Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 15 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 LastLast
Results 261 to 280 of 294

Thread: LCD Full HD / LCD HD Ready / Plasma HD Ready 1024 * 768 / Plasma Full HD

  1. #261 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    S-ar putea sa fiu paranoia, dar pe plasma mea ar fi contraindicat sa ma joc Metal Gear Solid ? (PS1 Classics)
    Poti sa joci orice man pe o plasma... Doar ca fata de un LCD sau proiector, trebuie sa ai un pic mai mare grija cu imaginile statice... that's all. Adica, sa nu-l lasi cu orele/zilele in meniu (de exp.)

  2. #262 SP
    Member AngeReveur's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    S-ar putea sa fiu paranoia, dar pe plasma mea ar fi contraindicat sa ma joc Metal Gear Solid ? (PS1 Classics)
    Probabil x2z se referea ca jocurile PS1 Classics nu acopera intreaga suprafata a ecranului, lucru observat si de mine in Crash Bandicoot unde am niste margini negre destul de largi... caz in care nu stiu cat de sanatos este pentru plasma in caz ca ai o sesiune de joc de 3-4 ore...

  3. #263 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vezi ca ar trebui sa ai un mod Game si prin Other Settings ar trebui sa ai si un mod 16:9 Overscan. Poate mai scapi de margini (nu stiu cum e cu Crash Bandicoot)... In plus, mai ai in Service mode ceva optiuni prin care poti mari ecranul, dar nu-ti recomand decat daca stii EXACT ce faci.

  4. #264 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Din fericire nu am margini negre, doar ca, asa cum ma asteptam, jocul nu este "HD", ci chiar departe de standard-ul acesta. Anyway, multumesc pentru raspunsuri, & este timpul pentru joaca

  5. #265 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aaaa, daca vorbim de material SD, atunci nu-i bai. Indiferent ce fel de semnal ajunge sa fie afisat, o plasma FullHD tot 1920 x 1080 puncte va afisa. De fapt, un mare avantaj al plasmelor este acela ca reusesc al naibii de bine sa afiseze content SD (cu mult peste orice LCD). Doar ca nah, stii vorba aceea... nu poti face bici din... In sensul ca orice ai face unui SD, mai ales la 42-50", tot ca naiba va arata (in comparatie cu macar 720p-ul - fanii Wii stiu de ce )

  6. #266 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Neata' lume.
    Prin stiri am gasit pe endgadget prezentare la linia de plasme 2012 a Panasonic. Se pare ca vin cu preturi mai bune, Infinite Black Ultra Panel, ochelari mai usori Bluetooth (care nu sunt compatibili cu generatia 2011 doh....) si alte bunatati : Panasonic unveils Infinite Black Ultra Panel plasmas for 2012 (eyes-on) -- Engadget

  7. #267 SP
    Member goguxxx's Avatar
    Mai multe despre CES 2012 : CES 2012 | AVForums.com - UK Online

  8. #268 SP
    Junior Member Nomercu's Avatar
    Salut! La recomandarea unui prieten si dupa ce am citit o groaza de reviewuri legate de monitoare led lcd am zis sa incerc sa scriu si aici pentru ca practic monitorul in afara de filme va vedea jocuri ps3 sa speram cu succes
    Practic siteul acesta HD TV Reviews (32" and Above) nu stiu daca m-a indus sau nu in eroare insa are o rubrica legata de input lag. Practic daca vreau un 3d pasiv si un input lag bun am de ales intre 0 monitoare Acest input lag se refera la conectarea pc - led sau orice consola/pc/game - led? Din experienta voastra monitoarele mai mari de 40 inci pot crea probleme legate de timpul de raspuns?
    Cum Sony nu m-a convins din pacate la Samsung nu mai spun nimic variantele care sunt mai putin cunoscute sunt mai bune! Culmea! Chiar si LG are 2-3 monitoare si cu 3d pasiv si cu 3d activ foarte bune singura problema fiind acel input lag si cum in Romania nu prea ai cum sa testezi un monitor pe o consola inainte sa il iei devine o mica loterie .

    Aveti ceva recomandari ptr un monitor preferabil 3d pasiv daca nu se poate mergem si pe activ in jur de 42-46-47 inci led lcd care sa se descurce cu un ps3 (guitar hero / rpg / mortal kombat games) si sa aiba o imagine HD buna ptr filme / bluray etc
    Bugetul undeva la maxim maxim 7000 ron dar nu m-ar deranja deloc sa coste 5000 . Multumesc

  9. #269 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Pentru PS3 si filme mai toata lumea ar recomanda o plasma 3D activa, la 5000 - 7000 de lei gasesti un Panasonic de 50 de inchi, imagine extraordinara, timp de raspuns foarte mic, ceva de genul 0,1 s . Dar daca iei in considerare filmele de pe calculator, apoi eventual afisarea de imagini statice te poti gandi doar la LED.
    Sincer de un lucru sunt sigur, generatiile noi nu se compara cu cele vechi asa ca acel input lag nu ma sperie cu nimic.

  10. #270 SP
    Junior Member Nomercu's Avatar
    Numai pe youtube la input lag veti gasi o groaza de modele noi cu lag in diferite jocuri de console... din pacate

  11. #271 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    nu vreau sa fac reclama dar am un TV LCD Myria ( facut la Cluj) de aproape 4 ani si nu se observa nici un input lag in jocurile de consola. Fata de alte LCD-Plasma, imaginea este mult mai slaba intradevar, dar... nu se vede nici un lag. Nu este singurul televizor lcd, din casa , mai am inca unul plus un monitor de 17"" si pe toate consolele se vad foarte bine ( Xbox360 + PS3). Personal la un televizor as alege in functie de calitatea imaginii, 3D si mai ales diagonala.
    Mai mult ca sigur ca a-ti fi multumit de un televizor gen LG 55LW4500 (3D pasiv) sau Panasonic 50VT30 (3D activ ).
    Si eu sunt in curs de strangere de fonsuri pentru asa ceva.
    PS - la orice magazin Altex sau Flanco va lasa sa mergeti cu consola si 2-3 jocuri in magazin si sa testati televizoarele, majoritatea fac asta ca sa isi vanda marfa.

  12. #272 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Am si eu cateva intrebari legate de un un TV de la Samsung. De cateva zile de cand joc Forza 4 ma tot lovesc de o problema, sunt foarte multe "dungulite" pe marginile masinilor... De ce? Cam asta e problema in majoritatea jocurilor dar in unele nu se observa asa tare insa la Forza e groaznic.

    Am atasat cateva poze, nu se vad prea bine dar se poate intelege despre ce este vorba. Modelul este UE40D5800
    Attached Images Attached Images 14012012210.jpg 14012012206.jpg 14012012207.jpg 14012012212.jpg 14012012213.jpg 14012012208.jpg 14012012209.jpg 14012012218.jpg 14012012219.jpg 14012012215.jpg 14012012216.jpg

  13. #273 SP
    Admin MonkY's Avatar
    djdanny: dupa cum vad eu acolo... pare ca si cand jocul ar fi randat intr-o rezolutie mult mai slaba (parca ar fi SD)... Verifica te rog in ce rezolutie este (si nu la TV, pt. ca el probabil iti va arata 1920x1080... ci la consola).

  14. #274 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Cand dau pe HDMI e 1280x720 @60Hz si din consola 720p.

  15. #275 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djdanny View Post
    Cand dau pe HDMI e 1280x720 @60Hz si din consola 720p.
    Pai nu e bine... nu e bine deloc. Chiar daca jocul intern se randeaza la 720p (sau poate chiar mai putin), seteaza din consola sa scoata 1080p si nu 720p. Lasa consola sa faca upscale-ul intern... si in felul acesta LCD-ul va afisa mai ok in rezolutia lui nativa, adica 1920 x 1080. Incearca si spune-ne daca e mai ok

  16. #276 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Am schimbat in 1080p, nicio diferenta.... Am incercat consola si pe un monitor de 24 si sunt aceleasi rezultate..... Poate o fi ceva problema cu cablu HDMI.... Cand am cumparat nu l-am luat pe cel mai ieftin dar nici cel mai scump, am dat in jur de 60 Lei pe el.

  17. #277 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca zici ca si pe alt monitor face la fel, atunci nu mai ramane decat sa schimbi cablul... si/sau sa incerci si o alta consola (btw, ia incearca si sa pui Auto in loc de RGB la consola). Bafta!

  18. #278 SP
    Junior Member Nomercu's Avatar
    Dupa multe cautari m-am oprit la un Philips PFL7606H 47 inci Philips 42PFL7606H pasiv 3d low input lag.

  19. #279 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Ce ziceti e ok sa folosesc asa ceva pentru a preveni efectul de burn in ? (http://www.eaprogramming.com/)

  20. #280 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    Ce ziceti e ok sa folosesc asa ceva pentru a preveni efectul de burn in ? (Evangelos Angelides - Home)
    Acelea nu sunt pentru a preveni efectul de burn in, ci pentru a "formata" plasma (lucru care in mare parte la modelele noi nu mai este obligatoriu). Efectul de burn in apare atunci cand o imagine statica (sau o parte a ecranului e statica) pentru perioade mari de timp. De exp. logo-ul unui post TV (desi multe posturi deja folosesc logo cu transparenta sau animat, la Antena 3 de exp. e CRIMA!). Sincer, la mine, din 5 plasme, doar la una a existat retentia asta (in sensul ca tinea mai mult)... la celelalte se rezolva in 1-10 minute de imagini in miscare...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 15 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 LastLast

Similar Threads

  1. Full HD/HD ready LCD By angloma in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 18-01-2013, 21:04
  2. Plasma/lcd ? Hd ready/full hd ? By ReLLicK in forum HiFi
    Replies: 16 Last Post: 29-01-2010, 12:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts