultimate. Discutia era de fapt despre cu totul altceva si anume pretul mare la OEM, legat de care am vrut sa explic faptul ca nu e mare, deoarece PRO-ul a fost intotdeauna scump, iar functiile din PRO fata de Home sunt total inutile.

    In fine, vad ca nici macar sa discutam linistiti nu mai putem, ca apare cate unul care sare zici ca e baiatul lui Bill Gates. You need to chill, bro...

    P.S. Vad ca esti nascut in '91, deci cu siguranta stii cum era cu casetele alea VHS.

  18. #118 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In primul rand iti recomand sa iti revizuiesti atitudinea. Daca vrei sa faci parte din comunitatea asta nu vei mai avea un asemenea comportament. Am o zi buna si o sa ma fac ca nu am vazut nimic.

    In al doilea rand, nu te-am jignit si nici nu te-am luat peste picior cum ai facut tu mai sus. Ai scris cu mana ta, alb pe negru ca tu piratezi Windows-ul. De aici am traz concluzia, iar mai mult ca sigur nu am fost singurul, ca tu esti unul dintre acei useri de Windows care nu au avut niciodata OS-ul original. Iar programele/aplicatiile/jocurile intra in aceasi categorie. Te-am catalogat drept pirat tocmai datorita cuvintelor scrise de tine. Acum ca o dai la intoarsa e altceva si sunt prea putin interesat sa stiu ce e adevarat sau nu.

    In al treilea rand, stiu deja 2-3 amici care au cumparat W8 la pret de nimic, unul chiar de pe cdkeys sau un site similar, tocmai pentru a face ulterior upgrade la W10 gratuit. Pentru home users, asa cum suntem 90% de aici, varianta Home este indeajuns si astfel upgrade-ul e gratuit de la orice W8 sau chiar 7. Consider ca in varianta Pro il vor cumpara doar cei care cu adevarat au nevoie de ea si pentru care costul achizitiei se va amortiza in timp datorita lucrarilor facut cu varianta Pro. Astfel, pretul variantei Pro il consider neimportant.

  19. #119 SP
    Junior Member ABkr's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Tu ai ramas probabil la gandirea aia comunista in care se faceau copii de VHS pentru ca nici nu exista de cumparat de niciunde.
    Asta a fost motivul pentru care am avut acea atitudine, pentru ca mi s-a parut ca ma iei la misto in conditiile in care nu ne cunoastem, nu ne-am jucat impreuna cand eram mici si nu am facut nimic care sa te faca sa abordezi problema in stilul asta. Daca nu asta a fost intentia ta, imi cer scuze pentru ce am spus.

    Revenind la subiect, am recitit postarea mea initiala si probabil lipsa diacriticelor te-a bagat un pic in ceata. Am scris ca "ne luam acasa cea mai tare versiune piratata de Windows", as in... timpul trecut... In orice caz, e mai putin important ce versiune de Windows crezi tu ca am si ideea de baza e ca discutia era despre altceva si ai sarit ca ars de parca te-am atacat personal in vreun fel.

  20. #120 SP
    Member LeGenD's Avatar
    How to Clean Install Windows 10

    Pentru ce care doresc un clean install, functioneaza doar daca ati facut upgrade-ul.

    @Monky: ai avut dreptate, nu face nici o tranzitie cheia de 7 pentru 10, dar np e bine si asa.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 15 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast

Similar Threads

  1. Windows 8 - Windows 8.1 By MonkY in forum Software
    Replies: 88 Last Post: 22-07-2014, 18:01
  2. Windows 7 Review By MonkY in forum Software
    Replies: 16 Last Post: 09-01-2010, 01:11
  3. Windows 7 Preview By valentinc in forum Software
    Replies: 85 Last Post: 28-08-2009, 15:13
  4. Windows By PumaS in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 02-05-2009, 20:05
  5. Windows By PumaS in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 02-05-2009, 17:02

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts